DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#151

Příspěvek od MilAN »

to : Pavel.Hz  :

Vzhledem k tomu, že si tady konverzuješ sám se sebou ( viz posledních 6 příspěvků) , píšeš  bez jakékoliv koncepce a pleteš si AF s chatem, chtěl bych tě upozornit, že pokud budeš  dál  pokračovat v podobném duchu, bude nezbytný zásah  moderátora. Tato sekce je  určena k  dotazům a radám, ne  k uvažování nahlas a k chatování.
A rad a názorů tu zaznělo tolik, že vše ostatní je jen na tobě

MilAN - moderátor
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#152

Příspěvek od elon254 »

Pro Pavel.Hz. Nutno si uvědomit Pavle, že ti nikdo nechce radit, aby sis koupil špatný dalekohled se kterým by se nedalo pozorovat. A dále taky, že mnozí z těch kteří se ti snaží pomoci s výběrem dalekohledu, mají v noci okulárem odkoukáno více, než někteří z nás ve dne prostým okem 8-)....
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#153

Příspěvek od Sasa3 »


Jasně, musim začit s otočnou mapkou oblohy to vim, ale kdybych chtěl nějakej atlas mlhovin, hvězdokup apod., zase aby nestál nějak šíleně moc, co by ste poradily, a taky by bylo fajn kdyby byl třeba A5, pokud se něco dělá, velká těžká bichle by se blbě nosila?, díky
Pouzivam Pocket Sky Atlas, pro maly dalekohled naprosty ideal. Nevim, jestli jde v Cechach jeste sehnat. Onehda ho prodavaly v Supre.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#154

Příspěvek od hamr »

Pavel.Hz
teď jsem se vrátil z hospody a čtu to zase tady a připadne mi, že se tím musíš asi dobře bavit - nekupuj si nic a zkus jiného koníčka :P.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Pavel.Hz
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 04. 2012, 15:12

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#155

Příspěvek od Pavel.Hz »



Pouzivam Pocket Sky Atlas, pro maly dalekohled naprosty ideal. Nevim, jestli jde v Cechach jeste sehnat. Onehda ho prodavaly v Supre.Díky, zkusim sehnat.
Zásahy nebudou nutny, já už se s váma třikrát roloučil, vždycky se někomu něco nelibilo, ale už opravdu konec, mějte se tu
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#156

Příspěvek od Psion »

Měj se fajn, moji nabídku dalekohledu zdarma jsi nevyužil, tvoje škoda. Ozval se jiný zájemce, který chce pozorovat a ne chatovat.
Uživatelský avatar
Fieldy-cz
Příspěvky: 336
Registrován: 22. 04. 2012, 10:28

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#157

Příspěvek od Fieldy-cz »

to Pavel.Hz:

Ahoj. Píšu ti ohledně zde několikrát zmiňovaného maksutova 70/500. Já mám doma 70/520. Povedlo se mi ho sehnat celkem náhodou, ale o to větší mi teď dělá radost. Dal jsem to na foto stativ, dokoupil okuláry 5 a 10 mm, zvětšení 104x a 52x. Funguje to úplně bez problémů, jen to chce hodně citu při pohybu s nasazeným 5 mm okulárem. Mám to tedy jen hodně krátce a chci to především na rozkoukání se po obloze. Venku jsem s tím byl zatím jen jednou, našel jsem Saturn a z toho co jsem viděl (zvětšení 52x) jsem si sednul na zadek ! Jasně, pro 99 procent zdejších diskutujících by to nebylo nic, vždyť kolikrát mají větší i hledáčky, ale pro moje nezkušené oko, které předtím nic podobného živě nevidělo, to byl parádní zážitek. Teď jen počkám na hezké počasí a jdu koukat zase. Neříkám, že bych s tímhle dalekohledem chtěl pozorovat kdo ví co, ale myslím si, že na základní přehled o obloze to bude stačit. A pak, časem, když uvidím, že mě to pořád baví, si koupím něco většího. Několikrát tu bylo řečeno a můžu potvrdit, že na tom kus pravdy je... Sehnat kukátko a pozorovat a pozorovat. O tom to je. Takže jestli váháš, jestli bude tím malým makem něco vidět, tak můžu říct, že bude. Je použitelné i zvětšení 104x. Ale jak všichni říkají, rozhodně to není jen o zvětšení, chce to hlavně průměr, pro další detaily...
Ovšem co se týče poměr cena/výkon, nedokážu posoudit s jinými řešeními. Moje pořizovací náklady byly minimální. Určitě bych to zkusil přes bazar. Škoda, že jsi nevyužil nabízený hledáček, zadarmo ideální (+ stativ a nějaký okulár a můžeš koukat) Toď můj názor
Uživatelský avatar
masan
Příspěvky: 98
Registrován: 29. 01. 2011, 15:26

