Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Potřebuji radu (začátečník)

#16

Příspěvek od MilAN »

Když si mohou pozorovatelé kupovat refraktory 60, 70 a 80 mm, neviděl bych důvod, proč ne Newton 75. A taková 150-ka - to je dalekohled skoro zadarmo .
Jsou to stále stejné úvahy. Když mám průměr 50mm, je pro mě 100 mm velký dalekohled. Když mám 200mm, nepřipouštím si nic menšího jako vhodný přístroj. Ale tak tomu přeci není.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Potřebuji radu (začátečník)

#17

Příspěvek od Kubajz »

to Ladis:můj úplně první dalekohled byl refraktor 5cm.neodradil mě.Druhý dalekohled byl newton 13cm.neodradil mě.Naopak,byl jsem nadšený když jsem viděl M1,cassiniho dělení,trio galaxií ve Lvu,M13 částečně rozloženou na hvězdy,bohaté detaily v M42 a mnoho dalšího.Takže nikoli odradilo,ale zcela nadchlo.

a ten rozdíl ve shromážděném světle ze stránky supry také znám,ale skutečnost není zdaleka tak markantní jak by se mohlo zdát.Vím jak vypadá pohled přes 13,15 i 25cm newton a skutečnost není tak extrémní jak se zdá,pokud opravdu nehoníš duchy...ano,na slabých mlhovinách a galaxiích rozdíl poznáš,ale ten rozdíl mlžinka vs dokonalý propracovaný a strukturovaný obraz to není,spíše slabá mlžinka vs o něco jasnější mlžinka možná s nějakým detailem.Popř je to rozdíl nic vs mlžinka :-*

a mimochodem k tomu newtonu jsem nakonec stejně přikoupil Maka s 127mm,protože nejlepší dalekohled je ten který využiješ nejčastěji!(a maka můžu hodit na balkón nebo sním odejít na pole kdykoli,s dobsonem vyjedu příležitostně.Ostatně jasné DSO ukáže taky hezky a planety skvěle)
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Potřebuji radu (začátečník)

#18

Příspěvek od Stratus »

Karel.Podebracky napsal: Jsem atronom zacatečník a chci si koupit svůj prvni hvězdářsky dalekohled? Poraď te nekdo jaky, chtěl bych aby atál tak do 5000kč a něl celkem slušné zvětšení a vybavu.Jednou z možností jsou i dalekohledy fy Bushnell, řada Voyager Sky Tour. Jejih azimutální montáž má osvětlené souřadnice, ve výbavě je i navigační klávesnice Sky Tour (navádí ale pouze anglicky).
Více na www.dalekohledy.cz , vybrat Bushnell a potom typ Voyager Sky Tour. Tři ze čtyř modelů jsou do požadovaných 5 tisíc.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Potřebuji radu (začátečník)

#19

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Z metodickejch duvodu nedoporucuju navadeny dalekohledy. Nejlepsi je (a taky se u toho nejrychleji naucis) naucit se vyhledavat objekty pekne podle atlasu a dalekohled na ne dostrkat.
Mackat cudliky umi kazdej, ale najit objekt na obloze uz ne.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Potřebuji radu (začátečník)

#20

Příspěvek od Stratus »

Martin Vyskocil napsal: Z metodickejch duvodu nedoporucuju navadeny dalekohledy. Nejde o GO TO, jen je v příslušenství taková levná varianta SkyScout, který tu na AF vzbudil zájem.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3299
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Potřebuji radu (začátečník)

#21

Příspěvek od michal.b »

ladis napsal: V malem zrcadle pod 20cm z DSO nebude videt temer nic, resp tak slabe skvrnky, ze to zacatecnika odradi. Napr. 200mm newton shromazdi o 80 procent vice svetla, nez 150mm a o 140 procent vice, nez 130mm!

Pokud i v 200ce jsou galaxie velmi slabe a napr. M1 pouzitelna, ale bez struktur, v malem newtonu budou DSO na hranici detekovatelnosti a to zacatecnika prilis nenadchne...
Je treba si uvedomit, ze napr. 150mm newton ukaze M1ku s temer jen polovicnim jasem, nez 200ka, coz uz stoji za zamysleni.

Samozrejme ze vetsi je lepsi, ale jinak ta cesta kterou si naznacil vede ke zjisteni, ze nutne potrebujes 5m dalekohled na vrcholku sopky uprostred oceanu.
Ukaz zacatecnikovi v 15cm dalekohledu M13, M27, M42 nebo M35 a pokud ho to nenadchne, tak at si radsi sedne k internetu a prohlizi si obrazky z Hubbla.
Lepsi nez zkoumat o kolik vic svetla by vetsi dalekohled zachytil je vzit to (na) co mam a vyrazit pozorovat. Koneckoncu, 15cm newton shromazdi o 40000% vic svetla nez oko. A to uz stoji za zamysleni... ;)
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Potřebuji radu (začátečník)

#22

Příspěvek od Lightsscope »

ladis napsal: V malem zrcadle pod 20cm z DSO nebude videt temer nic, resp tak slabe skvrnky, ze to zacatecnika odradi. Napr. 200mm newton shromazdi o 80 procent vice svetla, nez 150mm a o 140 procent vice, nez 130mm!

Pokud i v 200ce jsou galaxie velmi slabe a napr. M1 pouzitelna, ale bez struktur, v malem newtonu budou DSO na hranici detekovatelnosti a to zacatecnika prilis nenadchne...
Je treba si uvedomit, ze napr. 150mm newton ukaze M1ku s temer jen polovicnim jasem, nez 200ka, coz uz stoji za zamysleni.

Takze myslim, ze pro zacatecnika je prave dlouhoohniskovy vetsi newton na dobsonove montazi kolem 200-250mm to prave orechove. Zacatecnik (jako ja) v nem skutecne uz neco uvidi, navic  dobsonova montaz nauci cloveka skvele vyhledavat objekty a je velmi intuitivni a pohodlna (vlastni zkusenost). A jeste usetri penize za paralaktiku a o to vice je muze investovat do vetsiho prumeru!
To vůbec není pravda. Já jsem si svého času musel vystačit s binarem 12 x 60, později 25 x 100 a byl jsem z toho, co jsem na obloze viděl, u vytržení. A nejen já, i další lidé, které jsem znal.

Podívej se třeba na http://astroklubpce.com/clanky/dsd2006.htm , Zkušenosti z pozorování z Dovolené s dalekohledem 2006
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Potřebuji radu (začátečník)

#23

Příspěvek od Lightsscope »

Martin Vyskocil napsal: Z metodickejch duvodu nedoporucuju navadeny dalekohledy. Nejlepsi je (a taky se u toho nejrychleji naucis) naucit se vyhledavat objekty pekne podle atlasu a dalekohled na ne dostrkat.
Mackat cudliky umi kazdej, ale najit objekt na obloze uz ne.
A nebo jinak: začátečníci, pořiďte si dalekohledy, u kterých budete jenom mačkat čudlíky. Ale nejdřív si na to vydělejte . . .
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Potřebuji radu (začátečník)

#24

Příspěvek od ladis »

michal.b napsal:

Samozrejme ze vetsi je lepsi, ale jinak ta cesta kterou si naznacil vede ke zjisteni, ze nutne potrebujes 5m dalekohled na vrcholku sopky uprostred oceanu.
Ukaz zacatecnikovi v 15cm dalekohledu M13, M27, M42 nebo M35 a pokud ho to nenadchne, tak at si radsi sedne k internetu a prohlizi si obrazky z Hubbla.
Lepsi nez zkoumat o kolik vic svetla by vetsi dalekohled zachytil je vzit to (na) co mam a vyrazit pozorovat. Koneckoncu, 15cm newton shromazdi o 40000% vic svetla nez oko. A to uz stoji za zamysleni... ;)

Pekna pripominka k memu prispevku! ;D

Neco na tom je... Ja ostatne take zacinal pred 3/4 rokem triedrem...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Potřebuji radu (začátečník)

#25

Příspěvek od MMys »

No, já měl dlouhá léta jen achromát zhruba 70/800mm se třemi okuláry na AZ stativu. S tím jsem vykoukal snad vše, co šlo. Bylo to za časů, kdy získat větší dalekohled bylo velmi problematické, a na stavbu (broušení a figurace zrcadla) jsem po přečtení několika publikací a zvážení možností nikdy nesebral odvahu. Těsně po převratu zase přišla vysoká škola a s ní i jiné zájmy (elektronika, počítače, internet, naučit se anglicky...) a tam jsem zjistil, jaké se v té době začaly otevírat amatérské astronomii obzory. V roce 1997 (teda, ten čas ale letí, připadá mi, jako by to bylo včera) to vyústilo v nákup optiky 210/1000 a stavbu dalekohledu. No, a musím uznat, že po pohledu s ní na známé objekty mi spadla čelist

Dnes jsou možnosti už trochu jinde, tak bych zase neodsuzoval začít rovnou tou 200-kou. Pro někoho je to z různých důvodů největší dalekohled, ale někdo jiný s ním může začít, to záleží jen na objektu zájmu.

Ale potvrzuje se mi jedna věc, každý, kdo začne "velkou rourou", si stejně ještě časem pořídí (kromě ještě větší roury ) naopak i ještě jednu kvalitní a malou, tedy pokud ji už nemá.

Tedy shrňme to, ve finále nebudeš mít stejně jen jeden dalekohled, takže je nyní celkem jedno, co si koupíš, hlavně ale dodržuj zásadu, aby to bylo kvalitní. Ono ti to pak většinou zůstane, a doplníš to něčím jiným. Podle potřeb.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Arion
Příspěvky: 109
Registrován: 28. 12. 2006, 20:36

Potřebuji radu (začátečník)

#26

Příspěvek od Arion »


Moj prvy kvalitnejsi dalekohlad bol Zeis 50/540 a pozovanie s nim ma vobec neodradilo, praveze velmi fascinovalo, skratka bol som vzdy nadseny, ze napr. ten maly fliacik co vidim je galaxia, ktoru som vidal len na obrazkoch, alebo som oslavoval ked sa mi podarilo zamerat nejaky objekt na hranici moznosti tohto pristroja, to bolo radosti a myslim si, ze kazdy kto ma uprimny zaujem o astronomiu sa bude tesit pri pohlade na oblohu aj mensim dalekohladom a do tych 150-200mm priemeru to budu vzdy fliaciky slabsie ci silnejsie, vacsie ci mensie , podstatne je ze sa ich ucime zamerat, poznavame oblohu a mame z toho radost, no nie? Takze k povodnemu dotazu na kupu dalekohladu do 5000,- v dobrej kvalite odporucam ak ho este niekde maju lidlskop-Bresser Skylux 70/700, ma slusnu montaz , kvalitnu optiku a este ti ostane aj na bublifuk ;D ;D ;D . Ale samozrejme spravna odpoved a na povodny dotaz uz zanela hned na zaciatku od Martina Vyskocila .Podobna otazka trapila aj mna pred nedavnom a po inkvizicnom skumani vsetkych ponuk dalekohladov v podobnej cene a kvalite som to vyriesil tiez prave kupou tohto dalekohladu a dobre som spravil...
Lidloskop 70/700, Skywatcher 90/910
Uživatelský avatar
Petrg
Příspěvky: 4
Registrován: 15. 04. 2007, 01:28

Potřebuji radu (začátečník)

#27

Příspěvek od Petrg »

A co říkáte na tento typ:
SC/CEL #22092 NEXSTAR 102 GT SA na www.celestron.cz ?
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Potřebuji radu (začátečník)

#28

Příspěvek od Lightsscope »

Kami napsal: A co projít bazar? Já sehnal SW90/900 v Supře  i s okuláry za míň,než se prodává R70/700 v Lidlu.  ;D
Je pravda,že bez montáže,ale na to vy stačila i jednoduchá AZ montáž.
A za kolik jsi ho sehnal?
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Potřebuji radu (začátečník)

#29

Příspěvek od Kami »

hora napsal:

A za kolik jsi ho sehnal?
Včetně třmenů,dvou okulárů a zrcátka mě stál 1950,-Okuláry jsem prodal kamarádovi,já bych je nevyužil když mám lepší. Takže sumasumárum mě přišel na 1200,- A to byl v bazaru víc jak rok bez povšimnutí.
Zrovna dneska v noci jsem si liboval jak ten můj pointer pěkně ukazuje. ;D
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
snorchl
Příspěvky: 23
Registrován: 20. 02. 2007, 19:07

Potřebuji radu (začátečník)

#30

Příspěvek od snorchl »

NexStar 102 jsem měl, sic ma GoTo to je super, ale musim říci že na pozorovaní deep space mužeš zapomenout, na planety a jasné objeky super, ale např mlhovina M42 je viditelna jako mastny flek, proto jsem si doplatil cca 3.000,- a mam SkyWatcher 203/1000 na EQ5 (EQ5 ma již ocelové hohy)
SkyWatcher 200/1000 na EQ5 s pohonem obou os. Red dot + sadu okolurů
Odpovědět