Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
zaplousek
Příspěvky: 2
Registrován: 07. 01. 2017, 18:09

Základní dotazy

#736

Příspěvek od zaplousek »

Ahoj astrologové,

Na vánoce jsem dostal svůj první dalekohled a rád bych se vás zeptal na pár věcí. Nejsem ten typ co si nic nepřečte a hned zahlcuje fórum, nicméně odpovědi na tyto otázky jsem opravdu nikde nenašel. Budu vám tedy moc vděčný, pokud mi na ně odpovíte.

Můj dalekohled je Celestron Nexstar 130 LST.

Kromě objektů sluneční soustavy bych rád pozoroval i mlhoviny a galaxie. Moje otázka zní, jak tyto objekty v dalekohledu uvidím? Budou barevné?

Na YouTube jsem našel video pozorovatele, který má podobný dalekohled jako já. Uvidím objekty stejně?

https://youtu.be/TasZWrrRRh8

Je mi jasné, že to ovlivňuje mnoho faktorů, především světelné znečištění, ale jde mi o to, zde takto objekty uvidím v dobrých podmínkách.

Taky jsem pochopil, že pro pozorování je důležité zvolit vhodný okulár. Poradíte mi, jaký okulár koupit, abych takto objekty viděl? Je to tak, že budu potřebovat okulár s hodně velkým zvětšením? Například tento? Nebo ještě větším?

http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4135.html

A můj poslední dotaz. Pokud ani tímto nedocílí toho, abych objekty viděl, jako ve videu, jak toho lze docílit? Přesně takto bych je totiž vidět chtěl.

Mnohokrát děkuji za odpovědi a přeji krásný den

Tom
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#737

Příspěvek od Artaban »

zaplousek : Vítej na AF. V prvé řadě nejsme astrologové a asi si i málo četl ;)
zaplousek píše:Kromě objektů sluneční soustavy bych rád pozoroval i mlhoviny a galaxie. Moje otázka zní, jak tyto objekty v dalekohledu uvidím? Budou barevné?
Měsíc a planety ano. Galaxie mlhoviny atd. ne.
zaplousek píše:Na YouTube jsem našel video pozorovatele, který má podobný dalekohled jako já. Uvidím objekty stejně?
Planety podobně. Měsíc lépe a mlhoviny galaxie atd. hůře. Spíš to budou jen šedé šmouhy, ale to platí i pro větší dalekohled, jen budou trošku jasnější.
zaplousek píše:aky jsem pochopil, že pro pozorování je důležité zvolit vhodný okulár. Poradíte mi, jaký okulár koupit, abych takto objekty viděl? Je to tak, že budu potřebovat okulár s hodně velkým zvětšením? Například tento? Nebo ještě větším?
K dalekohledu jistě nějaký okulár už máš. Můžeš tedy pozorovat. Časem nějaký třeba pomůžem vybrat, když bude třeba.
zaplousek píše:A můj poslední dotaz. Pokud ani tímto nedocílí toho, abych objekty viděl, jako ve videu, jak toho lze docílit? Přesně takto bych je totiž vidět chtěl.
Planety a Měsíc uvidíš celkem slušně ( alespoň do začátku) To ostatní budou jen šmouhy. Lidské oko, to nedokáže, jako foto. Možná tak s dalekohledem o průměru asi 1m ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
zaplousek
Příspěvky: 2
Registrován: 07. 01. 2017, 18:09

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#738

Příspěvek od zaplousek »

Artaban píše:zaplousek : Vítej na AF. V prvé řadě nejsme astrologové a asi si i málo četl ;)
zaplousek píše:Kromě objektů sluneční soustavy bych rád pozoroval i mlhoviny a galaxie. Moje otázka zní, jak tyto objekty v dalekohledu uvidím? Budou barevné?
Měsíc a planety ano. Galaxie mlhoviny atd. ne.
zaplousek píše:Na YouTube jsem našel video pozorovatele, který má podobný dalekohled jako já. Uvidím objekty stejně?
Planety podobně. Měsíc lépe a mlhoviny galaxie atd. hůře. Spíš to budou jen šedé šmouhy, ale to platí i pro větší dalekohled, jen budou trošku jasnější.
zaplousek píše:aky jsem pochopil, že pro pozorování je důležité zvolit vhodný okulár. Poradíte mi, jaký okulár koupit, abych takto objekty viděl? Je to tak, že budu potřebovat okulár s hodně velkým zvětšením? Například tento? Nebo ještě větším?
K dalekohledu jistě nějaký okulár už máš. Můžeš tedy pozorovat. Časem nějaký třeba pomůžem vybrat, když bude třeba.
zaplousek píše:A můj poslední dotaz. Pokud ani tímto nedocílí toho, abych objekty viděl, jako ve videu, jak toho lze docílit? Přesně takto bych je totiž vidět chtěl.
Planety a Měsíc uvidíš celkem slušně ( alespoň do začátku) To ostatní budou jen šmouhy. Lidské oko, to nedokáže, jako foto. Možná tak s dalekohledem o průměru asi 1m ;)
Díky moc za odpověď :)

Omlouvám se, jak bych vás tedy měl správně oslovit?

Ano, u dalekohledu byly dva okuláry, ale přijde mi že moc nezvětšují. Jsou to 25 a 9 mm. Uvidím s nimi např. Saturnovy prstence?

