Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 424
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2386

Příspěvek od Jarous1 »

Ještě kdyby tohle info bylo v těch jejich, mimochodem ohledně samotného ustavování na Polárku také úplně na nic, manuálech :x Kdybych si s tím verkem nejdřív jeden celý večer bezděčně nehrál u televize, tak ani netuším, že se tam dá s něčím vůbec kroutit... Konkrétně s tím novým hledáčkem k CG-5...
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2387

Příspěvek od Dansemacabre »

Ještě že ten Howkingův komentář byl tak zevrubný, protože jsem se právě dozvěděl, že mám rozbitý hledáček k CG-5... :) Ostří oblohu i obrazec naráz a jinak ne, celý rok provozu jsem to považoval za normální a za chybu považoval jen to, že byl mimo osu a mezi hvězdou a obrazcem jsem vždy přeostřoval (a kupodivu vždy nakonec i docela přesně ustavil, jen to bylo na dlouho...) Díky, pánové, budu ho muset (už potřetí) rozebrat a vůbec se u toho nebudu cítít jako debil, že mě to dvojí ostření nenapadlo předtím :D
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2388

Příspěvek od MilAN »

Proč si myslíš, že ho máš rozbitý? Aby se mohl polární hledáček zaostřit, musí se vyšroubovat z montáže. Potom se zaostří okulárem na destičku a potom, celým tubuskem hledáčku se zašroubováním nebo vyšroubováním zaostří na hvězdy ( na nekonečno). A potom se dotáhne ta matice na tubusku ( je to obdobné jako na normálním hledáčku u dalekohledu)

Je to podobné, jako na tomhle obrázku :
https://www.optcorp.com/media/catalog/p ... 73-l_1.jpg
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Petr M.
Příspěvky: 100
Registrován: 20. 01. 2015, 08:07
Bydliště: Plzeň, Česká Bříza
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2389

Příspěvek od Petr M. »

Mám dotaz na zkušenější - fotil jsem refraktorem (SW ED80/600 + reduktor SW 0,85x) mlhoviny v pásu Oriona a u nejjasnější hvězdy na snímku mi vznikl výrazný paprsek (a mnoho slabších). Měl jsem za to, že u refraktoru by se podobné věci neměly objevovat. Čím může být způsobený?

Obrázek

Obrázek
na focení: SW ED 80/600 + montáž EQ5 SynScan + Lacerta MGEN II Guider, na koukání: Dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2390

Příspěvek od MMys »

Neměl jsi tam náhodou převracecí hranol ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Petr M.
Příspěvky: 100
Registrován: 20. 01. 2015, 08:07
Bydliště: Plzeň, Česká Bříza
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2391

Příspěvek od Petr M. »

Foťák byl napřímo bez hranolu nebo zrcátka. Ještě jsem zapomněl napsat, že mezi reduktorem a zrcadlovkou je vložený CLS filtr. Ten by to ale podle mne taky neměl dělat. Nebo se pletu? Můžu zkusit nějakou jasnou hvězdu s ním a bez něj.
na focení: SW ED 80/600 + montáž EQ5 SynScan + Lacerta MGEN II Guider, na koukání: Dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2392

Příspěvek od Bill »

Pokud hledáš co dělá nějaký reflex/difrakční obrazec, tak pro začátek zkus otáčet jednotlivými členy - aspoň to pak můžeš nahrubo poznat, kde to vzniká...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Návod na astrofoto

#2393

Příspěvek od MayJ »

Zdravím všechny,
prosím nějaký odkaz, kde je vysvětleno od A do Z vytvoření snímků ( dark frame,atd.) a následně zpracování v DSS?
Všem díky moc
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Návod na astrofoto

#2394

Příspěvek od Dansemacabre »

MayJ píše:prosím nějaký odkaz, kde je vysvětleno od A do Z vytvoření snímků

http://www.astro-forum.cz/

A pak taky krev, pot, utrpení a funkce "hledej" ;) (jednoduchý návod A-Z neexistuje, vše se liší podle sestavy, techniky a foceného objektu. Tady na foru ale skutečně nalezneš vše, jen tomu musíš věnovat nějaký čas a postupně se prokousat čtením desítek stran, až začneš rozumnět základům a budeš schopný vyhledávat nebo pokládat konkrétní dotazy. Postupoval jsem takhle loni a sice je to porod, ale taky nejlepší škola.)

