Jak si správně vybrat

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Jak si správně vybrat

#31

Příspěvek od michal.b »

Mischo napsal: čo hovoríte na  Newtona 127/1000 od celestronu
alebo na šošovkový achromát 90/900 od Sky-Watcher-u
Dalekohledy je to slusne, ale jejich montaz je nevhodna. Tyto dalekohledy jsou pro tu montaz (EQ-2) prilis dlouhe a tezke - cele se to trese a kmita, neda se poradne zaostrit, neda se rozumne pozorovat ve vetru.

Budu uprimny - za 3000.- se slusny novy dalekohled koupit NEDA. Kup si triedr 10x50 a Karkoschkuv atlas - budes prekvapeny, kolik toho uvidis. A neprestavej premlouvat rodice, aby jeste nejake penize pridali a k Vanocum koupili "opravdovy" hvezdarsky dalekohled - treba dobson 150/1200 ;)

Lidlskop je takova nouzovka - pouzit se da, ale moc dlouho ti stacit nebude, takze za rok budes zase shanet novy dalekohled. Navic se ted neda koupit, musis pockat az bude v Lidlu akce (jestli bude, coz nikdo nevi na 100%).
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Jak si správně vybrat

#32

Příspěvek od michal.b »

Mischo napsal: a ešte niečo jeden predajca mi tvrdil že šošovkové majú nejaké vady kvôli zákonom optiky, a zrkadlové nie. v druhej predajni mi povedali presný opak. TAK KTO MA PRAVDU  ???
Oba dva typy - cockove i zrcadlove dalekohledy maji vady (kazdy ovsem jine). Na tvem miste bych se tim ale nezabyval, az na vyjimky (vysoce svetelne achromaty) tyto vady pri beznem pozorovani nevadi.
phobos
Příspěvky: 227
Registrován: 17. 02. 2008, 20:19

Jak si správně vybrat

#33

Příspěvek od phobos »

michal.b napsal: Lidlskop je takova nouzovka - pouzit se da, ale moc dlouho ti stacit nebude, takze za rok budes zase shanet novy dalekohled.
Souhlasim - mam ho neco pres mesic a uz premyslim nad jinym - ale penize nejsou a je to zase lepsi nez triedr :-/

Navic se ted neda koupit, musis pockat az bude v Lidlu akce (jestli bude, coz nikdo nevi na 100%).
Nesouhlasim Pomerne casto se lidlskop obevuje ve zdejsim bazaru - muj odhad je tak jednou za mesic...
Triedr 10x50, Skymaster 25x100 :D, Lidlskop
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Jak si správně vybrat

#34

Příspěvek od michal.b »

phobos napsal:
Nesouhlasim Pomerne casto se lidlskop obevuje ve zdejsim bazaru - muj odhad je tak jednou za mesic...
No dobre, ale ja jsem mluvil o novem dalekohledu. Takto by se v bazaru dal sehnat za ony 3-4000 i podstatne lepsi pristroj nez Lidlskop a cela tato debata je bezpredmetna.

To Mischo: pokud by ti nevadil pouzity dalekohled, tak zkus sledovat bazar. Cas od casu se tam objevi velice zajimave nabidky.
phobos
Příspěvky: 227
Registrován: 17. 02. 2008, 20:19

Jak si správně vybrat

#35

Příspěvek od phobos »

Mischo napsal: a ešte niečo jeden predajca mi tvrdil že šošovkové majú nejaké vady kvôli zákonom optiky, a zrkadlové nie. v druhej predajni mi povedali presný opak. TAK KTO MA PRAVDU  ???
Pravdu maji oba a nikdo  :D

NENI pravda, ze jakykoli dalekohled v teto cenove relaci by byl naprosto bez vad  ;)

