Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Astrofotografie - dotazy začínajících

#16

Příspěvek od Vabra »

No s takouvouhle vybavou uz opravdu staci jen ta astronomicka montaz. Urcite nejmene polovina tvych skel (vsechno zda se ze je nikoni profi rada) bude pro astro dobre pouzitelna.

Zadne dalsi a delsi sklo bych si na tvem miste ted neporizoval. Ta 400/2.8 bude zrejme na Astrotrack uz prilis velka a tezka tak bych na tvem miste poridil:

1. EQ-6 ( nebo neco jeste lepsiho/drazsiho  treba od Losmandy, zda se financni krizi netrpis).
2. Pointacni dalekohled (treba osvedceny ED 80/600, muzes je pouzivat cele leto jako hlavni nez ti prijde TAK)
3. Pointacni Kameru (nejaky ten Watec, StallaCam,... dle tvych fin moznosti). V pripade porizeni grabovaci karty/USB do Notebooku a okularove projekce budes moc delat detailni zabery Mesicnich krateru, Planet,...nebo alespon na malem LCD monitoru zvysit dosah sveho dalekohledu (videl jsem M51 ve Watecu po par sec integrovanych expozic a byla to opravdu sila). Male LCD TV se pak da pouzit pro manualni pointaci mnohem pohodlnejsi nez koukanim do okularu.
4. Autopointer (zarizeni pro automatickou pointaci) nejlepe spolu s kamerou aby zarucene fungovaly.

Body 3/4 lze resit i Notebookem a lehce upravenou CCD Web kamerou, ale pri tvych fin. moznostech bude vysoce citliva TV kamera asi zajimava alternativa.  

Ale ze vseho nejdriv bych asi procetl celou mistni zacatecnickou sekci. Hodne veci je tam psano s ohledem na lidi, kteri zrejme nemaji tve financni zazemi, ale i tak bych doporucil zacit s mensi vybavou a tu rozsirit az po prvnich 10-20 astrofotkach, az si budes jista ze je to ten perfektni relax.

Neskodi take vyrazit  na nejaky maly astrosraz (pozorovani u Prahy, Brna, Olomouce, Frydku, Bezverova, Cesta na jih,... vse najdes v mistnim foru...).

Mej se.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
zmetek
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 06. 2009, 20:36

Astrofotografie - dotazy začínajících

#17

Příspěvek od zmetek »

a na co kameru? Na pracovni veci mam red one 4k,to lze vyuzit?
a musi to byt ten astrotrac? jestli se nepletu tak ten nema neco jako je autostar.Zvazovala jsem praveze neco s autostarem jak to ma tu pamet na objekty,Rikam,dalekohled mi dojde,ale to bude konec leta,proto resim nejake okamzite reseni a to nejlepe HNED..vcera bylo pozde.Kdyby i nekdo chtel neco prodat tak at mi to nabidne na MrackovaDenisa@seznam.cz diky moc
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Astrofotografie - dotazy začínajících

#18

Příspěvek od Vabra »

OK postupne:

Montaz (a autostar)
Pises o prozatimni montazi, tj. vyvozuji ze ti s dalekohledem prijde i "definitivni" montaz. Pak je EQ-6 a vyse opravdu zbytecne a je to dalsi duvod pro alternativu ve forme astrotracku.
Astrotrack ale nema nic jako navigaci/go-to atd. me osobne to vubec nevadi nebot na astrotracku fotim skly 100-300mm a tam celkem spolehlive dovedu najit z hlavy nebo s pomoci mapy a par zkusebnich expozic prakticky jakykoliv objekt. O pouziti GoTo bych uvazoval pouze v pripade nejakych presne sesazovanych mozajek. Vyhledavani objektu rucne povazuji za soucast hry/relaxace.
Pokud na GoTo/AutoStaru trvas pak bych asi doporucil jako zalozni/epedicni montaz CG-5 ADV Goto.


Modifikace fotoaparatu:
Ja osobne jsem pro (problemem je ze na rozdil od Canonu, kde je uz nekolik lidi, kteri ti s tim umi pomoci, neznam nikoho kdo to umi na Nikon). Pokud by bylo skoda tveho hlavniho fotaku poridil bych si nejaky bazarovy nebo novy z nizsi rady a ten nechal modifikovat (pokud nekoho najdes). Zejmena ted v lete je na obloze spousta nadhernych cervenych objektu, ktere je bez modifikace mnohem narocnejsi fotit. Ale jde to a jsou zde i priznivci, kteri zasadne foti nemodifikovanymy aparaty aby dostali co nejvernejsi barevnost (treba MP).

