Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1306

Příspěvek od Bill »

pedrosanchez píše:
Nestak píše: - Backyard EOS "pre ovládanie DSLR a ukladanie" - 30 dňová verzia
Ten Backyard EOS je nezbytný pro tento způsob focení? Nebo v čem to pomůže?
Tak není to nutné - ale potřebuješ něco, co za tebe bude mačkat celou noc spoušť (může to být samozřejmě časovač) a možná časem i pointovat (což zase může být samostatná krabička). Mi to přijde jednodušší a máš okamžitou kontrolu, co jsi nafotil - nemůže se ti stát, že zapomeneš ostřící masku, kryt na dalekohledu nebo že jsou snímky úplně rozostřené, protože se "něco" stalo.

Nevýhoda je napájení - ale novější noťasy už vydrží na baterky docela dlouho.
pedrosanchez píše:To máme mít ještě noťas na klíně? :/
Tak já mám 5m USB kabel a počítač pěkně v autě :-D
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1307

Příspěvek od Bill »

pedrosanchez píše:Ale co takto lze fotit, souhvězdí, mléčnou dráhu asi ano, ale co třeba M31? To je spíše asi na focení v primárním ohnisku dalekohledu, že?
No zrovna M31 je obrovská - pokud by jsi fotil v primárním ohnisku svého 200/1000, tak se tam nevleze celá:
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=M ... 150207.jpg
M:736 750 113
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1308

Příspěvek od pedrosanchez »

Bille, díky za reakci. :)
Tak já mám 5m USB kabel a počítač pěkně v autě :-D
Takže s sebou vozíš ještě nějaký externí napájecí zdroj pro montáž?

M31 Hm, jasně, takže to stačí jen DLSR s objektivem na montáži. Tedy asi bych tam měl mít nasazen dalekohled s hledáčkem, abych viděl, že skutečně mířím na M31. Pak to chce upínací kruhy, že...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1309

Příspěvek od Bill »

pedrosanchez píše:Takže s sebou vozíš ještě nějaký externí napájecí zdroj pro montáž?
No zrovna moje řešení není úplně optimální - když se balím, tak to vypadá, jako bych jel do sběru s baterkami...

Chvilku to můžeš napájet i z auta - ale při nastartování be se montáž asi resetla, takže na nějaké kratší pokusy v létě by to mohlo projít.

Pokud něco budeš napájet z auta delší dobu - tak doporučuji mít auto na kopci nabo kámoše se startovacími kabely. (Obě varianty jsem už použil) Taky některé auta po určité době vypínají zásuvku - a mít zapnuté zapalování, to je skoro 100% pravděpodonost, že už neodjedeš...

Pro inspiraci mrkni tady:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=20&t=5241
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=20&t=6416
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=41&t=7036
M:736 750 113
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1310

Příspěvek od pedrosanchez »

Pokud něco budeš napájet z auta delší dobu - tak doporučuji mít auto na kopci nabo kámoše se startovacími kabely. (Obě varianty jsem už použil) Taky některé auta po určité době vypínají zásuvku - a mít zapnuté zapalování, to je skoro 100% pravděpodonost, že už neodjedeš...
Pro inspiraci mrkni tady: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=20&t=5241
Jo, díky za linky, já už jsem to tam právě pročítal (běžet motor nechci nechávat, nebo jak píšeš, že se automaticky pak vypne zásuvka, moc komplikací), ale jednak elektro není moje silná stránka a jednak bych se rád vyhnul právě té taškařici, že pak nenastartuji a neodjedu. Tak jsem si hledal nějaké power banky či jak bych to nazval, ale tisíce Kč za to dávat nebudu. Jezdím občas na takovou zahrádku u Příbrami, mohu si tam natáhnout šňůru, ovšem aby to mělo smysl, tak rovných 50m. A to bych chtěl ještě dál (výše v tom svahu), takže bych musel zapojit další prodlužku a zkrátka moc mi tohle běhání nevyhovuje. A pak, potřebuji něco v místě mého bydliště, kde bych si popojel na kopec autem.
Mám adaptér, kde mohu napájet z autobaterie prostřednictvím zapalovače (asi 12 V), ale právě tady jsem četl, že by mi to mohlo baterku vyflákat. Chtěl bych pozorovat třeba 2-3 hodiny...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1311

Příspěvek od Bill »

Pokud něco hotového, tak třeba tohle:
https://www.battery-import.cz/ring-2/mu ... j-repp160/

Dříve toho byly plné obchody za poloviční cenu, ale už to nějak vyšlo z módy....
Jenom by jsi musel zjistit, zda to má jako výstup normální autozásuvku a je k tomu nabíječka.

