Nováčci se představují

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Spaca4y
Příspěvky: 136
Registrován: 18. 01. 2015, 07:59
Bydliště: Černilov
Věk: 45

Nováčci se představují

#586

Příspěvek od Spaca4y »

Díky za přivítání Artabane. S tou M32 máš možná pravdu, ale nedokážuju ji v záři M31 rozeznat. M110 vidím krásně. Ještě na to mrknu až bude jasno. S tou rudou skvrnou už to bylo nadějné ve čtvrtek, kdy byl opravdu pěkný seeing. Ale na stellarium jsem kouknul až po pozorování a GRS byla docela u kraje. Tmavé pásy byly zřetelné moc pěkně.
A tu M74 jsem dvakrát snažil najít s pomocí atlasu, identifikuju místo, kde by měla být (podle pozic ostatních hvězd), ale nemůžu ji najít. Možná má taky vliv docela slušně světelně znečištěná oblast, je to směrem k Hradci. Naše křesťansky založená vesnice taky musí mít nasvícený každý kostel (máme tam 3) a školu (což vůbec nechápu) a to taky nepřidá.. Těším se, až se utrhnu k bratrovi na chalupu do Orlických hor...
"Explorer" dobson ES 16", ED 100/900, AZ-4, Skymaster 15x70, Kowa YF 8x30
Uživatelský avatar
Mash
Příspěvky: 150
Registrován: 03. 03. 2014, 11:27

Nováčci se představují

#587

Příspěvek od Mash »

Ale na stellarium jsem kouknul až po pozorování a GRS byla docela u kraje.  
Na tohle pozor! Stellarium nemusí mít pozici GRS dobře, je to potřeba nějak sesynchronizovat v nastavení, přesný postup už si nepamatuji.
Já používám doma na Jupiter tohle:
http://www.shallowsky.com/jupiter/
A nebo přímo v terénu androidí aplikaci Night sky tools.
https://play.google.com/store/apps/deta ... htskytools
SW 10'' Dobson| SW 80 ED
24mm Panoptic, 12mm Delos, 8mm Delos,
Uživatelský avatar
MartinPS
Příspěvky: 1
Registrován: 07. 03. 2015, 01:06

Nováčci se představují

#588

Příspěvek od MartinPS »

Ahoj,
Jmenuji se Martin, bydlím u Plzně okres Plzeň sever. K astronomii bych se chtěl vrátit kde jsem toho v mládí nechal. Teď když děti odrostli je čas. Dalekohled zatím nemám (vybírám), oblohu ano, hned na zahradě u domu. I když tma to úplně není, ještě to ale jde, proč to nevyužít. Doteď triedrem, na obloze se zorientuji. Jen pozorování, fotografie asi nikdy.
Uživatelský avatar
HonzaPPP
Příspěvky: 28
Registrován: 19. 02. 2015, 22:42

Nováčci se představují

#589

Příspěvek od HonzaPPP »

Ahoj,

tak už jsem v tom taky. Astronomie mě láká už dlouho. Nejdřív jsem synovi koupil k vánocům "hračku" za 900Kč, a když jsem se s ní podíval na měsíc a zahlédl kulatého Jupitera, chtěl jsem víc.
Po několika dnech pročítání zdejšího fóra jsem pořídil Dobsona 150/1200 a včera vyrazil na první pozorování.

No napoprvé to nebyla žádná sranda. Jupiter jsem ještě nalezl relativně rychle a na něm si seřídil hledáček. Po chvíli pozorování Jupitera a jeho měsíců, jsem se pokoušel najít nějaké DSO.
Tady jsem ale narazil. Dělalo mi obrovské problémy se vůbec po obloze orientovat. Samozřejmě že základní souhvězdí znám a vůbec mi nedělá problém je najít a identifikovat, jenže pohled hledáčkem je diametrálně odlišný od toho, co je vidět okem. Takže i když jsem měl mapku kde hledat třeba M81, nedokázal jsem se k ní odnavigovat od toho, co jsem viděl v hledáčku. Okem jsem úplně krásně viděl hvězdy jak Velké Medvědice, tak Draka a věděl, kde přibližně hledat, ale když jsem dalekohled přibližně natočil a podíval jsem se do hledáčku, byla tam taková záplava malých hvězd, že jsem vůbec netušil, kam se to vlastně dívám a jaká že to je ta jasná hvězda kterou mám uprostřed. S tím, co jsem viděl pouhým okem, se to srovnat nedalo. Jakmile jsem dalekohledem pohnul a všechno šlo na obrácenou stranu, ztratil jsem se úplně. Po pár minutách navíc křeč do krku a po pár desítkách minut ještě navíc zmrzlé ruce :-).

Nakonec tedy nic. Vyšel měsíc a tak jsem otočil dalekohled směrem na něj a alespoň se chvíli kochal detaily, které jsem v životě na vlastní oči neviděl.

Přeci jen mě ale lákají DSO a tak snad někdy příště.