Pokud bych tedy chtěl galaxie a mlhoviny vidět takto, musel bych fotografovat?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#739

Příspěvek od Artaban »

zaplousek píše:jak bych vás tedy měl správně oslovit?
No, tak jsme hvězdáři, astronomové a pro Tebe taky kolegové. Ikdyž Ty zatím asi hvězdář moc ještě nejsi. Spíš jen člověk, co má dalekohled. :) Neboj, brzo budeš hvězdář ;)
zaplousek píše:Ano, u dalekohledu byly dva okuláry, ale přijde mi že moc nezvětšují. Jsou to 25 a 9 mm. Uvidím s nimi např. Saturnovy prstence?
Jestli Tvůj dalekohled má ohnisko 650mm, tak máš zvětšení 26x a 72x. Není to moc, ale zatím stačí. Zvětšením 72x bude vidět prsten Saturnu. Okulár 5, (zvětšení 130x) by se doporučit dal. Časem snad i ještě trochu větší zvětšení, ale to má čas.
zaplousek píše:Pokud bych tedy chtěl galaxie a mlhoviny vidět takto, musel bych fotografovat?
V podstatě ano, ale to moc nepůjde tímto dalekohledem. Je to složitější na výbavu a stojí to často dost peněz.
Naposledy upravil(a) Artaban dne 07. 01. 2017, 23:56, celkem upraveno 1 x.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#740

Příspěvek od martin b »

Na planety by to chtělo ještě nějaký kratší okulár, tj. větší zvětšení, to je pravda.

Objekty vzdáleného vesmíru, jako jsou ty mlhoviny a galaxie, se však zpravidla pozorují spíše menšími zvětšeními. Jednak proto, aby se vůbec vešly do zorného pole, protože mohou být dosti rozlehlé, a jednak kvůli větší plošné jasnosti.

Krásné barevné obrázky mlhovin jsou výsledkem typicky několikaminutových expozic a následného zpracování. Okem z principu nic podobného vidět nelze, maximálně by se tomu dalo přiblížit nějakým skutečně velkým dalekohledem, ale to je mimo amatérské možnosti. Zároveň, jak už tu padlo, výbava na focení přijde na dost peněz a je k tomu potřeba mít i vhodný dalekohled na montáž, čili to není jen tak začít fotit.
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#741

Příspěvek od MayJ »

Ahoj všem,
rád bych zkusil foto DSO ccd kamerou je použitelný např. SharpCap na light frames nebo by jste mi doporučili nějaký jiný soft na pořizování snímků?
Díky moc
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#742

Příspěvek od MilAN »

To je snad i dané kamerou, kterou chceš použít, ne ? a něco jiného je pořízení záběru = ovládání kamery a expozice, a něco jiného je další manipulace se záběry = kalibrace a skládání snímků a následující konečná úprava.
Takže, jakou kamerou ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#743

Příspěvek od MayJ »

Mám QHY5LII-C a jde mi o řízení kamery a hlavně expozice. Zkoušel jsem EZ planetary a chci zkusit SharpCap, kde si da krásně nastavit expozice, gain, atd,
na samotné skládání samozřejmě DSS.
Díky
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#744

Příspěvek od planescape »

QHY5LII nema CCD senzor, ale CMOS. Tuto kameru nemam, ale jinou CMOS kameru jsem provozoval pod FireCapture. Ne vsak na DSO, na to mam fotak. Ony tyhlety kamery se moc na DSO nehodi. Mozna tzv. "lucky imaging DSO". Ale jinak je celkem jedno jaky software pouzijes, pokud kameru v nem rozchodis a bude ti vyhovovat ovladani.
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#745

Příspěvek od mich1 »

S tim ze se to nehodi si dovolim nesouhlasit, barevna kamerka je podle me o neco lepsi nez dslr, mono kamerka dslr drti jak malyho psa. Kamerka se da normalne pres ascom driver pouzivat v jakemkoliv astro softu na foceni (ja pro qhy5LII pouzivam maximdl). Jen si proste clovek musi davat pozor na stejne veci jako u dslr tzn dobra kalibrace snimku a dithering. A tim ze maji tyhlety kamerky maly pixel je potreba mit techniku aspon trosku zvladnutou protoze i s mensim dalekohledem je to foceni ve vysokem rozliseni (a pocitat s tim ze na jednotlivy pixel dopada mene fotonu a nafotit co nejvic dat aby z toho aspon neco bylo).Jo a jeste je potreba si dat pozor aby se pri pripojeni kamerka omylem nepripojila v 8 bitech, protoze to je pak ve vysledku nepouzitelny.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#746

Příspěvek od MayJ »

O tom Ascom driveru jsem už něco zaslechl ale nějak jsem to nepochopil, nemáte někdo nějaký link pro vysvětlení?
Já už pár věci s kamerkou zkusil a nebylo to špatné ale bylo to standartně přes usb
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#747

Příspěvek od MayJ »

Který soft by jste mi doporučili na DSO a je free?
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#748

Příspěvek od Bill »

Levný je APT a podporuje spolupráci s PHD pro guiding/dithering.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#749

Příspěvek od MayJ »

Ahoj,
chtěl bych se zeptat na věc ohledně délky expozice a Gain u SharpCap.
Mám N203/1200 a používám kamerku QHY a zkouším DSO. Když přes SharpCap dělám jednotlivé snímky tak při expozici 8s a gainu 30 je vše ok ale jakmile jsem zkusil 30s a nechal gain tak mi pak DSS vylezl hroznej paskvil, je tedy potřeba snížit ten gain?nějaké tipy při dělání snímků přes DSS.
Všem moc díky.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#750

Příspěvek od Bill »

Závislost bude podobná jako u jiných CMOS kamer - mrkni třeba tady: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=27&t=20361
(delší čas=menší zisk)
Samozřejmě pro tvou kameru to budou jiná čísla...

Je tam i vlákno pro QHY... Zkus mrknout, zda to už někdo neřešil.
M:736 750 113
Odpovědět