Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mystiq
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 11. 2014, 09:54
Bydliště: Praha

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#961

Příspěvek od mystiq »

ja viem ze to viznie mozno divne, ale ten moj newton 130 ma prilis nenadchol..pride mi ze snim vidim to iste nez som videl s mojim prvym teleskopom a to s refraktorom 70/900..stym som videl Jupiter, mesiac a nejake tie DSO fakt pekne. Potom som ho predal a poridil si ten Newton 130 a bol som prave sklamany. Podmienky stejne, okulare taktiez ale vysledok bol horsi..sam si to neviem vysvetlit..Prislo mi ze som snim videl tak isto ako stym malym refraktorom. Kvalitou spracovania boli na tom stejne.
I ked je mi jasne ze taky Jupiter bude vzdy vypadat lepsie v mensom refraktore s F10 a pod. nez s reflektorom s F5 a pod. Porizoval som si ho hlavne na DSO.
Preto som sa rozhodol ze si chcem poridit opet refraktor tentokrat o nieco silnejsi. Taktiez i uvazujem o Astrofoto..teda nie ze uvazujem ale chcem to skusit..a stym svetelnym je to predsa lepsie, ma F6. V prvom rade chcem dalekohled ktory si rozlozim niekde v prirode, dam nan sirokouhly okular a budem sa kochat nocnou oblohou s co najmensim zvetsenim. Planujem sa dostat na nejakych 15-20x a pak druhy tych 80-100x ako hornu hranicu. Ale spis to nizsi primarne a hlavne.
Na planety samozrejme nie, skutocne tento typ na planety vhodny nie je. A nevravim ze je na DSO taktiez uplne idealny..spis taky dalekohled na pohled na nocnu oblohu ako taku.
Premyslal som este i o GoTo ale tam sa mi nepaci to ze to najde vsetko za mne..straca sa pak ten zmysel objavovania a skumania nocnej oblohy. Ono je potom ovela vetsia radost ked najdes to co hledas po vlastnej ose..ale verim ze takto to ma vetsina z nas.
Kazdopadne este si to necham prejst hlavou, precitat tu rady (viem ze sa to tu riesilo uz X krat) ale som vzdy rad ked mi napise niekto kto ten konkretny dalekohlad mal a pouzival ho a vie co sa da od neho cakat.
Takze tymto dakujem za rady a take to zhrnutie ohledne toho refraktoru o ktorom uvazujem a skutocne nemam este jasne ci ho i kupim nakoniec.
Bresser Messier AR102s/600, ES 25mm , Hyperion 13mm
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#962

Příspěvek od Artaban »

mystiq píše:V prvom rade chcem dalekohled ktory si rozlozim niekde v prirode, dam nan sirokouhly okular a budem sa kochat nocnou oblohou s co najmensim zvetsenim. Planujem sa dostat na nejakych 15-20x a pak druhy tych 80-100x ako hornu hranicu. Ale spis to nizsi primarne a hlavne.
Na planety samozrejme nie, skutocne tento typ na planety vhodny nie je. A nevravim ze je na DSO taktiez uplne idealny..spis taky dalekohled na pohled na nocnu oblohu ako taku.
¨
Chápu, jak si to představuješ a co bys rád. Můj pohled na věc? Refraktor 102/600, není dobrý pro velká zvětšení a solidní pozorování planet. Je šikovný na přehlídky oblohy menším zvětšením do asi 60x. U těch nejmenších zvětšení do asi 25x, ho ale zároveň hravě překoná triedr 15x70, nebo především pak 20x80. V takovém případě, bys vždy radši sáhnul po tom tiedru. Běžný triedr ovšem není lomený a tak záleží na každém, jak mu to vadí.
U velkých zvětšení, to chce dalekohled, který to zvládá. Např. ED 80, Mak. 127mm. Jsou malé a ještě dobře přenosné. Pod pojmem přenosné, si ale každý může představovat něco jiného ;)
PS: Newton 130mm, by měl na DSO určitě ukázat víc, než refraktor 70mm.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
mystiq
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 11. 2014, 09:54
Bydliště: Praha

