Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Patrik Sýkora
Příspěvky: 20
Registrován: 27. 12. 2017, 13:37
Věk: 32

Potřebuji radu KOLIMACE

#1096

Příspěvek od Patrik Sýkora »

Ahojte este by som potreboval poradit s kolimatorom... aky by ste mi odporucili za rozumne peniaze... nechce sa mi to vyrabat...

Este otazka ked nejaky kupim treba ho este dostelovat alebo sa da rovno pouzivat... ospravedlnujem sa ak tu uz taka tema bola.
SW 200/1000, NEQ 5 2", Canon EOS 5D Mark III
www.instagram.com/spaceprogram_ovm
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1097

Příspěvek od FrantaB »

SIRIUS_758 píše:FrantaB :

Vidíte za tím refraktorem to dnes již naprosto běžné plastové okno ?

... a vidíte ten Ronchigram hvězdy Sírius zhotovený tímto dalekohledem přes ono plastové okno.. ? :roll: :lol:
:shock:
Čumím a zírám a nevěřím svým očím. Jednak to vypovídá o opravdu parádním objektivu a druhak, že skla v (alespoň některých) dnešních oknech jsou na hony vzdálená tomu, na co jsem zvyklý.
A hluboce smekám a děkuji za důraznou aplikaci principu "ukázaná platí". Myslím, že nejsem sám kdo je překvapený, že proužky jsou sice rozježené, ale rovné.

Nicméně ve vztahu k technice původního tazatele si dovolím zaspekulovat:
Sirius je relativně nízko, takže odklon od roviny okna není tak velký a s vysoce kvalitní optikou to tedy vypadá tak, jako na obrázku. Autor nemusí mít vůbec výhled tak nízko nad obzor a pokud se jím zkoušené objekty nachází ve výšce Měsíce, bude zkreslení oknem (citelně) větší. Navíc, pokud má klasická skleněná okna (nedejbože ještě s foukaným sklem), tak by ronchigram libovolného dalekohledu vypadal jako salát ze zástupců Spirochaetales omotaných ostnatým drátem. S tímhle mám bohatou zkušenost z dětství, kdy jsem si opakovaně prakticky osahal, že dívat se přes dvojité okno s foukaným sklem už triedrem se zv. 8x na Měsíc má asi takový význam, jako dívat se tím samým přístrojem do misky mléka na stole.
Ve spojení s o něco nižší optickou kvalitou jeho primáru (v porovnání s Vaším refraktorem) a základními okuláry tak asi opravdu nemusí být zcela objektivně vůbec možno zaostřit...
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1098

Příspěvek od wizard_Kysi »

Therp píše:
Tomáš Grygarčík píše:Měsíc hodně detailů zlikviduje, za jeho svitu trochu pomůže mlhovinový filtr.
Zaostřit musí jít se všemi okuláry. Používáš pouze redukci 2" -> 1.25"? K některým dalekohledům se dodává i 2" prodlužovací nádstavec, který je pouze pro 2" okuláry, jinak je k ničemu.
Ano, mám tam pouze redukci, bude to asi tím procesem zvětšování vady. Nebylo to přímo, že by to nešlo zaostřit, do jednoho bodu jsem to nacpal. Jen jsem se divil, že to vypadalo čímdál hůře. Mlhovinový filtr zatím nemám, časem určitě koupím. Máte nějakou zkušenost s nějakým za rozumnou cenu takto do začátku? Třeba 1-2.5 tisíce ? :)
Já používám Baader UHC-S a jsem spokojený. Rozumná a vyzkoušená kvalita za rozumnou cenu.. např. zde:

http://www.supra-dalekohledy.cz/filtr-b ... -4563.html
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Ibram
Příspěvky: 4
Registrován: 22. 12. 2017, 13:46
Bydliště: Letohrad
Věk: 34

Re: Potřebuji radu KOLIMACE

#1099

Příspěvek od Ibram »

Patrik Sýkora píše:Ahojte este by som potreboval poradit s kolimatorom... aky by ste mi odporucili za rozumne peniaze... nechce sa mi to vyrabat...

Este otazka ked nejaky kupim treba ho este dostelovat alebo sa da rovno pouzivat... ospravedlnujem sa ak tu uz taka tema bola.
Sice jsem taky začátečník, ale dovolím si poradit... osobně budu kupovat tenhle:
http://www.supra-dalekohledy.cz/kolimat ... 17890.html

je za rozumný peníz, a podle mě bohatě stačí.
Uživatelský avatar
Patrik Sýkora
Příspěvky: 20
Registrován: 27. 12. 2017, 13:37
Věk: 32

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1100

Příspěvek od Patrik Sýkora »

FrantaB píše: Ve spojení s o něco nižší optickou kvalitou jeho primáru (v porovnání s Vaším refraktorem) a základními okuláry tak asi opravdu nemusí být zcela objektivně vůbec možno zaostřit...
nene ja som mal s 25kou zaostrene aj mesiac a hviezdy... vonku tak isto... ale pri zvacsovani zvacsenia sa mi pridavala neostrost ci som bol vonku (nezaroseny) alebo vnutri... efekt rovnaky... gulicka so strunou dookola ako spominal pan co pisal kusok dozadu s 200/1200 dobsonom... ale on to mal rozostrene uz pri 32mm ja to mam skoro uplne ostre na 25mm a potom sa to rozostruje... chcelo by to pozriet kulminaciu...
SW 200/1000, NEQ 5 2", Canon EOS 5D Mark III
www.instagram.com/spaceprogram_ovm
Katka
Příspěvky: 1
Registrován: 30. 12. 2017, 19:52

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1101

Příspěvek od Katka »

Dobrý den potřebuji radu. Příteli jsem po předešlé radě koupila teleskop elementrix 114/1000EQ. Dnes jsme ho poskladali a nejsme spokojení s manipulačnimi možnostmi. Dalekohled je určen pro začátečníky a měla to byt dobrá volba. Za co ho vyměnit? Nebo ma někdo zkušenosti s tímto kouskem? Taky měl někdo ten problém? Možná máme jen špatný kousek. S 1 šroubem kterým se otáčí a to zajišťuje nasměrování se těžko otáčí. Jeden jde lehounce ten delší spodní ale ten horní kratší hrůza.
Uživatelský avatar
Patrik Sýkora
Příspěvky: 20
Registrován: 27. 12. 2017, 13:37
Věk: 32

Re: Potřebuji radu KOLIMACE

#1102

Příspěvek od Patrik Sýkora »

Ibram píše: Sice jsem taky začátečník, ale dovolím si poradit... osobně budu kupovat tenhle:
http://www.supra-dalekohledy.cz/kolimat ... 17890.html

je za rozumný peníz, a podle mě bohatě stačí.
Dakujem za odpoved... tento som pozeral aj ja na slovenskych e-shopoch... a sa mi pozdaval... boli tam aj lacnejsie ale bez tej stupnice...
SW 200/1000, NEQ 5 2", Canon EOS 5D Mark III
www.instagram.com/spaceprogram_ovm
Therp
Příspěvky: 41
Registrován: 30. 12. 2017, 00:47
Bydliště: Moravské Budějovice
Věk: 24

Re: Potřebuji radu KOLIMACE

#1103

Příspěvek od Therp »

Patrik Sýkora píše:
Ibram píše: Sice jsem taky začátečník, ale dovolím si poradit... osobně budu kupovat tenhle:
http://www.supra-dalekohledy.cz/kolimat ... 17890.html

je za rozumný peníz, a podle mě bohatě stačí.
Dakujem za odpoved... tento som pozeral aj ja na slovenskych e-shopoch... a sa mi pozdaval... boli tam aj lacnejsie ale bez tej stupnice...
Ahoj, přesně ten mám taky. Prvně jsem se do toho nechtěl přes všechny výstrahy pouštet, když jsem teda zjistil, že už je to hodně rozhozený, tak jsem to asi za 10minut bezproblému dostal na střed obou terčíků, jen je potřeba si k tomu v klidu sednout, nikam nespěchat, zkusit co přesně každý pohyb s tím šroubkem dělá..
Uživatelský avatar
Radik
Příspěvky: 82
Registrován: 25. 10. 2006, 03:47
Bydliště: Hradec Králové

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1104

Příspěvek od Radik »

Odkazovaný laserový kolimátor jsem si k dobsonu koupil taky. Správná kolimaci při koupi teleskopu bývá údajně po všech transportech spíš náhoda. Připočtu-li i svůj vlastní transport přes 100km domů, tak jsem při prvním pozorování na rozostřenou hvězdu kupodivu v kolimaci neshledal chybu. Kolimátor jsem tudíž zatím nevyužil a to ani po několika proběhlých pozorováních. Chápu, že se dá kolimátor pořídit (sebo sestrojit) za zlomkovou cenu tohoto, na druhou stranu pro začínajcího jde spíš o pohodlí při případné kolimaci, kdy má jistotu, že má aspoň tuhle pomůcku v pořádku a nemusí řešit, jestli je případná nepřesnost chybou v kolimaci samotné, nebo v kolimátoru, který by si splácal samodomo.
Hradec Králové - SkyWatcher 150/750 na AZ4, Vixen 8x63, Kowa 8x42
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1679
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1105

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Katka píše:Dobrý den potřebuji radu. Příteli jsem po předešlé radě koupila teleskop elementrix 114/1000EQ. Dnes jsme ho poskladali a nejsme spokojení s manipulačnimi možnostmi. Dalekohled je určen pro začátečníky a měla to byt dobrá volba. Za co ho vyměnit? Nebo ma někdo zkušenosti s tímto kouskem? Taky měl někdo ten problém? Možná máme jen špatný kousek. S 1 šroubem kterým se otáčí a to zajišťuje nasměrování se těžko otáčí. Jeden jde lehounce ten delší spodní ale ten horní kratší hrůza.
Nejprve se obě osy povolí a ručně se hledáčkem nahrubo nasměruje na kýžený objekt. Obě osy se utáhnou a horním šroubem se doladí pozice objektu v zorném poli, přičemž tím spodním se kompenzuje rotace Země. Po zbytek pozorování objektu se točí jen tím spodním! Předpokladem pro takovéto fungování je správné ustavení montáže na Polárku - stačí nahrubo.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Quizath
Příspěvky: 15
Registrován: 07. 12. 2017, 15:55
Bydliště: Kosice
Věk: 44

Re: Potřebuji radu KOLIMACE

#1106

Příspěvek od Quizath »

Patrik Sýkora píše:Ahojte este by som potreboval poradit s kolimatorom... aky by ste mi odporucili za rozumne peniaze... nechce sa mi to vyrabat...

Este otazka ked nejaky kupim treba ho este dostelovat alebo sa da rovno pouzivat... ospravedlnujem sa ak tu uz taka tema bola.
Ja som dostal odporucanie na toto: https://www.aliexpress.com/item/Collima ... 0.0.1qLunx vraj to uplne postacuje, nemam to oskusane ale mam to objednane. Kedze budem dalekohlad dost prevazat budem kolimaciu potrebovat, ak by bol zaujem poslem minirecenziu..
SW 80ED, SW N 150/750
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1107

Příspěvek od MilAN »

Vždyť je to totéž co výše. Snad není třeba žádná recenze, má to tu skoro každý. A i kdyby to nebylo identické, všechny tyhle kolimátory pracují na stejném principu a úplně stejně se s nimi kolimuje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
DuGalle
Příspěvky: 16
Registrován: 14. 11. 2017, 17:17

Re: Jaký koupit okulár?

#1108

Příspěvek od DuGalle »

Zdravím, no ja jsem ke svemu dalekohledu 200/1200 dostal pouze okular 25MM plossl, ten neni tak uplne spatny, dale sem si koupil zde na bazaru planetary 6mm a zkousel sem to uz nekolikrat ale nikdy se mi nepodarilo poradne zaostrit hvezdu navic kontrast je otresny tak pozivam ten plossl se zvetsenim 48x. Tak jsem se chtěl zeptat jestli to muze byt tim, že je okular nejakym zpusobem pozkozeny, nebo jestli je to normalni treba prave skrz spatny seeing nebo tak.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7204
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1109

Příspěvek od Artaban »

DuGalle : Tak ono zaostříš vždy dobře, jen ten obraz bude při zvět. 200x téměř vždy zatížen horším seeingem.
Proto doporučujem jako nejčastěji doporučované zvětšení na planety kolem 150x, nebo trošku nad 150x. Za příhodných podmínek, se ale někdy velké zvět. nad 200x hodí.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
MirekHK
Příspěvky: 1
Registrován: 05. 01. 2018, 19:11

Dotaz

#1110

Příspěvek od MirekHK »

Dobrý večer.Jsem tady nový.Potřebuji poradit.S dcerou jsme v bazaru objevili dalekohled.Ale nevím si s ním rady,nevím ani jaký to je typ a výrobce.Mohl by mi někdo poradit.Popřípadě dalekohled prohlédnout.Jsem od Hradce Králové.Děkuji.Hezký večer všem.Miroslav Pavelka
Odpovědět