Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
PsychX
Příspěvky: 112
Registrován: 07. 08. 2017, 22:05
Bydliště: Drahovce
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Používanie súradníc.. začiatočink

#1036

Příspěvek od PsychX »

Shark píše: Ahoj
:arrow: teda to máš můj obdiv - čekat na Orion, který vyleze někdy kolem 4.30 hod ranní :) to bych asi nedal. Radší si počkám až vyleze v zimě "normálně'' :) Já tak do 2 hodin ráno víc ;) nedám ... ale M42 zs to stojí že jo.
to by som nedal ani ja, ale tym ze manzelka vstava rano o pol 4 do prace tak ked odchadza tak ma zobudila, a ja som sa pekne obliekol, vychystal a este pred pracou si dal rannu 1,5 hodinku ako pekny budicek =)
Dobson SW 305/1500, Okurale 30, 25, 17, 10, 6, SW 70/500
Aďka26
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 08. 2017, 18:25
Bydliště: Nitra
Věk: 33

Re: Používanie súradníc.. začiatočink

#1037

Příspěvek od Aďka26 »

Ja mám stellarium a je to super aplikácia, vydela som aj hmlovinu v orione, planety ako saturn, jupiter, venuša.. veľmi by som chcela vydiet galaxiu v andromede, ale nejako sa mi nedarí ju nájisť ale je možne, že je to spôsobene aj svetelnym smogom lebo byvam v meste.. Skoro každy deň keď nieje oblačno chodievam vonku aj na 2 hodinky a pozorujem nočnú oblohu. ďakujem za Váše rady. :) Mám v pláne kúpiť teleskop: http://www.astro-shop.sk/d/sky-watcher- ... i-1000079/ vzhladom na môj rozpočet či je to postačujúca kúpa alebo mám šetriť na niečo lepšie? Ja by som veľmi chcela pozorovať hlboky vesmír viem že to nieje delo, ale že či to bude postačovať na to čo chcem aspoň zo začiatku. :)
Aďka26
Příspěvky: 8
Registrován: 30. 08. 2017, 18:25
Bydliště: Nitra
Věk: 33

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1038

Příspěvek od Aďka26 »

No som v meste a to je veľka nevýhoda, ale určite pôjdem mimo mesta a aj ten tieder si planujem zakúpiť :)
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1039

Příspěvek od Ewers »

Já bych vzal raději pro začátek dobsona Skywatcher 150/1200. Alespoň se naučíš vyhledávat sama a ještě ušetříš peníze třeba na další okuláry. No a časem ho stejně prodáš a pořád za dobrou cenu. Proč? Buď Tě to bude bavit a pak si určitě pořídíš větší neboTě to bavit přestane a co s tím doma ;) Jako bojler se to používat nedá.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1040

Příspěvek od Artaban »

Aďka26 : Na DSO, je ta tma nutná. Je třeba pozorovat mimo město. Na jasnější DSO postačí alespoň pár Km jižně od města. Já bych asi radši volil Dobson např. skládací průměr 200mm. Má větší výkon a nebude se tak klepat, jako dalekohled na stativu. Do auta se taky dobře vejde.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Dobycz1
Příspěvky: 545
Registrován: 01. 08. 2012, 15:57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1041

Příspěvek od Dobycz1 »

Včera jsme vyjeli na oblíbené místo a díky měsíci cca 60% to bylo úplně jedno jestli jsi ve městě a nebo za ním... tak že pokud chceš vyjet za město, když je nov tak jdi do dobsona 250/1200 investice do budoucna a je lehký.... pokud budeš pozorovat z města je to jedno... bude to jako za soumraku a nic neuvidíš.
SW 250/1200, Celestron 6 SE, C11, EQ6
romanvida
Příspěvky: 7
Registrován: 07. 10. 2017, 17:43

Zrkadlo pre Newton 203/800 mm z Číny?

#1042

Příspěvek od romanvida »

Pred rokmi som ako študent používal Newton s primarnym zrkadlom 105/800 mm. Chcel by som skusit zrkadlo 203/800 mm z Ciny
http://s.aliexpress.com/vEvqeYb6
Zrkadlo je istotne sfericke. Myslite ze taketo zrkadlo je vobec na nieco dobre? Ide mi o prehliadky nocnej oblohy, hmloviny, hviezdokopy..... nie pozorovanie planet pri velkom zvacseni. Mate niekto s tymto cinskym zrkadlom skusenosti?
Dakujem za zhovievavost....
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1043

Příspěvek od Bill »

No asi více radosti by udělal hotový Dobson z místního bazaru...

