První dalekohled - Dobson

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub77
Příspěvky: 16
Registrován: 15. 10. 2008, 15:41

První dalekohled - Dobson

#1

Příspěvek od Jakub77 »

Zdravím Vás všechny,

tak už si zde 14 dní pročítám toto fórum a nabývám nové zkušenosti  ;)

Jsem začátečník a chci si koupit první hvězdářský dalekohled. Zatím jsem se díval jen běžným malým dalekohledem. Po přečtení "stovek" názorů jsem se rozhodl pro.
TSC/SKY NWT 153/1200mm 6” DOBSON

Chci se hlavně dívat, nikoliv fotit a počítám s tím, že budu dalekohled často přenášet - někdy jen z chalupy na zahradu, ale jindy budu chtít vyrazit i do přírody. Finanční limit jsem si nyní dal 5000,- + njaký ten filtřík do začátku. Bohužel jsem vůbec nenarazil na nějakou recenzi tohoto Dobsna a téměř nikde není v diskusi zmiňován. Většinou doporučujete už Dobsna 200, ale ten je prostě o dalších 900 dražší a já přes 5000,- jako začátečník nepůjdu. Starší nyní kupovat nechci protože se v tom ještě moc nevyznám a hlavně bych byl téměř bez záruky. Původně jsem chtěl něco na paralaktické montáži 114/1000 nebo 130/900, ale po přečtění Vašich názorů jsem se rozhodl pro Dobsna... tak snad dobře??

Chci se zeptat na Váš názor + co vše bych mohl s tímto Dobsnem vidět? Chtěl bych pozorovat hlavně deep-sky objekty, ale doufám, že s tím neuvidím jen nějaké bílé tečky, ale že i nějakou tu barevnou mlhovinku či galaxii - samozřejmě nečekám obraz jak z Habláku  ;) - díval jsem se i na fotky některých z Vás co jste vyfotili třeba i ze 130/900 a pod. tak doufám, že uvidím něco podobného či lépe, když budu mít 153/1200...?

díky Jakub

Sky-Watcher 200/1200mm 8” Dobson, FirstScope Celestron 76/300mm, Auriol 10x50
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

První dalekohled - Dobson

#2

Příspěvek od Regulus »

Ten dobson je dle mě dobrá volba, ukáže toho hodně (zvlášť v dobrých podmínkách) ale to co je na fotkách fakt ne, půjde vesměs o šedé chomáčky ale to přece vůbec neva Pro představu, tady je např. srovnani některých přístrojů na několika známých DSO:
http://www.binoviewer.at/beobachtungspr ... eepsky.htm
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

První dalekohled - Dobson

#3

Příspěvek od Sasa3 »

Jakub77 napsal: Zdravím Vás všechny,

tak už si zde 14 dní pročítám toto fórum a nabývám nové zkušenosti  ;)

Jsem začátečník a chci si koupit první hvězdářský dalekohled. Zatím jsem se díval jen běžným malým dalekohledem. Po přečtení "stovek" názorů jsem se rozhodl pro.
TSC/SKY NWT 153/1200mm 6” DOBSON

Chci se hlavně dívat, nikoliv fotit a počítám s tím, že budu dalekohled často přenášet - někdy jen z chalupy na zahradu, ale jindy budu chtít vyrazit i do přírody. Finanční limit jsem si nyní dal 5000,- + njaký ten filtřík do začátku. Bohužel jsem vůbec nenarazil na nějakou recenzi tohoto Dobsna a téměř nikde není v diskusi zmiňován. Většinou doporučujete už Dobsna 200, ale ten je prostě o dalších 900 dražší a já přes 5000,- jako začátečník nepůjdu. Starší nyní kupovat nechci protože se v tom ještě moc nevyznám a hlavně bych byl téměř bez záruky. Původně jsem chtěl něco na paralaktické montáži 114/1000 nebo 130/900, ale po přečtění Vašich názorů jsem se rozhodl pro Dobsna... tak snad dobře??

Chci se zeptat na Váš názor + co vše bych mohl s tímto Dobsnem vidět? Chtěl bych pozorovat hlavně deep-sky objekty, ale doufám, že s tím neuvidím jen nějaké bílé tečky, ale že i nějakou tu barevnou mlhovinku či galaxii - samozřejmě nečekám obraz jak z Habláku  ;) - díval jsem se i na fotky některých z Vás co jste vyfotili třeba i ze 130/900 a pod. tak doufám, že uvidím něco podobného či lépe, když budu mít 153/1200...?

díky Jakub


Ahoj, já myslím, že je to dobrá volba na seznámení se. Je to dostatečný průměr aby v něm šli vidět slušně jak planety tak DSO (hlavně na tmavé obloze u těch jasnějších začnou vylézat detaily). Nečekej ale ani omylem barevné mlhoviny nebo pohledy jako na fotce, to nezvládne ani 40cm dobson...

Obligátní rada, pokud máš někoho ve svém okolí s větším dalekohledem, tak se zkus přes něj kouknout, aby jsi věděl, co můžeš čekat.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Jakub77
Příspěvky: 16
Registrován: 15. 10. 2008, 15:41

První dalekohled - Dobson

#4

Příspěvek od Jakub77 »

Ta německá stránka se srovnáním dalekohledů je super! to jsem přesně hledal, ta řekne mnohdy mnohem více, než hafl slov ;)

Jinak že nebudou barevné neva, chci se seznamovat s oblohou a objekty a na super zážitky si mohu zajít na nějakou hvězdárnu...

Jinak pro srovnání - asi bych měl vidět podobné objekty jako na N 150/750mm na paralaktice, ne?
Sky-Watcher 200/1200mm 8” Dobson, FirstScope Celestron 76/300mm, Auriol 10x50
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

První dalekohled - Dobson

#5

Příspěvek od Sasa3 »

Jakub77 napsal: Ta německá stránka se srovnáním dalekohledů je super! to jsem přesně hledal, ta řekne mnohdy mnohem více, než hafl slov ;)

Jinak že nebudou barevné neva, chci se seznamovat s oblohou a objekty a na super zážitky si mohu zajít na nějakou hvězdárnu...

Jinak pro srovnání - asi bych měl vidět podobné objekty jako na N 150/750mm na paralaktice, ne?
Jo, u dosahu záleží jenom na průměru. Zvětšení už je pak záležitost okulárů.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Jakub77
Příspěvky: 16
Registrován: 15. 10. 2008, 15:41

První dalekohled - Dobson

#6

Příspěvek od Jakub77 »

Sasa3 napsal:

Obligátní rada, pokud máš někoho ve svém okolí s větším dalekohledem, tak se zkus přes něj kouknout, aby jsi věděl, co můžeš čekat.
Já se už díval - ovšem jsou to už asi dva roky a nepamatuji se jakou to mělo optiku, ale rozhodně to bylo o něco více než 150... viděl jsem také jen bílé obláčky, ale i s detaily - asi jako na Dobsu 200-250 a z toho jsem byl nadšen... proto nyní hledám srovnání a v mém okolí nikoho s Dobsnem 150 neznám...
Sky-Watcher 200/1200mm 8” Dobson, FirstScope Celestron 76/300mm, Auriol 10x50
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

První dalekohled - Dobson

#7

Příspěvek od michal.b »

Vitej na astroforu :)

Dobson 153/1200 je podle me velmi dobry dalekohled do zacatku. Na nejake dlouhe prenaseni to moc neni (z chalupy na zahradu bez problemu, ale tahat to dal nez par stovek metru bych opravdu nechtel), budes-li chtit ozorovat z nejakeho vzdalenejsiho stanoviste, transport autem te nemine.

Z nakupu pouziteho pristroje neni treba mit strach, na dobsonu se toho moc zkazit neda. Pokud se jedna o bezny tovarni vyrobek a neni viditelne mechanicky poskozeny (poskrabana optika, prohnuty tubus, ulomena soucastka), tak je nepravdepodobne, ze bys slapnul vedle.

Co by si s 15cm dalekohledem mohl videt? No, rovnou zapomen na barvy. S vyjimkou nekolika nejjasnejsich planetarnich mlhovin (ktere maji modrozeleny nadech) uvidis vsechny deep-sky objekty cernobile. Lidske oko zkratka nedokaze u slabych objektu vnimat barvu.
To co vidis na snimcich je od toho, co uvidis v dalekohledu obvykle dost odlisne. Jednak se pri foceni pouzivaji dlouhe expozice (snimac sbira svetlo nekolik minut nebo i hodin) a jednak se takove snimky pocitacove upravuji.
Mrkni se radeji na nejake kresby - ty vystihuji co je videt okem mnohem lepe nez fotky. Ja sam jsem dlouho 150mm newtonem pozoroval - vyber z toho co jsem videl najdes na mych strankach: http://www.nitelite.eu/observing.htm
Uživatelský avatar
Jakub77
Příspěvky: 16
Registrován: 15. 10. 2008, 15:41

První dalekohled - Dobson

#8

Příspěvek od Jakub77 »

michal.b napsal: Vitej na astroforu :)

Co by si s 15cm dalekohledem mohl videt? No, rovnou zapomen na barvy. S vyjimkou nekolika nejjasnejsich planetarnich mlhovin (ktere maji modrozeleny nadech) uvidis vsechny deep-sky objekty cernobile. Lidske oko zkratka nedokaze u slabych objektu vnimat barvu.
To co vidis na snimcich je od toho, co uvidis v dalekohledu obvykle dost odlisne. Jednak se pri foceni pouzivaji dlouhe expozice (snimac sbira svetlo nekolik minut nebo i hodin) a jednak se takove snimky pocitacove upravuji.
Mrkni se radeji na nejake kresby - ty vystihuji co je videt okem mnohem lepe nez fotky. Ja sam jsem dlouho 150mm newtonem pozoroval - vyber z toho co jsem videl najdes na mych strankach: http://www.nitelite.eu/observing.htm
Máš pěkné obrázky na webu - moc to pomohlo mé představě co mohu skutečně čekat - díky moc :)
Sky-Watcher 200/1200mm 8” Dobson, FirstScope Celestron 76/300mm, Auriol 10x50
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

