Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1171

Příspěvek od ok1in »

Zajisté:
http://www.supra-dalekohledy.cz/objimky ... -4407.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/lista-s ... -4440.html

Kupoval jsem tento typ nedávno (i když jen 8") pro jeden pokus s mým "Vlčkem" a byl jsem nadmíru spokojen. Myslím, že na Supru jsou jen dobré reference, a neber to prosím jako nějakou hloupou reklamu, je to prostě tak... :idea:
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1172

Příspěvek od Davifi »

ok1in píše:Zajisté:
http://www.supra-dalekohledy.cz/objimky ... -4407.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/lista-s ... -4440.html

Kupoval jsem tento typ nedávno (i když jen 8") pro jeden pokus s mým "Vlčkem" a byl jsem nadmíru spokojen. Myslím, že na Supru jsou jen dobré reference, a neber to prosím jako nějakou hloupou reklamu, je to prostě tak... :idea:

A nevadí u dobsona ty plastové úchyty po stranách na uchycení k dobsonově bedýnce ? Nebo ty kruhy se dají za to ?
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1173

Příspěvek od ok1in »

Myslím, že nevadí. Kruhy upevníš na lištu a ty boční držáky/kluzáky by neměly vadit - budou mezi kruhy. Jako je to např. tady - http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 75#p211575
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1174

Příspěvek od Davifi »

Dobře díky moc.

Počítám, že ta lišta se pak připevní na ty kruhy ?
Uživatelský avatar
SHaitan80a
Příspěvky: 30
Registrován: 02. 06. 2016, 16:39

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1175

Příspěvek od SHaitan80a »

Jsou i nějaké kruhy, které mají stejné díry na obou stranách? Tady u těchto je na horní straně fotografický závit a dole se připevňuje lišta. Já bych potřeboval, aby byly obě strany totožné. Rád bych kruhy využil tak, abych z boku upevnil kolébku robsonovy montáže.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1176

Příspěvek od MilAN »

A ty máš teď Dobson nebo Newton s kruhy ? Mohl bys víc popsat, co chceš jak kombinovat ?
Naposledy upravil(a) MilAN dne 12. 02. 2018, 09:53, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1177

Příspěvek od ok1in »

Ona by ta lišta šla možná i na tu druhou stranu (Fotozávit je přece taky závit), podívám se ti na to odpoledne, ale mám pocit, že ten šroub pro foto jde sundat, tak jak je to na té druhé liště - zůstane pak jen díra se závitem...
Uživatelský avatar
SHaitan80a
Příspěvky: 30
Registrován: 02. 06. 2016, 16:39

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1178

Příspěvek od SHaitan80a »

MilAN píše:A ty máš teď Dobson nebo Newton s kruhy ? Mohl bys víc popsat, co chceš jak kombinovat ?
V tuto chvíli nemám nic, co se týče kruhů. Tubus má průměr zhruba 195 cm a přemýšlím, jak jej umístit na dobsonovu montáž. Má představa byla dva kruhy, mezi nimi po obou stranách tubusu nějaká lišta s dírkami. Na tu pak můžu namontovat půlkruhové kolébky pro umístění na bedýnku. Zároveń je budu moci na té liště posunout pro případnou změnu těžiště.
Abych však lištu mohl upevnit ke kruhům, tak jsem hledal v ideálním případě kruhy, které mají obě strany stejné. Jinak ssamozřejmě můžu použít i ten fotozávit. Jen jsem se mu chtěl vyhnout :)
Obdobně jen bez lišty a napevno to mají např. OO viz. http://www.orionoptics.co.uk/MOUNTS/dobsonianmount.html
Při jejich ceně jsem si však bedýnku raději vyrobil.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1179

Příspěvek od Bill »

ok1in píše:Ona by ta lišta šla možná i na tu druhou stranu (Fotozávit je přece taky závit), podívám se ti na to odpoledne, ale mám pocit, že ten šroub pro foto jde sundat, tak jak je to na té druhé liště - zůstane pak jen díra se závitem...
Já mám taky pocit, že jsou obě strany stejné.