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#158

Příspěvek od masan »

To Pavel.Hz Na stránke astronomie.cz je každý mesiac aktuálna mapa hviezdnej oblohy, ja si ju vždy vytlačím a pozorujem podľa nej. Zatiaľ len triedrom. Podľa mňa začiatočník (čo som aj ja) by sa mal najprv naučiť nájsť na nebi jednotlivé súhvezdia a jasnejšie DSO, a až potom ak ho to chytí, kúpiť nejaký lepší dalekohľad. Nebolo by lepšie počkať ešte pol roka -rok, zatiaľ môžeš šetriť na drahší dalekohľad. Napr. ED 80/600 sa tu v bazari nedavno predaval za 180 eur!
triedre: nikon 7x35,BPC 7x50, skymaster 15x70, 25x100, AZ4, fotostatív Baader Astro&Nature
Uživatelský avatar
Pavel.Hz
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 04. 2012, 15:12

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#159

Příspěvek od Pavel.Hz »

Nazdar lidi, doufám že mě nikdo neukamenuje, nebo nesmaže, ale opět vám píšu. Koukám, že mi někdo radí koupit si maly dalekohled, no, dobře, jak víte, já jsem měl spadeno na ten Sky-Watcher 80/900 nebo na ten Sky-Watcher 80/400, jenže si tak říkám, to už jsou dvě třetiny ceny Newtona 130/650 na EQ-2, pak jsem to ještě probíral se suprou a panem matouškem, do toho ten 130/650 o pětistovku podražil, takže přemyšlim že bych vzal jejich radu a šel do 150/750 na EQ-3.
Jenže sem k tomu chtěl hodinovej strojek a ted koukám, kdybych vzal hodinovej strojek pro obě osy za tři tisíce a taky mi docela padl do oka filtr Lumicon Deep Sky, tak už je to šest, a koukal jsem, že goto montáž pro EQ-3 vyjde na osm, ted jsi říkám, kdybych do něj teda šel, když budu pozorovat s města a jeho těsnyho okolí, co k tomu časem vzít, hodinovej strojek pro obě osy s filtrem na potlačení nažloutly oblohy, nebo tu montáž která mi to na ty nažloutly obloze najde?, ja vim, zase otravuju, a najednou jsem ochotnej vrazit do toho pomalu dvacet tisíc, ale ono by to bylo postupně, a možná by to bylo lepší, než si kupovat něco za tři, co bych stejně moc nepoužíval, díky za odpovědi, a neukamenujte mě
Uživatelský avatar
Pavel.Hz
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 04. 2012, 15:12

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#160

Příspěvek od Pavel.Hz »

Jo a k tomu Maku, bylo mi vysvětleno, že tyhle Maky 70, 80, 90, 102 se hodí spíš na koukáni na planety a po okolí.
Na koukáni na mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, planety, měsíc, prostě na tak nějak všechno, aby to bylo přenosny, nic lepšího než ten Newton 150/750 na EQ-3 nevymyslim, něco takovýho mi bylo řečeno.
Krom toho, když říkáte, že sem si pořád nic nekoupil, já dalekohled mám, triedr 8x21, že s nim neni skoro nic vidět, to už je jinej problem, ale díky
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#161

