První dalekohled - Dobson

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
balkon
Příspěvky: 78
Registrován: 22. 04. 2016, 08:48
Věk: 37

Re: Skywatcher dobson "8" 200/1200 nefunguje?

#301

Příspěvek od balkon »

Ahoj, neviem či máš vôbec predstavu ako by tie hviezdy mali vypadať, žiariace veľké gule isto neuvidíš,
ale ten mesiac, to je už niečo iné,... Žiadny rozdiel si na ňom nevidel? Videl si ho vôbec v tom okulári? Už len v tom hľadáčiku je ďaleko lepší než voľným okom.

Ten predný kryt daj dole celý, nielen tú menšiu krytku. ;)
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Skywatcher dobson "8" 200/1200 nefunguje?

#302

Příspěvek od Stratus »

dusko328 píše:Zdravím hoši, len tak v skratke sa chcem spýtať mam moj prvý ďalekohľad je to dobson 8 a kedze pracujem v zahraničí včera som prisiel domou na jeden den, chcel som sa do toho pozret ako to vyzerá ved som sa na to tešil mesiac, no poskladal som ho podľa návodu a ked som pozrel na hviezdy slebo na mesiac tak nic zaujímavé to nebolo nejaké výrazne priblíženie som tam nevidel, hviezdy boli v takej istej veľkosti ako voľne okom ked pozrieš. Dal som dole aj ten veľký čierny kryt čo je v predu a nič .. cely večer som skúšal vsetko môžme a nešlo nič žiadna zmena :/ vid foto ci ta mam niečo zle nastavené alebo čo. Dakujem pekne za vaše rady, ked zas pridem domou aby som sa do toho mohol pustiť 1475609735865.jpeg
Astronomický humor je ve všeobecné diskuzi ....
Monika V.
Příspěvky: 13
Registrován: 24. 11. 2016, 22:50

Re: První dalekohled - Dobson

#303

Příspěvek od Monika V. »

Zdravim,

potrebuji poradit s vyberem dalekohledu jako darkem na Vanoce pro pritele...precetla jsem x diskuzi, nekolikrat jsem se ptala na eshopech,ktery by mi doporucili. Dokonce jsem na fb nasla pani,ktera se tim zabyva a ta mi dala kontakt na pana, co je vylozene blazen ( v dobrem slovasmyslu) a na zahrade ma svoji vlastni hvezdarnu....procetla jsem i odkaz tady "jak vybrat dalekohled"

..a ted? Vetsina mi radi Dobson 8"...dobre,ale ve mne porad drima otazka "a co kdyz to nebude bavit?"...chapu, ze to nefunguje stylem "kouknu a vidim", je potreba tomu venovat cas, procist si knizky,fora, seznamit se s oblohou...a tak si rikam,jestli ten dobson neni prece jen tak trochu moc...a jestli nestaci neco mensiho...Bydlime na vesnici, kde jsou (aspon podle mne) dobre podminky celkove na koukani..jsou tu blizko i mista, kde je padajici hvezda snad i slyset....je mozne kouket ze zahrady, klidne i nekam odjet....takze ani po teto strance dobson neni takovy problem...

ale koukala jsem jeste i na dalekohledy takoveho typu:

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3697.html

popr.

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3644.html

je temito dalekohledy videt neco vic tam nahore a zaroven v pripade,ze by nekoho nebavili "hvezdicky",je mozne tim kouknout tzv. do oken sousedum? :))

ja proste vazne nevim..kdyby to pritele chytlo,byla bych rada...mame doma Nikon D7000-treba by i casem fotil, coz uz je asi ijna kapitola a tak i tak bychom kupovali novy dalekohled...

ja moc dekuju..sama tomu nerozumim, jako zenska bych vybrala podle barvy :D ale to asi pritele zajimat nebude :D diky :)
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: První dalekohled - Dobson

#304

Příspěvek od Rekmarik »

Ahoj, dobsonem uvidí víc, protože má větší průměr zrcadla.
Dobson se lépe prodává tady na astroforu, pokud by ho to nechytlo.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: První dalekohled - Dobson

#305

Příspěvek od MilAN »

A ten přítel chce vůbec astronomický dalekohled ? Zajímá se nějak o astronomii ? Nebo to má být jen dárek kvůli Vánocům ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Re: První dalekohled - Dobson

#306

Příspěvek od MM »

Ahoj,

ty odkazy na ony Newtony na paralaktické montáži bych okamžitě zavrhl, ten Dobson je na obsluhu nesrovnatelně jednodušší a pohodlnější.

Ale ještě existuje jedna možnost, kterou bych osobně vřele doporučil, kór pro případ, že by to přítele jak píšeš nechytlo a tak by se mohl dalekohled sqěle využít na pozorování přírody či na "koukání do oken", a sice buď
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3487.html
anebo ještě lépe
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3489.html

Oba dalekohledy jsou lehké a tedy výborně přenosné, se stativem s jemnými pohyby v obou osách, s kompletním příslušenstvím včetně 45°převracecího hranolu k pohodlnému stranově správnému pozemnímu ale samozřejmě i astronomickému pozorování a 2 okulárů. Prostě vše v jednom a přenosné v jedné tašce. A když to přítele chytne, tak se s takovým dalekohledem vyblbne až dost. A když bude chtít časem větší dalekohled, zůstane mu tento jako perfektně přenosný "malokuk".

