Astrofotografie - dalekohledy

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirka54
Příspěvky: 100
Registrován: 24. 07. 2015, 16:45

Astrofotografie - dalekohledy

#1

Příspěvek od Jirka54 »

Předem se omlouvám, protože k tomuto tématu je na astrofóru spousta příspěvků. Proto je dávám do fóra pro začátečníky. Jedná se mi spíše o souhrn
nejdůležitějších informací k následující fiktivní situaci.
Požadavkem je tisk astrofotografií do max. formátu
A2. Jestliže budu mít dalekohledy Sky ED 80, Takahashi FSQ106,WO FLT 110, Newton 200/800, Vixen VC 200 L,
SCT 11" Celestron. Lze získat stejně kvalitní fotografie ze všech dalekohledů ? V čem se budou
případně lišit ? A jaká "snímací technika" DSRL, CCD
apod musí být použita pro dosažení stejného výsledku  - jestliže stejný výsledek je vůbec možno dosáhnout ?
Nechci porovnávat ceny, nutné kvalitní montáže, zkušenost ze zpracováním snímků, zkušenosti s fotografováním apod.
Uvažuji pozorovací podmínky v ČR a běžné "pozorovací" podmínky fotografie (nebudu ji na výstavě zkoumat lupou a ze vzdálenosti 10 cm).

                                   Zdravím Jirka
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Astrofotografie - dalekohledy

#2

Příspěvek od Vabra »

Dle meho skromneho nazoru v nasich podminkach ziskas nejlepsi astroplakaty s pomoci teleobjektivu (cca 200mm)a DSLR.

Vsechny tebou uvadene dalekohledy v zakladnim ohnisku jsou moc dlouhe a pri rozliseni potrebnem pro velkoformatovy tisk uz budes limitovan hlavne seeingem.

Jako nejdelsi kombinaci bych zvazoval Pentax 100/400mm a fulframe DSLR. Misto DSLR samozrejme muzes (lepe) pouzit i CCD s vysokym roslizenim.

Castecne by slo pouzit i ED80 a FSQ106 s reduktory ohniska.

Dalsi moznosti je potom skladani mozajek z vice snimku (pres dalekohled Mesic, ci zajimave rozsahle oblasti okolo NGC7000, Orionuv pas, Plejady, M31..., a pres objektivy cela souhvezdi)...

IMHO cim delsi ohnisko tim pracneji se doberes slusneho plakatu (a neni to linearni spise exponencialni vztah). Na druhou stranu s ohniskem/zvetsenim take roste pocet zajimavych objektu...

toz tak
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Astrofotografie - dalekohledy

#3

Příspěvek od MP »

Ono jde o to, z jake vzdalenosti se na ten obraz formatu A2 chces divat. Pokud by to melo byt koukatelne zblizka, jako "normalni" fotografie, potrebujes chip s rozlisenim zhruba 60MPx (pokud bude cernobily, bez interpolace, tak 15MPx). Pokud nema rozliseni kazit seeing, pak by nemelo byt vetsi, nez nejake 3 uhlove vteriny na ctverici pixelu barevneho nebo jeden pixel cernobileho senzoru.

Takze bych pro pocatecni odhady zustal "pri zemi" a vzal v uvahu soucasnou "klasiku" - digitalni adapter ke stredoformatovym fotoaparatum Hasselblad : ma jen 5412x7212 pixelu na plose 36.7x49.0mm, takze by ten obraz formatu A2 byl uz trochu zrnity, ale z primerene vzdalenosti koukatelny. Navic je mozne pri presne pointaci vyuzit schopnost adapteru exponovat 4x za sebou s posunem o 1 pixel a dostat tak plne barevnych 39MPx bez interpolace, coz by na format A2 bohate stacilo.

Pixel ma tedy rozmer zhruba 6.8um. Pro interpolovany snimek ("bod" tvori ctverice pixelu) by tedy ohniskova vzdalenost mela byt kolem pul metru, pro vyuziti plneho rozliseni bez interpolace pak ctvrt metru. Objektiv pritom musi vykreslit format o uhlopricce 61.2mm.

Tyto podminky nesplnuje zadny z uvedenych pristroju ani zdaleka. Priblizuji se jim ale originalni Zeissovske objektivy ke stredoformatovym fotoaparatum Hasselblad.

