První dalekohled - Dobson

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Re: První dalekohled - Dobson

#451

Příspěvek od Buby »

PetrK píše: Kolimátor bych pro začátečníky nedoporučoval. Pro vizuální pozorování bude dalekohled dostatečně seřízený z výroby.
Zrovna ten kolimátor bych celkem doporučil, jezdím pozorovat občas do Beskyd a po příjezdu mám dobson vždy rozkolimovaný až hanba, ano cesta je hrbolatá a několikrát se mi stalo, že natřásání bylo tak silné, že se mi vyklepaly stavěcí a justační šroubky z pod zrcadla až někde k rezervě. :lol: Pochopitelně byly před jízdou utažené.
Dob SW 254/1200,SW 102/500, 80/400, Mak 90/1250, N114/900 na EQ2, Bresser 60/800, ,BDP Astro & Nature,Triedr 8x40, Meade SWA 24mm, Ultima LX 17mm, Hyperion 10mm, ES (82°) 6,7mm, Lumicon UHC,.
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 157
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Re: První dalekohled - Dobson

#452

Příspěvek od MM »

PetrK píše:Knížky a papírové zalaminované mapy jsou mnohem lepší a přehlednější než mobil, který ruší adaptaci oka na tmu.
Nesouhlasim. Paklize se pouzije software s moznosti volby nocniho rezimu (cervene objekty na cernem pozadi) a jas displeje se patricne ztlumi skoro na minimum, tak je to pro adaptovane oko urcite setrnejsi, nez cervenou baterkou osvicena cervena plocha mapy s malymi cernymi objekty. Pouzivam uz x let vyhradne mobil (drive i tablet) se Sky Safari Pro a nemenil bych. A navic je s tim nesmirne snadne objekty vyhledavat (star hopping), protoze se da krasne simulovat aktualni velikost zorneho pole pri pouziti toho ktereho okularu.
PetrK píše:Kolimátor bych pro začátečníky nedoporučoval. Pro vizuální pozorování bude dalekohled dostatečně seřízený z výroby.
Opet nesouhlasim. Serizeny z vyroby byt vubec nemusi anebo se jednoduse rozkolimuje. Kupovat Dobsona bez kolimatoru je pro zacatecnika zbytecne komplikovane, protoze je tento nucen kolimovat na hvezdu, coz je rozhodne mene pohodlne, nez rychla kolimace s laserovam kolimatorem.

Martin
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25", achromát SW120/600, Canon IS 15x50
paju
Příspěvky: 40
Registrován: 05. 07. 2018, 14:22

Re: První dalekohled - Dobson

#453

Příspěvek od paju »

Mapa v mobilu se mi osvedcila, pri nocnim rezimu a jeste ztlumenem podsviceni displeje vubec neozaruje.
Dalekohled pricestuje prepravni spolecnosti a navic ho budem obcas prevazet autem, tak pocitam s tim, ze kolimace bude treba... :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: První dalekohled - Dobson

#454

Příspěvek od Psion »

SkySafari Pro se mi taky osvědčil na iPad, jas se tam dá stáhnout takovým způsobem, že to opravdu neruší ani v tmavé noci na Tenerife.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: První dalekohled - Dobson

#455

Příspěvek od Rekmarik »

Oproti mapě je možné v mobilu/tabletu v některých pokročilejších aplikacích nastavit kromě podsvícení také velikost bodu vykreslení hvězd, velikost popisků, nastavení velikosti zobrazování DSO, výběr zobrazeného podle magnitudy, filtrace podle katalogů, současné pozice komet, planet .. zorná pole podle dalekohledu včetně orientace … Na druhou stranu, když se to čověk trochu naučí, tak mu stačí ta obyč. mapka a dostatečně slabé červené světlo.
Nezavrhoval bych mobil jen z první zkušenosti nějaké free aplikace, kde ten noční režim nejde nastavit a opravdu svítí moc jasně ..
Mimochodem, někteří nejmenovaní tady si na mapku svítí tím slabým světlem mobilu že :)
machacek.j
Příspěvky: 2
Registrován: 07. 02. 2019, 18:17

Dobson slow motion

#456

Příspěvek od machacek.j »

Uvažuji o koupi newtonu na dobson montáži. Dosavadní zkušenosti mám jen EQ montáží, nevím ale zda je to dobrá volba pro newtony s průběrem 250 cm a více. I z cenového hlediska by byl lepší dobson. Nevím ale jakým způsobe se provádí jemné ladění dalekohledu, U EQ montáže k tomu slouží slow motion na bowdenu. Má dobson něco jako slow motion? Bez toho si pozorování moc nedokážu představit. Děkuji
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Dobson slow motion