Martin
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25" + Hyperstar + Sony A7s + AZ-EQ6 GT Pro, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První dalekohled - Dobson

#307

Příspěvek od Artaban »

MM: Jenže ten Dobson 200mm stojí podobné peníze a podá mnohem lepší výkon, ať ho to chytne, nebo ne. Počkal bych na odpověď, jestli se o astronomii vůbec zajímá.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Monika V.
Příspěvky: 13
Registrován: 24. 11. 2016, 22:50

Re: První dalekohled - Dobson

#308

Příspěvek od Monika V. »

zatim se prave uplne moc nezajima....jen vim, ze casto rika, ze az bude cas (mame dve deti a momentalne je vsechen cas venovam jim a staveni domu),tak by si rad poridil dalekohled.

Ted se chystame do planetaria pro nejaky zazitek :)..kdykoliv jsme byli nekde, kde bylo mozne nakouknout do dalekohledu,tak letel jak strela...takze aaao-jde o darek k Vanocum,ale ja bych byla moc rada,kdyby z toho byl super konicek....:) a k tomu potrebuji dalekohled se kterym toho docilim :) aby to bavilo jeho, mne...casem deti :)

za odpovedi jsem moc vdecna a dekuju! A za ty dva dalekohledy take....myslim ze i to by mohlo pro zacatek stacit :) a pokud by ho to chytlo, muzeme kdykoliv dokoupit dobson a treba i s vetsim prumerem..ja se ted dostanu max.na tu 8"....treba by si sam poridil vetsi :)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První dalekohled - Dobson

#309

Příspěvek od Artaban »

No tak 8" Dobson, je solidní dalekohled. Ty krátký refráky nedokážou zdaleka planety, jako Dobson 200/1200 .
Tohle je prostě poměr cena výkon a je možné, že si časem pořídí třeba ten refraktor, ale to už bude vědět, co přesně potřebuje. Z hlediska výkonu a kvality pozorování, jednoznačně Dobson 200, nebo alespoň 150mm.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Monika V.
Příspěvky: 13
Registrován: 24. 11. 2016, 22:50

Re: První dalekohled - Dobson

#310

Příspěvek od Monika V. »

najdu nekde na foru videa,popr.obrazky co a jak dobsonem uvidime?

par videi jsem prohledla na youtube. Nasla jsem i tohle:

https://www.youtube.com/watch?v=WV2M_gB-3EA

a

https://www.youtube.com/watch?v=TSkSSF_AJyk

to opravdu i tim refraktorem 120/600 uvidime tolik? Potom kdyz pisete, ze dobson je lepsi,tak vubec teda nemam predstavu,co jeste vice muzu videt treba prave na mesici...:)
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Re: První dalekohled - Dobson

#311

Příspěvek od MM »

Artaban píše:MM: Jenže ten Dobson 200mm stojí podobné peníze a podá mnohem lepší výkon, ať ho to chytne, nebo ne. Počkal bych na odpověď, jestli se o astronomii vůbec zajímá.
Naprosto s tebou souhlasím, a kdyby se jednalo o jasného astronoma-začátečníka, tak není co řešit - já sám tohoto 8" Dobsona doporučuji, když se mě někdo z kamarádů zeptá, co by si měl pro začátek pořídit. Nicméně ty refráky jsou použitelné i pro pozorování přírody, zvířat či těch sousedů, což jde s Dobsonem výýýýrazně hůře... :mrgreen:
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25" + Hyperstar + Sony A7s + AZ-EQ6 GT Pro, Canon IS 15x50
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: První dalekohled - Dobson

#312

Příspěvek od martin b »

Já si právě nejsem jist, jak moc člověk, u kterého ten zájem o astronomii není řekněme ještě zcela vyvinutý, ocení, že uvidí víc mlhavých obláčků, oproti možnosti pozorovat i pozemní objekty, nemluvě o dalších rozdílech.
Nějaký delší refraktor primárně na Měsíc a planety by taky stál za úvahu.
Monika V.
Příspěvky: 13
Registrován: 24. 11. 2016, 22:50

Re: První dalekohled - Dobson

#313

Příspěvek od Monika V. »

martin b píše:Já si právě nejsem jist, jak moc člověk, u kterého ten zájem o astronomii není řekněme ještě zcela vyvinutý, ocení, že uvidí víc mlhavých obláčků, oproti možnosti pozorovat i pozemní objekty, nemluvě o dalších rozdílech.
Nějaký delší refraktor primárně na Měsíc a planety by taky stál za úvahu.
To je presne to, co resim....takze mozna,ze nakonec bude lepsi ta varianta:

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3487.html

popr.ten 120/600 mm,ikdyz tam uz si nejsem jista tou investici....
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První dalekohled - Dobson

#314

Příspěvek od Artaban »

Jak myslíte. :) Jen znova připomínám, že krátké refraktory, nejsou plnohodnotné hvězdářské dalekohledy a nesnesou velká zvětšení. Jsou to hlavně přehlídkové dalekohledy na malá zvětšení a širší zorné pole.
Nevím, proč do toho motáte šmírování sousedů. Pak si kupte třeba triedr tedy.

PS: Na videu je taky ovšem i ED 120 a to je ale úpně jiná liga, než ty krátké refraktory. Hlavně taky , co se týče peněženky.
Ale i tak Dobson 200mm ukáže na Měsíci více podrobností, než ten ED120 ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: První dalekohled - Dobson

#315

Příspěvek od martin b »

Ten 100/500 i 120/600 jsou ovšem pořád "krátké" refraktory ve smyslu toho, že mají velký poměr průměru a ohniskové vzdálenosti. A tam skutečně platí to, co píše Artaban.
Na ty planety a Měsíc to chce něco, kde bude ohnisková vzdálenost řekněme 10x větší než průměr, tedy třeba něco ve stylu 100/1000.
Odpovědět