Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1441

Příspěvek od MilAN »

Sférické zrcadlo těchto parametrů, pokud jde o astronomické pozorování, není vhodné prakticky k ničemu .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1442

Příspěvek od honjan »

to MilAN:
Moc Ti děkuji za reakci, myslel jsem si, že by to mohl být problém a tak nějak nepoužitelné, chtěl jsem to právě na astronomické pozorování. No nic, dál počkám, jestli se časem pro mě nenajde nějaká nabídka třeba na ten newton 10" OTA, co mám poptávku tady v astrobazaru v sekci koupím. Třeba fakt trpělivost přinese ovoce..... Ještě jednou díky....
Albedo
Příspěvky: 4
Registrován: 03. 02. 2019, 17:59
Bydliště: Kunín
Věk: 32

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1443

Příspěvek od Albedo »

Zdravím,

potřeboval bych poradit s mým prvním teleskopem Skywatcher 130/900 a montáží EQ2.

1, Všiml jsem si při kolimaci s laserovým kolimátorem že při vysunutém výtahu ostření se mi rozkolimuje teleskop. Není to ale po celé délce výtahu ale začne to při 3/4 vysunutí, jinak to drží na středu a horší se to až na doraz. Taky jsem si všiml že při pootočení laserového kolimátoru mi ten bod začne jezdit mimo střed. Mám podezření že to bude tím, že ostření není rovnoměrně v ose s pouzdrem výtahu. Tomu by nasvědčovalo i to vyvložkování od výrobce plastovým páskem z vnitřní strany pouzdra které tlačí ostření na ozubený pojezd.

Máte někdo zkušenosti s tímto problémem? Řekl bych že mi nezbude nic jiného než to zkoušet vložkovat dokud se netrefím do středu pokud na to neexistuje nějaká finta.

2, Druhá věc co mi není jasná je, jak funguje ten hodinový kruh na RA ose. Pochopil jsem že si mám najít jasnou hvězdu a nastavit hodiny podle ní ale když točím RA osou tak se mi točí hodiny i s terčíkem. Tím pádem nechápu jak to mám použít když mi terčík stojí pořád na stejném čase.

Předem díky za odpověď a omlouvám se pokud jsem si spletl nějaké pojmy, zatím v tom celkem plavu.

Sky-Watcher N 130/900 Explorer EQ-2
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1444

Příspěvek od g »

ad problém 1: nic s tím neuděláš, příliš ošizené, viz video cca v 1. min.
https://www.youtube.com/watch?v=v-f2QpgDSJY
ad 2: zkus povolit/utáhnout ten šroubek nad šipkou hodinové stupnice, ovšem nastavování je optimistické

Ještě k výtahu, asi jej vysunutý nepoužíváš - bývá naopak dosti zasunut a zasahuje z velké části do obrazového pole
Pokud se viklá ve všech pozicích zkus reklamovat, úspěch je však pochybný.
Možností je předělat, ale jen zvyšuješ cenu:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... hluss.html
http://www.dalekohledy-drbohlav.cz/vytahy.html
Jen tak na okraj - kolik ten přístroj stál a jak jsi se k němu probojoval?
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Albedo
Příspěvky: 4
Registrován: 03. 02. 2019, 17:59
Bydliště: Kunín
Věk: 32

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1445

Příspěvek od Albedo »

g píše:ad problém 1: nic s tím neuděláš, příliš ošizené, viz video cca v 1. min.
https://www.youtube.com/watch?v=v-f2QpgDSJY
ad 2: zkus povolit/utáhnout ten šroubek nad šipkou hodinové stupnice, ovšem nastavování je optimistické

Ještě k výtahu, asi jej vysunutý nepoužíváš - bývá naopak dosti zasunut a zasahuje z velké části do obrazového pole
Pokud se viklá ve všech pozicích zkus reklamovat, úspěch je však pochybný.
Možností je předělat, ale jen zvyšuješ cenu:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... hluss.html
http://www.dalekohledy-drbohlav.cz/vytahy.html
Jen tak na okraj - kolik ten přístroj stál a jak jsi se k němu probojoval?
Díky za odpověď,

ad1
máš pravdu s tím vysouváním, dneska bylo čisté nebe tak jsem šel pozorovat a na všech okulárech jsem výtah nepotřeboval vysunout nad 2/3.

Jinak ten výtah jsem vyvložkoval tak aby se neviklal a zkolminoval takže s tím už bych si hlavu nelámal ale kdybych věděl co to bude za paskvil tak si vyberu jinou montáž.

