Nováčci se představují

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Keba
Příspěvky: 8
Registrován: 25. 05. 2016, 14:53
Bydliště: Smečno
Věk: 59

Nováčci se představují

#631

Příspěvek od Keba »

Ahoj všem!
Jmenuji se Jarda je mi kousek přes páďo a Vesmír mě vždy fascinoval ikdyž jsem ujetej hlavně na lodě (plachetnice). Loni pod stromeček jsem od Ježíška dostal teleskop PowerSeeker 127EQ. Naučil jsem se s tím trochu zacházet, dokoupil už nějaký okulár, motorový pohon, udělal si na koleně motorové ostření, trochu vylepšil nějakou tu nedomyšlenost od výrobce a ještě přidal držák na mobil, aby se dalo něco na památku vyfotit nebo natočit. Zatím jsem koukal hlavně na planety (Jupiter, Saturn, Mars, Merkur a samozřejmě Měsíc) a nějakou tu mlhovinu v Orionu. Asi zůstanu věčným začátečníkem, ale i tak mě pozorování ohromně baví!
Krásná pozorování všem!
J. :)
Uživatelský avatar
Trubadur
Příspěvky: 22
Registrován: 10. 06. 2014, 15:07
Bydliště: Bratislava

Nováčci se představují

#632

Příspěvek od Trubadur »


Zdravím všetkých ešte raz Smiley
Keďže každé leto začínam prakticky odznova (vzhľadom na radostné udalosti v rodine ), tak by som sa rád podelil o nejaké tie "znovaprvé" výsledky. Fotím statívom, prípadne pantovým stolčekom ( ), Canon 100D, 18-50/3,5-5,6 a 75-300/3,5-5,6. Minule som zverejnil Andromedu, neskôr som sa ju snažil ešte zlepšiť a rôzne spracovať ( )... Tento rok som stihol len Mesiac, minulý víkend. Vyznačil som tam aj pristátie Apollo 11-14-15, nech je to zaujímavejšie. Vzdialenosť Apollo 11-15 je 965km. Je to pekný koníček, ale nejako sa nezlučuje s dvoma deťmi a výdatným spánkom Ale snáď sa mi toto leto podarí aspoň niečo širokouhlé, alebo lepší detail Mesiaca, prípadne znova vylepšiť Andromedu. Tak držte palce :)
Canon EOS 100D, setove 18-55 f/3,5-5,6, 75-300 f/3,5-5,6, Pentax 40-80 f/2,8-4, GSO 150/750 + Celestron EQ-5,pantovy stolcek, stativ
Uživatelský avatar
latol
Příspěvky: 1
Registrován: 31. 07. 2016, 03:37

Nováčci se představují

#633

Příspěvek od latol »

Ahoj, som Laco z okolia Levíc a začínam trochu neskôr, ale so 6 ročným vnúčikom máme priemer 34 rokov a to je celkom fajn... Skúšame "oživiť" NexStar 102SLT a vyzerá to tak, že čoskoro budem potrebovať pomoc.. ale ešte sa potrápime!
misa13
Příspěvky: 343
Registrován: 08. 09. 2016, 21:56
Bydliště: Prestice

Re: Nováčci se představují

#634

Příspěvek od misa13 »

Ahoj.jsem Michal a jsem ze z Plzne :D pohled do vesmiru me vzdy uchvacoval.ted jsem si konecne poridil i neco na priblizeni(dobson 254/1200) a pochopitelne budu chtit jit jeste dal a casem si poridit nejaky lehky refraktor na cesty na Sumavu.takze vsechny zdravim!
Dobson 254/1200; TV Nagler 3,5-4,8-7-9-12-22;TS APO 80/480,Riccardi 0,75x,Fornax 50
Fugas_13
Příspěvky: 44
Registrován: 25. 09. 2016, 18:03
Bydliště: Nitra
Věk: 30

Re: Nováčci se představují

#635

Příspěvek od Fugas_13 »

