Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
eluschi
Příspěvky: 1
Registrován: 25. 12. 2017, 21:39

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1066

Příspěvek od eluschi »

Dobrý den všem, tatka si koupil astronimicky dalekohled bresser z lidlu, a chtela bych poprosit o radu se sestavenim okularu aby neco videl :-D proste jak je poskladat za sebe :-D
PsychX
Příspěvky: 112
Registrován: 07. 08. 2017, 22:05
Bydliště: Drahovce
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1067

Příspěvek od PsychX »

eluschi píše:Dobrý den všem, tatka si koupil astronimicky dalekohled bresser z lidlu, a chtela bych poprosit o radu se sestavenim okularu aby neco videl :-D proste jak je poskladat za sebe :-D
za seba nejde ani jeden, vzdy sa pouzije len ten jeden. len to treba zaostrit tymi koleckami vedla toho kde sa dava okular.
este takto poradie v ktorom to treba mat je dalekohlad, zrkadlo (90°, dve rulka kazda do inej strany) a potom okular.
Dobson SW 305/1500, Okurale 30, 25, 17, 10, 6, SW 70/500
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1068

Příspěvek od MilAN »

Já si myslím, že ta sestava - jak to má vypadat - je na každé krabici k dalekohledu. Nebo do Googlu napsat lidlskop a podívat se na obrázky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Zuzka23
Příspěvky: 1
Registrován: 26. 12. 2017, 13:06

Převrácený obraz

#1069

Příspěvek od Zuzka23 »

Zdravím. Dcera si přála hvezdářský dalekohled. S dárkem jako takovým je spokojená. Včera při prvním pozorování měsíce se jevilo vše v pořádku. Dnes při pozorování krajiny zjistila, že obraz je převrácený. Nikoliv stranově ale vzhůru nohama. Prosím o info zda je to v pořádku, příp co s tím. Děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Převrácený obraz

#1070

Příspěvek od ok1in »

Je to tak, jde o vlastnost dalekohledu. Dá se dokoupit převracecí zrcátko...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Převrácený obraz

#1071

Příspěvek od MilAN »

ok1in píše:Je to tak, jde o vlastnost dalekohledu. Dá se dokoupit převracecí zrcátko...
Zrcátko určitě NE - takové neexistuje. Je potřeba dokoupit převracející AMICI hranol - např zde :
http://www.supra-dalekohledy.cz/hranol- ... -4491.html
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zukishimeka
Příspěvky: 4
Registrován: 27. 12. 2017, 12:47

sky watcher EQ5 200/1000 - pomoc začátečníkovi

#1072

Příspěvek od zukishimeka »

Zdravím všechny,

jsem úplný začátečník. K vánocům jsem si udělal radost a koupil jsem si Sky-Watcher N 200/1000 Explorer BD NEQ-5. Něco jsem si o tom přečetl a nakonec vybral tento. V pondělí bylo hezky tak jsem ho poprvé vytáhl ven na zkušenou. Vycentroval, vyvážil, nastavil a poprvé jsem zaměřil na měsíc. Okulár jsem použil originál ve výbavě, co přišel v krabici SUPER 25mm. Nekoupil jsem si motorek a proto jsem si užil ruční zaměření měsíce. Měsíc najdu, ale nyní to s čím si nevím rady. Měsíc nedokážu zaostřit. Je krásně přes celý okulár, ale vidím velký kulatý bílý flek.. Když zkouším zaměřit jasně viditelné hvězdy, vidím tečku jako s velkým "mastným flekem" okolo. Poslední 3 dny jsem strávil tím, že jsem hledal tady, youtube, google, ale nenapadá mě nic... Jediné co jsem nedělal je kolimace, protože jsem ještě nenastudoval jak na to

Prosím poraďte začátečníkovi

Děkuju za jakoukoli radu nebo odkaz na literaturu
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: sky watcher EQ5 200/1000 - pomoc začátečníkovi

#1073

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Na 99.999% je problém v nádstavcích v okulárovém výtahu. Měla by tam být pouze redukce z 2" na 1.25". Občas je dodáván i 2" prodlužovací nádstavec, který je v tvém případě zbytečný.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Brumlajs
Příspěvky: 12
Registrován: 28. 11. 2017, 20:06
Věk: 29

Re: sky watcher EQ5 200/1000 - pomoc začátečníkovi

#1074

Příspěvek od Brumlajs »

zukishimeka píše:Zdravím všechny,

jsem úplný začátečník. K vánocům jsem si udělal radost a koupil jsem si Sky-Watcher N 200/1000 Explorer BD NEQ-5. Něco jsem si o tom přečetl a nakonec vybral tento. V pondělí bylo hezky tak jsem ho poprvé vytáhl ven na zkušenou. Vycentroval, vyvážil, nastavil a poprvé jsem zaměřil na měsíc. Okulár jsem použil originál ve výbavě, co přišel v krabici SUPER 25mm. Nekoupil jsem si motorek a proto jsem si užil ruční zaměření měsíce. Měsíc najdu, ale nyní to s čím si nevím rady. Měsíc nedokážu zaostřit. Je krásně přes celý okulár, ale vidím velký kulatý bílý flek.. Když zkouším zaměřit jasně viditelné hvězdy, vidím tečku jako s velkým "mastným flekem" okolo. Poslední 3 dny jsem strávil tím, že jsem hledal tady, youtube, google, ale nenapadá mě nic... Jediné co jsem nedělal je kolimace, protože jsem ještě nenastudoval jak na to

