První dalekohled - Dobson

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Dvorak.D
Příspěvky: 3
Registrován: 10. 06. 2017, 14:57

Hvězdářský dalekohled

#361

Příspěvek od Dvorak.D »

Dobrý den, delší dobu už přemýšlím o koupi dalekohledu pro pozorování noční oblohy, jakožto nemalý nadšenec všeho co se týká vesmíru jsem i já došel k závěru že bych si pořídil vlastní reflektor. Ovšem nevím jaký je skutečný pohled skrz dalekohled, v mém okolí nikoho s dalekohledem neznám a i nejbližší obchod není zase tak blízko. Viděl jsem spoustu fotek na internetu, ale mám pocit že obrázek nepopíše zkutečný pohled.

Proto se obracím na Vaše fórum s dotazem - jaký dalekohled vybrat pro skvělý pozorovací zážitek , chtěl bych investovat do dalekohledu maximálně do 20 000, chápu že čím větší průměr zrcadla tím lépe, ale nemám představu jakou optiku k dalekohledu zvolit - ani co všechno půjde vidět a jak pěkně. Nedokázal by mi někdo alespoň trošku přiblížit jaký je pohled například skrz:

http://www.novedalekohledy.cz/catalog/t ... llapsible/

nebo

http://www.novedalekohledy.cz/catalog/t ... o_gsd250c/

popřípadě jaký ? Nebo uplně jiný ? A jakou optiku pro pozorování převážně mlhovin a galaxií vybrat ?

Budu vděčný za jakoukoliv reakci, děkuji.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Hvězdářský dalekohled

#362

Příspěvek od Artaban »

Dvorak.D: Ahoj na AF. Začal jsi dobře volbou dalekohledu Dobson 250mm. Ano, vizuálně toho vidíme opravdu méně, než je na fotkách stejným, nebo dokonce i menším dalekohledem. To ale nic nemění na tom, že za asi 20tis. je Dobson 250mm dobrá volba a ukáže za tu cenu asi max. možného.
Kde bydlíš, jestli to není tajné. Vsadím se, že někde poblíž, se nějaký amatér s podobným dalekohledm najde.

K dalekohledu zatím není výloženě nutné něco dokupovat. Můžu ale doporučit ještě okulár asi 7mm. Jaký, to poradíme podle toho, kolik mužeš investovat, do okuláru.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Dvorak.D
Příspěvky: 3
Registrován: 10. 06. 2017, 14:57

Re: První dalekohled - Dobson

#363

Příspěvek od Dvorak.D »

Spíše se přikláním k :

http://www.novedalekohledy.cz/catalog/t ... o_gsd250c/

u toho druhého mám pocit, že mechanické části navíc, by mohly vést k případným problémům v budoucnu. Nepotřebuji dalekohled nějak skládat ani zvláště přesouvat.

-Zdravím Artaban a děkuji za odpověď. Představoval jsem si cenu celé kompletace max. do 20 000 korun. Pokud dobře chápu popis produktu, je k dalekohledu přiložen okulár Super Ploessl 25mm, ten je podle tabulky v popisu, pro minimální zvětšení, pod čímž si představuji - nejslabší. Jaký by jste mi tedy doporučil okulár, abych využil co nejvíce z podstaty dalekohledu ? Chápu, že slabší okuláry se hodí pro pozorování bližších těles a naopak. Usuzuji, že fotografie na internetu jsou " vylepšeny " aby se dosáhlo nejlepšího obrazu.

Vyptávám se všude možně, koho to jen jde a nepřestanu s tím, dokud se do něj nepodívám :D . Samozřejmě bych s koupí ještě chvíli počkal, minimálně dokud si neudělám reálnou představu o obrazu v dalekohledu.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První dalekohled - Dobson

#364

Příspěvek od Artaban »

Dvorak.D : Je pěkné, že prodejna , co jsi si vybral má reklamu všude po netu, ale očem to svědčí? To já nevím ;)
Vím ale, že bude to lepší z mnoha a mnoha důvodů, jako např. cena a okulár 9mm k dobru, taky ochota a adbornost prodejce p. Zahajského, to koupit tady http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 18099.html
Dvorak.D píše:Super Ploessl 25mm, ten je podle tabulky v popisu, pro minimální zvětšení, pod čímž si představuji - nejslabší. Jaký by jste mi tedy doporučil okulár, abych využil co nejvíce z podstaty dalekohledu ? Chápu, že slabší okuláry se hodí pro pozorování bližších těles a naopak. Usuzuji, že fotografie na internetu jsou " vylepšeny " aby se dosáhlo nejlepšího obrazu.
Tohle je právě všechno většinou jinak ;) . Do začátku lze doporučit solidní SW Planetary http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -3990.html
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: První dalekohled - Dobson

#365

Příspěvek od martin b »

Dvorak.D píše:Chápu, že slabší okuláry se hodí pro pozorování bližších těles a naopak.
O zvětšení rozhoduje spíše úhlový rozměr objektu či jeho jasnost. Proto se velká zvětšení používají hlavně na Měsíc a na planety, což jsou naopak spíše blízké objekty. Na ně se hodí mít maximální zvětšení cca 200×, což u tohoto dalekohledu odpovídá ohnisku 6-7 mm, jak už tu padlo.
Dvorak.D píše:Usuzuji, že fotografie na internetu jsou " vylepšeny " aby se dosáhlo nejlepšího obrazu.
To není úplně ta pravá příčina. Používají se samozřejmě různé techniky zpracování, jak dosáhnout co nejlepších výsledků, ale ten zásadní rozdíl spočívá v tom, že fotit lze na dlouhé expoziční časy v řádu minut, čímž lze naakumulovat mnohem více světla, než co umožňuje naše oko.
Dvorak.D
Příspěvky: 3
Registrován: 10. 06. 2017, 14:57

Re: První dalekohled - Dobson

#366

Příspěvek od Dvorak.D »

Omlouvám se, proklikal jsem se do tohoto obchodu přes nějaký tutorial , jak vybrat dalekohled. Zatím jsem nepátral po nejnižší ceně, jelikož nemám jasno jaký. Dobrá, obchod i dalekohled by byl, dokonce i 9mm okulár v ceně.

Zdravím martin b a děkuji za reakci.

Takže jaký by jste mi doporučil okulár pro pozorování mlhovin či galaxií pro výše uvedenou sestavu ?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První dalekohled - Dobson

#367

Příspěvek od Artaban »

Dvorak.D píše: okulár pro pozorování mlhovin či galaxií pro výše uvedenou sestavu ?
K dalekohledu je okulár s ohniskem 25mm a ten dá zvětšení 50x. Hodí se na plošné objekty a vyhledávání objektů. Okulár na větší zvětšení jsem doporučil a na malé až střední zvětšení můžu doporučit rovnou tenhle http://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/pr ... es-11mm-82 Hodí se na většinu DSO objektů.
Zatím ale vem max, ten 7mm a počkej na zkušenosti z pozorování.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Tony.95
Příspěvky: 5
Registrován: 30. 06. 2017, 12:25

Dobson 305/1500 pro začátečníka

#368

Příspěvek od Tony.95 »

Zdravím, co si myslíte o koupi Dobsona 305/1500 pro začátečníka? Jsem si jistý že u toho vydržím, tak mi přijde vhodné investovat hned, než za rok prodávat a kupovat nový :) Díky za názory
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dobson 305/1500 pro začátečníka

#369

Příspěvek od Artaban »

Teoreticky v tom není žádný problém. Jeslti víš, že ho uneseš, ovdezeš, máš kam uskladnit, tak proč né. Dobsony jsou přívětivé a nenáročné dalekohledy. Nevím, jaké máš zkušenosti s pozorováním. Kolik a čím máš odpozorováno. Jesli opravdu začínáš, tak bude jen trochu škoda, že nepoznáš vesmír nejdříve něčím menším. Prostě poznat vesmír menším dalekohledem. To uvědomění, že hodně objektů, jsou velké duchařiny a je boj je vůbec najít. Pak se těšit na velký dalekohled.
Ale třeba si jednou pořídíš půlmetr a třístovku budeš mít, tak na rozjezd :) .
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: První dalekohled - Dobson

#370

Příspěvek od MMys »

Pánové, divím se, že na tenhle nesmysl, nebo cílenou provokaci, vůbec reagujete. Ani bych se nedivil, že to je cílená maskovaná reklama, aby uživatelé ty značky začali vyhledávat v pochybných e-shopech, a zvedl se jim pagerank pro vyheldávače. Jinak si to vysvětlit nedovedu.

Tomufka - ano, existují dalekohledy lepší než Skywatcher, GSO, Bresser. Například Takahashi, PlaneWave, Officina Stelare, Orion Optics, TEC, našlo by se jich dost. Cena odpovídá kvalitě.

A taky existuje šrot, horší než než Skywatcher, GSO, Bresser. A jsou to právě ty značky, co jsi jmenoval (Levenhukem počínaje, a třeba Elementrixem konče).

Ty nesmysly a následující "diskuzi" házím do koše, protože to nikam nepovede. Pokud chcete o tomhle dál diskutovat, tak smysluplně k věci.

Díky za pochopení,
MMys
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Dobson 305/1500 pro začátečníka

#371

Příspěvek od MiniMistr »