Tady je návod, ale je stejně k ničemu: https://www.battery.cz/files/products_f ... epp265.pdf
M:736 750 113
prkiller
Příspěvky: 33
Registrován: 17. 04. 2018, 16:25
Bydliště: Olomouc
Věk: 35

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1312

Příspěvek od prkiller »

pedrosanchez píše:
Mám adaptér, kde mohu napájet z autobaterie prostřednictvím zapalovače (asi 12 V), ale právě tady jsem četl, že by mi to mohlo baterku vyflákat. Chtěl bych pozorovat třeba 2-3 hodiny...
Ja byl vcera s Billem pozorovat a napajel jsem svoji EQ6 baterkou ze ctyrkolky 12V 7Ah celkem cca 4 hodiny a kdyz jsem ji doma dal na merak, mela jeste 70% kapacity. Mel jsem jeste sebou i 45Ah baterku z auta, ale tu jsem nepouzil. Notebook mi jel pouze na jeho baterce a bez problemu mi po foceni jeste ukazoval 1hodinu ze vydrzi. Vubec bych se toho nebal. Nebo koupit 75Ah nebo i mensi baterku do auta, menic 12/230V a tim napajet jak notebook, tak fotak i montaz primo z baterie. Vubec bych se toho nebal. A ohledne toho pointovani, minuly tyden jsem zkousel pointovat sveho 200/1200 dobsona flex tubu na EQ6, pointace s montazi trochu nechapala co po ni vlastne chci, ale taky to jelo
Dalekohledy: Sky-Watcher Dobson Flex Tube 200/1200, Sky-Watcher 80ED
Montáž: SW EQ6-R SynScan GoTo
DSLR: Canon EOS 1100D, Canon EOS 40D mod.
Pointace: QHY 5V-M + hledáček SW 9x50
Uživatelský avatar
stawq
Příspěvky: 229
Registrován: 03. 04. 2013, 07:36
Bydliště: Ratměřice
Věk: 63

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1313

Příspěvek od stawq »

Mně se to před dvěma roky ale podařilo - vyflákat ji. Taky EQ-6 + ventilátor na primáru Newtona + vyhřívaná rosnice pointeru. Asi 4 hodiny provozu, ne v zimě, ale začátkem září. Docela mě to překvapilo, protože se mně to taky do té doby nikdy nestalo. 8 km od civilizace, tak jsem se ve dvě v noci parádně prošel. Ta baterka (jen 45 Ah) nebyla špatná, protože doteď hezky slouží... Každopádně od té doby ven jezdím s trakční autobaterií 72 Ah - přeci jen pro jistotu.
prkiller
Příspěvky: 33
Registrován: 17. 04. 2018, 16:25
Bydliště: Olomouc
Věk: 35

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1314

Příspěvek od prkiller »

stawq píše:Mně se to před dvěma roky ale podařilo - vyflákat ji. Taky EQ-6 + ventilátor na primáru Newtona + vyhřívaná rosnice pointeru. Asi 4 hodiny provozu, ne v zimě, ale začátkem září.
Tak to se nedivim, vyhrivani si uz taky neco veme a k tomu chlazeni, kdyz to clovek secte kolem a kolem, tak uz je to slusny odber proudu. Ale myslim, ze nez se dostane k poradnemu foceni s pointaci a dalsimi vecmi, tak do zacatku mu bude stacit i ta slabsi.
Dalekohledy: Sky-Watcher Dobson Flex Tube 200/1200, Sky-Watcher 80ED
Montáž: SW EQ6-R SynScan GoTo
DSLR: Canon EOS 1100D, Canon EOS 40D mod.
Pointace: QHY 5V-M + hledáček SW 9x50
Uživatelský avatar
JirkaS
Příspěvky: 33
Registrován: 15. 04. 2016, 15:15

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1315

Příspěvek od JirkaS »