Ahojte
volam sa Jano mam 23 a byvam v okoli Nitry ...
Vesmirom sa zaujmam uz od malicka a preto som mal uz dlhsie v plane kupit si nejaky maly teleskop jednoduchy na pozorovanie nocnej oblohy
Samozrejme moja priatelka to urobila za mna a tak so tento darcek nesmierne vazim ....
Uz dlhsiu dobu som volnym okom pozoroval najsvetlejsie objekty na oblohe a ked som prvy krat vyskusal moj maly refraktor ten pocit sa neda ani opisat ...
Nasmeroval som ho na najjasnejsi objekt na juznej oblohe a ked som sa pozrel do okularu roztriasli sa mi kolena pretoze som hned rozoznal ze je to jupiter a je vidiet jeho 4 najvacsie meaiace :)
Po mensom prestaveni na dalsi objekt par stupnov vlavo sa mi kolena roztriasli este viacej pretoze mi do oka zasvietil maly zlty kotuc s jasnymi prstencami ... bol to pre mna neskutocny zazitok a odvtedy kazdy vykend cakam na tmu a na dobre pocasie :)

Co sa tyka astrofotografie tak som uplny novacik :) kupil som si zrkadlovku skor na rodinne vyuzitie ale ked som si precital co vsetko sa da vykuzlit s digitalnou zrkadlovkou tak urcite zafusujem aj do tejto oblasti :) zatial len kratke expozicie mliecnej cesty ale casom by som chcel pridat pohon na moju EQ1 a skúsiť aj dlhšie expozicie a určite aj vzdialenejsich objektov ...

Tolko o mne :) ( a este vraj som mudrlant tak sa dopredu vserkym ospravedlnujem ... nikdy to nemyslim zle ;)
Canon EOS 1200D + 18-55mm 4,5f
Sky-Watcher BK 609 EQ1
Ras Alhague
Příspěvky: 56
Registrován: 05. 10. 2016, 18:25
Bydliště: Praha
Věk: 33

Re: Nováčci se představují

#636

Příspěvek od Ras Alhague »

Zdravím všechny zde 8-)

Jmenuji se Adam, je mi 26 let a bydlím na jižním kraji Prahy. Astronomii se aktivně a intenzivně věnuji již pět let, toto skvělé fórum již pár let pročítám, ale k registraci zde jsem se rozhodl až nyní. Moje vybavení zahrnuje 25 cm dobson, 8 cm refraktor, triedr 10x50, poměrně pestrá sada okulárů a nějaké ty filtry (UHC). Astrofoto neprovozuji a ani o něm do budoucna neuvažuji.
Pozorovat jsem začal triedrem 10x50 (a rád jím pozoruji dodnes, občas si vezmu jen jej a jen tak brouzdám po mléčné dráze), poté oním refraktorem a nakonec jsem se dostal k 25 cm dobsonu (zdejší názory mi velmi pomohly při výběru). Pozoruji spíše DSOčka, ale sem tam kouknu i na planety a jejich měsíce. A také meteory. Rád pozoruji detailněji známé vypalovačky i zkouším hledat těžké objekty. O všech pozorováních si od počátku vedu záznamy, takže mohu učinit drobné ohlédnutí zpět - odpozoroval jsem všech 110 Messierů, cca 750 dalších DSO a cca 180 dvojhvězd.
Nejčastěji pozoruji z Ondřejova (pro mě obyčejně nejlépe dosažitelné, na zde tolik opěvovaných Suchomastech jsem ještě nebyl) a občas vyrazím i dále, pod větší tmu (Vysočina, Jižní Čechy, Šumava).

Takže tolik o mě 8-)
Dobson 250/1250, triedr 10x50
Uživatelský avatar
Matej411
Příspěvky: 37
Registrován: 09. 03. 2015, 15:54
Bydliště: Zlatá Idka
Věk: 28

Re: Nováčci se představují

#637

Příspěvek od Matej411 »

Zdravím,

meno môjho účtu hovorí za všetko :). Mám 21 rokov, študujem na Technickej univerzite v Košiciach a pozorujem cca. už 2 roky s mojím "SW Plnotubus Dobson 8". Áno, už 2 roky a ešte sa len predstavujem :)

Moje pozorovacie stanovisko je cca. 23 km od Košíc (48°44'56.5"N 21°00'06.7"E). Myslím si, že oblohu tu mám celkom kvalitnú, predsa celá dedina sa nachádza v údolí, takže ma kryjú vysoké kopce. Odbornejšie nebudem hodnotiť svetelné znečistenie, nakoľko si netrúfam. :) Za tie roky, som veľa nestihol popri škole a "výbornému" seeningu. :( ale predsa mi neušiel Saturn, Mars, Venuša, Veľká hmlovina v Orióne a krvavý spln Mesiaca.

Z astronómie som veľmi nadšený, aj keď ma čaká ešte veľa pozorovaní a študovania, už teraz robím prvé kroky v astrofotografií s Canon EOS 70D (nemodifikovaný) obj. 50mm f1.8.