Pokud by se našel někdo v okolí Tuchlovic či Kladna, kdo by byl ochoten mi malinko popostrčit. Byl bych moc rád. Dojedu klidně i někam dál. Je mi ale samozřejmě jasné, že všechno chce čas a tak budu zkoušet dál a dál.

Už se nemůžu dočkat prvního DSO přes dalekohled. :-)

H.
SkyWatcher 150/1200; okuláry: set 25mm, set 10mm, TS HR 6mm; SW Barlow 2x; Red dot hledáček
Focení: Sony a6000, Samyang adapt. T2/Sony NEX, Baader držák pro afok. foto
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Nováčci se představují

#590

Příspěvek od elon254 »

věděl, kde přibližně hledat, ale když jsem dalekohled přibližně natočil a podíval jsem se do hledáčku, byla tam taková záplava malých hvězd, že jsem vůbec netušil, kam se to vlastně dívám a jaká že to je ta jasná hvězda kterou mám uprostřed. S tím, co jsem viděl pouhým okem, se to srovnat nedalo. Jakmile jsem dalekohledem pohnul a všechno šlo na obrácenou stranu, ztratil jsem se úplně. Po pár minutách navíc křeč do krkuKup si Red-Dot hledáček.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Fry
Příspěvky: 70
Registrován: 27. 12. 2012, 16:37

Nováčci se představují

#591

Příspěvek od Fry »

Red-dot ti rozhodne pomôže, pretože sa približne navedieš na jasnejšiu hviezdu, skontroluješ si to v hľadáčiku a potom môžeš postupovať dálej, či už priamo cez hľadáčik alebo aj cez okulár s dlhým ohniskom

tiež som mal podobné problémy, kým som si nekúpil red-dot, nájsť niečo mi robilo veľké problémy a bol som až demotivovaný s toho, že som po hodine za teleskopom nemal žiadny výsledok.

celkovo to chce čas a "štúdium" oblohy, po nejakom čase nájdeš tie objekty aj so "zavretými očami"
| Triéder: Bresser 10x50 |
Uživatelský avatar
HonzaPPP
Příspěvky: 28
Registrován: 19. 02. 2015, 22:42

Nováčci se představují

#592

Příspěvek od HonzaPPP »

Děkuju moc.

Co jsem si o tom našel, tak by to mohlo být to pravé co potřebuji. Jestli jsem to dobře pochopil, tak to nezvětšuje a ani nepřevrací obraz, takže vidím přesně to co okem, jen s pointační červenou tečkou.

Vzhledem k nedostatku zkušeností bych se rád zeptal na názor na tokovýhle levný: http://www.supra-dalekohledy.cz/hledace ... -4336.html

Nejsou to úplně vyhozené peníze?
SkyWatcher 150/1200; okuláry: set 25mm, set 10mm, TS HR 6mm; SW Barlow 2x; Red dot hledáček
Focení: Sony a6000, Samyang adapt. T2/Sony NEX, Baader držák pro afok. foto
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Nováčci se představují

#593

Příspěvek od elon254 »

baader je dobrý HonzaPPP , stejnou službu udělá i tento
http://www.fotopazdera.cz/katalog/zbozi ... ar-pointer

pokud se vyznáš na obloze a víš kde jsou ty objekty v souhvězdích, budeš určitě spokojen. já na red dot hledám a v okuláru hlavního dalekohledu nacházím objekty při zvětšení 160-200x. stačí vědět kde objekt je a zapíchnout tam červený bod, pokud nebude objekt hned v okuláru hlavního dalekohledu, pak stačí dalekohledem trochu pozametat okolí a máš ho!
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Luca
Příspěvky: 1
Registrován: 05. 03. 2015, 17:42

Nováčci se představují

#594

Příspěvek od Luca »

Ahoj,jsem tu nový a zatím se orientuji,jsem z Liberce a astronomii mám jako
relax po práci,mám rád malé dalekohledy snadno transportovatelné.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Nováčci se představují

#595

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 8654/23#23][splithere][/link][splithere_end]
Uživatelský avatar
Tokin
Příspěvky: 5
Registrován: 25. 03. 2015, 20:25

Nováčci se představují

#596

Příspěvek od Tokin »

Ahoj,

Jmenuji se Vladan a jsem kousek od Brna z Veverske Bitysky. O astronomii jako takovou se zajímám už dlouho ale teprve loni jsem se dostal přímo ke sledování, nejprve jen vlastním zrakem pote občas i triedrem. Začalo me to pomalu ale jistě učarovavat. A včera konecne dosel Můj první teleskop Dobson 150/1200. Samozrejmne jsem celý nedočkavi čekal na noc a moje první sledování Newtonem. A, to jsem se divil ze i přesto že jsem v podstatě vůbec s newtonem neuměl, VŠE dopadlo na moje očekávání. Sledování měsíce jsem se zeptat mohl nabažit a posleze i když jsem musel po odjet kousek mimo bydliště, Jupiter! Musím říct že pro me jakožto začátečníka to bylo opravdu úžasný. Chvíli mi sice trvalo ho najít ale stalo to za to. Viděl jsem jak výraznější pruhy po obvodu tak i čtyři měsíce. Proste první noc jak má byť :D
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Nováčci se představují

