Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1336

Příspěvek od MilAN »

A čím jiným než expozičním časem chceš řídit expozici ? To není žádné live view, to je skutečně naexponovaný snímek Jestli tam máš několik ms, tak se není co divit
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1337

Příspěvek od Davifi »

Jenže já nemluvím o expozici. Nechtěl jsem to snímat. Prostě jsem to chtěl i jako elektronický okulár. Což znamená dívat se co vidí dalekohled na noteboku, ale mám tam prostě na živém náhledu černo. Vím, že pokud chci nějakou expozici tak aby bylo něco vidět je potřeba delší čas. Ale já prostě na živém náhledu vidím černo.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1338

Příspěvek od MilAN »

Pochop, prosím, že Live view jsou vždy skutečné snímky, skutečným nastavením všech parametrů jako snímek. Není rozhodující, jestli je ukládáš nebo ne. Pokud to nezměníš, budeš to mít stejné.
Jakou máš nastavenou expozici ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1339

Příspěvek od Davifi »

Tak si měl pravdu. Zvýšil jsem čas té expozice a už jsem viděl alespoň pouliční lampu. Tak potom to vyzkouším na Jupiteru někdy :) Díky moc.
MartinX16
Příspěvky: 8
Registrován: 17. 08. 2018, 15:59

Rada - Filtre k Meade 80/400 refraktoru

#1340

Příspěvek od MartinX16 »

Zdravim v spolok :) Par tyzdnov vlastnim teleskop Meade 80/400 vo verzii advanture. (stativ AZ od sky watcher; okuláre 6mm a 8mm skywatcher a pribaleny H18 - ten chcem casom vymenit)
A hlavna moja otazka je ci ma zmysel k tomuto teleskopu sa zamyslat nad nejakymi filtrami podla vas. Videl som napredaj sadu filtrov od explore scientific pre aperatúry vacsie ako 50mm, ale neviem co presne od toho ocakavat. Pri mnohych filtroch som nasiel, ze su vhodne az od aperatur 10cm +. A este by som sa chcel spytat ci sa podla vas da s tymto teleskopom a vhodnym okularom s filtrom najst deep sky objekty. :) Zatial pozorujem planety a mesiac. Na deep sky ci galaxie som si nejak este netrufol. Pokus bol, ale miesto odkial som pozoroval nebolo uplne zbavene svetelneho smogu od mesta.
Dik za rady a tipy
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Rada - Filtre k Meade 80/400 refraktoru

#1341

Příspěvek od Artaban »

MartinX16 : Vítej na AF. Filrty zatím žádný nepotřebuješ. Ty levný jsou na nic a ty dobrý stojí víc, než tvůj dalekohled. Galaxie, mlhoviny, hvězdokupy, no prostě DSO klidně pozoruj tím co máš. Bude to vidět i tak. Samozřejmě v rámci možností dalekohledu a kvality noční oblohy.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
MartinX16
Příspěvky: 8
Registrován: 17. 08. 2018, 15:59

Re: Rada - Filtre k Meade 80/400 refraktoru

#1342

Příspěvek od MartinX16 »

Artaban píše:MartinX16 : Vítej na AF. Filrty zatím žádný nepotřebuješ. Ty levný jsou na nic a ty dobrý stojí víc, než tvůj dalekohled. Galaxie, mlhoviny, hvězdokupy, no prostě DSO klidně pozoruj tím co máš. Bude to vidět i tak. Samozřejmě v rámci možností dalekohledu a kvality noční oblohy.
:) Tak radsej investujem este do okularov prpadne foto drziaku na kompaktny fotak. (Olympus XZ-10) Dikess
Pavel kraus
Příspěvky: 93
Registrován: 01. 10. 2017, 19:59

Rada

#1343

Příspěvek od Pavel kraus »

Jak zjistim u binokularu hvezdny dosah mg ,mel jsem pocit ze cim vetsi zvetseni pouziju u deep sky ,obraz stmavne vcetne mlhoviny a galaxie a budou slabsi videt ale zvisi se kontraz tak nevim co je lepsi mensi zvetseni 8-4 pupil ci 4-2 :?:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Rada