Co se týče těch nových výtahů, tak mi nebudou stejně pasovat protože na tubusu jsou jen 3 díry na šrouby a vrtat díry do tubusu se mi moc nechce. Navíc nevidím tam info ohledně radiusu podložky aby mi to potom neodstávalo protože mám jiný poloměr tubusu.

ad2
Jestli to chápu správně tak by se mi neměla to hodinová stupnice točit? Napadá mě jestli tam nezůstala část té folie viz. video která mi tam drhne a protáčí mi to.

Sestavu jsem kupoval na:
https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... bk1309eq2/

Další věc co by mě zajímala je co dělám špatně když zarovnávám na polárku, nastavím zeměpisnou šířku na 49, DEC na 90, montáž do váhy ale pořád mám polárku víš než mám zaměřený teleskop. Pokud to chápu správně tak bych měl mít po nastavení polárku přibližně zaměřenou ale já musel zvednout úhel nad 50 což už je podle mě blbost a navíc mi objekty pak utíkali.
Sky-Watcher N 130/900 Explorer EQ-2
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1446

Příspěvek od g »

Polárka je ca 1° od pólu
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1447

Příspěvek od MilAN »

to Albedo :
Tu stupnici pro nastavení výšky hlavy ontáže ( nastavení zeměpisné šířky ) je potřeba brát trochu jako orientační. Ona to svým provedením už také evokuje.
A k té stupnici v RA. Myslím, že stačí si přečíst manuál. Stupnice se otáčí současně s otáčením osy. A navíc s ní lze (drženo třením) natočit rukou při kalibraci na známou hvězdu. Pokud tam máš ještě nějakou isolepu, tak to nemusí fungovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Chemik1
Příspěvky: 358
Registrován: 03. 06. 2017, 22:36
Bydliště: Český Brod

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1448

Příspěvek od Chemik1 »

to Albedo. Ahoj. S tímhle dalekohledem jsem začínal. S tím výtahem je to přesně jak popisuješ :D .
Ten RA kruh je tam opravdu víceméně na ozdobu. Nikdy jsem ho nepotřeboval. A ta stupnice na nastavení
zeměpisné šířky je opravdu jen orientační. S polárním nastavením si nedělej přílišnou starost. Pokud dostaneš Polárku někde doprostřed zorného pole i při menším zvětšení, pro vizuální pozorování to úplně stačí. Víc jsem si vyhrál s ustavením montáže do vodováhy. To může mít pak větší vliv na "ujíždění". Vyřešil jsem to libelou zavěšenou na spodek montáže (na střed spodku montáže jsem přidělal háček) a na trojúhelníkovou rozporku stativu jsem vyrobil a a po kalibraci řádnou vodováhou nalepil terčík. První, co jsem "vylepšil" byl hledáček. Ten originál je skoro na nic, zvlášť když se člověk ještě moc na obloze nevyznal. Skoro bych si dnes doporučil laserový hledáček. Taky jsem zapomínal pořádně povolit kličku spojky pohonu RA a pak se divil, že to "ujíždí".

Hlavně se nenech odradit. Naučíš se u téhle sestavy polohy těla, o kterých se ti nezdálo :D . Vždycky jsem se bál při pozorování povolovat objímky tubusu abych s ním mohl pootočit (kvůli lepšímu přístupu k okuláru) , že si pokazím kolimaci, vyvážení či obojí.
Dá se s tím ale pozorovat ohromná spousta věcí !
Refraktor TEC 160 FL (160/1120), SCT C14 (356/3910)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1449

Příspěvek od MilAN »

Chemik1 píše: Ten RA kruh je tam opravdu víceméně na ozdobu. Nikdy jsem ho nepotřeboval.
To, že jsi ji nepotřeboval - resp. spíš nepoužil, není chyba té stupnice nebo montáže, ale tvoje.
Vzhledem k ohnisku dalekohledu, jsou ty stupnice dobře použitelné - návod je v manuálu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Albedo
Příspěvky: 4
Registrován: 03. 02. 2019, 17:59
Bydliště: Kunín
Věk: 32

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1450

Příspěvek od Albedo »

