Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#46

Příspěvek od Psion »

Pro lepší představu Deniso si představ, že bych si řekl, že nych taky mohl ve volném čase dělat něco solidního pro film jako Ty, myslíš, že by stačilo koupit vybavení, zavolat do produkce a začít? Určitě ne, to chce prostě trpělivost a čas a výsledek nemusí nikdy být tak skvělý, jako u výborných astrofotografů.
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Astrofotografie - dotazy začínajících

#47

Příspěvek od honza.ho »

Holt Honzo tady je asi jednoduchá odpověď. Ty jsi se začínal učit poznávat oblohu "možná" triedrem či SW80ED nebo co a holt Denisa se bude učit s Takahashim. Někdo na to má a někdo zase ne. Měl jsi se líp učit a já taky ;D ;D. Takových lidí je plno jen se o nich neví. Nikde přeci není napsáno, že musíš začít tím nebo tím. Musíme si to přiznat pokud na to Denisa má a může si to dovolit ji v tom bránit nebudu. Pokud se týče toho co chce fotografovat už jsem s ní o tom hovořil a je to ta samá cesta jakou se ubírám já, ty nebo MMys.

MartinVAle Martine tady nejde vůbec o finance, nepochopil jsi můj příspěvek.

/OT

Učím se od pondělí 8 hodin denně, ve středu mám státnice ... tak mi to nepřipomínej ještě na fóru, sem se jdu odreagovat  ;D
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
zmetek
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 06. 2009, 20:36

Astrofotografie - dotazy začínajících

#48

Příspěvek od zmetek »

Pro lepší představu Deniso si představ, že bych si řekl, že nych taky mohl ve volném čase dělat něco solidního pro film jako Ty, myslíš, že by stačilo koupit vybavení, zavolat do produkce a začít? Určitě ne, to chce prostě trpělivost a čas a výsledek nemusí nikdy být tak skvělý, jako u výborných astrofotografů.ale ja neocekavam buhvi jake vysledky ze startu.A tyhle dve veci nemuzes srovnavat! Do produkci muzes volat jak chces,ale pokud nemas zname tak jsi bez sance i kdybys byl sebelepsi,ale fotit oblohu muzes bez kontaktů a protekce a to je na tom to krasny! Muzes delat neco co je jen o tve pili a usili
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Astrofotografie - dotazy začínajících

#49

Příspěvek od MartinV. »

Ale pochopil. Já jsem jen reagoval na to že hned objednává Takahashi a naddimenzovanou montáž. Nevěřím tomu, že by se Martin neptal na ty samé a ještě další otázky viz. tvůj druhý odstavec a jen tak ji předhodil : Kup Takahashi to je třída. Tohle bych neudělal ani já. Navíc Losmandy by pro tento přístroj byla optimální. Proč třeba ty chceš jít časem taky do Losmandy jako já. Silně pochybuji že jen z toho důvodu, že tu svou musíš ustavovat pouze driftovou metodou a polární hledáček je na prd a nebo, že ji budeš chtít ověsit světelnám newtonem. To by přece zvládla i EQ6 s GoTo.
Co Se týče DSLR tu ona má a chce ji zatím využít. Já (a nejen já) jsem přeci taky začínal nemodifikovanou DSLR.
Pokud si chce koupit nejdřív vybavení a pak se učit oblohu a vše kolem toho je to její věc. Druhá věc bude jak se vyrovná se zklamáním v začátcích, které muže trvat i pěkně dlouho.
Je sice pravda, že je lepší si projít tím co astrofotografie obnáší tzn. studium knižek, článků z internetu, učením hledání objektů pak šetřit na vybavení, ale pokud bych já měl její možnosti tak proč bych si vybavení rovnou nekoupil. Já když jsem začínal tak jsem neměl nafocenýho zhola nic nepočítaje pár snímků co jsem nafotil ještě v 90letech a pak jsem měl 10let voraz a pak jsem do toho šlápl bosou nohou. Právě pořízením vybavení a praxí s ním jsem se toho nejvíc naučil a o astrofotografii v té době kromě znalostí oblohy jsem takřka neměl ani tucha.  
Doufám, že to nepobereš, že Denise lezu do ři...
Pouze co by jsem Denise vytknul tak to její Hrrrrrr, honem, honem.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#50