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#963

Příspěvek od mystiq »

Artaban dakujem ti za tvoj nazor.
A v podstate i za otvorenie oci..verim ze asi pohled aky si predstavujem ja a pohled cez triedr jak si psal bude ve vysledku nakonec stejny.
Viem ze som par prispevkov dozadu pisal ze GoTo neni pre mna. Ale ked si to cele tak nejako spocitam co chcem, a ze chcem aj nieco vidiet, planety, mesiac nebo jasnejsi DSO tak mi finance a vykonove vychadza fajn i tento kusok:

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3793.html

je lahky, maly, skladny a i presto vykonny..neni to 127mm ale myslim ze ten rozdil 102mm a 127mm prezijem. A cenove je to ten taky muj strop.
Koukal jsem i na nejake videa a fotky a planety, mesic a i ty DSO to ukazuje hezky.
dobson je mi jasne ze by v teto cenove kategorii exceloval a byl na prvnim miste o tom zadna ale tohle se mi zacina pozdavat o neco vice nez ten mu prvotni vyber.
Bresser Messier AR102s/600, ES 25mm , Hyperion 13mm
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#964

Příspěvek od Artaban »

mystiq píše:Viem ze som par prispevkov dozadu pisal ze GoTo neni pre mna. Ale ked si to cele tak nejako spocitam co chcem, a ze chcem aj nieco vidiet, planety, mesiac nebo jasnejsi DSO tak mi finance a vykonove vychadza fajn i tento kusok:
To záleží, jak to počítáš :) Tady v prvé řadě platíš za to GOTO. Výkon oproti refráčku 70/900, je ovšem větší nepatrně. Jak na DSO, tak na planetách. Přenosný dalekohled, který se dá slušně použít i na planety, je právě MAK 127. Samotný stojí do 10tis. a výkonem je dál, než 102mm znatelně. Už např. rozlouskne i některé kulovky. To pak to pozorování víc baví. Na DSO ho doplnit nějakým širokáčem např. http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4129.html
A solidní AZ montáž do 7 tis. taky někdo poradí. Holt budeš hledat, ale něco už uvidíš. U MAKa 102 to bude opačně.
Solidní možnost je taky právě ED80 z bazaru.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#965

Příspěvek od Bill »

mystiq píše:je lahky, maly, skladny a i presto vykonny..
Já ti nevím - doporučil bych zajít na nějaký astro sraz a podívat se do různých dalekohledů. Podle mne DSO začínají být zajímavé tak od 8" a na horší obloze to chce ještě více...

Včera jsme pozorovali z okraje Olomouce a ve 12" dalekohledu některé jasné DSO byly docela pěkné. (Samozřejmě vypalovačky typu M13, M57 ap.)
V 80mm ED refraktoru byl nádherný Měsíc a planety při menším zvětšení. Nicméně po vychlazení dobsonu se to ani na planetách nedalo srovnat. Při zvětšení 150 už byly planety v tom refráku tmavé - ale pod lepší oblohou by to asi pořád mohlo jít.

Ale je to individuální - každý má jiné představy.

Nicméně 4" dalekohled za 17 kKč mi nepřijde jako dobrá investice. Těžko ti vydrží hodně let a ztráta při případném prodeji bude dost velká.

Raději bych koupil něco bazarového, aby to člověk prodal s menší ztrátou.
Třeba tady je MAK 127 bez montáže:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=22276
M:736 750 113
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#966

Příspěvek od Rekmarik »

Bill píše:Nicméně 4" dalekohled za 17 kKč mi nepřijde jako dobrá investice. Těžko ti vydrží hodně let a ztráta při případném prodeji bude dost velká.
to mysiq:
Přesně to jsem chtěl taky napsat - podle mě je to naprostá šílenost -
Vždyť planety které se dají pozorovat najdeš bez GoTo, a DSO které se hledají obtížně v tom stejně neuvidíš ..
Pozorování DSO tak malým průměrem je podle mě spíš pro velmi pokročilé pozorovatele.