Ono to není ani úplně levné - když započteš celní poplatky a DPH...
Taky F4 newton není na pozorování ideální - asi je lepší F5-F6. Nebudeš potřebovat komakorektor, je méně náchylný na seřízení, menší zástin od zrcadla...
Taky sférické zrcadlo F4 už asi nebude samo o sobě moc na koukání.
M:736 750 113
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Zrkadlo pre Newton 203/800 mm z Číny?

#1044

Příspěvek od Rekmarik »

romanvida píše:Pred rokmi som ako študent používal Newton s primarnym zrkadlom 105/800 mm. Chcel by som skusit zrkadlo 203/800 mm z Ciny
http://s.aliexpress.com/vEvqeYb6
Zrkadlo je istotne sfericke. Myslite ze taketo zrkadlo je vobec na nieco dobre? Ide mi o prehliadky nocnej oblohy, hmloviny, hviezdokopy..... nie pozorovanie planet pri velkom zvacseni. Mate niekto s tymto cinskym zrkadlom skusenosti?
Dakujem za zhovievavost....
No hlavně je to jen zrcadlo, a s ním se pozorovat nedá, musí se k tomu postavit dalekohled :) Z Tvého příspěvku zrovna nevyplývá, že bys měl zkušenosti se stavbou Newtonů nebo Dobsonů. Už to tady párkrát bylo napsáno, to je lepší si koupit rovnou toho bazarového Dobsona jak píše Bill a pak můžeš použít komponenty a když tě to baví a chceš něco sám stavět, pustit se do přestavby i když to z praktického hlediska nemá moc smysl.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1045

Příspěvek od vla »

To se tady řešilo před jedním či dvěma měsíci. Zrcadlo je kulové, tedy vhodné pro zvětšení tak 40x, tedy na astropozorování nevhodné. Zkus si tu diskusi najít.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
romanvida
Příspěvky: 7
Registrován: 07. 10. 2017, 17:43

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1046

Příspěvek od romanvida »

Samozrejme, ze na pozorovanie oblohy sa pouziva dalekohlad a nie samotne zrkadlo. Ten Newton v minulosti som si postavil sam. Ale rozumiem tomu, ze ked pripocitam nejake tie colne poplatky a pod, tak to na 100 € vyjde. Tusim ze taky 200mm Newton Dobson sa da v bazare kupit za ca 220€...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1047

Příspěvek od MilAN »

Tak kulové zrcadlo 1:4 v tomhle průměru bude dobré tak na holení. Na planety a Měsíc katastrofa- na to je lepší koupit lídlskop za podobné peníze a je to funkční dalekohled. Jsou to podle mě vyhozené peníze - tohle nevede k cíli mít dalekohled na pozorování, byť tedy ušetříš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
KrKavec
Příspěvky: 2
Registrován: 20. 10. 2017, 19:15

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1048

Příspěvek od KrKavec »

Ahoj, chtěl jsem poradit. Jsem nováček. Nechci tady dělat reklamu, ale zaujal mě tenhle kousek
http://www.binox.cz/150mm-refraktory-co ... 01200-ota/

je bez montáže, chtěl jsem se zeptat, ony všechny refraktory a reflektory jdou nahodit na kteroukoliv montáž, třeba tuto?
http://www.binox.cz/kompletni-montaze/a ... vy-stativ/

Děkuji předem za odpověď
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1049

Příspěvek od Shark »

KrKavec píše:Ahoj, chtěl jsem poradit. Jsem nováček. Nechci tady dělat reklamu, ale zaujal mě tenhle kousek
http://www.binox.cz/150mm-refraktory-co ... 01200-ota/

je bez montáže, chtěl jsem se zeptat, ony všechny refraktory a reflektory jdou nahodit na kteroukoliv montáž, třeba tuto?
http://www.binox.cz/kompletni-montaze/a ... vy-stativ/

Děkuji předem za odpověď
Ahoj
Montáž pro jednotlivé typy teleskopů musí plnit určité požadavky - nelze jakoukoli montáž použít k jakemukoli teleskopu
Důležitá je hmotnost teleskopu, jeho velikost, typ uchycení - tomu musí odpovídat i typ montáže. ;)
Chtělo by to si něco pročíst a nastudovat nežli se ptát na základní věci...
K teleskopu, který sis vybral ( s výbavou cca přes 10kg) je potřeba paralaktická montáž , tys jsis vybral lehkou AZ - to by nešlo dohromady :(
Mimo jiné pro začátek je 150mm refraktor velký teleskop, to předpokládá jisté zkušenosti a znalosti ovládání jak dalekohledu tak i montáže, nevím měl by jsi zvolit něco nenšího, abys jsi nebyl zklamaný...
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1050

Příspěvek od Ewers »

Taky záleží, co chceš pozorovat. Neměl by jsi lepší pro začátek nějaký dobson?
Odpovědět