Cockovy dalekohled: Obecne je pry jednoduzsi presne vybrousit cocku nez zrcadlo. Tj. cocky by mely byt zatizeny mensimi vadami z duvodu nepresnosti brouseni. Na druhou stranu cockove dalekohledy jsou zatizeny barevnou vadou - ta je zpusobena tim, ze modre svetlo se lame jinak nez cervene - takze dalekohled vykresli misto hvezdy takovou mensi duhu. Neni to teda tak hrozny, jak to mozna zni, ale nejakou barevnou vadu ma temer kazdy cockovy dalekohled. Kazdy cockovy dalekohled (i ten nejlevnejsi) se snazi barevnou vadu korigovat tak, ze objektiv neni z jedne cocky, ale minimalne ze dvou. Drazsi dalekohledy maji barevnou vadu minimalni a obecne se spickove cockove dalekohledy povazuji za temer dokonaly opticky system. Jednou bych se vazne chtel podivat pres Tele Vue NP 127 is :D

Zrcadlovy dalekohled: Protoze se v nem svetlo nelame, ale odrazi, zadnou barevnou vadu nema. Na druhou stranu ma temer vzdy cast primarniho zrcadla zastinenou sekundarnim zrcatkem, coz pry mirne zhorsuje kresbu (nemel jsem moznost srovnat cockovy a zrcadlovy dalekohled stejneho prumeru). Navic, pokud je pravda, ze presne vybrousit zrcadlo je slozitejsi, bude o neco vice zatizen vadami plynoucimi z nedokonale vyroby.

Pokud toho chces za urcity obnost videt co nejvic, vetsinou se doporucuje zrcadlovy dalekohled Newton - vychazi nejlepe v pomeru cena / prumer ...

Jinak souhlasim se vsema, kteri rikali, ze za 3000 poradnej dalekohled nekoupis. Pokud je realny do budoucna investovat vic penez, tak kup cokoli spis levnejsiho, nejaky penize schovej, dosetri a pak si kup opravdovej dalekohled - v tvych podminkach bude podle me bezkonkurencne nejlepsi ten dobson - za nejaky 6000 s nim uvidis fakt nejvic...

Jinak - treba ja jsem koupil Lidlskop tady v bazaru za 1200 s tim, ze vim, ze kdyz ho budu chtit prodat, tak na tom netratim vic nez 200 - takze me pul roku pozorovani Lidlskopem (snad) bude stat max ty 200 - coz je docela srandovni  :)
Triedr 10x50, Skymaster 25x100 :D, Lidlskop
phobos
Příspěvky: 227
Registrován: 17. 02. 2008, 20:19

Jak si správně vybrat

#36

Příspěvek od phobos »

michal.b napsal: To Mischo: pokud by ti nevadil pouzity dalekohled, tak zkus sledovat bazar. Cas od casu se tam objevi velice zajimave nabidky.
No, muj ciste nicim nepodlozeny nazor (nebo spis pocit) je, ze ASTRO vybaveni se docela vyplati kupovat v bazaru. Zda se mi, ze hodne lidi si koupi dalekohled, pak zjisti, ze je to vlastne nebavi a pak ho prodavaji tak za dve tretiny ceny...
Triedr 10x50, Skymaster 25x100 :D, Lidlskop
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jak si správně vybrat

#37

Příspěvek od stana »

phobos napsal:

No, muj ciste nicim nepodlozeny nazor (nebo spis pocit) je, ze ASTRO vybaveni se docela vyplati kupovat v bazaru. Zda se mi, ze hodne lidi si koupi dalekohled, pak zjisti, ze je to vlastne nebavi a pak ho prodavaji tak za dve tretiny ceny...Nebo upgradují techniku na vyšší level..
;)
P.S. Bazarového nákupu od nějakého stálého člena AF bych se taky nebál.. 8)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Mischo
Příspěvky: 24
Registrován: 27. 10. 2008, 21:15

Jak si správně vybrat

#38

Příspěvek od Mischo »

kto povedal že sú na EQ?

