Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Ajsty
Příspěvky: 19
Registrován: 17. 01. 2019, 01:52
Bydliště: Skořice-Brdy
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1411

Příspěvek od Ajsty »

Artaban píše:
Ajsty píše:A co je na tom špatného optika či montáž? Popřípadě co s tím mohu pozorovat
Tak nějak oboje. Montáž je slabá a obraz se bude chvět při pouhém vánku, nebo lehkém doteku. Tím pádem bude problém pozorovat nějaké podrobnosti na plenetách atd. V dalekohledu, je Barlow člen, který uměle prodlužuje ohnisko dalekohledu. První problém toho to řešení, je to, že v této cenové třídě není Barlow moc kvalitní a obrazu spíš uškodí.
Objektiv má kratší ohnisko, což taky není moc dobrý na kvalitu obrazu. Další problém může nastat, že když s dalekohledem někde víc bouhneš, tak se může Barlow uhnout s optické cesty a obraz, se ještě zhorší. Prostě to je levné řešní a nemusí to moc držet.
Ono s tím pozorovat jde a uvidíš jak Saturn s prstencem, tak nějaké detaily na Jupiteru. Jen to asi neunese větší zvětšení v dobré kvalitě, což je ale u astropozorování dost důležité. Stačí, když nám obraz zhoršuje seeing.
Být tebou, tak to vrátím. V opačném případě ho trochu užiješ a pak prodáš v bazaru za sotva 50% ceny.

Hmmm tak to sem si Teda dal... Ale díky za rady a připomínky je to můj první a nejspíš sem udělal chybu... No uvidíme...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1412

Příspěvek od Artaban »

Pokud ho nevrátiš, tak poradíme nějaký ten okulár. Třeba Měsíc, s tím půjde trochu pěkně.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Ajsty
Příspěvky: 19
Registrován: 17. 01. 2019, 01:52
Bydliště: Skořice-Brdy
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1413

Příspěvek od Ajsty »

Artaban píše:Pokud ho nevrátiš, tak poradíme nějaký ten okulár. Třeba Měsíc, s tím půjde trochu pěkně.

Nejspíš už si ho nechám... I když je to možná chyba.. Ale v sestavě tam je 20mm a 4 mm okular.. A co sem tu tak četl tak lidi mají 5mm 6mm 7mm..
Ajsty
Příspěvky: 19
Registrován: 17. 01. 2019, 01:52
Bydliště: Skořice-Brdy
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1414

Příspěvek od Ajsty »

A to zrovna bydlím kde tam kde jsou pro pozorování dobrý podmínky vysoká výška nad mořem malé znečištění od světla..
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1415

Příspěvek od Artaban »

Tak holt pozoruj a když budeš mít potřebu většího zvětšení, jak 20mm okulárem 70x, tak můžeš případně koupit např. http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -3991.html To bude zvětšení 155x. Víc bych nekupoval a ten Barlow člen 3x, dej rovnou do šuplíku i s tím okulárem 4mm. No a taky se pak poděl o své zkušenosti, když jsi tu dostal ty naše :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1416

Příspěvek od Bill »

Já bych prozatím další okulár nekupoval - raději se zkus s někým v okolí domluvit na otestování...
Horší kousky téhle konstrukce mohou mít problém už od zvětšení 100x.
M:736 750 113
Ajsty
Příspěvky: 19
Registrován: 17. 01. 2019, 01:52
Bydliště: Skořice-Brdy
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1417

Příspěvek od Ajsty »

Určitě napíšu... Jak do dopadlo ale už od vašich reakci nejsem moc nadšenej... :D tak sem zvedavej
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1418

Příspěvek od vla »

Docela by mě zajímalo kolik poradců má s tímto dalekohledem vlastní zkušenosti. Od nepaměti se zde traduje, že je prodloužení ohniska korektorem nevhodné. Ale nějak jsem si nevšiml, že by sem někdo dával vlastní negativní zkušenosti. Takže to třeba vůbec není pravda, majitelé pochlubte se.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Ajsty
Příspěvky: 19
Registrován: 17. 01. 2019, 01:52
Bydliště: Skořice-Brdy
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1419

Příspěvek od Ajsty »

vla píše:Docela by mě zajímalo kolik poradců má s tímto dalekohledem vlastní zkušenosti. Od nepaměti se zde traduje, že je prodloužení ohniska korektorem nevhodné. Ale nějak jsem si nevšiml, že by sem někdo dával vlastní negativní zkušenosti. Takže to třeba vůbec není pravda, majitelé pochlubte se.