"lahky, maly, skladny a i presto vykonny.." bohužel takový asi prostě neexistuje .. z nečeho se musí slevit ... určitě si to rozmysli jestli chceš investovat tolik peněz do GoTo...
Uživatelský avatar
blackamon
Příspěvky: 108
Registrován: 22. 04. 2015, 21:38
Bydliště: Hodonín
Věk: 46

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#967

Příspěvek od blackamon »

myswtiq: K tomu NEXTAR 4 SE, na to jak tady již poznamenali kolegové, že má malý průměr, má podle zahraničních recenzí i slabou montáž. Píšou, že při zvětšení více jak 100x se to už třepe. Pokud bych šel do SCT AZ GoTo, zvažoval bych minimálně NEXTAR 5 SE http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3794.html . Ovšem, tady už se zásadně vyplatí došetřit 5 000 Kč a koupit rovnou NEXTAR 6 SE http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3795.html , který má pevnější montáž a průměr objektivu slušných 150 mm, takže zobrazí docela pěkně i spoustu DSO. Tady si myslím, že má již smysl o takovém dalekohledu s AZ GoTo uvažovat. Sám podobný přístroj zvažuji ke koupi. Nicméně skromně podotýkám, že sám z žádných výše uvedených dalekohledů jsem nikdy nic nepozoroval, vycházím z čistě mých subjektivních teoretických úvah a taky z toho co jsem zde na fóru za léta vyčetl.
Naposledy upravil(a) blackamon dne 01. 08. 2017, 16:10, celkem upraveno 1 x.
Celestron NEXSTAR SE 6, Refraktor AD800 (meopta 56/800) ; Montáž AZ-4 ; Okuláry BAADER 8-24mm HYPERION Mk.III, T-S PLANETARY HR 15, 7, 5, 3,5 mm ; Měsíční filtr BAADER ŠEDÝ 2” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
Patas
Příspěvky: 85
Registrován: 29. 09. 2014, 18:42
Bydliště: Javornice
Věk: 35

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#968

Příspěvek od Patas »

Navíc ten pocit když si objekt najdeš sám je k nezaplacení člověk z toho má hned větší radost když hledáš a po nějakej době to konečně najdeš než jen sedět mačkat ovladač a koukat člověk se tak i líp začne orientovat na obloze ;),
Dobson GSO 300/1500, , VOD 152/1218 montáž paralaktické vidlicová, Bresser 102/600, Bresse 102/1000
Uživatelský avatar
mystiq
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 11. 2014, 09:54
Bydliště: Praha

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#969

Příspěvek od mystiq »

vsem dekuji za odpovedi a cenne rady.
ale presne radeji se s vami rad poradim nez kupit nieco co pak budem lutovat..GoTo tedy ne..a ano je pravda ze mackat do ovladaca suradnice to asi nie je zabava na dlhe pozorovacie vecery.
To je ako s automatom..je fajn ale s manualom si clovek tu jazdu viac vychutna..moj nazor:)
ale asi ako pisete by bolo dobre si najprv ten konkretni dalekohled nebo dalekohledy vyskusat, i ked mam v tomto smere dost omezene moznosti..ale pokusim sa o to..a ano kazdemu vyhovuje nieco ine. Niekto uprednostuje zrcadlo, dobsona alebo maly refracek a je snim stastny a spokojny.
I ked co tak pozorujem tak kazdy jednou skonci u Dobsona:) je to len otazka casu..v pripade ak ho to chyti a nepusti.
Bresser Messier AR102s/600, ES 25mm , Hyperion 13mm
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#970

Příspěvek od Bill »

mystiq píše:I ked co tak pozorujem tak kazdy jednou skonci u Dobsona:) je to len otazka casu.
Ale tak to vůbec není - jenom pro to musíš mít nějaký důvod. Já jsem třeba vystřídal různé hračky - Newtony 130/1000, 200/1000. Maka 180/2700, Vixena 200/1800, Newtona 150/600, ED refraktor 80/500 a hodně objektivů - vše na (převážně) GoTo EQ montážích (samozřejmě všechny dobré jsem prodal a koupil horší a dražší)...