google, namátkové výsledky pro dotaz "jak na astrofoto", případně "astrophoto how to"
(nevládneš-li angličtinou, tak věz, že už je google translator na docela dobré úrovni a smysl z něj pochopíš)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/zac.htm
https://photographingspace.com/how-to-c ... otography/
http://www.saratogaskies.com/articles/cookbook/
http://deepskystacker.free.fr/english/index.html
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2395

Příspěvek od MayJ »

Díky já vim, asi je to blbá otázka. Šlo mi hlavně jak dělat dark frame, light frame, bias atd...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2396

Příspěvek od Bill »

No začni úvodem k této sekci:

ČTĚTE - První informace pro začátečníky:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=28&t=6557

Pak si přelouskej aspoň tohle vlákno "Astrofotografie - dotazy začínajících" - pokud se ti zdá dlouhé, tak na astrofotografii zapomeň, je to jenom pro extrémně trpělivé lidi :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2397

Příspěvek od Dansemacabre »

Vážně stačilo užít vyhledávání ;) Abych ušetřil klávesnici fundovanějších matadorů tohoto fóra, kteří na tuto otázku odpovídali každý už desetkrát:

LIGHT: to je to, co fotíš foťákem na obloze. ISO ideál 800 nebo 1600, čas jaký ti dovolí obloha a montáž (tzn. aby hvězdy byly bodové - neujeté od montáže nebo chybné pointace - a histogram nebyl už přepálený. Tzn. že při náhledu (info) fotky ve foťáku vidíš kopeček křivky histogramu třeba ve dvou třetinách a ne například úplně vpravo). Čím víc snímků, tím lépe, například 30x5 minut, pokud nemáš vhodnou montáž či pointaci, tak víc snímků na kratší časy - třeba 100x1minuta nebo 200x30 sec a pod.

FLAT: nejlépe během focení light snímků nebo hned po něm (důležité je, aby všechen prach a šmouhy, které jsi měl na objektivu, čočce nebo zrcadle během focení, tam zůstaly na stejném místě) nafotit několik expozic (několik = min. 10) rovnoměrné světlé plochy - nasvícená bílá stěna, ranní obloha, flatbox (viz google) nebo třeba (to mě naučil Vabra) položit před objektiv/dalekohled na bílo rozsvícený displej tabletu. Byl jsem ovšem nedávno poučen, že metody flatboxu nebo tabletu nejsou úplně dokonalé vzhledem k rovině ostření. Flaty fotíš při stejném ISO (ale je to asi fuk) a na takový čas, aby histogram byl někde cca ve 2/5 (tzn. cca šedý obraz, na kterém jsou vidět fleky od prachu, smítka a pod.)

DARK: při stejné teplotě čipu (tzn když fotíš na mraze, tak fotit ještě na mraze), ale se zakrytkovaným objektivem nebo úplně bez něj a s krytkou přímo na foťáku naflákáš při stejném ISO a stejném expozičním čase co nejvíc snímků, při kterých vůbec nejde světlo na snímač. Říká se, že minimum darků je 8-10, více je lépe. Fajnšmejkři fotí stejný počet darků a lightů.

BIAS: nejkratší možná expozice (třeba 1/5000), zakrytý objektiv, naflákat jich co nejvíc. Fotíš tím de facto šum v samotném foťáku.

Následné zpracování nejjednodušší možnou metodou skládání (osobně jsem ji používal ještě docela nedávno, taky nejsem zrovna profík) je 1) vybrat jen povedené light snímky (tzn nerozmazané, neujeté), 2) naházet všechno do DSS, nechat originální nastavení nebo si s tím pohrád podle manuálu, vybrat % použitých snímků (třeba 80%) a kliknout na "register and stack". DSS udělá zbytek. 3) uložit složeninu bez dalších úprav (DSS docela mrví barvy) , 4) načíst si další desítky návodů, jak snímek zpracovat

EDIT: a kdybych si instruktáž pro začátečníky přečetl sám, tak jsem si to psaní taky mohl odpustit... :)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2398

Příspěvek od Bill »

M:736 750 113
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2399

Příspěvek od MayJ »

Díky moc za vyčerpávající návod...ještě jednou díky
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2400

Příspěvek od MayJ »

Ještě se zeptam, má někdo zkušenosti s live stacking SharpCap?
Ať jsem hledal jak jsem hledal nikde tu nic není ani nic pořádného na webu.
Diky
Odpovědět