Na to začátečnicke koukání to snad staci případně nějaký upgrade
Ajsty
Příspěvky: 19
Registrován: 17. 01. 2019, 01:52
Bydliště: Skořice-Brdy
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1420

Příspěvek od Ajsty »

Buď to bude chyba nebo ne
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1421

Příspěvek od MilAN »

Pro začátek a nabytí zkušeností bych se toho určitě nebál. Výsledek bude určitě lepší než nějaké malé achromatické (čočkové) dalekohledy. Platilo to i u malého 114mm teleskpu). A v rozsahu obvyklých zvětšení s ním uvidíš hodně zajímavého. A pokud tě někdo odrazuje argumenty, že to má kulové zrcadlo ( a to je dle něho laciné nekvalitní řešení), potom je potřeba připomenout, že všechny klasické katadioptry ( jak teleskopy systému Maksutov-Cassegrain, tak i Schmidt -Cassegrain) mají také kulová zrcadla !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Ajsty
Příspěvky: 19
Registrován: 17. 01. 2019, 01:52
Bydliště: Skořice-Brdy
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1422

Příspěvek od Ajsty »

MilAN píše:Pro začátek a nabytí zkušeností bych se toho určitě nebál. Výsledek bude určitě lepší než nějaké malé achromatické (čočkové) dalekohledy. Platilo to i u malého 114mm teleskpu). A v rozsahu obvyklých zvětšení s ním uvidíš hodně zajímavého. A pokud tě někdo odrazuje argumenty, že to má kulové zrcadlo ( a to je dle něho laciné nekvalitní řešení), potom je potřeba připomenout, že všechny klasické katadioptry ( jak teleskopy systému Maksutov-Cassegrain, tak i Schmidt -Cassegrain) mají také kulová zrcadla !

Nechám se prekvapit :) i když to nebude ono tak si myslím že to neodradi :)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1423

Příspěvek od Bill »

vla píše:Docela by mě zajímalo kolik poradců má s tímto dalekohledem vlastní zkušenosti. Od nepaměti se zde traduje, že je prodloužení ohniska korektorem nevhodné. Ale nějak jsem si nevšiml, že by sem někdo dával vlastní negativní zkušenosti. Takže to třeba vůbec není pravda, majitelé pochlubte se.
Já jsem to před několika léty studoval včetně zkušeností u nás a nějakých zahraničních fórech. Pokud si to správně pamatuji, tak korektor ohnisko neprodlužuje, pouze zkracuje tubus a kresba je v nejlepším případě jako Newton s kulovým zrcadlem 150/1400=9,3...
Je důležité vědět, že je to opravdu korektor a ne barlow. Bez něj se nedá zaostřit. Bohužel tu dříve byly i rady ať se ten optický člen, který to tak kazí dá pryč. Tohle určitě nezkoušet!
Problematická je kolimace - v návodu je snad i uvedeno, ať se na kolimaci pošle výrobci. Určitě musí fungovat výrazně lépe, než levný refraktor. Ale zkušeností jsou spíše negativní. Taky je otázka, zda se spokojený uživatel ozve.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1424

Příspěvek od MilAN »

Samozřejmě, bez toho, abychom měli dalekohled v ruce, se nedá rozhodnout, jestli tam je Schapleyho nebo Barlowova čočka.
Jenže, v obou případech bude stavební délka dalekohledu velmi podobná délce bez těchto členů= bude odpovídat délce fyzického ohniska zrcadla. Takže, jestli je stavební délka teď kratší než deklarovaná ohnisková výsledná délka, musí tam být Barlow.

Co ale nelze, je zkrátit délku a zachovat délku ohniska. Tomu nevěřím a neumím si to opticky představit. Takové informace na netu pro mě nemají moc cenu ( obdobně jako na netu vodní čočka :) )
Naposledy upravil(a) MilAN dne 18. 01. 2019, 11:25, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1425

Příspěvek od vla »

Já bych byl rád, kdyby se ozval majitel i s negativními zkušenostmi, přijde mi, že se zde pouze přenášejí internetové informace, které bůh ví jak vznikly. Jinak si stejně jako Milan nedovedu představit, že by u tohoto dalekohledu při jeho délce bylo ohnisko primáru 1400mm, jak velký by pak musel být sekundár, a jak velký průměr onoho korektoru, aby to nakonec mechanicky vypadalo tak jak to vypadá?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět