Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1426

Příspěvek od astar »

Milan jednu poznámku . V katadioptrech se používá kulové zrcadlo, ale otvorová vada je pak korigována buď meniskem nebo deskou . Pak ve výsledku je vada opravena. Newton 114/500 s kulovým zrcadlem má cca 5x vetší kulovou vadu než je Rayleighovo kritérium , 114/900 pak již vyhovuje .
Taky mi uniká jak se zkrátí tubus při zachování ohniska ??? Aby to snad mohlo pracovat, tak by ta " čočka" musela být minimálně dvoučlenná a ležet alespoň mezi 1/3- 1/2 f od ohniska ??? Za cenu kol 8.5k to nebude nic moc :(
Doporučuji, aby se každý začátečník před koupením dalekohledu, podíval přes slušný přístroj podobných parametrů při zvětšení >D . Stačí na nějaký blízký objekt s vysokým kontrastem a zaměřil se na hranu světla a stínu. Pak si totéž vyzkoušel s tím kupovaným a porovnal .

Bill: Pokud výsledek je jak Newton 150/1400 tak ten má kulovou vadu lepší než je Rayleighovo kritérium (0,5 k 0,76) což je pak v pohodě.
Posouzení z pozorování , jak daná vada vadí, je subjektivní vjem , což není dostatečně vypovídající . Není známo jak je daný jedinec je k vadě kritický. Tady př. vodní čočka .

Vzorec pro kritérium kulového zrcadla
D^2/16*R < (f/D)^2 *16 lambda // lambda =(0.000555mm) R= poloměr křivosti
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Ajsty
Příspěvky: 19
Registrován: 17. 01. 2019, 01:52
Bydliště: Skořice-Brdy
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1427

Příspěvek od Ajsty »

No tak jak to tak čtu... Tak nevím nevím.. Snad to nebude zas tak strašný..
Určitě sem napíšu komentář jak sem spokojený :D
Horší než dalekohled pro myslivce to snad nebude :D
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1428

Příspěvek od Stratus »

Tubus tohoto dalekohledu má délku 520 mm, průměr tubusu je 180 mm.
s0f
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 12. 2018, 13:13
Bydliště: Brno
Věk: 37

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1429

Příspěvek od s0f »

Mal by som len dve otázky ohľadom funkčných prvkov na tubuse SW150/750:

1. Na čo presne slúži toto kolečko so závitom na jednej z obručí? Na druhej obruči je len diera so závitom. To je pre kolaminátor alebo nejaké širšie príslušenstvo? Viz foto:
► Ukázat spoiler
2. Vzadu u zrkadla sú dve trojice rôznych skrutiek. Mohol by som k ich využitiu a použitiu širšie info? Jedny slúžia na pohyb so zrkadlom a druhé na pripojenie nejakej krytky? Alebo som úplne mimo?
Podotázka: Mohol by som to zrkadlo niečim zakryť aby som ho ochránil pred prípadným nárazom, alebo by to nejak negatívne ovplyvnilo pozorovanie?
► Ukázat spoiler
V manuálu o tom nieje ani zmienka, resp.žiadne užitočné vysvetlenie a vygoogliť sa mi to nepodarilo, ťažko sa to taguje..
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power
Carloss
Příspěvky: 69
Registrován: 10. 08. 2018, 19:12

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1430

Příspěvek od Carloss »

Pokud vím, ty závity v obručích jsou "fotografické" závity. Mohou posloužit k uchycení fotografického příslušenství, nebo dalších serepetiček.

Ty šrouby u primáru jsou v párech: Tři štelovací plus tři zajišťovací. A v návodu to je.
SW - N 150/750, EQ 3-2
s0f
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 12. 2018, 13:13
Bydliště: Brno
Věk: 37

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1431

Příspěvek od s0f »

Carloss píše:Pokud vím, ty závity v obručích jsou "fotografické" závity. Mohou posloužit k uchycení fotografického příslušenství, nebo dalších serepetiček.

Ty šrouby u primáru jsou v párech: Tři štelovací plus tři zajišťovací. A v návodu to je.
Pravda, na poslednej strane, prehliadol som, dík.
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 510
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1432

Příspěvek od Jirka247 »

A nijak To nezakrývej. Je to kůli rychlejší temperaci zrcadla, když je to tam, tak udělané . Užil jsem si s temperací svoje. Maximálně na přepravu. Jirka
Ajsty
Příspěvky: 19
Registrován: 17. 01. 2019, 01:52
Bydliště: Skořice-Brdy
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1433

Příspěvek od Ajsty »

Ahoj potřeboval bych radu jakéj okular
na https://www.puskohledy.com/teleskopy/po ... q-3-carbon premejslim nad 5mm 7mm 10mm a 12mm případně 15...ale nejsem si jistě jestli ti zvládne...
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1434

Příspěvek od g »

ad člen Vla: "..Jinak si stejně jako Milan nedovedu představit, že by u tohoto dalekohledu při jeho délce bylo ohnisko primáru 1400mm, jak velký by pak musel být sekundár.."
Jde o kulové zrcadlo se skutečným ohniskem ~f/5 - prodloužení ohniska je dosaženo barlow s korekcí kulové vady tzv.: "Bird-Jones corrector"
CN - bird Jones
Jak na CN píší, nemusí jít o hrůzostrašné řešení, pokud je korektor bezvadný včetně celé stavby přístroje, ale obyčejný newton f/6; F/8 zdaleka nenahradí. Tyto newton-katadioptry mívají malý sekundár a to vede k poměrně silné i vizuální vinětaci. Provedení není promyšlené např. chatrný výtah zasahuje do optické cesty. Přístrojem 114/1000 při stavební délce ca 0,5m jsem se díval a ty vzpomínky nechci vyvolávat - nezdál se mi lepší než Pluto 114/500 ještě s kulovým zrcadlem vyjma pohledu při nízkém zvětšení. V dávnější minulosti moderátoři zasahovali při prodeji těchto přístrojů. Opět se podivím: přístroj na vratké EQ2 není vhodnější pro přepravu než dobson 150/1200, podává k tomu i horší obraz než F/6; F/8 dobson, zato je však dražší než dobson.
Když je koupen nezbývá než si užívat pozorování, technika pokročila, optika i mechanika bývají nyní obecně kvalitnější než tomu bylo před ca 15-léty.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1435

Příspěvek od Bill »

Ajsty píše:Ahoj potřeboval bych radu jakéj okular
na https://www.puskohledy.com/teleskopy/po ... q-3-carbon premejslim nad 5mm 7mm 10mm a 12mm případně 15...ale nejsem si jistě jestli ti zvládne...
Nekupuj si kratší okuláry bez vyzkoušení...
Nejlépe se domluv s někým v okolí ať vyzkoušíš, co to snese...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1436

Příspěvek od Bill »

Bill píše: Já jsem to před několika léty studoval včetně zkušeností u nás a nějakých zahraničních fórech. Pokud si to správně pamatuji, tak korektor ohnisko neprodlužuje, pouze zkracuje tubus a kresba je v nejlepším případě jako Newton s kulovým zrcadlem 150/1400=9,3...
Je důležité vědět, že je to opravdu korektor a ne barlow. Bez něj se nedá zaostřit. Bohužel tu dříve byly i rady ať se ten optický člen, který to tak kazí dá pryč. Tohle určitě nezkoušet!
Problematická je kolimace - v návodu je snad i uvedeno, ať se na kolimaci pošle výrobci. Určitě musí fungovat výrazně lépe, než levný refraktor. Ale zkušeností jsou spíše negativní. Taky je otázka, zda se spokojený uživatel ozve.
Je to blbost, pravdu má určitě #1434 by g
Ale korektor posunuje rovinu zaostření a částečně kompenzuje vadu kulového zrcadla, takže určitě není dobrý nápad uvažovat o odstranění.

Zkušenosti s běžnou produkci tohoto typu jsou třeba zde:
https://www.cloudynights.com/topic/5929 ... reflector/


Důležité je uvědomit si proč se v entry level třídě vyrábějí - mají za úkol slevnit výroubu:
1) levné kulové zrcadlo
2) kratší tubus snese levnější montáž
M:736 750 113
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Newton 203/800 vzdálenost zrcadel

#1437

Příspěvek od honjan »

Ahojky vespolek, mám malý dotaz na znalé a zkušené.... Nevíte někdo, kdybych si chtěl třeba někdy postavit (za pomoci kamaráda, dost šikovného kutila) teleskop 203/800, jaká má být v tomto případě v tom tubusu vzdálenost mezi primárním zrcadlem a zrcadlem sekundárním? Tubus by byl hádám celkově dlouhý tak mezi 700 a 720 mm a široký mezi 220 a 240 mm?
Děkuji za jakékoli rady....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Newton 203/800 vzdálenost zrcadel

#1438

Příspěvek od MilAN »

Vzdálenost je přeci to poslední co ti vyjde, když od ohniskové vzdálenosti primárního zrcadla odečteš 1/2 venkovního průměru tubusu, střední délku okulárového výtahu a polohu ohniskové roviny používného okuláru vůči jeho dorazu barelu ( může být vně i uvnitř !). U fotogtrafické sestavy tam bude vstupovat ještě použití komakorektoru a backfocus kamery.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1439

Příspěvek od honjan »

to MilAN:
Aha, díky, je to větší věda, než jsem čekal... Možná budu mít od jednoho člověka primární zrcadlo spolu se sekundárním (dá mi je za flášu, sám je kdysi od známého dostal a nakonec nepoužil, takže by stavba teleskopu každopádně vyšla levněji než kupovat nový :-), proto bych to rád zkusil), kdy u toho primárního je uvedené že je 203/800, tak jsem myslel, že ta vzdálenost mezi zrcadly je vzhledem udané ohn. vzdálenosti prim. zrcadla vždy pevně daná, aby to správně zobrazovalo, že se právě ta "pevná" vzdálenost musí dodržet a z té já musím vycházet a přizpůsobovat musím to ostatní (výtah, okuláry atd.....). Každopádně moc díky za info.
P.S.: Jak je to s tou "polohou ohniskové roviny používaného okuláru vůči jeho dorazu barelu"? To jak pochopit, co se jak dělá, jaký použít okulár??? :-)

Nevíte někdo, jestli je někde podrobný, nejlépe český návod s foty či videi, jak postupovat?????
Díky.....
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1440

Příspěvek od honjan »

Tak dnes jsem se dozvěděl, že jde o sférické zrcadlo, to zmiňované 203/800, není parabolické, je vůbec vhodné k případné stavbě Newtona? Ta sférická mají nějakou zobrazovací vadu, že??? A nemají náhodou i menší světelnost????
Poradíte co je a není vhodné a co případně potřebné?
Koukal jsem na různá témata a fóra a na youtube, ohledně stavby newtona, ale ještě mi není úplně všechno jasné.
Opravdu sorry za takové dotazy, ale nezkušený se stává zkušenějším i "přiblblým" vyzvídáním, páč prostě neví....
Předem díky za případné poučné reakce...
Odpovědět