Ad pointacni kamera:
red one 4k je zrejme prilis velky kanon na vrabce. Tedy asi by to slo teoreticky pouzit, ale prakticky si nedovedu predstavit jak by se takhle velka a tezka kamera pouzila jako pointacni. Pointacni kamera se pouziva bez objektivu "zasunuta" do okularoveho vytahu pointacniho delekohledu, obvykle miva PAL/VGA rozliseni a 0.33-0.5 palcovy CCD chip; zadne Megapixely nejsou za potrebi, cilem je aby byla co nejmensi, nejlehci a nejcitlivejsi (idealne s moznosti integrace obrazu, pro visualni pouziti).
Ucelem pointacni kamery je v "realnem" case promitat obraz pointacni hvezdy, ktery pointacni SW/HW vyhodnoti a da pripadne prikaz montazi aby korigovala svuj nepresny chod. Duvodem nepresnosti chodu montaze je vetsinou jeji mechanicke provedeni pripadne nepresne ustaveni na svetovy pol.

Ad okamzity nakup.
Zase s ohledem na tve financni moznosti bych asi ted narychlo nezkousel sehnad smes ruznych kousku z druhe ruky a zasel navstivit jednoho nebo vice solidnich obchodniku s astrooptikou a vyptat se na jejich aktualni skladove zbozi (ja osobne bych zasel na www.celestron.cz nebo www.dalekohledy.cz, ale v jinem vlakne je tady podrobnejsi sezna prodejcu astroprislusenstvi)


Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Astrofotografie - dotazy začínajících

#19

Příspěvek od MartinV. »


Ve tvém případě bych trošku ubral páru a nebyl do všeho tak hrrr. Z tvého dotazu jsem nikde nevyčetl zda-li tě tento koníček bude vůbec bavit. Např. nějaké první snímky ... máš?
Další věc už ve tvém prvním dotazu ti tvůj kamarád taky astrofotograf měl trošku víc poradit (záleží jestli jsi se vůbec ptala) co všechno je potřeba. Navíc začít s Takahashim .... no. A kde máš nějakou paralaktickou montáž, pointační dalekohled nebo offaxis guider, v jaké žiješ lokalitě (světelné znečištění) pak totiž budeš asi potřebovat filtry a bla, bla, bla. Můžeš prozradit konkrétní typ Takahashiho. Osobně si myslím, že hned teď - včil asi těžko pořídíš kompletní vybavení pro astrofotografii zvlášť u nás v ČR kde se spíš musí čekat. Já jsem na Losmandy čekal přes půl roku. V prvé řadě bych zašel za kamarádem astrofotografem a promluvil bych si sním o tomto velmi časově a finančně náročném koníčku. Nebo tu najdeš plno stránek kolegů. Např. stránky Martina Myslivce. To je pro začínajícího astrofotografa taková bible. Dál už musíš sama.

PS.: Lepší nick pro holku nemáš. Jak tě máme oslovovat?

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#20

Příspěvek od Psion »

Pokud je to skutečně Denisa, tak pak asi Denisa :)

http://www.humanart.cz/portfolio/Denisa
Uživatelský avatar
zmetek
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 06. 2009, 20:36

Astrofotografie - dotazy začínajících

#21

Příspěvek od zmetek »

montáž, pointační dalekohled nebo offaxis guider, v jaké žiješ lokalitě (světelné znečištění) pak totiž budeš asi potřebovat filtry a bla, bla, bla. Můžeš prozradit konkrétní typ Takahashiho. Osobně si myslím, že hned teď - včil asi těžko pořídíš kompletní vybavení pro astrofotografii zvlášť u nás v ČR kde se spíš musí čekat. Já jsem na Losmandy čekal přes půl roku. V prvé řadě bych zašel za kamarádem astrofotografem a promluvil bych si sním o tomto velmi časově a finančně náročném koníčku. Nebo tu najdeš plno stránek kolegů. Např. stránky Martina Myslivce. To je pro začínajícího astrofotografa taková bible. Dál už musíš sama.

PS.: Lepší nick pro holku nemáš. Jak tě máme oslovovat?

MartinVrikej mi treba zmetku to je fuk jak,je mi to jedno...no prave ten kamarad je do vseho hrrr,bere mne jako sam sebe,defakto je on ekvivalentem IT,takze mi poradil hned do startu to nej,ale zahrnuje mne silenyma vecma uplne a ja mu rozumim kazdy desaty slovo.Uz pri pocitu ze prvni co chtel byla likvidace meho nikona mne zamrazilo.Proto se ptam i trosku jinych lidi,vic hlav vic vi.
..ten dalekohled tento...http://takahashiamerica.com/index.htm
průměr 106mm, ohnisko půl metru
vydrzet u toho vydrzim,to se neboj.Jsem trpeliva a poslednich 10 let lezim v manualech,nektere veci delam treba i rok,nikam nespecham.Moje prace je nocni a mam mezi ni spousty pauz,treba 5 min delam a pak pauzuju 10min,fotila bych z terasy.Svetelne podminky mam perfektni.Prave mi jde o to delat to amatersky,jsem graficka a vic mne zajima podstata barev a tvaru nez presne replikace reality.

Proto znova kladu dotaz...nestaci mi do zacatků nikon a poradny sklo a autostar? Musim mit pointacni dalekohled kdyz mam autostar?

Ukazkovou fotku mam bohuzel jen jednu a to byste se mi smali,bez hodinoveho strojku to proste nejde
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Astrofotografie - dotazy začínajících

#22

Příspěvek od MartinV. »

Ahoj Deniso

Ukazkovou fotku mam bohuzel jen jednu a to byste se mi smali,bez hodinoveho strojku to proste nejde  
Mám ti ukázat své začátky? Tady se není za co stydět a nikdo se ti smát nebude.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
zmetek
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 06. 2009, 20:36

Astrofotografie - dotazy začínajících

#23

Příspěvek od zmetek »

Ahoj Deniso


Ptal jsem se protože Takahashi mám a dokonce i stejny typ který máš objednaný: FSQ-106ED + tedy včetně reduktoru QE F/Stop@3.6 a propojovacích redukcí s DSLR Canon EOS 40Da. http://dslr-astrophotography.cz/pvyb.html V případě, že by jsi měla dotazy k tomuto dalekohledu jsem jedno ucho. mm.vyhl@seznam.cz


Já si myslím, že stačí. Tady ale najdeš spíš majitele montáží Synta SkyScan a jejich "odrůd" tedy taky ovladač s databází objektů s najížděním GoTo. Pokud chceš ale mermomoci Meade bych se obrátil na majitele těchto montáží tady na foru. Další věc pokud plánuješ takový dalekohled už bych rovnou pořídil i k tomu odpovídající montáž (a asi i tu která je nejvíc proklepnutá) podle její nosnosti a se vstupem pro Autoguider. Je, ale třeba myslet i dopředu tzn. třeba něco koupíš do budoucna a už ti to montáž nepobere. Pokud máš finanční prostředky tím lépe a máš široký obzor výběru. Pro začátek než budeš mít montáž můžeš přeci zkusit statickou fotografii. Stopy hvězd, západy a východy Slunce nebo Měsíce to vše do astrofotografie patří i takové snímky mají své kouzlo.
DSLR Nikon ti bude samozřejmě stačit. Ale až budeš mít vybavení doma pohromadě a začneš pořádně fotit částečně se ochudíš především o mlhoviny. V astrofotografii pomocí DSLR jsou právě největší zkušenosti s Canonem + jeho modifikace pomocí niž sice příjdeš do jisté míry o pořizování denní fotografie, ale zvedne se ti tím jeho citlivost v celém rozsahu spektra. http://dslr-astrophotography.cz/40dmod.html


Mám ti ukázat své začátky? Tady se není za co stydět a nikdo se ti smát nebude.

MartinVtak se ale nesmej,jo :'(
d700 400mm f2,8
http://cgsociety.cz/moon3.jpg
d700 70-200 f2,8
http://cgsociety.cz/hvezdicky.jpg

znova opakuju ..nemam strojek a k tomu mesici..ta fullframe desne zmensuje a degraduje ohnisko
Uživatelský avatar
zmetek
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 06. 2009, 20:36

Astrofotografie - dotazy začínajících

#24

Příspěvek od zmetek »

Ptal jsem se protože Takahashi mám a dokonce i stejny typ který máš objednaný: FSQ-106ED + tedy včetně reduktoru QE F/Stop@3.6 a propojovacích redukcí s DSLR Canon EOS 40Da. http://dslr-astrophotography.cz/pvyb.html V případě, že by jsi měla dotazy k tomuto dalekohledu jsem jedno ucho. mm.vyhl@seznam.czjejda,tvuj web bylo to co mne dotlacilo k foceni oblohy :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#25

Příspěvek od MMys »


rikej mi treba zmetku  to je fuk jak,je mi to jedno...no prave ten kamarad je do vseho hrrr,bere mne jako sam sebe,defakto je on ekvivalentem IT,takze mi poradil hned do startu to nej,ale zahrnuje mne silenyma vecma uplne a ja mu rozumim kazdy desaty slovo.Uz pri pocitu ze prvni co chtel byla likvidace meho nikona mne zamrazilo.Proto se ptam i trosku jinych lidi,vic hlav vic vi.
..ten dalekohled tento...http://takahashiamerica.com/index.htm
průměr 106mm, ohnisko půl metru
vydrzet u toho vydrzim,to se neboj.Jsem trpeliva a poslednich 10 let lezim v manualech,nektere veci delam treba i rok,nikam nespecham.Moje prace je nocni a mam mezi ni spousty pauz,treba 5 min delam a pak pauzuju 10min,fotila bych z terasy.Svetelne podminky mam perfektni.Prave mi jde o to delat to amatersky,jsem graficka a vic mne zajima podstata barev a tvaru nez presne replikace reality.