Ale já jsem vždy kupoval něco s čím by se alespoň teoreticky dalo fotit :-D
Což dobson moc nesplňuje.
Někdo potřebuje něco na balkón, někdo opravdu nemůže použít auto, někdo má handicap a velkého dobsona prostě neunese - nebo by pohled na něj neunesla manželka.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#971

Příspěvek od Shark »

ahoj
:arrow: přispěji trochou do mlýna
:arrow: Mak 127/1500 jímž pozoruji planety, měsíc a jedním slovem paráda
Lehký, přenosný a v cenové relaci do 10 000,- velice výkoný teleskop, který dáva ostrý a kontrastní obraz i s levnějšími okuláry a při použítí Barlowa nebudeš zklamaný Mak kreslí OK. Za dobrého seeingu v pohodě zvládnena měsíc i zvět. 250x. A i s Makem za tmavých nocí uvidí cca 80% objektů z Mesierova katalogu (pokud vyjdeš mimo město) :)
:arrow: Bresser Mesier 102s/600 na planety apod to moc není, ale na DSO při zvětšení 40x-100x je to parada. S 2" zrcátkem a hyperiony je podívání na noční oblohu kouzelný. Jeho předností je ostření HEX
Volil jsem tyto 2 teleskopy vzhledem k tomu, že nejsem schopen nosit těžší břemena. Mak ma 3,5 kg a Bresser 4 kg . Pro oba přístroje používám AZ montáže. Nyní uvažuji o koupi Go-To
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Wreackyy
Příspěvky: 34
Registrován: 30. 05. 2017, 20:23
Bydliště: Zliv
Věk: 23

EQ5 místo DOBSON bedýnky

#972

Příspěvek od Wreackyy »

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli by montáž dalekohledu Sky Watcher DOBSON 200/1200 šla vyměnit za EQ5 montáž.
Moc děkuji, Filip. :)
Atik 428EXm, ZWO EFW, TSAPO65Q, SW Star Adventurer, SW HEQ5 a nějaký ty drobnosti kolem...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: EQ5 místo DOBSON bedýnky

#973

Příspěvek od vla »

Potřebuješ dvojici kruhů na tubus, jsou běžně ke koupi v astroprodejnách a lištu na montáž, opět běžně v prodeji a pak už jen tu montáž. Ovšem EQ5 je na takhle dlouhý tubus dost na hraně. Záleží proč to chceš udělat. Na focení to nebude nic moc a na vizuál mi přijde lepší koupit GO-TO dobsonovu montáž a dát to na ni. Pokud tě tedy trápí, že tvůj dobson nesleduje objekty, ale musíš ho postrkovat. Pokud bys chtěl fotit byla by lepší EQ6.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Wreackyy
Příspěvky: 34
Registrován: 30. 05. 2017, 20:23
Bydliště: Zliv
Věk: 23

Re: EQ5 místo DOBSON bedýnky

#974

Příspěvek od Wreackyy »

No, abych to stručně shrnul.
Je mi 16, nemám nyní jen tak 50K na montáž, ale určitě časem to přijde, že si ji třeba budu moct dopřát. Ale myslím si, že s GO-TO funkcí to není ono, přeci jen je lepší si to hledat sám :) A k tej samotnej montáži, právě ta Dobsonova bedýnka je v pořádku, podle mého moc dlouho nevydrží při skladování v otevřené pergole, přeci jen je to dřevotříska.
Moc děkuji za radu :)
Atik 428EXm, ZWO EFW, TSAPO65Q, SW Star Adventurer, SW HEQ5 a nějaký ty drobnosti kolem...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ5 místo DOBSON bedýnky

#975

Příspěvek od MilAN »

Tak když na ni necháš pršet, tak opravdu asi moc ne, ale jinak vydrží hodně roků . A na vizuální pozorování je z mnoha směrů určitě lepší než EQ5.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět