Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#61

Příspěvek od MMys »

No jestli jsi jí to poradil, tak snad ano. Psala mi, že jsi ji kontaktoval, tak už jsem to neřešil, protože vím že TAK-a máš. Pokud ne, tak si to tady zítra přečte.

Ad. upínací kruhy - ty nebyly k dalekohledu standardně ? Myslel jsem, že si pak jen koupí upínací lištu podle typu montáže.

Notebook má, tak jsme usoudili, že notebook na stolečku bude pohodlnější, než se válet pod montáží  
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#62

Příspěvek od Konihlav »

Denisa: ten AstroTrac si muzes objednat komplet na www.astrotrac.com (Google checkout funguje, byt je tam pak jedna "vychytavka") a do tydne ho mas doma :-)
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Astrofotografie - dotazy začínajících

#63

Příspěvek od MartinV. »

No jestli jsi jí to poradil, tak snad ano. Psala mi, že jsi ji kontaktoval, tak už jsem to neřešil, protože vím že TAK-a máš. Pokud ne, tak si to tady zítra přečte.

Ad. upínací kruhy - ty nebyly k dalekohledu standardně ? Myslel jsem, že si pak jen koupí upínací lištu podle typu montáže.
No vidíš. Popletl jsem to a dotaz jsem směřoval k tobě místo k ní. Takže dotaz ještě jednou tentokrát směřuji k Denise. To víš že jsem ji poradil, ale zatím mi nesdělila jak dopadla.

To Denisa:
Nicméně ještě jsem si uvědomil jednu věc od našeho rozhovoru přes Skype. Nevím kdo mi to říkal buď to byl p. Bardon nebo kolega z Tokia co fotí na Mauna Loa, když jsem kupoval ten svůj tak ověř co je součástí celé tvé zásilky a ať ti rozepíšou redukce. Nevím jak Tak Amerika, ale evropský zástupce ve Francii k dalekohledu nedodává kruhy ty se musí doobjednat a ani propojovací redukce pro foto (F/5, F/3.6). Bylo by naprd pokud by jsi čekala na dalekohled 4měsíce a pak ještě další dobu na redukce.

Celé pouze pro foto v F5 by to měl být tento seznam:
Dalekohled Takahashi FSQ-106ED
TKP36001
TKA30003
TKP27110
CA-35 (TKA31201)
Wide T-Mount pro Nikon

Alternativou je přes závitové redukce:
TKP36205
TKA23201 (TSA-102)
a TKA30003 a TKP27110 (viz. výše) pak nepoužiješ.

Pokud by jsi to ještě doobědnávala se ještě rozhodni jestli budeš chtít i kofiguraci s reduktorem QE. Tam by to bylo ještě + jedna redukce:
Reducer QE 0.73x (TKA36580)
TKA35201 (Sky-90)

Prostuduj si system charts tam je to pěkně rozepsané.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#64

Příspěvek od Psion »


no redky jsou vseobecne proslaveny tim jejich formatem r2d.Co mne stve tak to ze chybi poradna implementace do flame.
...respektive flame 2010 SP2 to umi uz nativne ale treba lustre s tim ma problem
Ano to je pravda, ale myslím že se to brzo dodělá. Jinak ten formát je nyní r3d.
Uživatelský avatar
zmetek
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 06. 2009, 20:36

Astrofotografie - dotazy začínajících

#65

Příspěvek od zmetek »

neporadite mi nekdo prosim co je nejvdecnejsi objekt na foceni pro zacatecnika? chci vyzkouset galaxii a jedina kterou vim kde je je whirpool.Nevim ani jak je velka pro foceni a potrebovala bych poradit nejakou velkou co hodne sviti
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Astrofotografie - dotazy začínajících

#66

Příspěvek od Lukina »

Nejjasnejsi je M31 v Andromede, kterou by si mela videt pod kvalitni oblohou pouhym okem, ale budes si na ni muset jeste chvilku pockat.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#67

Příspěvek od Konihlav »

na galaxie to chce opravdu delsi, az dlouhe ohnisko. Jedinou vyjimkou je prave M31, ktera je jeste velmi nizko - navic ted je noc tak extremne kratka, ze se tezko neco rozumneho foti. Na M31 by stacilo 200mm.
Ja bych to namiril na nejake souhvezdi ci mlhovinu, treba NGC7000 - Severni Amerika v souhvezdi Labute (snadno nalezitelna - viz nejake planetarium na PC), ktera je dost velka a dost jasna oproti galaxiim, ktere maji magnitudu 10 a vyse...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Astrofotografie - dotazy začínajících

#68

Příspěvek od vla »

Momentálně bych doporučil cokoli v oblasti Střelce, i když to nejsou právě galaxie, zhruba od půl dvanácté je přijatelná tma a objekty jsou současně slušně nad obzorem, jsou dostatečně plošně velké a jasné. Jdou zvládnout kratšími ohnisky a není nutné používat filtry.  Taky na začátečnické zpracování mi přijdou objekty ve Střelci jako jistota, vždy něco nafotíš. Amerika plošná jasnost poměrně nízká a bez mlhovin filtru na focení nic moc a tedy i zpracování náročnější..
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
zmetek
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 06. 2009, 20:36

