Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#946

Příspěvek od deneb »

MilAN píše:Ale bez polohy Slunce ta celá grafika ztrácí takřka celou základní informační hodnotu. K čemu je laikovi údaj, že planeta je v Blížencích ? Bez dalších informací ?
základní otázka zněla - můžeme vůbec někdy na obloze vidět Merkur, Mars či Venuši?
na té jednoduché grafice si najde kdy vychází a zapadá. najde si kdy bude vycházet za týden, měsíc atd. znát polohy souhvězdí je to, co by se měl začátečník naučit první. poznat planetu na obloze není problém, zvláště když ví kdy planeta vychází, kdy je na místním poledníku, kdy zapadá. dnes slunce vychází ve 4:51, zapadá 21:13, nejvýše je v cca 13:00.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#947

Příspěvek od MilAN »

deneb píše:. dnes slunce vychází ve 4:51, zapadá 21:13, nejvýše je v cca 13:00.
To se ale z té grafiky nedozvíš, proto píšu, že mi tam chybí Slunce. Údaj, kdy vychází Merkur je mi k ničemu, když nevím, kdy vychází Slunce . Ta grafika je určena pro veřejnost, ta se z ní nic o tom, kdy to jde pozorovat, nedozví. Zrovna jako tazatel- alespoň podle toho, jak pokládal celý dotaz
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#948

Příspěvek od deneb »

promiň, nahoře je záložka "obloha dnes" a vybere si vlevo dole "slunce"
http://observatory.cz/static/Obloha%20dnes/slunce.php
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#949

Příspěvek od MilAN »

Nepochybuji o tom, že se to dá dohledat, ale když na tom grafu bude Slunce, není potřeba nic hledat a ani počítat - o to mě v té připomínce šlo.
Jinak si nemohu pomoci, tyhle grafy a pomůcky mi připadají, že zarostly v době a na úrovni Hvězdářských ročenek v konci minulého století (kromě barev, ty se tehdy nepoužívaly :) )-
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#950

Příspěvek od pedrosanchez »

MILAN a DENEB. Děkuji Vám za rady, já mám samozřejme sky view, stellarium i otočné mapky, ale ve dne pochybuji, že dokáži planetu najít, nicméně zkusím to. Ráno samozřejmě nemožnost, jsem rád, že vstanu do práce :) Ten Mars bych moc rád viděl.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#951

Příspěvek od MilAN »

Na Mars máš dost času. Ten se pozoruje v době opozice se Sluncem, kdy má největší úhlový rozměr a ne v době konjunkce, kdy je absolutně nejdál. Zrovna u něj je ten rozdíl propastný
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
atlantic
Příspěvky: 1
Registrován: 18. 07. 2017, 16:39

dobson 8

#952

Příspěvek od atlantic »

Zdravim,čo urobiť ked teleskop zaostruje pri úplnom vysunuti výťahu.dakiujem
Dakujem pohladam
Naposledy upravil(a) atlantic dne 18. 07. 2017, 18:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#953

Příspěvek od vla »

Pokud zaostřuje se všemi okuláry, nemusí se dělat nic. Pokud to s některým nejde můžeš buď posunout primár o kousek dál od sekundáru, většinou to jde o několik mm na obě strany. A druhá, bezpracná možnost je zakoupit prodlužovací tubusek. Dělají se v různých délkách. Zvolil bych něco kolem 30 mm, to je zároveň vzdálenost o kterou se ti při zaostření zasune výtah dovnitř.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#954

Příspěvek od Shark »

vla píše: ... bezpracná možnost je zakoupit prodlužovací tubusek. Dělají se v různých délkách. Zvolil bych něco kolem 30 mm, to je zároveň vzdálenost o kterou se ti při zaostření zasune výtah dovnitř.
:arrow: je to velice jednoduchá uprava - T2 závit (M42x0,75 mm) - tubusky lze vzájemně spojit
http://aukro.cz/prodluzovaci-tubusek-t2 ... 65347.html
http://aukro.cz/prodluzovaci-tubusek-t2 ... 22252.html
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#955

Příspěvek od vla »

Nejlépe je pořídit nějaký takovýto: http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... 17986.html, jsou vhodné přímo do zasunutí do 2" výtahu a jsou zakončeny 2" otvorem pro vložení 2" okuláru, nebo je součástí i redukce 2"/1, 25" na 1,25" okuláry. Docela dost výtahů nemá zakončení na závit na tubusky, které doporučuje kolega,takže pro vizuální pozorování rozhodně to co doporučuji já. Ty šroubovací slouží zpravidla k něčemu jinému, takže nebrat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
mystiq
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 11. 2014, 09:54
Bydliště: Praha

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#956

Příspěvek od mystiq »

Ahojte,

po dlhom uvazovani ze hladam nieco prenosne a zaroven uz nieco malo vykonnejsie tak planujem zakupit Bressem Messier 102s/600 ktory chcem primarne pouzivat na taky celkovy pohled na oblohu a taky na ty jasnejsi planety, mesic a jasnejsi DSO. Je tu niekto kto ma tento alebo podobny dalekohled? Rad by som si nechal doporucit vhodny okular asi nejaky sirokouhly ktory vyuzije tento typ dalekohledu co nejvice.
Taktiez ake realne zvetseni (na planety) je doporucene? Osobne by som to videl na tych 120x - 150x max.
Bresser Messier AR102s/600, ES 25mm , Hyperion 13mm
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#957

