Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Bruce Willis
Příspěvky: 18
Registrován: 14. 02. 2017, 21:11
Bydliště: Břeclav
Věk: 40

Začátečník\Zkušený (z filmů)

#811

Příspěvek od Bruce Willis »

Ahoj zdravím všechny nadšence vesmíru.Koupil jsem 114/900 Bressler s K 25mm okulárem (od kamaráda za levno,tehdá před 2 lety stál žeprej 14 tisíc),už jsem i něco početl.Okulár měl jen tento,ani nevím co je ten bressler za model nebo nejakou příručku k němu,klamarád všechno stratil,takže nemám nic.Díval jsem se na měsíc a zdá se mi že je trochu daleko (jako vidím díry atd ale trosku bluz by to chtelo) ale 900(ohnisko) : 25 = 36x ,takže už vím že nemám dostatečné zvětšení a okulár je slabý.No ale viděl jsem 4 mm za 12 tisíc korun ! (ale i za 1500 celeston) To snad nemyslí někdo vážně tohle a ještě k tomu jestli jsem to dobře pochopil tak budu mít to kukátko 4 milimetrové i s tím mojímm 19 mm (kukátko,sklíčko,nevím ..) v okuláru jsem rád že vidím. (jakoze 4 mm dirka na dívání,to v žádném případě,nepujde mi ani fotit,mam mobil a fotim si,v žadnem případě nehrozí !!).

Takže abych to shrnul,jsem totální trdlo jak jste si asi všimli vy profíci,donedávna jsem nepoznal ani světové strany,ted už vím kde se nachází Mars,kde vychází měsíc,kdy .. proste zaklady mam,nainstalovano pro orientaci Stellarium,ruzne weby ulozeny jako např tohle super forum,astro.cz atd (něco takového jako je tohle forum jsem hledal,paráda tady btw děkuji za přijetí,jsem nadšený z vesmíru však víte už jsem tam byl zachránit svět :D ) a videl jsem i jupiter se třema jeho měsícama a dnes navecer skoro dost jasně Venuši,moc krásně viditelná,jakože ja videl jen tecku s tim 25mm ze jo.

Takže je jasné skrz mých 114mm že nebudu potřebovat ani 3mm ale staci mi 4mm a barlow asi vubec nepotřebuju.Jediné co potřebuju je,vědět jestli můžu ten okulár koupit nějaký zvětšený jakože nechci v prostředku okuláru tečku jestli mi rozumíte,chtěl bych to mít na oko rozšířené celé.Mimochodem nechápu k čemu a proč je to dobré.

Děkuji předem všem za rady a přeju příjemný a ničím nerušený,nádherný a oblohou posetý krásný večer .-)

Edit: Vím že nemám dobrý dalekohled jak jsem tak četl a skoro nic neuvidím,dalekohled je asi pr začátečníky a uvidím počítám s dobrým okulárem jen 3 planety krom teda měsíce a země ale chtěl bych jej trochu vybavit no,aby byla podívaná co nejlepší,jestli mi rozumíte.Teď jak vidím měsíc,je to o trošku lepší než z dobrého loveckého dalekohledu no,asi tak.
Jinak je mi 33 let.
Naposledy upravil(a) Bruce Willis dne 14. 02. 2017, 21:50, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#812

Příspěvek od Cztwerec »

Pěknej první příspěvek, co jsi tím vším chtěl (jestli si ten herec tak to chápu) vlastně říct? No doufám, že to není provokace, nebo si snad nedal těch pár drobnejch za Hubble z druhé ruky. :?:
Lectorem iustus...
Bruce Willis
Příspěvky: 18
Registrován: 14. 02. 2017, 21:11
Bydliště: Břeclav
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#813

Příspěvek od Bruce Willis »

Cztwerec píše:Pěknej první příspěvek, co jsi tím vším chtěl (jestli si ten herec tak to chápu) vlastně říct? No doufám, že to není provokace, nebo si snad nedal těch pár drobnejch za Hubble z druhé ruky. :?:
Ahoj,promiň ale nerozumím ti.Není to provokace,je to jak to cítím,tak promiň jestli tě můj příspěvek urazil nebo tak,nevím jak tu spolu mluvíte :-(

Edit: Jde o to,že potřebuju poradit jaký okulár,nebo co koupit abych viděl víc do dálky,protože mi dojde zitra vyplata a musim to koupit hned zitra jinak to samou radostí z teleskopu propiju .. :D

Edit2: díky modum za upravu jména mého příspěvku :)
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#814

Příspěvek od martin b »

S ohledem na cenovou hladinu a mezi řádky zmíněným požadavkem na větší vzdálenost výstupní pupily lze na velká zvětšení doporučit SW Planetary 6 mm. Ohnisko 4 mm už by, obávám se, bylo příliš.

K tomu se hodí ještě něco mezi kolem 15 mm, v tomto ohnisku jsou v tomto případě asi nejlepší volbou levné a kvalitní okuláry typu plössl, například něco jako toto. Takové zvětšení se hodí například na pozorování celého kotoučku Měsíce, kdy se ještě celý vejde do zorného pole bez zbytečně velkých černých okrajů kolem.