Astrofotografie - dotazy začínajících

#69

Příspěvek od zmetek »

na galaxie to chce opravdu delsi, az dlouhe ohnisko. Jedinou vyjimkou je prave M31, ktera je jeste velmi nizko - navic ted je noc tak extremne kratka, ze se tezko neco rozumneho foti. Na M31 by stacilo 200mm.
Ja bych to namiril na nejake souhvezdi ci mlhovinu, treba NGC7000 - Severni Amerika v souhvezdi Labute (snadno nalezitelna - viz nejake planetarium na PC), ktera je dost velka a dost jasna oproti galaxiim, ktere maji magnitudu 10 a vyse...
a tech 200mm pocitas s tim ze mam fullframe? to se pak chova cca jako 125mm...nebo nemam vzit 400mm f2,8 a 2,0 konvertor? Je mozny vubec pouzivat konvertory pri astrofotkach? Neni uz to f5,6 trochu mala svetelnost? A muzu fotit tou leicou f0,95? Budou pak fotky kvalitnejsi? ;D thx

Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#70

Příspěvek od Konihlav »

Denisa: ehm. Priznam se, ze v tomhle nejsem v uplne odbornik, nejsem fotic DSLR a zrcadlovku pouzivat neumim a nikdy jsem nevlastnil (byt jsem si vcera objednal jen tak na hrani Canon EOS 1000D - detskou hracku, protoze na astropokusy - foceni souhvezdi, startrails, mlecnou drahu - bude bohate stacit, navic ma velke pixely atd... a hned ji chci modifikovat, za tech 10tis Kc mi to prijde rozumne).
S tim, ze se full frame potom "chova jako 125mm" mam ja osobne trochu psychicky blok. Protoze ja osobne neuznavam nejaky crop faktory (muj nazor). Me zajima, jak bude finalni objekt velky v rozliseni 1:1 a ne kolik bude mit kolem sebe prebytecneho pole hvezd, ktere budou stejne na krajich deformovane optickymi ci jinymi vadami a beztak bych je treba odriznul... Nicmene k tematu: jo, 400mm s full frame bude OK tech 200mm by ale taky stale slo pouzit Konvertorum bych se vyhnul, lec nevim jake vlastnis (predpokladam, ze to nebudou nejaka lacina becka), ale jak rikam, ja nejsem fotograf tedy ne klasicky. Svetelnosti bych se nebal, naopak faktor kolem tech 5ti je optimalni s f2 ci f3 bych neumel zaostrit.
Vice se vyjadrit neumim, nemam potrebne zkusenosti :-)

preju at se dari!!!

P.S.: nejake obrazky M31 jsou napr. zde http://www.astrotrac.com/Default.aspx?p=gallery
a nebo na http://astrofotky.cz kliknes Hledani a vyplnis nazev M31 apod.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#71

Příspěvek od MaG »

200mm na začátek bohatě stačí. Konvertoru bych se spíše vyhnul, ne kvůli kvalitě jako spíš právě nižší cloně. Já fotím se 135mm a když si vhodně vybereš, není třeba tak dlouhé ohnisko.

M31 ohniskem 135mm:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
zmetek
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 06. 2009, 20:36

Astrofotografie - dotazy začínajících

#72

Příspěvek od zmetek »


S tim, ze se full frame potom "chova jako 125mm" mam ja osobne trochu psychicky blok. Protoze ja osobne neuznavam nejaky crop faktory (muj nazor). Me zajima, jak bude finalni objekt velky v rozliseni 1:1 a ne kolik bude mit kolem sebe prebytecneho pole


no to je prave dost podstatna vec.Ja to spatne napsala,ale ono je to naopak.sklo 200mm je 200mm pouze na fulframu,na tvem rebelovi je to cca 330mm.Ty skla ma uvedeny udeje pro ff.U Vas se to prepocitava.A praveze jde o to ze na fullframu mas sirsi zaber a kdyz zapnes orez aby ses dostal na velikost tveho skla tak je to degradace z 13ti mpx na 7 mpix.Prakticky pak vyuziju jen mensi cast chipu.
Uživatelský avatar
zmetek
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 06. 2009, 20:36

Astrofotografie - dotazy začínajících

#73

Příspěvek od zmetek »

200mm na začátek bohatě stačí. Konvertoru bych se spíše vyhnul, ne kvůli kvalitě jako spíš právě nižší cloně. Já fotím se 135mm a když si vhodně vybereš, není třeba tak dlouhé ohnisko.

M31 ohniskem 135mm:
no to jsem ted psala,tohle je jak na d700 a na 5dmkII defakto jak 200mm sklo
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#74

Příspěvek od Konihlav »

Denisa: jasne, kdyz mas vetsi cip, proc jej nevyuzit. To chapu, to je jasne, zrovnatak, ze vetsi cip "vice vidi" nez mensi, pri stejnem ohnisku a zaroven je pri stejnem ohnisku uplne jedno, jak velky mas cip, protoze cilovy objekt bude v meritku 1:1 stale stejne velky (a o to mi jde "as long as it fits into my FOV"). Jen na jedne fotce bude vice okolnich hvezd a snimek bude mit vice Mpix (mnohdy treba zbytecnych). Chtel jsem poukazat na to, ze mnoho megapixelu neni mnohdy prinosem. Samozrejme pro full frame cip je ta hranice, kdy uz to neni prinosem jinde :-)

Proste pro vetsi obrazek je treba vetsi ohnisko, na tom se vsichni shodneme a nic s tim nenadelame. Takze ano, 400mm bude urcite pro full frame cip lepsi :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Astrofotografie - dotazy začínajících

#75

Příspěvek od MilAN »

Problém u 400 mm bude v tom, že už bude vyžadovat pointaci. Nebo skládat mnoho krátkých expozic, aby se neprojevia periodická chyba nebo špatné ustavení montáže
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět