Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Kilo
Příspěvky: 42
Registrován: 05. 12. 2016, 08:04
Věk: 38

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#886

Příspěvek od Kilo »

MilAN píše:Takže máš okuláry Super, ne Kellnery. Takže přestaň spekulovat a psát nějaké domněnky, kterých je na netu spousta.Včetně tvé informace, že k Heritage jsou okuláry Plössl
Nie sú to moje domnienky.
p. Simmons píše o okulároch k heritage tu
http://www.cloudynights.com/topic/46310 ... ?p=6171983
p. Simmons nie je len tak nejaký náhodný človek z fóra ale prezident/zakladateľ AWB, ktorý dal dokopy s celestronom celý dizajn Heritage teleskopu a ako tam píše, jednal s celestronom aj o okulároch ktoré sa k tomu budú dodávať.

alebo SkyWatcher dodáva k Heritage iné okuláry než AWB/Celestron? Aj to je možné.

A k popisu k tým okulárom čo som dal je napísané že sú kellnery, čo by si si všimol, keby si to otvoril, zato ja už nemôžem, keď tam dodávateľ píše bludy, ako to mám rozlíšiť, mám každý okulár pred použitím otvoriť a skúmať konštrukciu? A nevidel som to len na tomto jednom eshope, ale na viacero miestach, tak to asi odniekiaľ kopírujú viacerí, túto informáciu.
Tak sa hnevaj na polku internetu a dodávateľov/výrobcov astrotechniky, keď je bordel v popise k výrobkom.

Aj tak, táto debata je absolútne jalová, lebo človek sa tu pýtal na niečo absolútne iné!
Prečo sa nevyjadríš k jeho otázke o teleskopoch Luna vs Heritage? Tvoje slovo má väčšiu váhu ako moje. S tvojimi skúsenosťami za roky v astro budeš vedieť viac poradiť ako ja, čo som to študoval len dáky mesiac-dva z fór, recenzií a podobne pochybných zdrojov.
Míňaš svoje dlhoročné skúsenosti na takto jalovú debatu o okulároch za 10Eur.
SW SkyMax 127/1500 na modifikovanom SynScan AZ + malokuk na AZ3
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#887

Příspěvek od MilAN »

Kilo píše: Nie sú to moje domnienky.
p. Simmons píše o okulároch k heritage tu
http://www.cloudynights.com/topic/46310 ... ?p=6171983
p. Simmons nie je len tak nejaký náhodný človek z fóra ale prezident/zakladateľ AWB, ktorý dal dokopy s celestronom celý dizajn Heritage teleskopu a ako tam píše, jednal s celestronom aj o okulároch ktoré sa k tomu budú dodávať.

alebo SkyWatcher dodáva k Heritage iné okuláry než AWB/Celestron? A.
Tak tady máš jeho dalekohled s testem od S&T. Takže se podívej na ty okuláry.
http://www.skyandtelescope.com/wp-conte ... lector.pdf
-----------------
Nemyslím, že ztrácím čas bojem s uváděnými nesmysly. Ztráta času je ty nesmysly psát.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Kilo
Příspěvky: 42
Registrován: 05. 12. 2016, 08:04
Věk: 38

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#888

Příspěvek od Kilo »

MilAN píše:
Kilo píše: Nie sú to moje domnienky.
p. Simmons píše o okulároch k heritage tu
http://www.cloudynights.com/topic/46310 ... ?p=6171983
p. Simmons nie je len tak nejaký náhodný človek z fóra ale prezident/zakladateľ AWB, ktorý dal dokopy s celestronom celý dizajn Heritage teleskopu a ako tam píše, jednal s celestronom aj o okulároch ktoré sa k tomu budú dodávať.

alebo SkyWatcher dodáva k Heritage iné okuláry než AWB/Celestron? A.
Tak tady máš jeho dalekohled s testem od S&T. Takže se podívej na ty okuláry.
http://www.skyandtelescope.com/wp-conte ... lector.pdf
-----------------
Nemyslím, že ztrácím čas bojem s uváděnými nesmysly. Ztráta času je ty nesmysly psát.
zaujímavé, takže sú to zas tie isté spomínané Super okuláre "nie kellnery".
Potom je mi zas zvláštne, že si dovolí o nich písať sám prezident spoločnosti AWB, že sú to plossly. Čudujem sa že ho na cloudynights nezožrali za to. Ďakujem, prečítam to celé večer, teraz som to len tak prebehol očami.
SW SkyMax 127/1500 na modifikovanom SynScan AZ + malokuk na AZ3
Uživatelský avatar
ladar
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 07. 2016, 16:22
Bydliště: Praha 5

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#889

Příspěvek od ladar »

SW NWT 305/1500 FlexTube GoTo:-),Celestron 200/1000, EQ Mizar, CG-4, binohlava "čína",home dobson 170/1250, SW 135/650, mak 90/1250, LH 90/600, Brs 70/700, SW 80/400
Kilo
Příspěvky: 42
Registrován: 05. 12. 2016, 08:04
Věk: 38

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#890

Příspěvek od Kilo »

MilAN - prečítal som to, ale aj tak som sa nedozvedel akého optického dizajnu sú tie okuláre označené nálepkou "SUPER". Tak čo to teda je? Kellner to nie je, plossl to tiež nie je ako tvrdíš ty.
A ďalšia otázka k tejto téme - dá sa veriť nejakým popisom niekde? Keď veselo hocijaký e-shop napíše pod tieto okuláre že sa jedná o kellnery a ja to potom papagájujem ďalej, pričom to tak nie je?
SW SkyMax 127/1500 na modifikovanom SynScan AZ + malokuk na AZ3
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#891

Příspěvek od MilAN »

Kellner je 3 čočkový ve 2 skupinách. Plössl je 4 čočkový ve 2 skupinách.
To, že prodejci neví, jak vypadá uvnitř okulár Super není až tak překvapivé,v podstatě se nedozvíš uspořádání ani u drahých kombinací Exlpore Scientific a hlavně, neznáš optické parametry, To že něco vypadá podobně ( ve skladbě čoček), ještě vůbec nic nehovoří o tom , jaký je výsledek. To záleží na tom, jak jsou napočítány aberace soustavy ( t.j. jaká skla, jaké rádiusy, jaké uspořádání, jaké rozměry, jaké požadavky na který parametr.. .).
Jediné, co je známo určitě, že že okuláry Super jsou 3 čočkové ve (2 ?) skupinách. Těch modifikací , jak to udělat je více ( jednou z nich je i RKE), často se uvádí obecný název pro tyto konstrukce krátce MA nebo MDA ( modifikovaný achromat ) Je to určitě výstižnější , než napsat, že to je Kellner, protože tem má jasné uspořádání. A že někteří prodejci pod názvem Super často uvádějí že to je Plössl, vychází z nepochopení, protože pro 5ti čočkovou modifikaci Plösslu se používá název Super Plössl. Ale 3 čočkový Super není zcela určitě 5ti čočkový Super Plössl
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Kilo
Příspěvky: 42
Registrován: 05. 12. 2016, 08:04
Věk: 38

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#892

Příspěvek od Kilo »

fajn, tak som zas o kúsok múdrejší. Vzniká z toho ponaučenie, že popisy u obchodníkov nečítať, ale hľadať info niekde inde.
Najdivnejšie mi príde to vyjadrenie Simmonsa, to je fakt človek, u ktorého by som nečakal že vypustí nepravdivú informáciu o svojom výrobku na internet, kde to bude čítať x ľudí z celého sveta a bude to tam archivované niekoľko rokov.
SW SkyMax 127/1500 na modifikovanom SynScan AZ + malokuk na AZ3
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#893

Příspěvek od g »

okulár "super" bez dalšího přídavku, ..před vyhozením rozebrán a ano: Super modified Achromat = SMA = ~Kelner nebo RK:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... etung.html
Na okuláru je napsáno pouze "super", ty od SW uvádí v popisu RK
f=10mm je z nich nejlepší, 3,6mm je naprostá bída (viz nahoře), f=25 je pouze mizerný..
Zvláštní je, že s barlow (i TV 2x a powermate 2,5x) ukazují u jasných hvězd velmi slabou "dvojhvězdu" (newton i ED refraktor)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Jozo002
Příspěvky: 8
Registrován: 04. 03. 2017, 14:54

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#894

Příspěvek od Jozo002 »

A ako zistim ci nemam kolimaciu mimo a ako sa to mohlo stat? Teleskop mi doviezol kurier a prenasam ho len z jednej izby do druhej. A stale nerozumiem co je ta barlow sosovka. V tych okularoch k heritagu je? Dokupil som este plosl 4 mm okular ten ma barlow?
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#895

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:protože pro 5ti čočkovou modifikaci Plösslu se používá název Super Plössl
Bohužel už ani tohle není pravda...
Super Plössl se používá i pro čtyřčočkovou verzi s kvalitními antireflexy a černěnými hranami čoček (myslím, že SW)- takže je v tom opravdu binec...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#896

Příspěvek od MilAN »

Tak ten binec v tom dělají jak výrobci , tak prodejci. Pokud něco dělají tak, jak se to dělá normálně ( t. j. černí hrany a dělají kvalitní antireflexy) tak aby se odlišili, tak to nazývají jako super. Protože na to zákazníci slyší. A opravdu je potřeba zdůrazňovat, že černím hrany ? To patřilo k optice vždy, tak se to dělalo i dva dny před koncem prohrané války :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Kilo
Příspěvky: 42
Registrován: 05. 12. 2016, 08:04
Věk: 38

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#897

Příspěvek od Kilo »

Jozo002> o kolimácii čítaj tu, je tam všetko čo môžeš chcieť vedieť, asi nikto to tu nebude prepisovať dokola:
kolimace newtona

barlow je zvlášť šošovka, ktorá sa vkladá do optickej cesty. Často je vyhotovená aj s adaptérom, ktorý sa vloží do hranola/zrkadla namiesto okulára, potom do tohto adaptéra zas dáš okulár tak ako si zvyknutý a pozeráš normálne do okulára. Alebo sa barlow naskrutkováva odspodu na okulár. Ten barlow s adaptérom vyzerá zhruba takto:
Obrázek
A opticky čo sa tam deje je polopatisticky asi to, že ti "predlžuje" ohniskovú vzdialenosť teleskopu.
Ak máš teleskop s ohniskovou vzdialenosťou 1200mm, pridáš 2x barlow, tak sa to bude správať akoby si mal teleskop s ohniskovou vzdialenosťou 2400mm. A počítaš potom zväčšenie od tohto čísla.
Obrázek
SW SkyMax 127/1500 na modifikovanom SynScan AZ + malokuk na AZ3
martas82
Příspěvky: 9
Registrován: 04. 03. 2017, 15:22

Hledám pomoc

#898

Příspěvek od martas82 »

Ahoj koupil jsem dalekohled skywatcher 200/1000, mam ho už postavený, ale jsem totální amatér a myslím si, že bez pomoci se neobejdu. Návod je totiž mizerný a já ted nevím co dál, nevím jestli to mám správně postavené a celkově moc nechápu, jak se dalekohled a montáž ovládá. Proto bych vás chtěl poprosit, jestli tu je někdo z okolí Ústí nad Labem, kdo by se u mě mohl stavit a vše mi ukázat a vysvětlit, případně můžu zajet k někomu kdo má stejný nebo podobný dalekohled. Samozřejmě to nechci zadarmo, dám klidně pětikilo za vaší hodku nebo litřík za dvě :-) Byl bych opravdu vděčný, když se někdo ozve a pomůže mi. Kdyžtak napište SZ a nechte mi tam na sebe číslo. Děkuji Martin
jkaslik01
Příspěvky: 2
Registrován: 02. 04. 2017, 23:12
Bydliště: Příkazy (Olomouc)
Věk: 75

Serizeni nového Dobson 10 SkyWatcher N 254/1200 - rozmazaný obraz

#899

Příspěvek od jkaslik01 »

Dobrý den,
prosba začátečníka:

Vlastním 14 dní nový Dobson 10 SkyWatcher N 254/1200.
Postupoval jsem presne podle návodu, ale zaostření a obraz je stále rozmazaný.
Zkusil jsem nastavení kolimace dle návodu s krabičkou od filmu (sekundárního i primárního zrcadla), výsledek se nedostavil.

Poradíte, máte podobnou zkusenost? Pomohl by někdo z Olomoucka seřídíit?

Díky Jirka
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#900

Příspěvek od Artaban »

jkaslik01: A můžeš popsat, jak je obraz rozmazaný?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět