Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
jentzek

Re: Potřebuji radu (začátečník)

Příspěvek #1501 od jentzek » 06. 04. 2019, 21:19

K novému dalekohledu blahopřeji.
Jak tedy zní dotaz? :)
CPC-1100 , 120/600 SW na EQ-5 cestovní, 15x70 Bino

spiky

Příspěvek #1502 od spiky » 11. 04. 2019, 14:30

spiky píše:ahojte, uz je to par mesiacov, co som kupil dobsona 130/650. podarilo sa mi par krat pozorovat. dnes som sa prvy krat dostal k skoremu rannemu pozorovaniu a prvy krat som sa pozrel na Jupiter cez https://www.dalekohlady-puskohlady.sk/t ... 5mm-detail

stale je dost nizko a trvalo len par sekund, kedy som ho videl pekne ostro bez nejakych "turbulencii". co mi ale prekazalo, bol az oslepujuci pohlad nan. popravde som doteraz nevedel, co presne ocakavat. na svietiacej zlto oranzovej guli som videl len naznaky pasov.

moja otazka je: da sa pouzit nejaky filter na stlmenie svetla, aby viac vynikli detaily na povrchu? takto som toho cez slziace oci vela nevidel. samozrejme nasiel som nejake farebne filtre, ale radsej by som si nechal poradit

rad by som nadviazal na svoj nedavny prispevok, nechal som si to prejst hlavou a zvazil som moznosti, rad by som sa teda opat nechal poucit, ci by mnou zvoleny postup daval zmysel :) aktualne mam teda maximalne dostupne zvacsenie 130x. predavat v podstate novy okular povedzme za polovicu ceny a kupit 4mm mi velmi zmysel nedava, pokusat sa o rozumnu vymenu by asi bolo ako cakat na zazrak a mozno by som sa zase dostal do situacie, ze aj tych ~162x by mi bolo malo neskor pri Saturne.

najviac ma teda laka moznost dokupit 3.2mm okular z rovnakej rady a mat tak k dispozicii zvacsenie 130x a aj ~200x, ked podmienky dovolia. rozhodoval som sa aj na zaklade vyjadreni o tom, ze na Saturn sa dobre uplatni aj vacsie zvacsenie. moja jedina obava je komfort pri pozorovani u takeho zvacsenia. 130x bolo v pohode, na postrkovanie som si zvykol, otazka je, ci to pri 200x uz nebude otravne. bohuzial nemam moznost pozicat si takyto okular, takze budem rad za vase nazory.
SkyWatcher Dobson 130/650 Heritage
SkyWatcher Planetary FV=58°, 5mm

MilAN
Věk: 70

Příspěvek #1503 od MilAN » 11. 04. 2019, 14:49

Můj názor se ti asi nebude líbit, ale já bych nekupoval nic. Ten dalekohled při ještě větším zvětšení než máš, neukáže nic víc. To zvětšení v podstatě plně využívá rozlišovací schopnost toho objektivu. Když se naučíš pozorovat, uvidíš, že to je tak. Jestli je to zvětšení na Saturn málo, záleží také od toho, jaký dalekohled používáš a jaké zvětšení snese vzduch, odkud pozoruješ. Navíc je Saturn poměrně tmavý, takže s malým průměrem velké zvětšení je kontraproduktivní.
Používám dalekohledy od 100 do 400 mm průměru, a tohle je zvětšení, která je v těch dalekohledech nejčastěji. A je jedno, jestli použiji malý nebo velký dalekohled, jestli jsou to planety nebo DSO.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz

spiky

Příspěvek #1504 od spiky » 11. 04. 2019, 15:59

pacit sa mi samozrejme nepaci. ocakaval som, ze uzitocne zvacsenie dalekohladu bude vyssie nez 130. kazdopadne dakujem za radu, ak sa nikto podobne skuseny neprikloni na druhu stranu, tak asi nemam o com uvazovat.
SkyWatcher Dobson 130/650 Heritage
SkyWatcher Planetary FV=58°, 5mm

Zpět na “Fórum pro začátečníky”