První dalekohled - Dobson

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
piipecek
Příspěvky: 4
Registrován: 22. 11. 2017, 17:29

Re: První dalekohled - Dobson

#376

Příspěvek od piipecek »

Díky za tipy. Oblohu mám mizernou, bydlím cca 15 km od Prahy. Často ale jezdíme pryč a dalekohled je většinou s námi. Myslím, že tu M31 jsem měl v zorném poli celou, je ale take mozny ze jsem koukal jen ja jadro a zbytku jsem si nevsiml?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První dalekohled - Dobson

#377

Příspěvek od Artaban »

piipecek píše:Myslím, že tu M31 jsem měl v zorném poli celou, je ale take mozny ze jsem koukal jen ja jadro a zbytku jsem si nevsiml?
Celá se do zor. pole nevejde. V každém případě, pokud chceš využít výkon dalekohedu, tak je třeba setové okuláry doplnit o další ohniska. Dobré je si nějaké okuláry nejdříve zkusit. Blízko Prahy tu nás je hodně a poud máš zájem, jistě nebude problém se s někým sejít na pozorování.
Taky se hodně pozoruje V Suchomastech a v Konojedech.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
d.k.
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 04. 2018, 22:18

Re: První dalekohled - Dobson

#378

Příspěvek od d.k. »

Dobrý večer

Potřeboval bych radu s výběrem prvního dalekohledu. Poslední týdny zde brouzdám a čtu jeden příspěvek za druhým, bohužel jsem se v tom ještě více začal ztrácet, který dalekohled by pro mě byl ten pravý.
Jelikož jsem začátečník, nemám nijak upřesněné co sledovat, takže bych zatím chtěl něco, co slušně dokáže zobrazit jak vzdálené objekty (deep sky), tak i planety a měsíc. Zároveň by to měl být dalekohled, který mi bude stačit na nějaké to léto doprědu, než se naučím všechny základy a pokročím s vědomostmi a zručností o úroveň víš.
Moje pozorovací místo by byla zahrada v malé vesnici, bydlím asi 8km od města s počtem obyvatel 10k, takže se jedná o menší město, tudíž si myslím, že nebudu mít nějaké obří světelné znečištění.
Do dalekohledu bych chtěl zatím investovat do 15k.

Nejvíce se mi zatím libí Dalekohled SKY-WATCHER NEWTON 200/1200mm 8” DOBSON (PYREX)
, ale jak jsem zmiňoval nemám zatím žádně zkušenosti, takže si nejsem jistý jestli je to správná volba.

Popřípadě by se mi ještě hodila rada, co rovnou k dalekohledu dokoupit, nějaký filtr, optika atd.

Předem děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První dalekohled - Dobson

#379

Příspěvek od Artaban »

d.k.Vítej na AF. To je dobrá volba. Můžeš zvážit i Dobson 200mm od GSO. K dalekohledu dokoupit max. okulár 7mm na větší zvětšení. Jinak zatím nic a hlavně pozorovat. Ono se ukáže, co ještě dokoupit. Určitě budeš ale ještě potřebovat mapu hvězdné oblohy a červený světlo.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
d.k.
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 04. 2018, 22:18

Re: První dalekohled - Dobson

#380

Příspěvek od d.k. »

Děkuji za přivítání.
Na ten dalekohled od GSO jsem taky koukal, jenom jsem nenašel nějaký zásadní rozdíl, ale něco tam malinko určitě bude, protože jsem si všiml, že se cena pohybuje o 2k víš.
Dokoupit teda max ten okulár 7mm, zatím nic víc nemusím, filtr na mlhoviny a nějaké ty další kdyžtak až tedy časem?
Ano na mapku oblohy a červené světlo jsem určitě myslel, to jsem cetl, že je základ pro pozorování.
Ještě jsem se chtěl zeptat, jestli je dalekohled seřízen rovnou z výroby, nebo se musí provádět nějaké přesnější seřízení?
A ještě poslední otázka, má cenu kupovat nějakou literaturu, pro bližší seznámení se s dalekohledem a nějakou další literaturu, kde jsou popsány základní úkazy, které jsou nejlepší pro začátečnické pozorování?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První dalekohled - Dobson

#381

Příspěvek od Artaban »

d.k. píše:Na ten dalekohled od GSO jsem taky koukal, jenom jsem nenašel nějaký zásadní rozdíl
Opravdu? ;) GSO má lepší okulárový výtah s jemným ostřením 1:10 a větráček pod zrcadlem pro rychlejší temperaci. Taky má lepší uchycení dalekohledu v Dobsonově montáži. Ty rozdíly, ale nejsou zas tak zásadní, pokud Ti je líto těch dvou litrů. Já bych ale šel do GSO.
Taky tam je šokovný okulár na malé zvětšení. Sice kvalita spíš začátečnická, ale na vyhledávání a prohlížení plošných objektů, je šikovnější, jak ten od SW.
Zatím nic neseřizuj a pozoruj. Časem si tu něco pročti o kolimaci. Vše, co potřebuješ vědět, najdeš na AF, nebo se prostě zeptáš.
Jako ucházející okulár 7mm lze doporučit např. http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... 18071.html
Jsou taky jistě i lepší, nebo i horší. Záleží, kolik chceš investovat. Okulárů budeš časem potřebovat víc, ale zatím to je spíš zbytečné.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
d.k.
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 04. 2018, 22:18

Re: První dalekohled - Dobson

#382

Příspěvek od d.k. »

Teď jsem si důkladně přečetl co obsahuje ten dalekohled od GSO a všiml jsem si těch drobných odlišností co píšete, takže půjdu určitě do toho od GSO, peníze jsou tak proč ty 2k nepřidat za kvalitnější dalekohled.