Takze z toho vychazi prosta rada : pouzit techniku, jakou pouzivaji profesionalove pro foceni prave takovych plakatu - a je jedno, jestli jsou na nich galaxie nebo nahate slecny. Tedy stredoformatovy pristroj s digitalni zadni stenou a kvalitnim objektivem, pro tento pristroj urcenym.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
phobos
Příspěvky: 227
Registrován: 17. 02. 2008, 20:19

Astrofotografie - dalekohledy

#4

Příspěvek od phobos »

Teda nechci se hadat - ale - 39MPx / 60MPx - to sou slusny cisla ;D

O astro-foto toho moc nevim, ale vim, ze EOS-1Ds Mark III ma 21MPx, foti se s tim na billboardy a koukat se na to da :D

Za "beznou" pozorovaci vzdalenost pro format A2 bych bral min. 1m. Videl jsem zvetseniny na A2 z kinofilmu a vypadaly slusne. A to se rika, ze idealne vyvolanej kinofilm ma priblizne 8M krystalu (=ekvivalent 8MPx).

Netahal bych do toho zase tolik matematiky ;)
Triedr 10x50, Skymaster 25x100 :D, Lidlskop
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Astrofotografie - dalekohledy

#5

Příspěvek od MP »

No dobre. Proto jsem zacal tim, ze jde o to, z jake vzdalenosti se na to chceme divat. Jinak totiz nema smysl psat o formatu A2, na A4 budeme potrebovat stejne rozliseni jako na billboard, protoze se na ni budeme divat z mensi vzdalenosti. Ty stredoformatove kamery jsou pro foceni skutecnych obrazu, ktere v tom formatu A2 mohou viset v galerii a muzeme je pritom detailne zkoumat zblizka.

Z vlastni zkusenosti vim, ze na prohlizeni fotek z "normalni" vzdalenosti kolem 40cm to chce skutecne rozliseni aspon 250-300dpi, A2 ma delsi stranu 23.4 palce, tomu odpovida kolem 6000 pixelu. A pokud na tom nema byt znat interpolace barev, tak dvojnasobek.

Jinak velikost pixelu je prakticky shodna u vetsiny dnesnich DSLR. Pro ohniskovou vzdalenost tedy bude platit totez, jen pro ten EOS1Ds MkIII bude stacit vykreslene pole s uhloprickou 43.2mm a format pro detailni zkoumani fotky zblizka nebude A2, nybrz nekde mezi A4 a A3.

Podobne pro muj EOS 20D staci pole 27mm a format pro skutecne kvalitni fotografii je sotva A4 (zalezi na interpolaci barev, pokud budeme konzervativni a vezmeme ctverici pixelu snimace na jeden plne barevny pixel obrazku, pak je to spis na A5).

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Jirka54
Příspěvky: 100
Registrován: 24. 07. 2015, 16:45

Astrofotografie - dalekohledy

#6

Příspěvek od Jirka54 »

Takže si dovolím ještě rozšířit otázku. Pro menší formáty, třeba A4 a webovou prezentaci by to u výše uvedených dalekohledů vypadalo s kvalitou jak ?

Zdravím Jirka
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Astrofotografie - dalekohledy

#7

Příspěvek od Vabra »

jirkaM32 napsal: Takže si dovolím ještě rozšířit otázku. Pro menší formáty, třeba A4 a webovou prezentaci by to u výše uvedených dalekohledů vypadalo s kvalitou jak ?

                                  Zdravím JirkaNa rozdil od Marka, jsem velmi spokojen s A4 vystupem sve 8Mpix Canon 20D. Pri zpracovani astro fotek je obvykle potreba jeste nejaky maly orez (elektroluminiscence, vinetace, rozjeta pointace,...) ale i tak si myslim ze je to v pohode. Troufam si tvrdit ze perfektne technicky zvladnuta fotka i z 6Mpix bude vypadat velmi dobre na A4 (i pri detailnim prohlizeni kdyz mas ten snimek v ruce).

Ohledem tech dalekohledu plati obecne co jsem rekl v uvodu - cim vetsi zorne pole (mensi ohnisko s pripadnym reduktorem) tim vetsi sance je na vyborny snimek.

