Mapa oblohy

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lukass
Příspěvky: 57
Registrován: 11. 09. 2008, 00:28

Mapa oblohy

#1

Příspěvek od Lukass »

Zdravím na astro-foru.
Potřeboval bych vědět kolik stojí taková normální otáčivá mapka oblohy,nebo by bylo lepší hodit jsem link na nějakou tu mapku.
Podařilo se mi vyfotit jupiter malým dalekohledem ale je dost rozmazaný,to samé i měsíc.Tak by mě zajímalo v čem upravujete astrofota i když to už asi spravit nepude,ale to je jedno i tak se bude hodit.
Díky.
Astromaster 130/650 EQ-2
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Mapa oblohy

#2

Příspěvek od Prazan »

Otáčivá mapka oblohy - např.

Astrofota upravuju v softwarech jako Adobe Photoshop, Registax, Iris, Artweaver, Startrails a pod. Záleží na tom, co potřebuješ. Odkazy na stažení najdeš přes google.

Ve vlákně o Jupiteru se ptáš na vložení obrázku do fóra. Předně fórum neumožňuje vkládat obrázky na jeho server fyzicky. Pouze odkaz na ně. Takže obrázek nahraj na nějaký free server (webzdarma a pod.) a odkaz na něj sem vložíš. Jak na to zjistíš např. tak, že si najdeš nějakou zprávu tady, která v sobě obsahuje obrázek. Klikni u ní na "Připomínka k odpovědi". Zobrazí se ti kód té zprávy a z něj už syntaxi pro vložení svého obrázku okoukáš.

edit: Adobe Photoshop není vůbec zdarma, ale dá se bez něj obejít. Mnozí používají pro úpravy Iris. Je to skvělý software - jen není tak uživatelsky přívětivý, pokud se to tak dá říct. Na druhou stranu je k němu na jeho stránkách velice příjemný tutoriál.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Lukass
Příspěvky: 57
Registrován: 11. 09. 2008, 00:28

Mapa oblohy

#3

Příspěvek od Lukass »

Moc díky
Astromaster 130/650 EQ-2
Uživatelský avatar
Lukass
Příspěvky: 57
Registrován: 11. 09. 2008, 00:28

Mapa oblohy

#4

Příspěvek od Lukass »

Ta mapka stojí tak málo peněz jsem čekal tak něco kolem 1000 Kč ;D ;D.
Astromaster 130/650 EQ-2
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Mapa oblohy

#5

Příspěvek od Prazan »

Taková otáčivá mapka je dobrá pro základní orientaci na obloze. Až se na ní lépe vyznáš, uživíš i podstatně sofistikovanější atlasy.

Online lze vidět mapku třeba tady nebo si ji pro daný čas a lokalitu můžeš vygenerovat např. na Heavens-above pod odkazem "Whole sky chart". Na tom serveru najdeš ale i hormadu jiných zajímavých informací, pokud si tam zadáš svou lokalitu Hodně zdaru.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
baranka
Příspěvky: 541
Registrován: 02. 02. 2008, 23:49

Mapa oblohy

#6

Příspěvek od baranka »

http://nio.astronomy.cz/om/index_cz.html
Pěkná otočná mapa s návodem na její výrobu.
Newton 114/900
Uživatelský avatar
Lukass
Příspěvky: 57
Registrován: 11. 09. 2008, 00:28

Mapa oblohy

#7

Příspěvek od Lukass »

díky moc
Astromaster 130/650 EQ-2
Uživatelský avatar
cibess
Příspěvky: 68
Registrován: 29. 05. 2004, 18:52

Mapa oblohy

#8

Příspěvek od cibess »

2 Lukass: Mno vidím, že linků a návodů na pořízení otočné mapky ti bylo poskytnuto hodně. Já jsem si svoji první mapku pořizoval z nějakého planetária, tuším z Valmezu. Pak jsem v jednom nakladatelství narazil na zvláštní set, který obsahuje to, co jsem hledal. Jedná se o otočnou mapku, průvodce po hvězdách (tam jsou zajímavé úkazy pro různá roční období) a klasické mapy hvězdné oblohy, vše je v kompaktním vyhotovení, navíc je k tomu červená svítilna. http://www.nva.cz/323/Astronomie/Nocni- ... -po-obloze
Tož tak na tom světě.
Uživatelský avatar
Lukass
Příspěvky: 57
Registrován: 11. 09. 2008, 00:28