Příspěvek od deneb »

To je na mě moc! Jak ti bylo mnohokrát řečeno NĚCO si už kup!!! Na co GoTo? Prvni na co se budeš dívat je Měsíc, Mars, Satur a tečka. To najdeš lehce. Až si je vychutnáš (a nebo taky ne s tím skončíš). Potom uvažuj dále. Zkoušel vyhledat jasnější objekty. Nechtěj za jednu noc strhat Messierův katalog. Pokud opravdu tě to chytne, potom uvažuj dále.
Uživatelský avatar
Jazzmen
Příspěvky: 630
Registrován: 05. 09. 2011, 15:39

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#162

Příspěvek od Jazzmen »

Pavel, myslím že moc špekuluješ. Neviem k čomu ti je EQ3 Goto s týmto Newtonom, ale predpokladám, že chceš asi aj fotiť. V tomto prípade je to také nijaké riešenie. Na tú montáž je to veľký ďalekohľad, vizuálne povedzme že sa to dá, ale tam je zase paralaktika niekedy nepohodlná. Za 21tisíc máš v supre 8" GOTO dobson . Ale vidím z predchádzajúcej diskusie, že každá rada ti je zbytočná. Každopádne z vlastnej skúsenosti ti poradím, že nejaké tie deepsky filtre začiatočník nedocení. Na to máš proste čas. Investuj radšej napr. do lepších okulárov, tam rozdiel poznáš skôr. Aby to zase nebolo o tom že začiatočník radí začiatočníkovi, tak ber môj názor s rezrevou  ::) + ber si k srdcu to, čo povedal deneb predo mnou .
Dobson GSO DX 880 254/1250; eq plošina; ASI 120MM, Astronomik RGB filtre
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#163

Příspěvek od MilAN »

Rada ,kterou určitě neoceníš je :
nekupuj hodně dlouho žádné příslušenství - na hodně dlouhou dobu určitě není třeba. Zrovna tak jako Go-To na  malý průměr dalekohledu.
A nesnaž se to těm, co ti tu radí a mají zkušenosti, rozmlouvat. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavel.Hz
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 04. 2012, 15:12

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#164

Příspěvek od Pavel.Hz »

Ale no tak, nerozčilujte se, ale Milane díky, asi máš pravdu, já myslel opravdu časem, jenže jsem přemyšlel, že kupovat si hodinovy strojek pro obě osy by nebylo marny, ale kdybych pak chtěl to goto, tak by byl k ničemu. Asi to tak udělám, vy jste mi ho kdysi radily taky, prodejci mi ho radi taky, asi půjdu do ty 150/750 na EQ-3, díky za rady, mějte se tu
Uživatelský avatar
Pavel.Hz
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 04. 2012, 15:12

DALEKOHLED/CEL #52238 C70 MINI MAK

#165

Příspěvek od Pavel.Hz »

To je na mě moc! Jak ti bylo mnohokrát řečeno NĚCO si už kup!!! Na co GoTo? Prvni na co se budeš dívat je Měsíc, Mars, Satur a tečka. To najdeš lehce. Až si je vychutnáš (a nebo taky ne s tím skončíš). Potom uvažuj dále. Zkoušel vyhledat jasnější objekty. Nechtěj za jednu noc strhat Messierův katalog. Pokud opravdu tě to chytne, potom uvažuj dále.  Já chápu proč se rozčiluješ, otravoval jsem tu opravdu dlouho, než jsem konečně dospěl k nějakymu rozumnymu výsledku, ale mě prostě případá, že koupit si dalekohled za tři tisíce, s tim že je pro začátek a pak si koupim lepší za deset, proč?. To si raději rovnou vezmu nějakej lepší za deset s tim že s nim nějakej ten rok vydržim, krom toho, kdyby mě to náhodou opravdu nechytlo, tak tohle bych prodával mnohem líp, než něco co všichni mají, ale já myslim, že v tom problem nebude, mě to láká už několik let, mějte se tu
Odpovědět