Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 8
Registrován: 03. 06. 2002, 04:46

Astrofotografie - dotazy začínajících

#1

Příspěvek od Jindra »

:banghead:Ahoj lidi, najdou se mezi vami taci, kteri se zajimaji o astrofotografii?Ne,ze bych byl nejaky odbornik, tak asi dva mesice delam prvni krucky....Resil nekdo z vas problem montaze zrcadlovky na okular, redukci.to je hrozny,ten muj zgarb, ne, ze bych nemel me druhe oci rad...Vlastnim Newtona 100/900mm, montaz azimutalni,takze o pointaci neni ani rec, ale na fotky Mesice,planet,skvrn,a nejakou tu kratsi expozici to staci.Tak mi napiste neco na utesenou, dnes jsem si nechtene roztrhl film,dal jsem si na tom tak zalezet.Neni z vas nekdo z okoli Boskovic, Jevicka,Moravske Trebove...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#2

Příspěvek od MMys »

Zdravím vás.
Fotografuju asi rok. Myslim, ze bude potreba predelat na dalekohledu okularovy vytah na vetsi prumer a udelat mimoosovy hledacek, a taky poridit paralaktickou montaz. Je to na dlouhe vypraveni, nicmene to lze zvladnout vlastnimi silami. Montaz ale spis koupit (minimalne paralaktickou hlavici, stativ je stejne treba udelat vlastni, protoze ty co se prodavaji nejsou moc stabilni). Misto dlouheho vypraveni vas odkazuji na moje stranky:

http://astrofoto.web.tiscali.cz

Preji hodne stesti a trpelivosti.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 8
Registrován: 03. 06. 2002, 04:46

Astrofotografie - dotazy začínajících

#3

Příspěvek od Jindra »

Mockrat dekuji,stejne si v listopadu poridim dalekohled novy,do meho stareho je nesmyslne vkladat tolika prace.Opravdu nejvice ze vseho me trapi to napojeni zrcadlovky na okular,nebylo by lepsi,udelat na nem zavit a nechat si nekde vyrobit nejaky dil,ktery bude mit vnitrni prumer prumeru okularu a vnejsi prumeru zrcadlovky?Kolik stoji hodinovy pohon,je lepsi koupit jej s dalekohledem,nebo pak prikoupit?Ta redukce je kamen urazu.Kolik stoji mimoosovy hledacek?Mockrat dekuji
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#4

Příspěvek od MMys »

Prave jsem dorazil z pozorovani (ci spise fotografovani), i kdyz uz to stalo za >:(), je moc svetlo. Jak jsem rikal, redukce okular 31.7mm na zrcadlovku (zavit 42mm) je nesmysl. Ze zorneho pole na snimku zbyde krouzek cca. 28mm a okolo nebude nic, protoze tam nedopadne ani foton :). Musí se udelat neco jako okularovy vytah s prumerem okolo 50mm a zakonceny krouzkem se zavitem pro fotak. Pri te vyrobe se jiz da do nej zabudovat i mimoosovy hledacek. Cele to mam popsane a vyfocene na mych strankach, viz minula odpoved. Je tam i jakysi vykres hledacku a pripojeni fotaku zaroven.

Jinak moontaz doporucuji koupit, optiku taky koupit a vlastni dalekohled udelat (tak aby na filmu nebyly moc clonene okraje). V nejhorsim pripade bych sel cestou vymeny okularoveho vytahu u koupeneho dalekohledu (napr. GS 500,600).

Tot vse. Jdu spat :hi:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#5

Příspěvek od MMys »

Jo, jeste mi neni jasne co chcete fotografovat, jestli deep-sky v primarnim ohnisku - pak plati co jsem rekl, nebo planety a slunce projekci pres okular, pak je skutecne potreba redukce okular - zrcadlovka, ale problemem je montaz. Ja sam dovedu takhle fotit jenom mesic a slunce, na planety je i ta moje montaz malo tuha a presna. A takova ktera by to zvladla stoji hodne pres 100 000,- >:(.