#457

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Dobsonova montáž je geniální v tom, že je stabilní a při tom levná.
Žádné jemné ladění tam nenajdeš - princip je jednoduchý - najdeš objekt, posuneš si ho na okraj zorného pole - kocháš se a když ti obraz přejede na druhý okraj okuláru tak ho zase ho pošťouchneš (ručně samozřejmně).
Toť vše - jednoduché a účinné :)
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: První dalekohled - Dobson

#458

Příspěvek od Feon »

Ahojte, momentalne zvazujem kupu prveho dalekohladu. Som uplny laik bez skusenosti s pozorovanim pomocou akehokolvek pristroja. Zacal som zhananim informacii o com to cele asi je - zakladne delenie a principy dalekohladov, zakladne pojmy a parametre. Myslim ze mam aj predstavu o tom co cez dalekohlad uvidim (toto vsetko najma vdaka tomuto foru).
Z toho, co som zatial zistil, mi vychadza kandidat na kupu SW 200/1200 Dobson.
A tu by som mal otazku prave k montazi - dobson sa mi vidi prilis jednoduchy oproti EQ montazam, najma co sa tyka posunu pocas pozorovania. Z precitaneho a videí sa mi vidi prirodzene pozorovat a zaroven tocit mikroposunom (alebo mat nahodeny motorcek) na Eq montazi. Da sa zvyknut na Dobsona?
Rozumiem vyhodam ako jednoduchost a cena (aj vdaka tejto kombinacii uvazujem o 200-ke na zaciatok), len neviem odhadnut stabilitu tejto montaze kedze nemam prakticke skusenosti, neposunie sa pri manipulacii s okularom, nie je problem stale povolovat, posunut a zaistit? Alebo, je to vsetko len cvik a pocas pozorovania to uz ani neriesite?
Vdaka za zdielane skusenosti...
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: První dalekohled - Dobson

#459

Příspěvek od MilAN »

Feon píše:, len neviem odhadnut stabilitu tejto montaze kedze nemam prakticke skusenosti, neposunie sa pri manipulacii s okularom, nie je problem stale povolovat, posunut a zaistit? ..
Dobson je nejstabilnější montáž nejen v téhle cenové úrovni ale i daleko vyšší. Při manipulaci se nic nepovoluje ani neutahuje, dalekohled je vyvážený a ve všech polohách drží třením. Stačí jen posunout rukou.Pozorovaný objekt se pomalu přesouvá přes zorné pole. Při zvětšení 100x trvá zhruba 2 minuty, než se posune přes celé pole, pak stačí zase jen rukou posunout.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: První dalekohled - Dobson

#460

Příspěvek od Feon »

MilAN píše: Při manipulaci se nic nepovoluje ani neutahuje, dalekohled je vyvážený a ve všech polohách drží třením. Stačí jen posunout rukou.
Dakujem za odpoved, este ma napadlo, ci sa po case trecie plochy nevydru tak, ze by sa montaz uvolnila?
Respektive, su aj skusenosti z nekvalitne zostrojenou montazou? Ci v pripade nakupu celeho setu (200/1200, dajme tomu SW) byva montaz v standartnej kvalite?
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
onny
Příspěvky: 4
Registrován: 10. 04. 2020, 13:45

Dobson 200/1200

#461

Příspěvek od onny »

Ahoj chci koupit dobsona od skywatcher 200/1200 a po pročítani diskusí jsem nejak zmatený :roll: :lol:
Zaprve nevim jestli od skywatcheru nebo od breseru,ten je dražší a vubec si nevim rady jaké okuláry.V zakladu tam jsou ale to urcite stačit nebude....Chci to na pozorovani.Poradte co urcite prikoupit.Jestli i volba dobsonu je dobrá.
Děkuju předem.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dobson 200/1200

#462

Příspěvek od Artaban »

Jestli ten, nebo ten je asi trochu jedno. Ovšem jaký okuláry konkrétně nemůžem sloužit. Jednak se jich dělá hafo a pak nevíme, jak Ti sednou a cena za jeden může být pár stovek, nebo taky víc jak 10 tis.
Začni těma seťákama a počkej na nějaké zkušenosti. Můžu jen doporučit ohnisko okuláru a to asi 8-7mm.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: První dalekohled - Dobson