Příspěvek od Psion »

Denisa: jojo foceni pod oblohou je fajn i kdyz nejsou vysledky kdovijake tak jenom noc stravena pod hvezami je paradni relax. Mimochodem Red kamery se mi libi, obcas s nimi delame a hlavne mame vyvinute zarizeni pro zaznam z kamer v plnem datovem toku 4k a nasledne strih filmu a nebo prohlizeni ve 4k přímo na place. Spolupracujeme s par produkcema tak o tom neco malo vim :)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#51

Příspěvek od Konihlav »

me prijde fajn, kdyz si clovek hned z pocatku koupi (a muze si to dovolit) zakladni vybaveni tak, aby jej nemusel za rok prodavat (coz je vzdy se ztratou - nekoho boli, jineho ne, me treba by osobne sice nebolela, ale prisla moc lito, protoze za usetrene drobaky bych mohl mit treba nejaky filtr apod.). Takze kazdemu podle jeho potreb a nezbyva nez prat, aby Te to Deniso chytlo a neceho jsi dosahla ja bych si treba precetl vsechna vlakna v sekci fototechnika :-)
----------
edit: jo a jeste jsem chtel dodat, ze nejvetsim nepritelem je pocasi, kdyz proste jsou mraky x tydnu, tak se clovek muze treba na hlavu stavet a je mu to prd platny. Takze proto je trpelivost na miste :-/
Uživatelský avatar
zmetek
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 06. 2009, 20:36

Astrofotografie - dotazy začínajících

#52

Příspěvek od zmetek »

Denisa: jojo foceni pod oblohou je fajn i kdyz nejsou vysledky kdovijake tak jenom noc stravena pod hvezami je paradni relax. Mimochodem Red kamery se mi libi, obcas s nimi delame a hlavne mame vyvinute zarizeni pro zaznam z kamer v plnem datovem toku 4k a nasledne strih filmu a nebo prohlizeni ve 4k přímo na place. Spolupracujeme s par produkcema tak o tom neco malo vim :)no redky jsou vseobecne proslaveny tim jejich formatem r2d.Co mne stve tak to ze chybi poradna implementace do flame.
...respektive flame 2010 SP2 to umi uz nativne ale treba lustre s tim ma problem
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Astrofotografie - dotazy začínajících

#53

Příspěvek od deavi »

Po dlouhé době zajímavé téma. Sice nevím proč by mělo být špatné jít do toho hrr a s takovým nadšením, ale pokud ma Denisa určité znalosti a odhodlání, tak proč jí v tom bránit. Je pravda než se dobere k nějaké rozumné astrofotografii, dá jí to hodně usilý a námahy. Je velký rozdíl mezí denním fotografováním a nočním fotografováním s kompenzací rotace země. Naštěstí natrefila Martina, který ji neporadí nic špatného. Bohužel než dá dohromady nějakou schopnout techniku, tak aby byla naprosto funkčí uběhne ještě hodně měsíců.
Ale i tak je hodně moc věcí, které se bude muset naučit a čtením praxi nezíská. Pokud to bude chtít urychlit musí přijít na nějaký sraz astrofotografů a v praxi uvidět na vlastní oči celou tu proceduru věcí, kteří nějaký dělají už automaticky. Ale nezasvěcená duše nechápe o co jde.
Já jsem jen zvědav na Tvoje výsledky, doufám že o ně budeš tady referovat  ;)
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
zmetek
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 06. 2009, 20:36

Astrofotografie - dotazy začínajících

#54

Příspěvek od zmetek »