Tony.95 píše:Zdravím, co si myslíte o koupi Dobsona 305/1500 pro začátečníka? Jsem si jistý že u toho vydržím, tak mi přijde vhodné investovat hned, než za rok prodávat a kupovat nový :) Díky za názory
Ahoj.
Já jsem před 3 lety taky začínal s 12" dobsonem od GSO.
Byly tací, co mě zrazovali a říkali, že je to moc velké, že stačí menší a pak se časem uvidí.
Můžu ti říct, že jsem rád, že jsem menší tenkrát nekoupil. Samozřejmě že je to individuální rozhodování, samozřejmě že začátky byly těžké,
hodně jsem se ptal Kamila Fryše a Michala Bareše (oba jsou zde na fóru aktivní a jsou vždy ochotní každému poradit - za to jim také moc děkuju).
Až po 3 letech jsem si to opravdu začal užívat, protože to chce trpělivost a zkušenosti aby jsi např. v galaxiích a mlhovinách dokázal pozorovat detaily. Detaily na planetách taky ze začátku nepozoruješ tak, jako zkušený pozorovatel.
Naučit se orientovat v detailních mapách chce taky cvik - to vše je běh na dlouhou trať a zároveň to chce taky investici do příslušenství, o kterém
ze začátku ani neuvažuješ (správnou řadu okulárů na vhodná zvětšení, lomený optický hledáček na vyhledávání objektů, reddot na počáteční najetí
na obloze, rosnici, mapy, kolimátor na seřízení zrcadel, filtry, stoličku....)
Čím větší dalekohled si koupíš, tím déle ti vydrží (pokud s tím teda nesekneš po prvních nezdarech a problémech s počasím :) )
Pokud jsi přesvědčený že do toho jdeš (já byl na 100%), kup největší, na který máš peníze - nebudeš litovat. Prát se s tím ze začátku budeš tak jako s malým, ale uvidíš toho časem víc.
Já bych taky už chtěl větší, ale finanční rozdíly u průměru nad 300mm jsou už "brutální" a vím, že mě moje třístovka ještě nějaký čas vydrží - objektů v jeho dosahu jsou tisíce a já se ještě mám hodně co učit - to se mi líbí, jak člověk vidí, že s přibývajícími zkušenostmi je to lepší a lepší.
Zásadní je také to, že tě časem příslušenství k dalekohledu může stát víc, než samotný dalekohled (u mě už to tak je :o ).
S tím počítej, koupí dalekohledu to teprve začíná.........
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: První dalekohled - Dobson

#372

Příspěvek od g »

Já jsem kolegovi pomáhal sestavit jeho refraktor Levenhuk 90 na AZ. Viděl jsem už dost špatných přístrojů, ale takto ošizený, nestabilní přístroj s hračkářským příslušenstvím ještě ne. Nejde však o jedinou jeho prioritu, tou další je nesmyslná cena blízká dobsonu 150/1200. Radost jsem kazit nechtěl, ale tady by mělo zaznít varování v úvodní sekci stejně, jako to bylo u malých, mizerných a ne zrovna levných newtonů s integrovaným barlow.
Osobně si myslím, že tohle nemohou prodávat lidé, kteří mají astronomii rádi a ani profesionálové, kteří chtějí opravdu spokojeného zákazníka. Z mého osobního pohledu jde jen o jiný typ šmejďáctví.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: První dalekohled - Dobson

#373

Příspěvek od Beda »

Děkuji MMys, MiniMistr a "g" za výmaz a oba komentáře. Jak pravil klasik: ..."každý dalekohled má své nebe"..., ale šrot patří do odpadu a šmejdi na pranýř ;)
piipecek
Příspěvky: 4
Registrován: 22. 11. 2017, 17:29

Re: První dalekohled - Dobson

#374

Příspěvek od piipecek »

Ahoj!
I já jsem dlouhodobým nadšencem do věcí, co se dějí nad našimi hlavami, a také nováček na fóru.
Před lety jsem dostal dle laického názoru slušný reflektor - dobson od značky Skywatcher.
http://ca.skywatcher.com/product/produc ... aditional/
Dlouho jsem s ním nic nedělal, poslední dobou cítím, že toho dokáže víc než vím. Doposud jsem pouze střídal 2 okuláry, zaostřoval na povrch Měsíce, na Saturn (poměrně malý, jsou zřetelné tvary prstenců), na Jupiter (zřetelné barevné pruhy, až 4 měsíce). Poslední expedice vedla na galaxii v Andromedě (M31), ovšem i za zcela jasné oblohy to byl jen jakýsi flek, průhledná skvrna na kterou nešlo zaostřit.
Chtěl bych tedy komunitu poprosit o pár odkazů, o pár rad, zda-li má na tento dalekohled smysl shánět okuláry (možná i na focení) a jestli bude možné sledovat Jupiter s lepším rozlišením než jen hlavičku špendlíku.

Dále bych se chtěl poradit o možných tématech na SOČ, zda-li tam astronomie (alespoň pod fyzikou) najde své místo. Jsou známé nějaké projekty na měření podle pozorování? Rychlost světla pomocí Měsíce IO? Poloměry vesmírných těles?

Díky moc za věnovaný čas,
Pepík

edit: úprava špatně užitých slov :)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: První dalekohled - Dobson

#375

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Tady je vlákno co pozorovat na začátek: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=28&t=12312

Na planety za dobrých podmínek by to nějaký další okulár chtělo. Nenapsal jsi jakou máš oblohu - na objekty DSO to chce někam dál od civilizace. Pokud máš dobrou oblohu, tak by nebyl špatný ještě i nějaký širokoúhlejší okulár - třeba zrovna ta M31 je docela veliká, já ji vidím v triedru přes půl zorného pole - v Dobsonu vidíš asi jenom její jasné jádro.

Ale je dost jasných objektů - v dalkohledu jsou krásné hvězdokupy, teď si počkej na mlhovinu M42 v Orionu ap.
M:736 750 113
Odpovědět