Jdu :sleeping:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 8
Registrován: 03. 06. 2002, 04:46

Astrofotografie - dotazy začínajících

#6

Příspěvek od Jindra »

Dekuji mnohokrat,jeste zda-li se mohu zeptat,kolik muze stat takovy okularovy vytah.Chci fotit spise deep-sky objekty,planety Mesic jen tak pro ukazku pratelum a pro potechu oka (ne,ze by me netesily fotografie deep-sky objektu).S tou redukci mate asi pravdu.Ten okularovy vytah o tom prumeru, co jste psal ma jiz zavit na upevneni, nebo by se musel dodelat?Mozna mam stupidni otazky, ale kdo se pta, ten se dozvi.Jdu pozorovat,mejte se hezky a dekuji.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 8
Registrován: 03. 06. 2002, 04:46

Astrofotografie - dotazy začínajících

#7

Příspěvek od Jindra »

Jo, jeste jedna vec, taky uz me dlouhou dobu laka tvorba vlastniho dalekohledu, nevite o nejakych dobrych strankach s podrobnym popisem,prosim, hlavne ne ty stranky o tvorbe dobsona...Dekuji.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#8

Příspěvek od MMys »

Takovy vytah, co koupis ti s nejvetsi pravdepodobnosti nebude pasovat na jiz existujici dalekohled a i cena je zbytecne vysoka (ja ho nekde videl okolo 4500,-). Je treba si poradit vlastnimi silami, a udelat si neco jako jsem si udelal (ci spis nechal udelat ) ja - to vyjde na par stovek. Je to tak, ze na dalekohledu je priruba o prumeru 50mm se sroubkem. Do te se pak podle potreby upne bud normalni okularovy vytah s okularem - kdyz pozorujes, nebo se tam zasune mimoosovy hledacek s adapterem na fotoaparat a s pointacnim okularem. Mrkni se na http://home.tiscali.cz/myfoto/mvyb.htm. Tim zaroven odpovidam na druhou otazku - i kdyz to neni navod ale spis jen popis pro inspiraci jak se to da resit. Nejaky kopletni popis vyroby s vykresovou dokumentaci bohuzel nenajdes. Jenom náměty a postupy. Mě to však stačilo. Nechal jsem si jenom vybrousit optiku a koupil paralaktickou montaz, a zbytek je doma delany. Prohlidni si to, a kdybys mel zajem o vetsi detaily, tak bych mohl neco stvorit, az budu mit nekdy trochu cas.

Mej(te) se :rotflmao:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 8
Registrován: 03. 06. 2002, 04:46

Astrofotografie - dotazy začínajících

#9

Příspěvek od Jindra »

Moc dekuju,az budu mit zase nejaky problem, tak se ozvu.Je mi 18 let, muzete(s) mi tykat.Jo, ted jsem si na neco vzpomnel:u moji praktiky, jak s objektivem, tak i bez objektivu,kdyz se divam,mam uprostred kruh,ktery necloni obraz,je k plose zorneho pole zlomkem,a pak jakoby neco stale clonilo obraz do stran.Obrovsky mi to vadi, jak pro ostreni, tak pro hledani objektu.Nemate nejaky navrh,jak se toho zbavit?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#10

Příspěvek od MMys »

Ještě si přečti co jsem ve fóru odpověďěl Juriovi v sekci technika GS, měl jsem tam takový delší proslov ohledně focení. To clonění může být způsobeno právě tím okulárovým výtahem - při focení v primárním ohnisku (tj bez okuláru dalekohledu a bez objektivu zrcadlovky). Pokud máš už okulárový výtah alespoň 50mm v průměru a pořád jsou okraje cloněny, tak je malé diagonální zrcátko.

Při focení projekcí (tj přes okulár dalekohledu) je to co popisuješ normální. Nikdy nedostaneš vykreslené celé pole kinofilmu. Obvykle dostaneš jen kroužek, jehož průměr závisí na konstrukci okuláru a vzdálenosti filmu od okuláru. To ovšem nevadí, protože takhle se stejně fotí jenom planety a ty mají malé úhlové rozměry.

Martin
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
zmetek
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 06. 2009, 20:36

Astrofotografie - dotazy začínajících

#11

Příspěvek od zmetek »

ahoj,mam takovej problem,chci zacit fotit hvezdicky.Je to pro mne perfektni relax pri praci,ale dalekohled ktery jsem si objednala ma dodaci lhutu 3 mesice a ja chci v lete fotit.Proto bych se chtela zeptat zda si mam koupit na tu prechodnou dobu nejaky levny dalekohled - treba meade lx90,nebo zda mam koupit k memu nikonu d700 nejaky poradny sklo,600mm f4 + konvertor...jeste zvazuji koupit canon 5dmkII/precijen ty pixely navic delaji svoje.Samozrejme ze k fotaku bych musela koupit nejakou montaz.Kamarad co je spickovy fotoraf hvezd mi radi prozatimni dalkohled,ale ja tomu nerozumim,jsem na uplnem zacatku a jsem nazoru ze fotak a montaz je na pochopeni nejsnazsi.Poradite mi prosim? :o
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Astrofotografie - dotazy začínajících