#1344

Příspěvek od MilAN »

Pavel kraus píše:mel jsem pocit ze cim vetsi zvetseni pouziju u deep sky ,obraz stmavne vcetne mlhoviny a galaxie a budou slabsi videt ale zvisi se kontraz tak nevim co je lepsi mensi zvetseni 8-4 pupil ci 4-2 :?:
Všechno se zeslabí větším zvětšením, hvězdy mlhoviny - i ty slabší a zvýší se kontrast. Zvětšení, a tedy velikost výstupní pupily je potřeba vyzkoušet v daných světelných poměrech. Ale přes 4 mm bude určitě pozadí světlé a sníží se kontrast. Pupila 2-4 mm - tam někde to bude optimální ( pokud tedy při tom nebude zvětšení větší, než dovolí seeing - to u dalekohledů do průměru 300 mm moc nehrozí :) ).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Rada

#1345

Příspěvek od martin b »

Hvězdy jako takové se se zvětšením nezeslabují, neboť se jedná o bodové zdroje. Efekt slábnutí lze pozorovat až od zvětšení, kdy je rozlišitelný airyho disk jako ploška. Obvykle to bývá kolem 1 mm výstupní pupily. Čili vhodné zvětšení na posouzení dosahu je spíš větší, kdy hvězdy budou stále bodové, ale pozadí nejtmavší možné. Je potřeba to vyzkoušet s konkrétním dalekohledem.
Pavel kraus
Příspěvky: 93
Registrován: 01. 10. 2017, 19:59

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1346

Příspěvek od Pavel kraus »

Dekuji za rady ohledne zvetseni
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1347

Příspěvek od Davifi »

Ahoj, děkuji za předešlé rády ohledně kamerky ZWO ASI 120 MC, již bez problému tam vidím měsíc i ho zaostřím atd. Ale potýkám se s jedním problémem a to je Jupiter. Na obrazovce ho vidím, ale vždy je jako kuličku bez detailu a to si hraju s nastavením jak mužu nikdy tam žádný aspoň náznak pásu nevidím. Zaostření jsem zkoušel různé i zaostřit předem na nějakou hvězdu a poté Jupiter. Ale bohužel vždy je to jen kulička bez nějakého detailu. Když natočím video a švihnu to do registrax6 tak z toho vyleze krásná kulička, ale bez ničeho. Samozřejmě je třeba doplnit, že seeing byl docela špatný. Měsíc se třásl jako kdyby někdo na zrcadlo kropil hadicí. myslíte, že by to mohlo být tím ? Nebo je nějaký jiný problém ? Ještě doplním že jsem to zkoušel i přes barlow 2x a 3x.
MartinX16
Příspěvky: 8
Registrován: 17. 08. 2018, 15:59

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1348

Příspěvek od MartinX16 »

Zdravim. Este by som mal otazku ci okular: Explore Scientific 70° 10mm bude vhodny k mojmu teleskopu (Meade 80/400 refraktor). Chcem ho pouzit aj v barlow x2.
Dik :)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1349

Příspěvek od Artaban »

MartinX16 : Jistě to půjde a zvětšení 80x, je rozumné. Otázka, je, jak kvalitní Barlow máš. Jestli spíš horší, tak bych ho tam necpal a koupil okulár s kratším ohniskem. Možností je víc. Např. ES 5,5mm http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... sp?idk=531. Nebo TS Planetary a SW Planetary. http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4290.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -3988.html
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
MartinX16
Příspěvky: 8
Registrován: 17. 08. 2018, 15:59

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1350

Příspěvek od MartinX16 »

Artaban píše:MartinX16 : Jistě to půjde a zvětšení 80x, je rozumné. Otázka, je, jak kvalitní Barlow máš. Jestli spíš horší, tak bych ho tam necpal a koupil okulár s kratším ohniskem. Možností je víc. Např. ES 5,5mm http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... sp?idk=531. Nebo TS Planetary a SW Planetary. http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4290.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -3988.html
Barlow mam od bresser nebol specialne drahy. Pri okularoch co mam 8 a 6mm skywatchre nebadam nejake vyrazne znizenie kvality obrazu.
Odpovědět