Jinak ten kamarád asi trochu kecal, ten dalekohled nikdy nestál přes 8000 Kč, alespoň dle heureky.
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Začátečník\Zkušený (z filmů)

#815

Příspěvek od TH »

Bruce Willis píše:... a ještě k tomu jestli jsem to dobře pochopil tak budu mít to kukátko 4 milimetrové i s tím mojímm 19 mm (kukátko,sklíčko,nevím ..) v okuláru jsem rád že vidím. (jakoze 4 mm dirka na dívání,to v žádném případě,nepujde mi ani fotit,mam mobil a fotim si,v žadnem případě nehrozí !!).
Nejsem si jistý, jestli si nepletete ohniskovou vzdálenost s průměrem čoček v okuláru. Samozřejmě, že se dají pořídit okuláry s ohniskovou vzdáleností 4 nebo 6 mm s příjemně širokým zorným polem za nějakých 800 - 1500 Kč, např. na Binox.cz, nebo Supra-dalekohledy.cz. Ten 4mm okulár dá u vašeho dalekohledu zvětšení 900:4=225x, ale obávám se, že kvalita obrazu bude už horší. Spíš bych doporučil ohnisko 5 - 6 mm. samozřejmě, že ideální by bylo, s někým se domluvit z okolí vašeho bydliště a přijet si některé okuláry vyzkoušet třeba i jen ve dne. Neznám přímo ten váš dalekohled, ale předpokládám, že má okulárový výtah s průměrem 1,25" (31,75 mm). S focením je to trochu složitější, nikoli nemožné. Pročítejte třeba vlákno Astrofotografie mobilem.

Bruce Willis píše:.... něco takového jako je tohle forum jsem hledal,paráda ...
Tak toto fórum hlavně pozorně a důkladně pročítejte a nespěchejte. Uspěchané nákupy astrohraček dokáží mnoho nadšenců odradit, když zjistí, že mají mnoho věcí zbytečně.

Bruce Willis píše:Takže je jasné skrz mých 114mm že nebudu potřebovat ani 3mm ale staci mi 4mm a barlow asi vubec nepotřebuju.Jediné co potřebuju je,vědět jestli můžu ten okulár koupit nějaký zvětšený jakože nechci v prostředku okuláru tečku jestli mi rozumíte...
Barlow přiložený k dalekohledu určitě nepoužívejte. Nebude moc dobrý. Pořiďte si raději dva lepší okuláry.


Bruce Willis píše: Vím že mám dalekohled pro začátečníky a uvidím asi jen 3 planety krom teda měsíce a země ale chtěl bych jej trochu vybavit no,aby byla podívaná co nejlepší,jestli mi rozumíte....
Uvidíte určitě 5-6 planet, v závislosti na jejich poloze na obloze.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Bruce Willis
Příspěvky: 18
Registrován: 14. 02. 2017, 21:11
Bydliště: Břeclav
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#816

Příspěvek od Bruce Willis »

martin b: Děkuji moc za radu ty vypadají super,jde mi vlastně o tu širokouhlost,tedy pruměr čoček,rozmyslím se díky.Dalekohled stál asi dost kvuli stativu,fakt nevím ale nemyslím,že lže,spíš ho koupil za blbou cenu.

TH: Jsem z okresu Břeclav tak si zkusím někde někoho sehnat na odzkoušení okulárů a uvidíme.A ano pletu si ohnisko s průměrem čoček,díky.Chtěl bych pruměr čoček těch 20 mm,jak mám ted.Ano 228x je u mě podle výpočtu maximum,takže nevím,spíš by se hodil 4mm ale kolega pise ze to muze byt rozmazane uz.Mám výtah okuláru klasika jak předpokládáte průměr 1,25".Mobil mam 4 mpx,je to hruza,pocitam ze si koupim na usb na propojeni s PC tu kameru co nasadim,ted nevim jak se to jmenuje,zkratka jsou 3 velka pismenka CMT,PCT nebo tak.


Nicmene vam oboum dekuju za rady,to člověku který neví skoro nic pomůže,že má někdo zájem poradit,ted hlavne hodne cist jak říkáte,kolikrat si sednu v 8 večer k pocitaci a jak ctu a semtam chodim sledovat oblohu (vzdycky kuknu na Stellarium),zjistim ze uz svita a je 6 ráno,no prostě zásek jak má být :D

Ukázka mé první foto měsíce.
Mobil 4 MPX foťák,bez držáku na mobil,25mm okulár,stroj Bressler 114/900,měsíc se třepal jak zmoklý pes a mě ruce.Je to hrůza ale i z tohodle mám radost tak se mi prosím moc nesmějte:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Foto hrůza ale chvilkama jsem měsíc viděl ostře na oko,pak jako kdyby přes něj přelétal nějaký horký vítr a měsíc se třepal.

