Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1456

Příspěvek od MilAN »

Sajri píše: když jiní zkušenější místo toho, aby to vysvětlili, tak jen přidávají jízlivé komentáře... :-).
Děkuji za nejízlivý komentář, :( místo odpovědi na dotaz tazatele.
Na vysvětlování termínů jsou encyklopedie
Naposledy upravil(a) MilAN dne 07. 02. 2019, 11:29, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1457

Příspěvek od Sajri »

MilAN píše:Na vysvětlování termínů jsou encyklopedie
Tak jestli bys třeba raději namísto odpovídání ve vlákně Potřebuji radu (začátečník) neměl psát encyklopedie.
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1458

Příspěvek od honjan »

Opět zdravím a chtěl bych se ještě zeptat na něco s návazností na můj dotaz ohledně toho sférického zrcadla 203/800, o kterém jsem se tady zmiňoval. Dá se nějak sférické zrcadlo "přeleštit/přebrousit" na parabolické? Jeden známý tvrdí, že by to jít mělo, ale já nevím, netuším. Něco o tom je snad i tady: https://www.cloudynights.com/topic/4679 ... ic-mirror/ . Netvrdím, že bych se do toho hned chtěl pouštět, jen mě to osobně zajímá. Nebo vybrousit nově z druhé strany????
Nicméně nevíte někdo o případných kurzech broušení zrcadel v Praze a okolí? Nic se mi nepovedlo najít. Docela bych si to chtěl vyzkoušet. Není nad to obohacovat životní zkušenosti, nemám pravdu?
Díkes......
Uživatelský avatar
spiky
Příspěvky: 83
Registrován: 16. 01. 2019, 20:20
Věk: 31

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1459

Příspěvek od spiky »

Sajri píše:
MilAN píše:Jen nevím, kde se bere v téhle souvislosti termín trackování . Představuje úplně něco jiného a hlavně v našich jazycích máme snad ekvivalent. S vykreslením dráhy do mapy to určitě nesouvisí.
Pojem trackování se používá (např.) u aplikací v mobilu/GPS, a znamená zaznamenání a vykreslení ušlé dráhy do mapy. Asi proto ho spiky, jakožto začátečník, použil. To pro MilANa.

Pro spikyho: v astronomii se pojem trackování používá pro navádění montáže dalekohledu za sledovaným objektem. Ne, že by to v tomto případě bylo zásadní, protože z kontextu je jasné, na co se ptáš, ale chtěl jsem to jen vysvětlit, když jiní zkušenější místo toho, aby to vysvětlili, tak jen přidávají jízlivé komentáře... :-).
dakujem za objasnenie. astro terminologia mi zatial naozaj vela nehovori. cakal by som trochu zhovievavosti, vzhladom na to, ze pisem na forum pre zaciatocnikov. holt, niekto si musi rypnut za kazdu cenu :)

Milan, ak ta tak velmi vytaca moj amaterizmus, prosim, neunuvaj sa odpovedat
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1460

Příspěvek od MilAN »

Doufám, že jsem ti odpověděl na tvoji otázku a vůbec mě to neunavovalo.
Ale dovolím si jen takové upřesnění, pokud i tebe tak vytáčí, že jsem ještě psal dál.
Tvůj dotaz je uveden v té tvojí první větě. Na něj bych odpověděl tak, že to umí třeba ASCOM, nebo PHD-2 ( pokud jde o asteroidy a komety ) nebo Satellite tracker , pokud jde o satelity. A že pomocí nich se tedy bude montáž pohybovat za těmi objekty.
Teprve z tvojí druhé věty je jasné, že se ti o trackování vůbec nejedná, ale že potřebuješ předpověď pohybu a vykreslit na mapě.
Proto jsem si dovolil tu poznámku o terminologii. Jinak si opravdu nemůžeme rozumět. Nebylo to určitě myšleno jako nějaké rýpání ani poučování a ani mě tvůj dotaz nevytáčí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Chemik1
Příspěvky: 358
Registrován: 03. 06. 2017, 22:36
Bydliště: Český Brod

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1461

Příspěvek od Chemik1 »

to albedo - píšeš:
"Zajištovací šrouby RA, DEC, Azimutální osy i po dotažení nezabrání posuvu os při mírném náporu."
To, že se to děje u RA a DEC je normální, je to tak u všech běžných paralaktických montáží, a je to správně. Jinak by byla většina převodových mechanismů pořád rozbitá :D .Nepoměr váhy kterou pohon pohybuje a nicotného výkonu motoru je obrovský. Převodový mechanismus je konstruován na přenos toho malého výkonu. Pokud by to bylo "natvrdo" musel by převodový mechanismus být asi 100x robustnější.
U azimutálním osy to ale je špatně. Záleží samozřejmě na míře.
Refraktor TEC 160 FL (160/1120), SCT C14 (356/3910)
Uživatelský avatar
spiky
Příspěvky: 83
Registrován: 16. 01. 2019, 20:20
Věk: 31