Po dlouhé době zajímavé téma. Sice nevím proč by mělo být špatné jít do toho hrr a s takovým nadšením, ale pokud ma Denisa určité znalosti a odhodlání, tak proč jí v tom bránit. Je pravda než se dobere k nějaké rozumné astrofotografii, dá jí to hodně usilý a námahy. Je velký rozdíl mezí denním fotografováním a nočním fotografováním s kompenzací rotace země. Naštěstí natrefila Martina, který ji neporadí nic špatného. Bohužel než dá dohromady nějakou schopnout techniku, tak aby byla naprosto funkčí uběhne ještě hodně měsíců.
Ale i tak je hodně moc věcí, které se bude muset naučit a čtením praxi nezíská. Pokud to bude chtít urychlit musí přijít na nějaký sraz astrofotografů a v praxi uvidět na vlastní oči celou tu proceduru věcí, kteří nějaký dělají už automaticky. Ale nezasvěcená duše nechápe o co jde.
Já jsem jen zvědav na Tvoje výsledky, doufám že o ně budeš tady referovat  ;)diky,to mne potesilo.Budu referovat a pribehnu sem s kazdou kravinou.Mimochodem,neprodavate nekdo astrotrac? Ja uz to nemuuuzu vydrzet ;D
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Astrofotografie - dotazy začínajících

#55

Příspěvek od MartinV. »

To zmetek:

Ahoj Deniso. A co se k někomu přidat ve tvém okolí. Pokud by měl dotyčnej možnost by jsi na jeho inštrument připevnila svůj fotoaparát s objektivem. Mělo by to ještě tu výhodu, že by jsi si okoukla jak to všechno šlape atd. Otázka je jaké jsou tvé možnosti a jesli můžeš. Nicméně neboj Deniso jasných nocí bude ještě dost i když v poslední době je to čím dál víc naprd.
Když už jsme u toho astrofocení ... astrofotografie DSO se vyznačuje rozdílnou expozicí oproti denní fotografii. Máš vůbec časovač, který by ti umožňoval delší expozici jak 30sec. a výš.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
zmetek
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 06. 2009, 20:36

Astrofotografie - dotazy začínajících

#56

Příspěvek od zmetek »



Ahoj Deniso. A co se k někomu přidat ve tvém okolí. Pokud by měl dotyčnej možnost by jsi na jeho inštrument připevnila svůj fotoaparát s objektivem. Mělo by to ještě tu výhodu, že by jsi si okoukla jak to všechno šlape atd. Otázka je jaké jsou tvé možnosti a jesli můžeš. Nicméně neboj Deniso jasných nocí bude ještě dost i když v poslední době je to čím dál víc naprd.
Když už jsme u toho astrofocení ... astrofotografie DSO se vyznačuje rozdílnou expozicí oproti denní fotografii. Máš vůbec časovač, který by ti umožňoval delší expozici jak 30sec. a výš.

MartinVdoprcic to nemam,mam dalkovou spoust jenom.neslo by to pres nikon capture nx?
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Astrofotografie - dotazy začínajících

#57

Příspěvek od MartinV. »

Doprcic no to ja nevím.  :-/ Já nemám Nikona. Zkus se mrknout do toho programu nebo návodu.  ;)

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#58

Příspěvek od MMys »

Časovač jsme před chvílí vyřešili po Skypu, našla tenhle:
http://imagehost.vendio.com/preview/hk/ ... r80n13.jpg

Nikon Capture NX by to měl umět také. To omezení na 30sec. na Nikonu zdá se není.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Astrofotografie - dotazy začínajících

#59

Příspěvek od MartinV. »

Od Photixu jsem měl TC-80 N3 pro EOS 40Da. V létě to je o.k., ale v zimě >:( .. (nevím jak tenhle) jsem dělal okamžitě objednávku orig. od Canonu. Jako prozatimní to stačit bude. Spíš bych to vzal přes PC ať si může rovnou kontrolovat dílčí snímky. Ale to záleží čistě na ni.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Astrofotografie - dotazy začínajících

#60

Příspěvek od MartinV. »

Ještě by mě zajímalo jak to pořešila Denisa s dalekohledem. Ten sice objednaný má, ale jak jsem zjistil tak fotoaparát bude za dalekohledem držet asi v rukách. Redukce jsem ji poradil.
CA-35 (TKA31201)
Wide T-Mount pro Nikon
http://www.takahashi-europe.com/en/FSQ- ... charts.php

A pak ještě jedna věc objednala i dalekohled včetně upínacího kruhu. TKA36420 nebo náhražka? Tubus má průměr 125mm.
http://www.takahashi-europe.com/en/FSQ- ... sories.php

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Odpovědět