#463

Příspěvek od Feon »

Nazdar, možno pomôžu moje skúsenosti po roku. Pred cca rokom som kúpil práve Skywatcher newton 200/1200 na Dobsonovej montáži. Začínal som práve so setovými okulármi ako mi tu všetci radili a mali pravdu. Ak človek začína, musí sa naučiť čo a ako má vidieť, zo začiatku podľa mňa rozdiel v okulároch ani nepostrehneš. Ja som po určitom čase dokúpil jeden okulár so širším zorným polom a väčším zväčšením (ES 82°6,8 mm, 179x) - vzhľadom na seeing ho ale nepoužívam až tak často ako som si predstavoval. Záleží aj čo ťa bližšie zaujme -u mňa sú to najmä objekty hlbokého vesmíru, kde skôr oceňujeme primerené zväčšenie a celkový kontext okolo, takže druhý okulár, ktorý som si zabezpečil bol tiež ES 82° ale 8,8 mm 136x, ten používam oveľa častejšie. Do budúcna ešte zvažujem aj nejakú širokoúhlu náhradu medzi 25 mm a 10 mm. Paradoxne stále veľmi používam aj setový Plosel 25 mm - najmä vďaka kvalite seeingu a keď niečo vyhľadávam.

Ešte zopár postrehov po roku:
1) stále ma to baví :-)
2) bolo krásne počas roku objavovať tipy na stále sa meniacej oblohe - stále som vo fáze s najvyšším záujmom o galaxie a planetárne hmloviny, časom som sa naučil ako vyhľadávať oproti hviezdam slabučké objekty
3) zatiaľ som kolimátor nepoužil - ale chystám sa aspoň skontrolovať - pri kontrole na jasnej hviezde sa mi zdá všetko OK
4) pre planéty a mesiac by som asi skúsil aj vyššie zväčšenie ale po nedostupnosti Jupitera a Saturnu vo večerných a polnočných hodinách v posledné mesiace, som na planétky trošku rezignoval. Mesiac tak striedavo.
5) tento rok plánujem zaviesť počas roka systém - vybrať si jedno dve súhvezdia a prejsť systematicky čo sa dá vidieť a nájsť.
6) pozorovania som v drvivej väčšine realizoval zo záhrady čo malo dosť negatívny vplyv z pohľadu sveteľného znečistenia. Niežeby bol až taký problém vytrepať dobsona autom niekam ďalej ale kvôli pracovnej vyťaženosti a celkovej únave som zvolil radšej 2-3 hod. na záhrade ako absolútne nič.
7) vďaka bodu 6) stále čakám až rozoznám špirálové ramená na niektorej z galaxií
8) včera som našiel svoju prvú kométu C/2017 T2 (PANSTARRS) blízko gamy žirafy
9) začínam rozmýšľať nad potrebou filtrov - nech pozerám ako pozerám Rozetu sa mi zatiaľ vidieť nepodarilo.
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Uživatelský avatar
algol
Příspěvky: 21
Registrován: 05. 04. 2002, 01:56
Bydliště: Břeclav 4
Věk: 44

Logistický dotaz na majitele SW Dobson 12'' nebo 14'' flex.

#464

Příspěvek od algol »

Ahoj všem, uvažuju u koupi dobson 12'' nebo 14'' flextube. Dříve než bych ho koupil mě zajímají rozměry, možnost demontáže/složení a praktické zkušenosti s přepravou dalekohledu v autě. Díky.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Logistický dotaz na majitele SW Dobson 12'' nebo 14'' flex.

#465

Příspěvek od Chef »

Já mam 12" SW Flextube a ve složeném stavu jsem dával tubus naležato na zadní sedačky u Golfa i Volva XC60, jelikož na výšku se mi do kufru nevešel. V kufru jsem měl Dobsonovu montáž (U Golfa jen tak tak na výšku to vyšlo (cca 1cm do stropu) u Volva už to bylo lepší).
Teď jsem pořídil nový Range Rover Vogue a tam se mi vejde do toho obrovského kufru komplet ve složeném stavu...

Takže záleží na velikosti kufru. Jinak mám ho jako grab-and-go :D , jelikož jde ještě v celku odnést například ze zahradního domku ven na zahradu, jen už je to celkem o záda.

Rozměry si nepamatuji, ale můžu později proměřit , až se k němu dostanu ...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Odpovědět