Prosím poraďte začátečníkovi

Děkuju za jakoukoli radu nebo odkaz na literaturu
Ahoj, možná to nebude pouze kolimací, ale i tak je ji nutné provést. Tady na fóru je téma " http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... t=kolimace ". Nebo tady na videu " https://www.youtube.com/watch?v=EhTGOVp5Kb8 " je to sice Polsky, ale pán všechno ukazuje pěkně. Je tam i ukázka kolimace bez laserového kolimátoru, ale z časového hlediska bych si o opravdu doporučil koupit.
Brumlajs, Dobson SW 200/1200
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: sky watcher EQ5 200/1000 - pomoc začátečníkovi

#1075

Příspěvek od MilAN »

Brumlajs píše: Ahoj, možná to nebude pouze kolimací, ale i tak je ji nutné provést. Tady na fóru je téma " http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... t=kolimace ". Nebo tady na videu " https://www.youtube.com/watch?v=EhTGOVp5Kb8 " je to sice Polsky, ale pán všechno ukazuje pěkně. Je tam i ukázka kolimace bez laserového kolimátoru, ale z časového hlediska bych si o opravdu doporučil koupit.
Pokud by kolega napsal, že tam má šišatý flek, tak by v tom byla kolimace. Tady je rozhodně něco špatně v sestavení, to je důvod,proč nejde zaostřit. I se špatnou kolimací jde zaostřit ale je to pak na obrazu vidět. Pokoušet se hned zpočátku sahat na kolimaci nedává moc smysl - většina začátečníků si tím kolimaci skutečně rozhází, aniž by tušila, jaká byla před tím.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zukishimeka
Příspěvky: 4
Registrován: 27. 12. 2017, 12:47

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1076

Příspěvek od zukishimeka »

Bylo to redukcí z 2" na 1.25"

Moc děkuji všem za radu a pomoc
Uživatelský avatar
Patrik Sýkora
Příspěvky: 20
Registrován: 27. 12. 2017, 13:37
Věk: 32

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1077

Příspěvek od Patrik Sýkora »

Ahojte som uplny zaciatocnik...
Prisiel mi Omegon 150/750
1xbarlow sosovka
Okular 25mm
Okular 6,5mm

Ked som sa natocil na mesiac s 25mm bolo to vcelku ostre, 25mm v kombinaci s barlow to bolo menej ostre, 6,5mm uz nesiel tak dobre zaostrit a 6,5 v kombinaci s barlow uz vobec nesla zaostrit... na hviezdach zostava najostrejsia stale ta 25ka ... ostatne vacsie zvcsenia su uz take sisate tie hviezdy

Viete mi poradit? Pripadne sa na to osobne pozriet a poradit mi aj si zostavenim polarnym??? Okolie Trnava

Vopred dakujem za odpovede.
SW 200/1000, NEQ 5 2", Canon EOS 5D Mark III
www.instagram.com/spaceprogram_ovm
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1078

Příspěvek od Artaban »

Patrik Sýkora: Ahoj na AF. Toho obrazu bych se nebál, je to celkem normální, jen je třeba pár věcí, které to pomůžou zlepšit. Možná dalekohled nebyl dostatečně vytemperován a teploty taky rychle klesají a temperace je hodně pomalá. Trochu to může být i špatnou kolimací. Tu zatím klidně neřeš a počkej, až se s dalekohledem dobře seznámíš. Zatím si o kolimaci něco pročti. Obraz u Newtona, je ostrý kolem středu zorného pole. U krajů zor. pole, se z hvězd stávají malé kometky. Je to vlastnost dalekohledu Newton. Čím kratší ohnisko, tím je koma větší a naopak. I to lze trochu řešit přidáním další optiky, ( koma-kolektor) ale ani to zatím vůbec neřeš a možná nikdy řešit nebudeš.
Co hodně a často zásadně ovlivňuje kvalitu obrazu, je seeing. Mihotání vzduchu, je někdy moc velké a větší zvětšení jak asi 100x-150x, nemá cenu používat.
Setové okuláry dodané k dalekohledu, jsou spíš začátečnické a časem je budeš jistě měnit. Okulár 25mm, je ještě slušný, ale ten 6,5mm, je dost nekomfortní. Místo Barlow si časem pořiď jiný okulár( asi tak 5mm) , na větší zvětšení. Možná i nějaký na střední zvětšení s ohniskem kolem 8mm. Pokud si nebudeš jistý, tak pak nějaký okulár poradíme.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Patrik Sýkora
Příspěvky: 20
Registrován: 27. 12. 2017, 13:37
Věk: 32

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1079

Příspěvek od Patrik Sýkora »

Ahoj Artaban ;)
dakujem za odpoved... Pozoroval som raz vonku a 3x som to skusal doma z okna tak stou temperaciou tam problem nebude si myslim....
- o tej Kolimaci som rozmyslal ale zatial sa do toho nechcem pustat...

Ostrost objektu bola aj v strede rozmazana pri tych zvacseniach ako som pipsal...

Ten seeing by to mohol byt a aj setove okulare nad tym som rozmyslal... objednat si nejaky 10mm okular... tu barlow mozno tiez inu... moze tam byt nejaky rozdiel v kvalite ako aj v okularoch? myslim kvlita zostrenia v barlowsosovke? ale lepsie asi ako pises 5mm okular namiesto tej sosovky...
SW 200/1000, NEQ 5 2", Canon EOS 5D Mark III
www.instagram.com/spaceprogram_ovm
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1080

Příspěvek od Artaban »

V prvé řadě nepozoruj z okna. Obraz bude vždy špatný. Temperace v zimě trvá dlouho i u dalekohledu 150mm. Klidně dvě hodiny a když teplota klesá rychle, tak třeba i mnohem déle.
Barlow spíš nepoužívat. U ohniska 750mm, se dá zvětšení do asi 200x dobře s okulárama. Pokud bys časem zjistil, že dalekohled (a podmínky) zvládne větší zvětšení, tak by snad pak mělo cenu přemýšlet na Barlowem.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět