Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2656

Příspěvek od MilAN »

No dobře, ale proč to sem dáváš ?
Chybí mi tam tedy nějaký dotaz, pokud to dáváš do tohoto vlákna. Ani to není odpověď na nějaký dotaz.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
misa13
Příspěvky: 343
Registrován: 08. 09. 2016, 21:56
Bydliště: Prestice

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2657

Příspěvek od misa13 »

Bill píše:
MilAN píše:Hlavně nikde nenajdeš, že se k tomu vyrábí reduktor - tohle je hotové a připravené k focení. Žádný optický člen se za to nepřipojuje.
Určitě to tak je - ale dokáždeš si představit fotit se zrcadlovkou něco slabšího jenom se světelností 6.5? Časem určitě člověka napadne, zda by nefungoval nějaký reduktor pro korigované dalekohledy - ale muselo by se to vyzkoušet, skoro určitě není nic doporučeného a otestovaného výrobcem.
To jsem si myslel Milane,ze se o tom uz nejakou dobu bavite.jen jsem reagoval na toto.asi jsem to mel udelat predtim.svetelnost f/6,5 neni zadna vyhra a backfocus by byl zase jinde.
Dobson 254/1200; TV Nagler 3,5-4,8-7-9-12-22;TS APO 80/480,Riccardi 0,75x,Fornax 50
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2658

Příspěvek od Bill »

MilAN píše: No, net je plný řešení, která laikovi připadají jako geniální a následování hodné. Možná by stálo za to vrátit se trochu do minulosti, kdy platilo, že přečíst si návod ( nebo hledat řešení na netu), je až ten poslední zoufalý pokus, jak něco zprovoznit :)
Já nevím. Čteš ty příspěvky na které reaguješ? Vůbec se nejedná o zaostření ale o snížení zatížení plně vysunutého výtahu. Určitě to pomůže víc, než prodloužetí T2, které jsi navrhoval - to je sice levnější, ale páka na výtah bude stejná...

Já bych to nezavrhoval - podle mne je to cca 10x levnější řešení, než výměna výtahu.
Je to výrobcem doporučené přislušenství přimo k tomu dalekohledu. 2000 Kč v astrofotografii je "směšná částka".
MilAN píše: P.S2 : nějak v tvých příspěvcích se nedozvíme, o jakém že to dalekohledu vlastně píšeš :)
MilAN píše:
Pokud by jsi tu diskuzi četl, věděl by jsi to stejně jako ostatní! Samozřejmě příspěvek "#2655" patří ke stejné diskuzi...
Ale pokud už všichni ztratili nit, tak je to tenhle dalekohled: https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... id=4639#cs
"TS-Optics Imaging Star 65mm f/6.5 Quadruplet Apo with field flatener"

A tohle prodloužení vyráběné přímo k němu (!):
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... 25-mm.html
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... 50-mm.html
"TS Distance Ring for Imaging Star 65 mm focuser"
"The stability of the focuser is improved through the optimal position of the drawtube" = výtah je sice špatný, ale tímhle se to trošku zlepší :x

Ano, stránky výrobce jsou taky na netu.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2659

Příspěvek od vla »

Ohledně info o dalekohledu, přečetl jsem si poslední dvě stránky diskuse a o typu dalekohledu ani zmínka, kam až je v takovém případě nutno číst zpět? Nikdo nebude číst deset, dvacet, nebo kolik stránek zpět, zvláště, když problém je i bez toho jasný. A teď k dalekohledu. Výtah je možná špatný(slabý), ale jelikož jsem ještě neviděl výtah, který při maximálním vysunutí vyjede z vodících ložisek, nemůže prodlužovacím tubuskem dojít ke zlepšení tuhosti. Páka při zaostření je přeci naprosto stejná a jestli je konec tubusku držen v ložiskách ať už kuličkových, nebo třecích s přesahem konce do tubusu 5 mm, nebo 50 mm je přeci jedno. Pokud se pletu, tak budu rád, když mi to někdo, vysvětlí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2660

Příspěvek od Bill »

Tenhle díl se dává před výtah. Mezi tubus a výtah. Pak já páka menší...
Kamera je blíže k ložiskům.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2661

Příspěvek od vla »

Dík, to mě nenapadlo. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2662

Příspěvek od MilAN »

Bill píše: Pokud by jsi tu diskuzi četl, věděl by jsi to stejně jako ostatní! Samozřejmě příspěvek "#2655" patří ke stejné diskuzi...
Promiň Bille, diskusi jsem četl a sleduji. Ale o nějakém reduktoru se psalo hodně vpředu . Potom následuje diskuse úplně o něčem jiném a od jiného autora. A ten žádný reduktor nechtěl. Proto mi přijde nemístné sem teď, v úplně jiné diskusi, nějaký dávat. A už vůbec ne takový, který pro ten dalekohled není určený viz- tedy ten z odkazu v příspěvku č. 2655 :
TS Optics CCD-Telekompressor für Ritchey-Chrétien- und andere F/18- bis F/8-Teleskope.