EDIT:ten Sky-watcher je na Az-3
a ten Celestron - na takej čudnej píšu tam že je na AZ,
a na obrázku nevidno  žiadne protizávažiea vyzerá to ako az.
,,Nikdy nebude tak zle, aby nebolo horšie´´&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak si správně vybrat

#39

Příspěvek od MilAN »

A na čem tedy ? Asi se díváme na jiné stránky, já tam vidím vždy EQ
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Radim_OV
Příspěvky: 148
Registrován: 01. 09. 2005, 19:48
Bydliště: Ljubljana

Jak si správně vybrat

#40

Příspěvek od Radim_OV »

HEle Stano, uz sem se chtel driv zeptat - co to je za peknou babu v tvem profilu?



OMC300, SCT8
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak si správně vybrat

#41

Příspěvek od MilAN »

Když se stano ustrojí, je to stáňa ;D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Mischo
Příspěvky: 24
Registrován: 27. 10. 2008, 21:15

Jak si správně vybrat

#42

Příspěvek od Mischo »

nie,nie.nie,,,,,,,,,,,,,,, :-X :-X :-/ :-/ :'( :'( asi pred mesiacom som sa tu pýtal na teleskop, ale dostal som lyže a tak som myslel že to bude na Vianoce asi všetko, no mýlil som sa: rodičia sa rozhodli že mi kúpia teleskop. Samozrejme sa zo mnou neporadili.
Dostal som nejaký Konig 60/700 AZ1, povedal som si do kelu, nejak som to rozdýchal a že s tým rok vydržím a potom si kúpim niečo normálne. Toto bolo ešte v pohode.

Potom som to poskladal a náhodou som dal dole kryt proti orosenie či čo to je a poklepem po šošovke. niééééééééééééééééééé plast !!!  :-[ :-[ :-X :-X :-/ :-/ :'( :'( :'(

keď som sa pýtal kde to kúpili povedali že to objednávali cez katalóg, hneď som vedel skade to objednali. A teraz sa držte 2000SK... Ma skoro drb....

Dneska to už nechám tak ,ale zajtra im to hneď vyhovorím. Neviem či to bude mať nejaký úspech, keďže takýto kadejaký predajcovia sú ...... A zákon umožňuje bez udania dôvodu vrátiť tovar do 14 dní , ibaže oni to objednali tri týždne dozadu.

tam dole sa píše ,,nikdy nebude tak zle, aby nebolo horšie´´ myslím že horšie už byť nemôže
,,Nikdy nebude tak zle, aby nebolo horšie´´&&
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jak si správně vybrat

#43

Příspěvek od stana »

To Mischo: No páni! To vážně nas..re...
S tím "malokukem" za dva české litry by sis lebedil..
Malokukem jsem ten kvalitní refráček, teda pro mě na zbytečně složité montáži, nazval jen pracovně a není to žádný despekt v tom názvu! Ukazuje parádně v rámci svých možností a barevná vada se dostaví až při neúměrném zvětšení...
Dostat nějakého "plastového sráče, tak to by mě asi jeblo"....Sorráč, asi jsem ti moc nepomohl.. :-/

Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Jak si správně vybrat

#44

Příspěvek od johnna »

to mischo: pokud už se v dalekohledech trochu vyznáš, zkus na prodejce zatlačit. Nahoď pár argumentů, k tomu naznač, že jsi dost nasranej, protože je to nepoužitelnej šrot a třeba ti peníze vrátí. Mě už se to taky stalo a tahle taktika se osvětčila.
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Jak si správně vybrat

#45

Příspěvek od Lukina »

Proste rekni, ze ti to nevyhovuje a on nemuze nic...osobne uz jsme to parkrat vyuzil (nevhodne dary o mamky, babicky, pritelkyne, apod.)...pokud byl prodejce prijemnej, tak jsem se s nim rozumne bavil, pokud ne, tak jsme proste rekl, ze na to mam narok a nebavil se dale.

Omlouvam se za OT, smazu to, jen rikam svoji zkusenost z vracenim bez udani duvodu.

PS: za 2000 si kup 80/400.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Odpovědět