Takze, abych si to shrnul, zatím stačí koupit tento dalekohled http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 17834.html + okulár těch 7mm, například ten co jste sem dával vy + mapku oblohy a červené světlo, to by mělo být asi zatím vše a časem se kdyžtak ukáže co dokoupit dále.
Mohl bych se ještě jenom zeptat, jestli to teda má cenu kupovat nějakou literaturu pro pozorování, nebo je to zbytečně?

Jinak bych chtěl moc poděkovat, za cenné rady.
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: První dalekohled - Dobson

#383

Příspěvek od Lamid »

Dobrá literatúra vždy poteší.
Ak nakúpiš v Supre Praha, tak Ti iste dobre poradia akú.

Tiež zaleží aký vzťah máš k počítačom, či budeš pozorovať s mapou, atlasom alebo s tabletom, notebookom.

Inak na internete je spústa pdf pre začínajúcich astro pozorovateľov.
http://www.astro.cz/rady.html

http://www.zas.cz/download/jpd.pdf
http://www.zas.cz/download/jkd.pdf
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: První dalekohled - Dobson

#384

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Určitě budeš potřebovat otočnou mapu oblohy a ideální je také tato knížka, se kterou skoro každý začínal:
http://www.supra-dalekohledy.cz/mapa-su ... 26626.html
https://www.knihkupectvi.mobi/knihy/kar ... lohy1.html
Pak už se na vše zeptej tady na fóru, nebo do soukromých zpráv.
Ostatní literatura a dokupování dalšího příslušenství závisí na tom, jak tě to bude bavit....... ;)
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
d.k.
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 04. 2018, 22:18

Re: První dalekohled - Dobson

#385

Příspěvek od d.k. »

Výborně, děkuji moc za informace, asi prozatím zvolím tu mapku a ten Karkoschkuv astronomický atlas.
Jenom mě ještě teďka napadlo, má nějaký vliv rosa na dalekohled a pozorování, nebo nemá žádný vliv, který by byl nějako závažný?
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: První dalekohled - Dobson

#386

Příspěvek od Dansemacabre »

d.k. píše:enom mě ještě teďka napadlo, má nějaký vliv rosa na dalekohled a pozorování, nebo nemá žádný vliv, který by byl nějako závažný?
Vliv má, a to zejména na jaře obrovský - jednak mrší seeing a jednak když je vysoká vzdušná vlhkost, tak je všechno hned mokré, což zejména u dobsona a zamlžení sekundáru spolehlivě ukončí pozorování. Chce to mít po ruce buď malý fén na baterky, nebo si zbastlit výhřev. Jinak se taky může stát, že pozorování skončí po patnácti minutách. (hlavně neotírat sekundár hadříkem, to by bylo brzo po něm)
Samotnému dalekohledu vlkhost nijak neublíží, co se tam zkondenzuje, to se zase odpaří.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: První dalekohled - Dobson

#387

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Nejjednodužší a taky nejlevnější řešení je udělat si rosnici z nějakého vlhkosti odolného a zároveň lehkého materiálu kterou nasuneš a upevníš na konec Dobsona a tím výrazně prodloužíš dobu pozorování (rosa se sráží na rosnici a na sekundární zrcátko se dostane až mnohem déle).
Já to měl na 300-ce po 3 roky udělané z nějaké silnější fólie která se používá pod plovoucí podlahy, fungovalo to dost dobře. Chce to udělat dost dlouhé-klidně dvojnásobek průměru dalekohledu. Stejně tak si ji uděláš na optický hledáček -který budeš taky potřebovat (aby jsi našel objekty na obloze) a stejně tak i na reddot aby jsi namířil dalekohled na nějakou jasnou hvězdu od které začínáš s pozorováním a hledáním v optickém hledáčku podle map v atlasu.
Pokud se ale budeš delší dobu dívat do zenitu (čili kolmo vzhůru, zarosí se to stejně), pak jedině udělat vyhřívání sekundárního zrcátka, ale s tím bych zatím nezačínal. Nejdříve sbírat zkušenosti a až pak to řešit - jako mi všichni.... :D

Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: První dalekohled - Dobson

#388

Příspěvek od MiniMistr »

Ještě by bylo dobré napsat odkud jsi, třeba je někdo ze zkušenějších poblíž a mohl by jsi ho navštívit.
Bylo by to 100x lepší než teorie zde popisovaná.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
d.k.
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 04. 2018, 22:18

Re: První dalekohled - Dobson

#389

Příspěvek od d.k. »

Jsem z Pardubického kraje, okres Svitavy
Návštěva někoho zkušenějšího by byla spíše vhodná až v létě, jsem poslední měsíce, přes týden zaneprázdněný a víkendy též, takže zatím bych něco zkusil sám a když bych si nevěděl rady, po té bych se s někým v mé blízkosti domluvil, pokud by dotyčný měl čas a neobtěžovalo by ho to.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: První dalekohled - Dobson

#390

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
No vidíš, já bydlím v Nekoři, máš to ke mě 45 minut cesty.
Stačí se domluvit.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Odpovědět