Mohu si 100x myslet, že by k tomu dalekohledu možná nějaký šel, ale navrhovat to jako řešení , to mi přijde, vzhledem k tomu, že to ve skutečnosti nevím, vůči tazateli jako nezodpovědné
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
misa13
Příspěvky: 343
Registrován: 08. 09. 2016, 21:56
Bydliště: Prestice

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2663

Příspěvek od misa13 »

MilAN píše:
Bill píše: Pokud by jsi tu diskuzi četl, věděl by jsi to stejně jako ostatní! Samozřejmě příspěvek "#2655" patří ke stejné diskuzi...
Promiň Bille, diskusi jsem četl a sleduji. Ale o nějakém reduktoru se psalo hodně vpředu . Potom následuje diskuse úplně o něčem jiném a od jiného autora. A ten žádný reduktor nechtěl. Proto mi přijde nemístné sem teď, v úplně jiné diskusi, nějaký dávat. A už vůbec ne takový, který pro ten dalekohled není určený viz- tedy ten z odkazu v příspěvku č. 2655 :
TS Optics CCD-Telekompressor für Ritchey-Chrétien- und andere F/18- bis F/8-Teleskope.

Mohu si 100x myslet, že by k tomu dalekohledu možná nějaký šel, ale navrhovat to jako řešení , to mi přijde, vzhledem k tomu, že to ve skutečnosti nevím, vůči tazateli jako nezodpovědné
A proto jsou kamenne obchody,aby to tazatel vyzkousel.stejne tak tubusek navrhovany Billem.a nepsal jsem v tom smyslu:tohle si urcite kup!to musis samozrejme mit a bez debat.prave ta debata tady ma probihat a tazatel si muze ,na rozdil od erudovanych odborniku zde pritomnych,vybrat.ta moznost tu samozrejem je.a samozrejme se klidne zeptat na tu vec i vicekrat a neztratit nit.
Dobson 254/1200; TV Nagler 3,5-4,8-7-9-12-22;TS APO 80/480,Riccardi 0,75x,Fornax 50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2664

Příspěvek od MilAN »

No, pokud se budu ptát na reduktor, tak bych byl rád, kdyby mi odpověděl někdo, kdo takovou sestavu používá nebo s tím má zkušenosti. Jinak se totiž radši obrátím na Googla, ten mi jich najde minimálně 30, na to nepotřebuji někoho z AF, aby mi nějaký vygooglil- a to bez jakéhokoliv vztahu k mému dotazu a dalekohledu.
Ta diskuse tu ale již před tím proběhla s tím, že kdyby výrobce měl reduktor, určitě ho dá k doporučenému příslušenství, tak jako to má u všech ostatních dalekohledů .
Takže bych se, v případě že to chci redukovat, obrátil na výrobce-pokud tady s tím nemá někdo zkušenost.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2665

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Mohu si 100x myslet, že by k tomu dalekohledu možná nějaký šel, ale navrhovat to jako řešení , to mi přijde, vzhledem k tomu, že to ve skutečnosti nevím, vůči tazateli jako nezodpovědné
S tím 100% souhlasím. Ono vůbec by asi blylo nejlepší udělat pro ten mini astrograf vlákno a přesunout tam všechny příspěvky...
M:736 750 113
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2666

Příspěvek od xarrow »

Zdravím, rád bych se pustil do astrofoto. Zalíbilo se mi pozorování proměnných hvězd. Rád bych si pořídil nějaké vybavení a možností mobility. Chtěl bych chlazenou ccd kameru, která by se dala použít i na pozorování nadoblačných blesků. Zatím moc značek neznám ATIK a Moravské přístroje. Kameru jsem si představoval 2 - 3 MPx, frame rate cca 100/s, color. Nic z mého pohledu vyhovujícího jsem nenašel. Byla by tu i možnost Canon 700D s úpravou pro astrofoto. Pro začátek jsem si říkal přes objektiv 135 nebo 200 mm s nějakou dobrou světelností a montáž EQ3-2 go to. Posléze přidat pointační dalekohled a dále refraktor, leší montáž atd... Je to cesta správným směrem?
Vyrábí se nějaká kvalitní montáž hmotnostně odpovídající EQ3-2 (přesná hlava, klidně ji dám na betonovej sloupek) nebo se musí jít do EQ5, 6? A tudíž nepřenosné?

Chystám se na 58. praktikum o výzkumu proměnných hvězd na výzvědy, ale rád bych měl už nějakou představu.
Díky za nasměrování
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2667

Příspěvek od ok1in »

Nebál bych se EQ5 - taky ji přenáším a dá se to... :idea:
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2668

Příspěvek od hades »

Zvažuju nákup reduktor/rovnače pro můj SW 80ED. Jsou dvě možnosti:
1) Originální SW reduktor 0.85 http://www.atc-astro.eu/eshop/sky-watch ... -085x.html
2) TS-Optics PHOTOLINE 2" 0,8x https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... actor.html
Který z nich bude vhodnější?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2669

Příspěvek od Bill »

Ten originál se šroubuje přímo na dalekohled, což bude určitě stabilnější, než jenom něco zastrčit do výtahu...

Opticky by snad měl být taky optimalizovaný přímo pro ten dalekohled.

Neoriginální bych bez vyzkoušení raději nekupoval...
M:736 750 113
tomhala
Příspěvky: 33
Registrován: 21. 04. 2018, 13:52

Fujifilm X-T20 k teleskopu

#2670

Příspěvek od tomhala »

Ahoj,
chtěl bych připojit foťák Fujifilm X-T20 k dalekohledu Bresser 70/700. Na internetu jsem hledal, ale nic jsem nenašel. Neví někdo o nějakém závitu popř. něco jiného?
Odpovědět