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1462

Příspěvek od spiky »

MilAN píše:Doufám, že jsem ti odpověděl na tvoji otázku a vůbec mě to neunavovalo.
Ale dovolím si jen takové upřesnění, pokud i tebe tak vytáčí, že jsem ještě psal dál.
Tvůj dotaz je uveden v té tvojí první větě. Na něj bych odpověděl tak, že to umí třeba ASCOM, nebo PHD-2 ( pokud jde o asteroidy a komety ) nebo Satellite tracker , pokud jde o satelity. A že pomocí nich se tedy bude montáž pohybovat za těmi objekty.
Teprve z tvojí druhé věty je jasné, že se ti o trackování vůbec nejedná, ale že potřebuješ předpověď pohybu a vykreslit na mapě.
Proto jsem si dovolil tu poznámku o terminologii. Jinak si opravdu nemůžeme rozumět. Nebylo to určitě myšleno jako nějaké rýpání ani poučování a ani mě tvůj dotaz nevytáčí
v pohode, budem sa snazit o pouzivanie spravnych slov, ale nic neslubujem ;)
Jaryn13
Příspěvky: 3
Registrován: 20. 02. 2019, 11:24

Základní dalekohled pro foto měsíce

#1463

Příspěvek od Jaryn13 »

Zdravím vás všechny - zejména odborníky.
Syn (14 let) by chtěl vytvořit nějakou vlastní "studii" o měsíci a k tomu by chtěl pořídit pár fotek. Fotky měsíce se normálním běžným foťákem udělat nedají - je to prostě jen světlá koule... Varianty nějakých "dalekohledů" na mobil jsou jistě totální békovina.

Lze sehnat (třeba i z nějakého bazaru) něco na způsob dalekohledu, na který lze připojit například zrcadlovka nikon D80? Nejsem ochoten synovi dát víc než 5000,- na tento "projekt", který kdo ví jak dopadne.

Můžete mi doporučit nějakou konkrétní sestavu nebo jen dalekohled? Stativ mám jeden "archívní" po svém otci z amatérského dalekohledu - připevnění už bych nějak dořešil.

Díky za radu nebo přímou odpověď, pokud toto není reálné....
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní dalekohled pro foto měsíce

#1464

Příspěvek od Cztwerec »

Já bych vzal dobson 150/1200, kromě fotografování se pak hodí i na pozorování a je to velmi stabilní. Kontrast je výborný a je to bez barevné vady. Měsíc (celý disk) jsem s tím fotil, přes Canon 500 D a je to v pohodě. V bazaru se dá sehnat do těch 5000 Kč určitě.

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html

Ale je to jen můj názor.
Lectorem iustus...
Jaryn13
Příspěvky: 3
Registrován: 20. 02. 2019, 11:24

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1465

Příspěvek od Jaryn13 »

Jsem se lekl, že jsem prvním dotazem porušil pravidla :D...
On název tématu "potřebuji radu" mi nic neříkal, tak jsem ani netušil, že jsou tu rady ke koupi nové začátečnické sady :D
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1466

Příspěvek od Bill »

Tady je jeden za 4500 - pokud by ten obchod neklapl:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=26&t=24785
M:736 750 113
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1467

Příspěvek od LukasNestak »

Oplatí sa ísť fotiť pri vetre aký bude dnes?
http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_ ... esto=32739
Tu to vyzerá ešte horšie:
https://www.meteoblue.com/en/weather/fo ... ia_3057685
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1468

Příspěvek od Bill »

Předpověď seeingu u nás je špatná, takže asi jenom nějakým krátkým ohniskem. Ono i ten Měsíc je ještě velký. Já jsem to se slzou v okou odpískal :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1469

Příspěvek od LukasNestak »

Ešte by som chcel s novou zostavou stihnúť túto zimu M42. Už mi veľa času neostáva.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1470

Příspěvek od LukasNestak »

Nj predpoveď sa moc nezmenila, takže to asi aj ja odpískam, ale nie so slzou v oku, ale s pivečkom v bruchu :)
Sobotu to vyzerá na oblačnosť, takže M42 musí počkať na nedelu.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Odpovědět