Když jsem si koupil starší malý dalekohled, tak jsem na kruhy namontoval lištu a pak jsem zjistil, že z druhé strany už jedna lišta je... :-D
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1180

Příspěvek od MilAN »

Tak ty SW objímky určitě nejsou z obou stran stejné
http://www.supra-dalekohledy.cz/montaze0/objimky/
a navíc se domnívám, že na ten průměr 195 mm žádné nejdou.
Myslím, že na toho Dobsona jdeš zbytečně složitě, ž by to chtělo najít nějaký jednoduchý vzor. Pokud sleduji tvoje příspěvky od začátku, tak myslím, že tohle není zrovna způsob, jak se naučit dělat Dobsona pro uvažovaný pozdější velký průměr.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1181

Příspěvek od Bill »

No ten můj dalekohled byl GSO. Netvrdím, že jsou úplné stejné, ale každopáně lišty šly dát z obou stran...

Obrázek
M:736 750 113
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1182

Příspěvek od ok1in »

SHaitan80a píše:...Tubus má průměr zhruba 195 cm a přemýšlím, jak jej umístit na dobsonovu montáž...
Při jejich ceně jsem si však bedýnku raději vyrobil.
Tak teď jsem se v tom nějak ztratil. Psal jsi, že sháníš kruhy na 10", ale tady píšeš průměr 195 cm...
Zdravím všechny, jaké kruhy a lištu pořídit abych mohl dát na montáž dalekohled dobson 10 (254/1200 mm) ? Díky.
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1183

Příspěvek od Davifi »

Ještě mam dotaz, jak bezpečně na obloze lokalizovat polárku ? Vím, že není tolik jasná. Tak se chci zeptat jestli to není možné podle barvy ? Někde jsem se dočetl, že je nažloutlá. Vím, že se nachází v souhvězdí maleho medvěda ale nevím jak se bezpečně ujistit, že je to zrovna ona. Potřebuji na ni ustavit montáž.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1184

Příspěvek od MilAN »

Davifi píše:Ještě mam dotaz, jak bezpečně na obloze lokalizovat polárku ? Vím, že není tolik jasná. Tak se chci zeptat jestli to není možné podle barvy ? Někde jsem se dočetl, že je nažloutlá. Vím, že se nachází v souhvězdí maleho medvěda ale nevím jak se bezpečně ujistit, že je to zrovna ona. Potřebuji na ni ustavit montáž.
Pokud tedy dovedeš najít Malý vůz / Malý medvěd , tak Polárka je jeho nejjasnější hvězda. A pokud to bereš jako vůz , tak je to poslední hvězda jeho oje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Neználek
Příspěvky: 1
Registrován: 16. 02. 2018, 11:26
Věk: 41

Potřebuji radu (začátečník)

#1185

Příspěvek od Neználek »

Hezký den Vám přeji.
Prosím o radu. Žena by si přála nějaký dalekohled na sledování noční oblohy. Já i ona o těchto věcech nemáme ani páru. Ale láká jí to. Nějaké souhvězdí poznáme, do dalekohledu v hvězdárně jsme si již dívali, jinak jsme však naprostými analfabety co se astronomie týče.
Protože jsem technicky zdatnější, řeším to já. Nějaké materiály a diskuze jsem si přečetl. Těch parametrů je ale spousta a popravdě v tom mám trochu hokej. Pro absolutního amatéra je to těžké. Každopádně na výběr a sběr informací mám ještě 4 měsíce. Chápu základní parametry a rozdíly mezi dalekohledy a stativy apod.. Ovšem nejsem schopen určit co je vhodné pro konkrétní případ.
V prvé řadě je jedno zda to bude triedr, nebo nějaký dalekohled (čočka, zrcadlo?). Jde mi hlavně o to abych za utracené peníze koupil něco co opravdu bude mít pro začátečníka užitek a bude přinášet radost, a né nějakou plastovou roztřepanou ludru. Cena by se měla pohybovat do max. cca 8000. Myslím tím i s případným stativem, který jak jsem pochopil je nezbytností. Pokud jí to opravdu chytne, může se investovat dále, ale napoprvé se budu držet při zemi. Každopádně by se se zařízením za noční oblohou muselo cestovat. Vůz máme a i já něco unesu. Takže se mi nejedná o každé kilo. Bydlíme na maloměstě a není žádný problém vyjet/vyběhnout na kopec. Určitě nebude mít zájem fotografovat (do začátku). Zařízení by mělo zobrazovat planety sluneční soustavy. Kdyby se podařila nějaká nástavba v podobě mlhovinky apod. nezlobil bych se. Naopak byl bych velmi rád. Snad informace nějak pomůžou. Předem Vám děkuji za případné reakce.
Odpovědět