Chemik1 píše:to Albedo. Ahoj. S tímhle dalekohledem jsem začínal. S tím výtahem je to přesně jak popisuješ :D .
Ten RA kruh je tam opravdu víceméně na ozdobu. Nikdy jsem ho nepotřeboval. A ta stupnice na nastavení
zeměpisné šířky je opravdu jen orientační. S polárním nastavením si nedělej přílišnou starost. Pokud dostaneš Polárku někde doprostřed zorného pole i při menším zvětšení, pro vizuální pozorování to úplně stačí. Víc jsem si vyhrál s ustavením montáže do vodováhy. To může mít pak větší vliv na "ujíždění". Vyřešil jsem to libelou zavěšenou na spodek montáže (na střed spodku montáže jsem přidělal háček) a na trojúhelníkovou rozporku stativu jsem vyrobil a a po kalibraci řádnou vodováhou nalepil terčík. První, co jsem "vylepšil" byl hledáček. Ten originál je skoro na nic, zvlášť když se člověk ještě moc na obloze nevyznal. Skoro bych si dnes doporučil laserový hledáček. Taky jsem zapomínal pořádně povolit kličku spojky pohonu RA a pak se divil, že to "ujíždí".

Hlavně se nenech odradit. Naučíš se u téhle sestavy polohy těla, o kterých se ti nezdálo :D . Vždycky jsem se bál při pozorování povolovat objímky tubusu abych s ním mohl pootočit (kvůli lepšímu přístupu k okuláru) , že si pokazím kolimaci, vyvážení či obojí.
Dá se s tím ale pozorovat ohromná spousta věcí !
Tak EQ-2 jak zjištuji je kapitola sama o sobě.

- Zajišťovací šrouby tubusu jsou tak krátké, že abych mohl pootočit tubus, tak musím ty šrouby povolit tak, že visí skoro na posledním závitu. A to už není pomalu odpočinková záležitost ale adrenalinová činnost hlavně v noci kdy už to točím po citu :D.
- Již zmiňovaná vůle v ostření.
- Zajištovací šrouby RA, DEC, Azimutální osy i po dotažení nezabrání posuvu os při mírném náporu.
- Nevím jestli je to problém i u jiných montáží ale při kolimaci když povolím zajišťovací šrouby primáru a zkolimuju dalekohled kalibračními šrouby tak se mi to stejně mírně rozkolimuje po dotažení zajišťovacích šroubů. Tím pádem to musím opakovat tak dlouho dokud se netrefím.

Takhle bych mohl pokračovat dál ale nejsou to problémy které by bránili v jeho použití až na menší úbytek na komfortu.
Sky-Watcher N 130/900 Explorer EQ-2
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1451

Příspěvek od MilAN »

Albedo píše: Nevím jestli je to problém i u jiných montáží ale při kolimaci když povolím zajišťovací šrouby primáru a zkolimuju dalekohled kalibračními šrouby tak se mi to stejně mírně rozkolimuje po dotažení zajišťovacích šroubů. Tím pádem to musím opakovat tak dlouho dokud se netrefím.
Tak ono není potřeba uvolňovat všechny 3 zajišťovací šrouby.Je možné pracovat jen s jednou dvojicí (zajišťovací a nastavovací) šroubů a to tak, aby pracovaly proti sobě a nebyla při tom žádná vůle. Potom to není zase až takový problém.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
spiky
Příspěvky: 83
Registrován: 16. 01. 2019, 20:20
Věk: 31

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1452

Příspěvek od spiky »

Aky volne dostupny softver odporucate na trackovanie objektov na oblohe? Povedzme napriklad, ze by som si chcel vytlacit hviezdnu mapu so zaznacenou trajektoriou komety v urcenom datumovom rozsahu. Dakujem
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1453

Příspěvek od hades »

Cartes du ciel
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1454

Příspěvek od MilAN »

A další, třeba Stellarium, SkytechX, C2A ...

Jen nevím, kde se bere v téhle souvislosti termín trackování . Představuje úplně něco jiného a hlavně v našich jazycích máme snad ekvivalent. S vykreslením dráhy do mapy to určitě nesouvisí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1455

Příspěvek od Sajri »

MilAN píše:Jen nevím, kde se bere v téhle souvislosti termín trackování . Představuje úplně něco jiného a hlavně v našich jazycích máme snad ekvivalent. S vykreslením dráhy do mapy to určitě nesouvisí.
Pojem trackování se používá (např.) u aplikací v mobilu/GPS, a znamená zaznamenání a vykreslení ušlé dráhy do mapy. Asi proto ho spiky, jakožto začátečník, použil. To pro MilANa.

Pro spikyho: v astronomii se pojem trackování používá pro navádění montáže dalekohledu za sledovaným objektem. Ne, že by to v tomto případě bylo zásadní, protože z kontextu je jasné, na co se ptáš, ale chtěl jsem to jen vysvětlit, když jiní zkušenější místo toho, aby to vysvětlili, tak jen přidávají jízlivé komentáře... :-).
Odpovědět