Ale ten foťák je hrozný,pravda,tady je můj vesmírný světlolapkoš: Obrázek
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#817

Příspěvek od Cztwerec »

Omlouvám se za svoji reakci, jen na mě to tvé uvedení působilo zvláštně. Kolik si vlastně dal peněz za tu tvojí trubku?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
chemik
Příspěvky: 6
Registrován: 20. 01. 2017, 10:46
Bydliště: Praha
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#818

Příspěvek od chemik »

Zdravim Bruci,
zkus prohledat antikvariaty a sehnat tyhle knizky:

http://www.databazeknih.cz/knihy/prehle ... mie-149761

http://www.databazeknih.cz/knihy/amater ... edy-182607

spousta veci se pak vyjasni, a pozorovani bude i zajimavejsi.
Bruce Willis
Příspěvky: 18
Registrován: 14. 02. 2017, 21:11
Bydliště: Břeclav
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#819

Příspěvek od Bruce Willis »

Cztwerec: v pohodě,nic se neděje,mám určité problémy se psaním..,vím o tom .-) Jinak nekoupil jsem draze,něco kolem dnešní bazarové ceny.

chemik: díky za tip na knihy,určitě se po tom mrknu
Naposledy upravil(a) Bruce Willis dne 15. 02. 2017, 18:49, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#820

Příspěvek od MMys »

Nekoukal jsi doufám na ten Měsíc tím oknem ? ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Bruce Willis
Příspěvky: 18
Registrován: 14. 02. 2017, 21:11
Bydliště: Břeclav
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#821

Příspěvek od Bruce Willis »

MMys píše:Nekoukal jsi doufám na ten Měsíc tím oknem ? ;)
Ano otevřeným oknem,veknu mám tmu takže to je v klidu.Tohle je na východě, a západ mám balkon kde je Mars,Venuše atd.Jak se oteplí du do pola kde je pořádná tma,mám to pár metrů.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#822

Příspěvek od Bill »

Bruce Willis píše:
MMys píše:Nekoukal jsi doufám na ten Měsíc tím oknem ? ;)
Ano otevřeným oknem,veknu mám tmu takže to je v klidu.Tohle je na východě, a západ mám balkon kde je Mars,Venuše atd.Jak se oteplí du do pola kde je pořádná tma,mám to pár metrů.
Jenomže to by jsi musel mít uvnitř stejnou teplotu jako venku - jinak proud teplejšího vzduchu obraz degraduje...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#823

Příspěvek od MMys »

V zimě ho to degraduje naprosto brutálně, ten obraz je nepoužitelný. Rozdíl teplot je moc veliký. S tím dalekohledem prostě musíš ven, a předtím ho ještě nechat v chladu trochu vytemperovat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#824

Příspěvek od Rekmarik »

Bruce Willis píše:Ano otevřeným oknem,veknu mám tmu takže to je v klidu.Tohle je na východě, a západ mám balkon kde je Mars,Venuše atd.Jak se oteplí du do pola kde je pořádná tma,mám to pár metrů.
Na pozorování planet a především Měsíce není tma v poli podstatná, já si při pozorování Měsíce z dvorku naopak rožnu světlo, (tak aby mi nesvítilo do tubusu... )
Krkavec_Bart
Příspěvky: 7
Registrován: 19. 02. 2017, 11:26
Bydliště: Příbram
Věk: 55

Měsíc ve městě

#825

Příspěvek od Krkavec_Bart »

Dobrý den všem.

Jsem naprostý začátečník, zatím bez dalekohledu. Mou velkou láskou je měsíc. Uvažuji o koupi Dobsona 200/1200, s kterým bych pozoroval krátery a další měsíční útvary ze zahrady za domem. O fotografování ani jiné astronomické objekty mi (alespoň zatím) nejde.

Uvažuji ale nad kvalitou obrazu. Asi 40 - 50 metrů před místem pozorování je dlouhý blok dvoupatrových bytovek, za nimi asfaltová silnice. Podobné bytovky jsou i jinde okolo, byť o něco dál. Od podzimu do jara se navíc v tamních bytech topí plynem, jehož horké spaliny jsou vedeny ven. Předpokládám, že to asi bude mít vliv na výsledný obraz. (Doufám, že světelný smog by naproti tomu v případě měsíce nemusel být takový problém.) Potíž je, že ze zdravotních důvodů neřídím auto, abych mohl s tímhle dalekohledem vyjet za město. Jezdím jen na motorce, na které takový kanón neodvezu.

Napadá vás nějaké řešení? Klidně budu pozorovat jen mimo topnou sezónu, ale nevím, jestli i tak není ohřátý vzduch města problémem. Další možnost je v potu tváře šetřit na kompaktnějšího Maksutova, kterého bych snad v batohu na motorce mimo město odvezl (včetně stativu a montáže na nosiči), ale při požadovaném zvětšení 200x - 250x, které bych rád, bych z důchodu šetřil hodně dlouho.

Nebo mám z pozorování ve městě zbytečnou obavu?

Děkuji za všechny postřehy a přeji hezký den.

Krkavec
Odpovědět