Příspěvek od Artaban »

mystiq: Na planety, to bude bída i se zvětšením 100x.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
blackamon
Příspěvky: 108
Registrován: 22. 04. 2015, 21:38
Bydliště: Hodonín
Věk: 46

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#958

Příspěvek od blackamon »

mystiq: Já ho měl a nedávno jsem ho prodal. Byl to můj první dalekohled a měl jsem ho docela rád, ale podruhé bych si ho jako univerzální dalekohled nekoupil. Má krátké ohnisko 600mm na průměr 102mm, takže barevná vada je tam už hodně velká. Částečně to odstranil filtr Baader Fringe Killer, ale nebyla to žádná sláva. Nyní mám SW ED80, je to výborný malý refraktor, ale v brzké budoucnosti půjdu do něčeho s 200mm průměrem. Na Tvém místě v podobné cenové relaci bych si vybral nějakého Dobsona od 150mm http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html nebo Newtona 150/750 http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3672.html na azimutální montáži aspoň AZ4 na ocelových nohách http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... -4414.html Průměr je opravdu velmi důležitý faktor, který nic nenahradí. Pokud trváš na refraktoru, tak něco s delším ohniskem nebo s optikou ED, ale to už je cenově jinde. Jinak vlákno na toho Bressera je zde: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=29&t=20016 . Na planety jsem používal maximální zvětšení 120x, čili ohnisko 5mm. Při vyšším zvětšení už obraz nešel moc doostřit. Takže asi tak.
Celestron NEXSTAR SE 6, Refraktor AD800 (meopta 56/800) ; Montáž AZ-4 ; Okuláry BAADER 8-24mm HYPERION Mk.III, T-S PLANETARY HR 15, 7, 5, 3,5 mm ; Měsíční filtr BAADER ŠEDÝ 2” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
mystiq
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 11. 2014, 09:54
Bydliště: Praha

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#959

Příspěvek od mystiq »

Artaban a blackamon: Dekuji za odpovedi.

blackamon: precital som si tvoju podrobnu recenziu a som teraz na pochybach, chapem ze vtedy si ho mal len chvilku a nemal si cas ho poriadne otestovat ale z tvojho prispevku sa mi zda ze prvotne pozorovania dopadli velmi dobre. Dokonca ta prekvapila i barevna vada ze si ju cakal vetsi a nakoniec nebola az tak zla. I bez filtru.
Newton aj Dobson viem ze je najlepsia volba o tom zadna..ale premyslam o podobnom setupe ako si mal ty..prenosny dalekohled co hodis do krosny a ides.
Ak ta mozem citovat: Chtěl jsem malý přenosný dalekohled, ale zároveň také, aby mi na obloze ukázal co nejvíc objektů a presne ja mam takyto isty chtic.
Viem ze planety neuvidim tak dobre ako s tym istym priemerom ale dlhsim ohniskom a s nizsi svetelnosti ale mne ide hlavne o celkovy pohled na nocnu oblohu a viem si predstavit ze tento refraktor s kombinaciou s sirokouhlym okularom 30mm/82°(ako sa pisalo v tom vlakne) musi podavat dobre vysledky.
kazdopadne zacinam opet googlit, doma mam momentalne newtona 130/650 ktoreho chcem predat a nahradit niecim inym.
Bresser Messier AR102s/600, ES 25mm , Hyperion 13mm
Uživatelský avatar
blackamon
Příspěvky: 108
Registrován: 22. 04. 2015, 21:38
Bydliště: Hodonín
Věk: 46

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#960

Příspěvek od blackamon »

No... a mám to. :) Ano, ten příspěvek jsem psal, když jsem byl nadšený z mého prvního dalekohledu. Ničím jiným jsem se v té době nedíval. Pokud máš doma Newtona 130/650 budeš při pohledu do toho Bresseru nejspíš zklamaný. Barevná vada se moc neprojevovala při pohledu na Saturn, na Měsíc už ano, ale nevadila mi, protože barevný lem byl až u okrajů. Jupiter byl už podstatně horší a na Mars jsem už nemohl použít větší zvětšení. Ten Newton 150/750 se rozměry od toho Bresseru moc neliší a určitě bych dnes koupil raději jeho. Nebo pak to ED80. Nejuniverzálnější "přenosný" dalekohled bych viděl toho Newtona 150/750 na AZ4. Ale pozor, slovo přenosný jsem dal do uvozovek. Je to už na hraně, rozhodně nepočítej s nějakými dlouhými pochody atd. Na to je malokuk.
Celestron NEXSTAR SE 6, Refraktor AD800 (meopta 56/800) ; Montáž AZ-4 ; Okuláry BAADER 8-24mm HYPERION Mk.III, T-S PLANETARY HR 15, 7, 5, 3,5 mm ; Měsíční filtr BAADER ŠEDÝ 2” ND=0.9 (T=12.5%)
Odpovědět