Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Wreackyy
Příspěvky: 33
Registrován: 30. 05. 2017, 20:23
Bydliště: Zliv
Věk: 23

Re: EQ5 místo DOBSON bedýnky

#976

Příspěvek od Wreackyy »

Nedej bože, aby na něj zapršelo, jen je tam prostě větší vlhkost, na zimu ho budu dávat dovnitř do druhého patra, kde se dá otevřít okno a krásně pozorovat. Máš pravdu, že u té EQ5 je těžké právě to pozorování s takto "dlouhým" dalekohledem, musel bych stát na nějakých schůdcích, ale nedělalo by problém si začít spořit na nějakou pořádnou montáž :) Je to koníček, který mě opravdu chytl a doufám, že mi to dlouho vydrží. Chci se tomu začít seriózně věnovat :)
Atik 428EXm, ZWO EFW, TSAPO65Q, SW Star Adventurer, SW HEQ5 a nějaký ty drobnosti kolem...
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: EQ5 místo DOBSON bedýnky

#977

Příspěvek od Rekmarik »

Wreackyy píše:Nedej bože, aby na něj zapršelo, jen je tam prostě větší vlhkost, na zimu ho budu dávat dovnitř do druhého patra, kde se dá otevřít okno a krásně pozorovat.
Tak třeba stačí našetřit na kvalitni plachtu, Dobsona postavit na polystyrenovou podložku a je to víceméně vyřešené.. Předělávání na jinou montáž kvůli počasí není moc smysluplné ani praktické ..
Pozorování oknem, tak to asi moc nepůjde ... :)
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Re: EQ5 místo DOBSON bedýnky

#978

Příspěvek od deneb »

Wreackyy píše: kde se dá otevřít okno a krásně pozorovat.

to právě nejde! z domu/bytu (zvláště v zimě) nejde. když otevřeš okno, začne proudit teplý vzduch ven a studený dovnitř. nic neuvidíš.
Aďka26
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 08. 2017, 18:25
Bydliště: Nitra
Věk: 33

Používanie súradníc.. začiatočink

#979

Příspěvek od Aďka26 »

Dobrý deň.
Som začiatočníčka, mám teleskop https://www.alza.sk/sport/levenhuk-stri ... 0wodZtINTQ , a neviem si poradiť s používaním súradnic. Prosím poradte mi ako si mam nastvaiť teleskop a ako mám potom používať súradnice ? Ako má byť nastavená rektascenzia a ako dekinácia? Za Vaše rady vopred ďakujem. :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Používanie súradníc.. začiatočink

#980

Příspěvek od MilAN »

Nebyl by problém tu na 2 stránkách popsat systém souřadnic, jak se v nich orientovat a jak mohou být použity na nastavení dalekohledu. Zrovna tak se asi totéž dá najít na netu. Ale nejde to popsat jednoduše, aby to bylo pochopitelné bez nějakých znalostí a udělat z toho jednoduchý návod.
Ale myslím, že tohle by tě nemělo trápit, na tvém dalekohledu tohle je spíš taková "bižuterie", málo použitelná a svojí přesností a provedením toho pro hledání objektů moc nepřináší.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Aďka26
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 08. 2017, 18:25
Bydliště: Nitra
Věk: 33

Re: Používanie súradníc.. začiatočink

#981

Příspěvek od Aďka26 »

a neviete mi poradiť ako mám vyhladávať iné objekty? Lebo rada by som si pozrela aj nejaké hviezdokopy alebo galaxie.
Steve23
Příspěvky: 1
Registrován: 29. 03. 2017, 21:21
Bydliště: Poprad

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#982

Příspěvek od Steve23 »

Dobrý deň.
Ja používam na vyhľadanie dviezdokôp a galaxii aplikáciu SkyMap a Stellarium.
A hviezdokopy lebo galaxie vyhľadávam tak, že si v ich okolí nájdem voľným okom viditeľné hviezdy a na oblohe určím približnú polohu objektu. Namierim tam kríž hľadáčika a už potom ich väčšinou vidno aj v okulári. Na vyhľadávanie používam okulár s čo možno najväčším zorným poľom.

Števo.
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#983

Příspěvek od Jarous1 »

V té přiložené brožuře, nebo co to vlastně je, nic takového není? Jinak si myslím, že bez nějaké mapy v počítači to asi moc nepůjde. V balení by s dalekohledem mělo být CD se Stellariem...
Možná bych doporučil pořídit si i Hviezdny atlas k malým ďalekohľadom, tam by měly být vysvětlené i úplné základy. Jako bonus to máš ve slovenštině ;)
Až se trochu rozkoukáš, tak pro už malinko znalejší je třeba vhodný "Karkoshka". Oboje by mělo být k sehnání i tam u vás...
Naposledy upravil(a) Jarous1 dne 30. 08. 2017, 22:13, celkem upraveno 1 x.
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
miro75
Příspěvky: 221
Registrován: 25. 11. 2015, 15:53
Bydliště: Nové Mesto n.V.
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#984

Příspěvek od miro75 »

