DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11589
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#136

Příspěvek od Psion »

Věnuju ti ZADARMO dalekohled 70/350 klidně i s okulárem a zenitovým zrcátkem, hlavně už koukej na oblohu ;)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#137

Příspěvek od michal.b »

...jak se znám tak stejně budu rád, když to vytáhnu jednou, dvakrát měsíčně...
Me fascinuje, ze jsi ochotny venovat tolik casu a energie vybirani dalekohledu za par supu, ktery vytahnes sotva jednou za mesic :-?
Uživatelský avatar
Pavel.Hz
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 04. 2012, 15:12

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#138

Příspěvek od Pavel.Hz »

Věnuju ti ZADARMO dalekohled 70/350 klidně i s okulárem a zenitovým zrcátkem, hlavně už koukej na oblohu ;)Nevim, jestli to myslíš vážně, ale já jsem chtěl poradit, ne vás tak vynervovat, že mi začnete něco nabízet sami, ale díky.
Kupovaly jste někdo něco na stránách astropartner?, Když tak koukam na tu montáž AZ-2, tak je to skoro to samy jako ta montáž toho Powerseekeru, ktery jsem se snažil vyhnout, ale tady mají ten 70/500 na AZ-3 se zenitovym zrcátkem a hledáčkem red dot za něco přes 3000, ale ten obchod neznám, proto se ptám.
Nevíte ktery okuláry používá celestron?, jasně u těch malych SR a H, ale ty dražší maj asi nějaky jiny?, diky
Uživatelský avatar
Pavel.Hz
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 04. 2012, 15:12

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#139

Příspěvek od Pavel.Hz »



Me fascinuje, ze jsi ochotny venovat tolik casu a energie vybirani dalekohledu za par supu, ktery vytahnes sotva jednou za mesic  :-?Ani netušíš, já už jsem procházením různych videi, fotek, planetarii, for, ptaní a podobně strávil aspon 200 hodin, na druhou stranu jsem se toho dost naučil, to se mi do budoucna neztratí, přeci jenom jsem mladej, i kdybych ted skončil s něčim nenším tak ty dalekohledy se asi zas tak nemění, co je dobry ted by mohlo byt dobry i za pár let.
Uživatelský avatar
Pavel.Hz
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 04. 2012, 15:12

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#140

Příspěvek od Pavel.Hz »

Krom toho, s tim mobilním bych víc jak 2x měsíčně asi nikam nešel, ale s tim Newtonem bych mohl pozorovat i ve městě, když jsem tak u toho, tak jsem koukal, co se dá pozorovat ve městě, a zaujalo mě nějaky vlákno tady, kde někdo psal, že v praze jsou vidět i některy mlhoviny, já jsem myslel, že ve městě jsou vidět jen planety a měsíc?, jako pokud by s 200 Newtonem byly ve městě vidět jasnější mlhoviny, tak by ten mobilní ani nebyl potřeba, ale tak jednoduchy to asi nebude, díky
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#141

Příspěvek od vla »

Jestli jsi skutečně z Prahy, tak jednoduše a bez zkušeností toho v newtonu 150-200mm moc neuvidíš. A bez zkušeností to zavání zklamáním. Z Prahy ovšem vyjíždí poměrně dost pozorovatelů prakticky do všech stran. Myslím, že by neměl být problém se k někomu přidat. Pro odjezdy z Prahy 6 to klidně mohu být i já.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#142

Příspěvek od gunaroid »

Kdybys těch 200 hodin věnoval práci na brigádě např. za 100,- za hodinu, tak už teď máš vyděláno prakticky 100mm ED refraktor i s montáží, o jehož kvalitách se na AF dočteš za 10 minut ::)
Asi bych se taky přimlouval, aby ses prostě domluvil s někým kdo jezdí pozorovat a mrkl se pár různými dalekohledy. Pak budeš mít jasno která varianta ti bude vyhovovat za jeden večer a přitom už to bude rovnou pozorovatelský zážitek 8-)
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
Pavel.Hz
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 04. 2012, 15:12

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#143

Příspěvek od Pavel.Hz »

Ne, z prahy opravdu nejsem, jak už jsem tu psal, jsem z Pelhřimova, to je menší město na vysočině, asi jedenáct až dvanáct tisíc obyvatel zhruba, takže co by bylo vidět z prahy, bych tady viděl z města v pohodě, o to mi šlo?
Víte co, zodpovězte mi poslední tři dotazy, já si něco konečně koupim a bude klid:
1) Kupovaly jstě někdo něco na ty prodejně Astropartner, já ji vůbec neznám, nevim, jestli se tomu dá věřit
2) Čtu to správně, že 15 cm newton dobson má podstavec 52cm?, to je nějak moc ne?
3) Když má dalekohled necelých 2,5 kg tubus a 3,5 kg montáž, proč je přepravní hmotnost 12 kg?, jasně, může byt tak těžka krabice, ale raději se ptám, aby ten tubus neměl nakonec víc, tady mluvim o Sky-Watcher 80/900 Refractor na AZ-3, a popravdě řečeno, asi u něj skončim, ještě premyšlim nad tim měnším taky na AZ-3, proto se ptám na toho prodejce, ale jeden z tadytěch dvou a později kdyžtak nějaky newton dobson, ještě nevim jaky, pokud mě to bude tolik bavit, že budu chtít lepší dalekohled, tak to zvážim pak, jestli 150, nebo větší.
Sice, už to má sedm kilo, a bude to chtít nějakou krosnu na skoro metrovej tubus a stativ, ale pořád se to nosit pěšky dá.
Jinak, jestli někdo chcete, tak klidně napište jestli by jste vzali 70/500 nebo 80/900 na AZ-3, i když je to asi zbytečná otázka, ale předpokládám, že z těch co mi radily původně tu nikdo nevydržel, takže pro ty co mi radi ted, chci to jako první dalekohled, s tim že zatim bych s tim koukal na co půjde s města a s louky za městem a pak když bych u toho vydržel bych si pořídil nějakyho Newtona, zřejmě s tim párkrát měsíčně budu chodit několik kilometru tam a zpátky pěšky.
Jo, a všem kdo mi radí a radily, znovu, potřeti a snad už naposledy děkuju, ještě mi zodpovězte tadyto, a už budu vědět všechno co potřebuju, díky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11589
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#144

Příspěvek od Psion »

1) Proč chceš kupovat dalekohled u někoho, koho neznáš ani ty ani nikdo tady. Supra nebo Dalekohledy Matoušek ti nestačí?
2) Není to moc, čteš správně
3) Dalekohled má 5,5kg a montáž 10kg, máš špatné údaje (pokud mluvíme o dobsonu). Nevím, jak chceš s tímhle chodit několik km..... nebo si kup malý vozík a pak nemusíš řešit váhu.

Minimum co bych doporučil je TOHLE v BAZARU je za 7900,-
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#145

Příspěvek od Hajs »

Pavel.Hz : Kup si jakýkoliv dalekohled, na který jsi se dotazoval! Evidentně nemáš s technikou zkušenosti žádné,a vzhledem k tomu že ti ani 140 odpovědí nestačilo k výběru, tak jedinou možností je vyzkoušet si to v praxi. Tak jedině poznáš co ti vyhovuje a co opravdu užiješ. Myslím si že většina znás tu taky vyzkoušela víc dalekohledů než našli ten co jim vyhovuje.. A už neztrácej čas nekononečným vymýšlením variant..
Uživatelský avatar
Pavel.Hz
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 04. 2012, 15:12

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#146

Příspěvek od Pavel.Hz »

Ach jo,
1) Jak jsem psal ten 70/500 se zenitovým zrcátkem na AZ-3 nikde jinde nemají
2) Jak jsem taky psal mluvil jsem o Sky-Watcher 80/900 na AZ-3
3) Jak neustále opakuju, tak mám jen triedr 8x21 a ničim jinym než triedrama jsem nikdy ani nekoukal, takže nemám žádné zkušenosti
Já jsem rád, že jste mi radily, i když jak to tak vidim tak ten 80/900 na AZ-3 stejně u něj asi skončim, něco to už ukáže, má to slušnou montáž a nestojí zas tak moc, taky by se dal v krosně nosit i dál, ale koukám, tak ani moc nečtete co píšu, ale to je jedno, píšu toho moc, tak to mám.
Ale už to neřešte, vzít tohle a později kdyžtak nějakej newton dobson stejně bude asi nejrozumnější.
Uživatelský avatar
Pavel.Hz
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 04. 2012, 15:12

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#147

Příspěvek od Pavel.Hz »

Kdybys těch 200 hodin věnoval práci na brigádě např. za 100,- za hodinu, tak už teď máš vyděláno prakticky 100mm ED refraktor i s montáží, o jehož kvalitách se na AF dočteš za 10 minut ::)
Asi bych se taky přimlouval, aby ses prostě domluvil s někým kdo jezdí pozorovat a mrkl se pár různými dalekohledy. Pak budeš mít jasno která varianta ti bude vyhovovat za jeden večer a přitom už to bude rovnou pozorovatelský zážitek 8-)Když už na mě reaguješ, koukám že máš ten neustále omilany firstcope, jako já na něj spadíno nemám, ale na něj jsou dost rozličny nazory, co se tyče zvětšení 100x a víc, tak by mě jen zajimalo jestli si to zkusil vrazit tam nějakej okulár 3 mm, 2,5 mm nebo 2 mm, případně jak to vypadalo?
Uživatelský avatar
Pavel.Hz
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 04. 2012, 15:12

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#148

Příspěvek od Pavel.Hz »

Hlavně mi nikdo nepište, at si ho nekupuju, vim že tadyty refraktory 70, 80, 90/900 na AZ-3, tady spousta lidi má, vim co to zvládne, našel jsem si že ta 90 už by se asi klepala, vim co si k tomu pořidit za okuláry a nejlepší bude když si ho prostě pořídim a nebudu už nic řešit.
Jasně, kdybych si přidal pár tisic tak by mohl byt lepší, jenže to si můžete říkat u každyho, a nikam to nevede a jak říkam tohle ještě přenosny je, a refraktor na AZ-3 se rozhodně neztratí.
Uživatelský avatar
Pavel.Hz
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 04. 2012, 15:12

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#149

Příspěvek od Pavel.Hz »

Maximálně, pokud vám vadí, že jsem strávil stovky hodin s hledáním informaci, tak mi můžete ušetřit trochu času a poradit mi co by se k tomuhle refraktoru hodilo za materialy, myslim mapky a pod.
Jasně, musim začit s otočnou mapkou oblohy to vim, ale kdybych chtěl nějakej atlas mlhovin, hvězdokup apod., zase aby nestál nějak šíleně moc, co by ste poradily, a taky by bylo fajn kdyby byl třeba A5, pokud se něco dělá, velká těžká bichle by se blbě nosila?, díky
Uživatelský avatar
Pavel.Hz
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 04. 2012, 15:12

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#150

Příspěvek od Pavel.Hz »

Jo a pokud by byl vlkuodolnej ještě lepší, kdybych ho třeba položil na louce do trávy aby to přežil, dělá se něco takovýho?
Odpovědět