#12

Příspěvek od Vabra »

Nejak se nemohu v tvem prispevku zorientovat:
Jeste si s astrofotogrfii neazacala a uz ted vis, ze to je pro tebe perfektni relax (my co to uz nejakou dobu delame se v zasade vyznacujeme kruhy pod ocima zvlaste pokud vyjde jasna bezmesicna noc na pracovni den )
Mas kamarada spickoveho astrofotografa a misto aby ti slusne poradil tady vznasis zacatecnicke dotazy.
Snad dobra zprava je ze mas alespon prakticky neomezene prostredky soude podle tvych investicnich planu.

Pokud mas opravdu dost prostredku a uz neco zainvestovano v Nikonu, tak bych si poridil nejaka pekna pevna skla okolo 150/2.8 az 300/4 a Astrotrack TT320 (cca 15000Kc). S touto sestavou lze fotit uz pomerne mnoho astronomickych objektu s velmi slusnymi vysledky.
Pri vyberu skel je treba brat ohled na minimalni barevnou vadu (leccos lze najit v testech na netu). Ja osobne fotim na Canon takze o nikonich sklech nemam lepsi povedomi.

Objektivy tridy 600/4 budou asi zajimave, ale jejich cena uz je nekde uplne jinde. I spickovy astronomicky refraktor od Takahasi bude asi podstatne levnejsi zrejme s vyrazne lepsi kresbou pro ucely pro ktere je konstruovan - astrofotografii.

Alternativou je porizeni nejake vetsi EQ montaze (HEQ-5, CG-5ADV, EQ-6,...)  ktera se ti muze hodit jak na foceni teleobjektivem tak na pozdejisi foceni pres dalekohled s pointaci.
Pri foceni ohnisky nad 300mm uz je nezbytne pouzivat na stejne montazi druhy pointacni dalekohled s pointacni kamerou ale to je na delsi povidani.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
zmetek
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 06. 2009, 20:36

Astrofotografie - dotazy začínajících

#13

Příspěvek od zmetek »

ten Takahasi mam objednany,ale jak jsem uz psala..3 mesice dodaci lhuta.Skla co mam jsou :
Nikon 70-200mm F2,8G AF-S VR ED
Nikon 28-70mm F2,8 IF-ED AF-S
Nikon 60mm f/2.8G ED AF-S Micro
Nikon 400 mm F2,8 AF-S G ED VR
Nikon 17-35MM F2.8 AF-S NIKKOR IF-ED
Leica NOCTILUX-M 50 mm f/0,95 ASPH
....
takze nejvetsi sklo co mam je ta 400mm,ale s tim nejde ani poradne vyfotit mesic.
k tem kruhum pod ocima,ty mam taky,moje prace je nocni a kolikrat 3 dny v jednom tahu.
O astrotraku jsem tez uvazovala,ale jelikoz jsem zacatecnice tak nevim co kde na obloze je a precijen nejaka astronavigace s pameti je pro mne zrejme lepsi??
Vim ze dotazy zneji amatersky,ale ja jsem cista teoreticka,rozumim astrofyzice,ale na obloze najdu sotva mesic v uplnku ;D

Diky moc,budu rada za kazdou radu ktera mi pomuze prokousat se zacatky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Astrofotografie - dotazy začínajících

#14

Příspěvek od MilAN »

Na zažátek toho máš až  dost. Než se tím prokoušeš a vše osaháš, dávno už budeš mít dalekohled doma :)
Spíš uvažuj o montáži a o tom, budeš-li fotit doma nebo budeš-li nucena  někam dál jezdit. Z toho se odvíjí i rozhodování, jakou montáž koupit. Na ohnisko do  600mm by   byla na hraně tak CG-4,  , na delší ohniska raději něco na úrovni EQ6
.............
Měsíc a planety je naprosto jiná kategorie focení než  ostatní objekty na obloze a vyžaduje v podstatě naprosto jiné vybavení
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
zmetek
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 06. 2009, 20:36

Astrofotografie - dotazy začínajících

#15

Příspěvek od zmetek »

a jakou teda tu prozatimni montaz mam zvolit?
a je nutne fotoaparat modifikovat? Prijde mi to jako desna skoda >:(
Odpovědět