Mapa oblohy

#9

Příspěvek od Lukass »

nevypada to vůbec špatně ale nevim jestli si neco takoveho vubec poridim protoze budu mit moznost brat si sebou k pozorování notebook takže na to hodím třeba stellárium a bude to to samé jako otáčivá mapka oblohy.
Astromaster 130/650 EQ-2
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Mapa oblohy

#10

Příspěvek od Sasa3 »

Lukass napsal: nevypada to vůbec špatně ale nevim jestli si neco takoveho vubec poridim protoze budu mit moznost brat si sebou k pozorování notebook takže na to hodím třeba stellárium a bude to to samé jako otáčivá mapka oblohy.
Používat notebook jako mapu oblohy není to nejštastnější řešení. Já ho používám při focení, kde mám v CdC vykreslenou kompozici. A i když mám jasnost obrazovky na minimu, tak je moje adaptace na tmu na několik minut fuč. Myslím, že tištěná mapa a slabá červená svítilna udělá při pozorování daleko lepší službu.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Mapa oblohy

#11

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Sasa3 napsal:

Používat notebook jako mapu oblohy není to nejštastnější řešení. Já ho používám při focení, kde mám v CdC vykreslenou kompozici. A i když mám jasnost obrazovky na minimu, tak je moje adaptace na tmu na několik minut fuč. Myslím, že tištěná mapa a slabá červená svítilna udělá při pozorování daleko lepší službu.
To nemusí být vždy pravda. Jednak je možné nastavit barvy tak, aby nerušily (tedy červená na černé - což umí skymap i v demo verzi, free programy to určitě taky zvládnou). Druhak notebooky se velice liší svými možnostmi tlumení jasu - manželčin Thnikpad R51 je zcela nepoužitelný, moje eee901 mě někdy ruši míň, než ten papír s červeným světlem.

Takže doporučuju vyzkoušet, ale pokud po pohledu do notebooku a zase na hvězdy pocítíš, že jich vidíš jenom dvacet nejjasnějších, je čas na ten papír a červené světlo :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Lukass
Příspěvky: 57
Registrován: 11. 09. 2008, 00:28

Mapa oblohy

#12

Příspěvek od Lukass »

Asi si spíš koupim tu otáčivou mapu noční oblohy taky není k zahození.
Astromaster 130/650 EQ-2
phobos
Příspěvky: 227
Registrován: 17. 02. 2008, 20:19

Mapa oblohy

#13

Příspěvek od phobos »

Nenapsal jsi, na co presne to chces. Ale pokud k nauceni se zakladnich souhvezdi a orientace na obloze, tak podle me je bezkonkurencne nejlepsi mapa, ktera bychazi v Astropise. Mam otacivou mapu (koupis i ve vetsich knihkupectvich - v Brne treba u Barvice) a taky mam ten Astropis a od jiste doby uz nechavam tu otacivou mapu doma.

Ono teda asi zalezi, jak je velka a jak podrobna, ale me se do ruky dosta jenom takova mala, kde jsou opravdu jenom ty nejjasnejsi hvezdy a nejsou tam tusim ani nektery mensi souhvezdi (tusim, ze napr. chybi Rys).

A navic - v Astropise je krome te mapy spousta zajimavejch informaci ;)
Triedr 10x50, Skymaster 25x100 :D, Lidlskop
Uživatelský avatar
zlatas
Příspěvky: 127
Registrován: 06. 06. 2008, 05:56

Mapa oblohy

#14

Příspěvek od zlatas »

Ja nejcasteji pouzivam toto
http://denik.astronomy.cz/obloha_lite.p ... 8&h=21&m=4
Dost casto se totiz pro pozorovani rozhodnu az vecer, kdyz jsou zrovna dobre podminky, tady nastavim cas okolo 11hodiny a datum, a pote rovnou poslu do tisku a pak do folie. Nic jineho s sebou prakticky nenosim (krome dalekohledu a baterky samozrejme )
Je to jednoduche, rychle a prehledne 8)
Obrázek&&Lidlskop 70/700 a dobra predstavivost ...
Odpovědět