První dalekohled - Dobson

#9

Příspěvek od hamr »

Nechci Tě zrazovat, ale od DSO nečekej zázraky. V každém běžně dostupném dalekohledu (třeba do průměru 250mm) jsou galaxie a mlhoviny jen světlé fleky. Pravda u větších G(třeba M81 a M82) a mlhovin (třeba M42 v Orionu) jsou nějaké detaily vidět, ale je to spíš vyjímka. Když budeš lovit nějaké drobné galaxie, budou to skutečně jen ty mlhavé elipsičky a flíčky. Jiná kategorie jsou kulové a otevřené hvězdokupy. U těch kulovek roste s průměrem (dalekohledu) možnost rozlišení jednotlivých "hvězdiček", pro otevřené je naopak výhodné malé zvětšení a velké zorné pole. Je ohromný rozdíl co vidíš u DSO na amatérské fotce a v dalekohledu!! Podobně je tomu u planet, když ji vyfotím uvidím na fotce mnohem víc než vizuelně. Tohle tu už, ale bylo určitě dostkrát "přemleto", tak radši končím ;).
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

První dalekohled - Dobson

#10

Příspěvek od stana »

Více či méně "světlé fleky" co se DSO týká jsou i v Dobsonovi 300...
Hrozně totiž záleží na kvalitě oblohy..Hlavně u galaxií. U planetárek hodně pomáhá UHC filtr a kulovky zase nejsou až tak fatálně závislé na poněkud přesvětlené obloze.
Neřeknu za sebe nic nového, že bych si 900 stovek přidal a koupil Dobsona 200 mm. ;D
Tak mě nebijte...
:D
Na druhou stranu časem můžeš skočit ze 150 mm do většího průměru, když tě to chytí.. 8)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
AdB
Příspěvky: 266
Registrován: 15. 08. 2007, 17:22

První dalekohled - Dobson

#11

Příspěvek od AdB »

stana napsal: Neřeknu za sebe nic nového, že bych si 900 stovek přidal a koupil Dobsona 200 mm.
Souhlasím, tady už se nedá, myslím, ani tak hledět na přenositelnost.. Myslím, že připlatit si se vyplatí. :)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

První dalekohled - Dobson

#12

Příspěvek od stana »

Hledal jsem váhový rozdíl mezi oběma a ta 200 váží 18 kg, ale údaj u té 150-ky jsem nenašel...Odhaduju, že bude tak o 3-4 kila lehčí.. ;)
P.S. Rozhodně tím nebo tím uvidíš víc, jak triedrem a budeš do toho koukat jako člověk...
/Musím naštvat propagátory triedrů pro začátečníky/... ;D :D/
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

První dalekohled - Dobson

#13

Příspěvek od Lukina »

Take jsem nazoru co Stana. Taky bych tu tisicovku prisetril. Vychazi lepe v pomeru cena/vykon.

Na prilis svetle obloze budes zklamany treba i z M31, takze jeslti nebydlis nekde na vesnici, tak te cestovani s dalekohledem za lepsimi podminkami nemine.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Jakub77
Příspěvky: 16
Registrován: 15. 10. 2008, 15:41

První dalekohled - Dobson

#14

Příspěvek od Jakub77 »

No sice souhlasím, že poměr cena výkon je určitě pro 200, ale když mohu porovnat obrázky z výše zmíněných stránek, tak myslím, že z planet zklamán nebudu a vzdálenější objekty stejně na 200, jak sami píšete, uvidím také jako bílé obláčky, i když s většími detaily.... ale opravdu jsem začátečník a než se vůbec naučím pořádně hledat mlhoviny, galaxie a hvězdokupy, zažiju i se 150 hodně krásných chvil, ne? A kvůli přenosům chci také ušetřit každé kilo, takže i těch 4-6kg bude znát.

PS: pozorovat budu převážně na vesnici. Jen myslím, že zpočátku nebudu dosti nabažen, takže budu dalekohled tahat i domů do města na balkon - třeba jen na pozorování měsíce :)
Sky-Watcher 200/1200mm 8” Dobson, FirstScope Celestron 76/300mm, Auriol 10x50
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

První dalekohled - Dobson

#15

Příspěvek od Lukina »

U planet nebudes zklamany 100%. Na to by ti stacili i mensi prumery. Hvezdokupy a nektere dvojhvezdy budou taky v pohode, jasnejsi mlhoviny i na ne uplne tmave obloze taky uvidis,...uvidis toho zkratka dost.

A na snimky z Hubbla se holt podivas na netu. 8)


EDIT: Jak pise Phobos, tak na balkone nepocitej s kvalitnim obrazem a tim, ze dobsona zameris na jakekoliv misto. To zkratka nevymanevrujes (pokud je to balkon v bytovce)
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Odpovědět