Zdravím,
jako začátečník bych se rád zeptal zkušenějších kolegů ohledně výpočtu optických parametrů dalekohledu. Možná je to hloupá otázka, ale prostě si to chci vyjasnit.
Mám ES dobson 12" F/5, u kterého v případě okuláru 30mm 82°(o kterém uvažuji koupit), dostanu zvětšení 51x a TFOV nějakých 1,6°, výstupní pupila bude 6mm, tedy dost na hraně, ale pro výjezdy za oblouhou a pro mé děti snad použitelné.
Co mi ale zajímá, je že z pohledu kalkulace TFOV a pupily, už vlastně větší zrcadlo více světla pro daný výřez oblohy nedá. Když si představím že budu mít 20" zrcadlo, tak pro stejné TFOV a 82°AFOV budu potřebovat okulár 50mm, který mi ale udělá výstupní pupilu 10mm, což bude vlastně horší jelikož to omezí jak sekundár, tak schopnosti oka.
Samozřejmě pro menší TFOV bude větší zrcadlo lepší, ale je nějaká cesta jak do určité pupily dostat více světla, nebo to prostě nejde a je to limit pro vizuální pozorování.

a ještě jednou se omlouvám pokud je to nějaký nesmysl jak uvažuji/počítám.
díky
J.
ES LightDob 12", Helios HR 20x100, DO 15x70ED, Helios HR 8x42ED, SW 2,3x40
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1316

Příspěvek od MilAN »

JirkaS píše: ale je nějaká cesta jak do určité pupily dostat více světla, nebo to prostě nejde a je to limit pro vizuální pozorování.
Pupila v podstatě limituje vizuální pozorování ( pupilu oka nezměníš, s věkem se ještě výrazně zmenšuje a při velké pupile ani v dobrých podmínkách nebude pole tmavé a bude to , jako pozorování za soumraku :))
Proto se při výpočtech vychází z pupily. Ta je daná ( obvykle se za rozumnou maximální hranici pro pozorování DSO , a slabých objektů uvažuje s průměrem 4-5mm). Z toho lze odvodit maximální ohnisko okuláru :
Fokuláru = (Fdal/Ddal) *dpupily
Z toho vyplývá i minimální zvětšení dalekohledu
zdal =Ddal /dpupily ( což může být i dost problém s tím, že je příliš velké u velkého průměru dalekohledu)
a následně i velikost pole , které zobrazí okulár s daným FOV jako poměr FOVokuláru / zdal
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
JirkaS
Příspěvky: 33
Registrován: 15. 04. 2016, 15:15

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1317

Příspěvek od JirkaS »

MilANe, díky moc za vysvětlení. Takže jsem to počítal víceméně správně.

Pokud použiju tvůj vzorec, tak pro 12" dalekohled mi to dá pro pupilu 5mm, max okulár 25mm, zvětšení 61x.
Takže bych spíše měl uvažovat o 25mm, 100°místo 30mm 82°, akorát jsem chtěl něco dál od 18mm, který mám a 82°okuláry mi velmi vyhovují, ale do 100°jsem ještě nekoukal tak třeba změním názor.

Taky chápu, že pokud mám méně světelný dalekohled, např F/10 místo F/5, pak bude max okulár 50mm. TFOV bude stejné, zvětšení stejné, akorát to budé méně zkreslené (koma apod).

Tak budu ještě chvíli koukat s tím co mám, a uvidíme
díky
J.
ES LightDob 12", Helios HR 20x100, DO 15x70ED, Helios HR 8x42ED, SW 2,3x40
technomagg
Příspěvky: 45
Registrován: 27. 07. 2018, 14:49

Azimut a Elevace

#1318

Příspěvek od technomagg »

Ahoj,

fakt asi blbej dotaz - ale tak blbej že jsem tu nic nenašel, včera jsem marně hledal DSO i když bylo jasno, měl jsem největší problém jak zjistit kam mám vlastně dobsona namířeného - jak to všichni děláte ? Napadá mne kompas a nějaký úhloměr co nainstaluji na základnu dobsona, ale než se pustím do bastlení tak jsem se chtěl zeptat jestli není něco už hotového co všichni používají. Není problém pomocí apek zjistit kde DSO je, ale najít to když mám souřadnice je s něčím tak hrozně nepřesným jako mobil fakt blbé, proto bych chtěl na dobsona přidělat něco co mi usnadní míření.

Díky za rady.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Azimut a Elevace

#1319

Příspěvek od Karell »

Zkus hledáček. A mapu hvězdné oblohy.
technomagg
Příspěvky: 45
Registrován: 27. 07. 2018, 14:49

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1320

Příspěvek od technomagg »

To je fakt odpověď chci vědět jak zjistit azimut a elevaci - jestli je na to nějaké vybavení, nevšiml jsem si že by v hledáčku byly tyto údaje - hledáček bych bral na finální dohledání když už budu zaměřen na přibližnou lokaci.
Odpovědět