#597

Příspěvek od Artaban »

Tokin: Vítej tu. Tomu řikám nadšení Pak sem hoď nějaký ten report z pozorování.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Zaphir
Příspěvky: 6
Registrován: 06. 04. 2015, 22:03

Nováčci se představují

#598

Příspěvek od Zaphir »

Zdravim,volam sa Peter.. mam 28r. pochadzam z okolia Nitry a astronomia je mojou vasnou uz od detskych rokov. Nikdy som sa ale nejak ci uz pre nedostatok casu alebo ine aktivity nevedel dokopat ku kupe poriadneho dalekohladu.

Momentalne to ale vyzera tak ze udem hrdym majitelom Dobsonu 254ky takze uz snad len to pocasie.

P.S: Myslim, ze ide o najlepsie forum tohto druhu na akom som kedy bol.. clovek tu skutocne najde kvantum uzitocneho.

Prijemny den prajem :-)
Dobson Sky-Watcher 254/1200
Stanik.z
Příspěvky: 1
Registrován: 02. 07. 2015, 00:33

Nováčci se představují

#599

Příspěvek od Stanik.z »

Dobrý den, našla by se nějaká dobrá duše z Brna, která by vysvětlila začátečníkovi jak se používá dalekohled v praxi? Mám SkyWatcher 200/1200.
Uživatelský avatar
J@J
Příspěvky: 1
Registrován: 12. 02. 2015, 18:07

Nováčci se představují

#600

Příspěvek od J@J »

Ahoj vespolek!

K pokusům s astronomií a astrofotografií mne přivedla taková „hloupost“. Koupil jsem si ultrazoom s 50x optickým zoomem a zkusil jsem jeho objektiv namířit směrem k obloze  :)

Začalo to pár obrázky Měsíce z foto stativu, po zakoupení montáže AZ-3 a kabelové spouště se mi „povedlo vyfotit“ Jupiter (a dostat u toho v -15°C celkem slušnou rýmu) a po letošním zatmění slunce už jsem se „vezl“  Kompakt jsem poslal dál do světa, koupil jsem si zrcadlovku a začal pročítat zdejší fórum a vybírat svůj první dalekohled. Jelikož toho v Praze  na bydlišti z balkónu moc nevypozoruji, rozhodl jsem se pro svoje začátky pro refraktor s delším ohniskem a budu zkoušet pozorovat, a možná i trochu fotit, Slunce, Měsíc, planety, …

Po delším bádání jsem si pro svoje prvotní pokusy objednal dalekohled SW 90/900 na EQ-3-2, zrovna s příhodnou cca. 30% slevou  No nekupte to!  Když mi přišel domů, nedočkavě jsem vykukoval z okna, jestli už se nestmívá a nezatahuje se mi pěkně čistá a jasná obloha. Večer mne však čekalo velké zklamání, patrně způsobené „přehnaným očekáváním“. Měsíc dopadl ještě celkem dobře, ale byla to hrozná dřina! Vaklací  1,25“ okulárový výtah mi nedovoloval moc dobře zaostřit, zorné pole pořád kamsi uskakovalo, ale podařilo se. Když jsem ale zkoušel namířit na Jupiter, …, výsledek byl jen jakýsi lehce zabarvený flek. Otráveně jsem uklidil dalekohled a druhý den zkoušel hledat nějaké informace ohledně toho ostření. Hledání skončilo závěrem, že přes 1,25“ okulárový výtah cesta nepovede a bude to chtít 2“. Dalekohled jsem tedy zabalil zpátky do krabice a odvezl ho vrátit prodejci …

Shodou okolností jsem narazil na inzerát, kde pán prodával dalekohled Bresser Messier 102/1000 na EXOS1 montáži za podobný, levnější, peníz, co stál „můj" vrácený zlevněný dalekohled. Inu rozjel jsem se pro něj a následovalo hned několik překvapení. Nejednalo se o montáž EXOS1, ale o EQ-MON2 (starší model EXOS2), a že s 2“ okulárovým výtahem to opravdu půjde! Večer jsem zkoušel z druhého balkónu Saturn a bylo to moc pěkné pokoukání  Ostří se s ním dobře, výtah se ani nehne! Neměl jsem na to zatím moc času, ale tentokrát jsem uklízel dalekohled s dobrým pocitem a těším se na další pozorování  :)

Zatím zde jen převážně hltám informace, ale po získání praktických zkušeností se o ně rád podělím  ;)

Honza.
Bresser Messier 102/1000 + EQ-MON2, Celestron 15x70, Canon EOS 70D
Odpovědět