S niektorými montážami je problém čokoľvek nájsť, aj pre skúseného pozorovateľa, bohužiaľ. ..
SW Dobson 200/1200, Zeiss 50/540, TS Plössl 32, SW Magellan 20 , Hyperion 13, TMB Planetary 9,7,4,2.5, SW Planetary 5, Trieder 20x50.
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Používanie súradníc.. začiatočink

#985

Příspěvek od majklus »

Aďka26 píše:a neviete mi poradiť ako mám vyhladávať iné objekty? Lebo rada by som si pozrela aj nejaké hviezdokopy alebo galaxie.
Teleskop bohužel nemá zrovna "fortelnou" montáž, na použití dělených kruhů se stupnicemi je bohužel nutno zapomenout. Ale i kdyby byla montáž hodně kvalitní, stále by bylo třeba dalekohled přesně ustavit a dopočítávat hodinový úhel, myslím, že to pro začátečníky není...

Nejlépe osvědčená kombinace vždy byla dobrá mapa + dobrý hledáček + širokoúhlý okulár. Ty máš zřejmě místo hledáčku tzv reddot, což ale není špatně, pracuje se s ním na newtonu asi i lépe než s řadou přímohledých hledáčků. Trochu problém bude s tím okulárem, ten tvůj dalekohled má jen 1,25" okulárový výtah, ale i v 1,25" se dají sehnat okuůáry s delším ohniskem a širším polem.

Pak je to jen otázka praxe - reddotem namířit dalekohled přibližně tam, kde by měl objekt dle mapy být a v 90% případů pak už bude v zorném poli toho širokého okuláru...

Reddot je třeba samozřejmě před pozorováním dobře seřídit, aby konal svou práci správně...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Používanie súradníc.. začiatočink

#986

Příspěvek od Shark »

majklus píše:
Aďka26 píše:a neviete mi poradiť ako mám vyhladávať iné objekty? Lebo rada by som si pozrela aj nejaké hviezdokopy alebo galaxie.
...Nejlépe osvědčená kombinace vždy byla dobrá mapa + dobrý hledáček + širokoúhlý okulár....
Ahoj
na souřadnice se vykašli, já je nikdy nepoužil při hledání objektů...
:arrow: Souhlasím s kolegou majklusem, snad bych ještě dodal DSO hledat v co největší tmě :shock: .Patřím již mezi starší generaci , nyní jsou jiné možnosti (web ,počítačové mapy... dnešní generace 50ti letých vyrůstala pouze s mapkou, nic jiného nebylo, a přeci jsme našli, dalo to praci, ale našli, a někdy nenašli ...) 8-).Nejlepší je natisknout si mapky na A4 zalaminovat (ochana proti vlhku), vzít s sebou pod širé nebe a hledat.
:arrow: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 72#p354672
:arrow: Doma si prohlédni např. v programu Stellárium co a kde se nachází , porovnej s mapkou , vezmi to ven a hledej. Velkým pomocníkem je i triedr (stačí malý 8x30) má velké zorné pole a hodně pomůže při prohlídce oblohy.
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
vnmost
Příspěvky: 32
Registrován: 27. 02. 2017, 23:08
Bydliště: Most
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#987

Příspěvek od vnmost »

Tak sem koupil Dobsona 200/1200 a prvni den dnes. sou mraky :( neni videt ani mesic.. takze zkouset hledat neco vic nema smysl ze?
Jdu cist :D
Dobson 200/1200 od vorecha :D
Jitka
Příspěvky: 15
Registrován: 07. 07. 2017, 16:15

Pootočený obraz v dalekohledu Newton

#988

Příspěvek od Jitka »

Prosím o radu. Mám dalekohled Sky Watcher Newton Dobson (200/1200) a ze dne na den nastal tento problém. Místo otočení obrazu o 180°jde obraz jakoby do kopce pod úhlem 45°. Při pohledu do výtahového tubusu je "prstýnek" - střed primárního zrcadla posunutý vlevo. Podotýkám, že s přístrojem zacházím citlivě. Je možné, že by došlo k nějakému posunu sekundárního zrcadla, zdá se mi, že všechno je napevno. Máte někdo s tímto zkušenost? Jsem opravdu začátečnice.
Za případnou radu či osobní pomoc (Břeclavsko) děkuji
Naposledy upravil(a) Jitka dne 07. 09. 2017, 21:47, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#989

Příspěvek od MilAN »

Nejspíš se pootočilo sekundární zrcátko. Stačí ho vrátit do původní polohy a trochu dotáhnout středový šroub. Potom bude stejně nutná kolimace , ale nic jiného se s tím nestalo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Jitka
Příspěvky: 15
Registrován: 07. 07. 2017, 16:15

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#990

Příspěvek od Jitka »

MilAN píše:Nejspíš se pootočilo sekundární zrcátko. Stačí ho vrátit do původní polohy a trochu dotáhnout středový šroub. Potom bude stejně nutná kolimace , ale nic jiného se s tím nestalo.

Děkuji, ale vše se zdá být pevné. A prosím promiňte, jsem opravdu začátečnice, mám tedy povolit středový šroub a zkoušet otáčet zrcadlem a tím hledat tu původní polohu?
Odpovědět