Proto znova kladu dotaz...nestaci mi do zacatků nikon a poradny sklo a autostar? Musim mit pointacni dalekohled kdyz mam autostar?

Ukazkovou fotku mam bohuzel jen jednu a to byste se mi smali,bez hodinoveho strojku to proste nejde

To jsem byl já Ptal jsem se tě přeci, jaké jsou limity, a jestli to vybavení chceš už od začátku TOP. Nakonec proč ne, když je ta možnost. Aspoň si ušetříš část nervů s tuningem levnějšího vybavení.

Zrovna tak ten foťák. Nemyslel jsem pochopitelně, abys zlikvidovala svojí D700. Jenom napsal popravdě, že u nemodifikovaného fotoaparátu není po červených mlhovinách skoro stopy a že pokud chceš ty mlhoviny (a že jsi o nich mluvila a líbily se ti :-), musí filtr ven.  

Ten uvažovaný modifikovaný Canon 5D rozhodně nevidím jako špatnou volbu. Začít rovnou CCD kamerou, byť píšeš, že jsi technicky nadaná, by mohlo být opravdu dost silný sousto. S tím už totiž sestava připomíná tak trochu elektrárnu :-)

Ta zrcadlovka + kvalitní refraktor bude do začátku rozumný řešení.

No, něco vymyslíme. Podporu tady u nás určitě najdeš, ale stejně si to budeš muset projít sama na vlastní kůži.

Nebo přijet na nějaký setkání a okouknout to v reálu...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
zmetek
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 06. 2009, 20:36

Astrofotografie - dotazy začínajících

#26

Příspěvek od zmetek »

To jsem byl jáno ja te prasknout nechtela ;D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#27

Příspěvek od MMys »

Ještě ostatním - ohledně těch skel. Denisa mi řekla, že objektivy z Nikonu prý jdou v manuálním režimu namontovat přes redukci na Canon (Nikon má větší backfokus), takže se skly problém nebude a netřeba tápat v ne příliš zdokumentované modifikaci Nikonů.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Astrofotografie - dotazy začínajících

#28

Příspěvek od Vabra »



Proto znova kladu dotaz...nestaci mi do zacatků nikon a poradny sklo a autostar? Musim mit pointacni dalekohled kdyz mam autostar?


Pokud chces rychle zacit tak si porid ten Astrotrack, zrejme uz neunese tu 400/2.8, ale se vsemi ostatnimi skly co mas by to melo byt OK.

Vyhodou je ze nema periodickou chybu, coz je hlavni duvod (krome spatneho ustaveni) proc ostatni montaze potrebuji pointovat.

Jeste otazka co si predstavujes pod AutoStarem?
Je to pouze zpusob jak po ustaveni montaze nechat montaz najizdet na prislusny objekt automaticky (bez znalosti pozorovatele/fotografa toho kde se skutecne tento objekt na obloze nachazi). Obejit se to da velmi snadno - naucit se zakladni orientaci na obloze a pouzit slusny atlas hvezdne oblohy.
Sam mam podobnou ficuru na svoji monazi posledni 2,5 roky a po pocatecnim nadseni a vyzkouseni jsem ji uplne prestal pouzivat, protoze mne to vyhledavani objektu rucne docela bavi a postupne se v tom zlepsuji (hadam ze cca 50 messierovych objektu najdu i bez mapy).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Astrofotografie - dotazy začínajících

#29

Příspěvek od vla »

objektivy z Nikonu prý jdou v manuálním režimu namontovat přes redukci na Canon (Nikon má větší backfokus), takže se skly problém nebude a netřeba tápat v ne příliš zdokumentované modifikaci Nikonů. Zkoušel jsem několik těchto redukcí z různých zdrojů a vždy tam byla nějaká vůle a vakl, takže na super zaostření a zachování roviny ostření (kolmosti čipu na optickou osu) při manipulaci bych moc nesázel.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
zmetek
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 06. 2009, 20:36

Astrofotografie - dotazy začínajících

#30

Příspěvek od zmetek »


Zkoušel jsem několik těchto redukcí z různých zdrojů a vždy tam byla nějaká vůle a vakl, takže na super zaostření a zachování roviny ostření (kolmosti čipu na optickou osu) při manipulaci bych moc nesázel.delaj se redukce co prenasi komplet elektroniku na sklo a jde pak vse jakoby by to byl canon,jedna stoji cca 3tis na celou sadu skel,ale ma to nevyhodu,pokud chces fakt kvalitu tak si zaplatis co sklo to jeden kus,protoze se to nastavuje a dela vzdy na konkretni sklo
a ver mi,delam s kamerama celej zivot a prvni co bylo byla nutnost narvat na kameru dof adapter nebo nikkora
Odpovědět