ED 80/600 x 0.80 reduktor/rovnac je na limitu zorneho pole pro APS-C snimace (konzumni DSLR, QYH). Ale je to osvedcena volba jak dostat co nejvice muziky za co nejmene penez.

Ostatni dalekohledy jsem v ruce nemel tak je necham komentovat zkusenejsi, ale neopdustim si nasledujici poznamku:

Videl jsem na netu take dost nepovedenych fotek z FSQ106 a stejny zaber o dost povedenejsi z ED80 - nez na technice zalezi vice na zkusenostech, podminkach a prislusenstvi (montaz, guider, filtry, kamera,..).

Ja ted aktualne zkousim spise sirokouhle zabery teleobjektivem, ale pokud bych si chtel rozsirit EDcko necim delsim tal zvazuji ten WIXEN visac. Pokud bych chtel EDcko nahradit necim svetelnejsim zvazuji Pentax - 100 SDUF II - 3.9" f/4 APO...

Ale do organizovani vystav mi po cca 3 letech astrofoto pokusu jeste dost chybi...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Astrofotografie - dalekohledy

#8

Příspěvek od MP »

Tak pro tyto ucely uz zase vyhovi vsechny, jak je mozne se presvedcit i na tomto foru. Takze zalezi spis na tom, co a v jakych podminkach chces fotografovat. Ty pristroje se lisi prumerem i ohniskovou vzdalenosti. Pritom kazdy z nich vykresli minimalne pole APS-C senzoru, i kdyz k nekterym je potreba dodat korektor.

ED 80 potrebuje vic svetla a pro kvalitni kresbu v krajich radeji nejaky rovnac pole (i kdyz pri teto svetelnosti neni absolutne nutny)

FSQ 106 zadny korektor nepotrebuje, je to uz "hotovy" fotograficky objektiv, vykreslil by i ten stredni format. A je k nemu k dispozici kvalitni reduktor na f/3.6, coz umozni vyuzit plne rozliseni senzoru u sirokouhlych fotek, kde nebude videt vliv seeingu apod.

WO FLT 110 potrebuje take rovnac pole, ktery se specielne pro nej vyrabi. Pak je to take "hotovy" objektiv i pro vetsi formaty. Ohnisko je ovsem delsi, takze vysledek vice zavisi na atmosferickych podminkach.

Newton 200/800 potrebuje korektor komy, jinak pri spravne kolimaci vyfoti vsechno, co dovoli seeing - ten pri ohnisku 800mm uz je docela videt, pokud neni vyjimecne klidna noc. Ale na ten format A4 nebo na web nemusime za kazdou cenu vyuzit plne rozliseni snimace. Ovsem na rozdil od predchozich pristroju nezvladne vetsi format, nez APS-C, kvuli vinetaci od sekundarniho zrcatka (pri f/4 je to kompromis mezi vinetaci a centralnim zastinenim)

Vixen VC 200 L ma dobrou rozlisovaci schopnost, ovsem delsi ohnisko, takze bude velice zalezet na podminkach. V nasich krajich si s nim asi clovek moc neuzije fotografii, ktere by plne vyuzily moznosti optiky. A s reduktorem se zase projevi mensi bezvadne zorne pole tohoto pristroje.

SCT 11" - nevim, neumim posoudit, moc prikladu jsem v nasich podminkach nevidel, ale cas. ohnisko je dlouhe a s reduktorem vetsinou vychazi male bezvadne zorne pole.

A na zaver znovu : optiku vybiram podle toho, co a jak chci fotit. Nekdy je to Mak 127/1500, nekdy Newton 200/800, nekdy WO apochromat 80/450, nekdy fotograficky objektiv, od ohniska 11mm do 300mm. Zadny z pristroju nezavrhuji, kazdy se hodi na neco jineho.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Jirka54
Příspěvky: 100
Registrován: 24. 07. 2015, 16:45

Astrofotografie - dalekohledy

#9

Příspěvek od Jirka54 »

to vabra:
Musel jsem se zasmát, na organizování výstav si opravdu ambice nedělám. Šlo mi jenom o představu rozdílu v kvalitě fotek a potřeby techniky.
Jinak díky moc.
to MP:
Rovněž díky moc, takové srovnání je parádní.

Zdravím Jirka
Odpovědět