Keďže som sa od skúsených kolegov poučil, že astrofoto s vhodným tubusom a montážou (a tie ďalšie hrozne drahé komponenty) je drahé, preto budem robiť širokouhlú fotografiu s pomocou montáže SkyWatcher Star Adventurer a objektívmi od Canonu (28mm f1.8 a 85mm f1.8), snáď na mňa Ježiško bude myslieť. :)

Teším sa na ohlasy a kritiku, keď tu zverejním svoju prvú poriadnu astrofotografiu.

PS: môžete si pozrieť moje video na youtube: "Spln Mesiaca za oblakmi" :)

https://www.youtube.com/watch?v=0llLhvE59LM

Majte sa páni/dámy a prajem vynikajúci seening. :)
SW Dobson 200/1200mm, TS PhotoLine 60/360mm (FPL53)

SW Star Adventurer, Canon EOS 70D

Canon EF 50mm f1.8 STM / Samyang 14mm f2.8
Petrp4
Příspěvky: 4
Registrován: 16. 12. 2016, 02:15

Re: Nováčci se představují

#638

Příspěvek od Petrp4 »

Ahoj,
jmenuji se Petr, a rád koukám do nebe.
Dík adminům za přehledné fórum, Dík přispěvatelům za zkušenosti .
Od 2/2016 mám newtotona 130/650 na EQ montáži a pořád žasnu, co se dá vidět na obloze.
Hodně jsem se tu dozvěděl, a budu se snažit se nezaplevelovat fórum.
Dík všem !
Nadšený nebehled, návštěvník hvězdáren. N 130/650, triedr 7*60, oči.
Uživatelský avatar
Peeto
Příspěvky: 55
Registrován: 09. 05. 2012, 09:37

Re: Nováčci se představují

#639

Příspěvek od Peeto »

Ahojte. Som tu uz nejaku dobu registrovany, moc neprispievam, ale obcas citavam tieto fora. Beriem sa stale ako zaciatocnik so zaciatocnickym dalekohladom a spustou veci, co este pozorovat a ako veci zlepsit. Toho casu uz pri rozrastajucej sa rodine prilis nie je, ale ako som spomenul, sledujem to tu, casto ma upozornite na niektore objekty, ktore su aktualne pozeratelne aj s mojim teleskopom a teda sa inspirujem a popozorujem, sem-tam v lete aj nejaky maly pokus o kresbu napr. Marsu. Jednu otazku mam, kedze aktualne mrzne a ja som rozsiril zahradu o zahradny domcek a mam tam svojho dobsona prekryteho plachtou a samozrejme vsetky otvory pozatvarane, ze ci je v poriadku aby bol v domceku aj v mrazoch? Inak doteraz to bolo idealne, teleskop vzdy po ruke v zahrade vonku, rovno vytemperovany /je to obycajny zahradny domcek takze teplota je tam taka ista ako vonku, mozno o 1-2stupne viac/. Nevadia teleskopu/zrkadlu mrazy? Ci mam ho dat radsej do domu? Je to max pohodlne, nemusiet to trepat cez barak a vytiahnut len z domceka a rovno pozorovat. EDIT - este jedna otazka, za ten cas mi zacal chybat este jeden okular/3.2mm boli vyhodene peniaze/ a to s este mensim zoomom ako mam najmensi v popiske a sirokouhly. V tomto segmente nemam ani ziadny lacny okular a je to evidentne velka chyba. Je nejaka alternativa k baader hyperionu, cenovo dostupnejsia? dakujem
tomiho82
Příspěvky: 1
Registrován: 26. 12. 2016, 07:18

Re: Nováčci se představují

#640

Příspěvek od tomiho82 »

Zdravím, fanoušek astronomie jsem dlouhodobě ale k nákupu dalekohledu jsem se dostal až teď mám Skywatcher 130/900 na EQ montáži. Pozoruju v okolí našeho domu, který je na samotě uprostřed Šumavy 950 m.n.m. Což myslím jsou docela dobré podmínky ještě když nejbližší vesnice je asi 6 km.
Uživatelský avatar
lamancha
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 02. 2017, 22:23
Věk: 59

Re: Nováčci se představují

#641

Příspěvek od lamancha »

Ahoj,
jmenuji se Zbyšek, někdo se po padesátce vrhá na ženské - já bych se rád začal koukat výš :-) pročítal jsem si témata a tak nějak pochopil, že se nejedná o koníčka, ale o koně, oblast je to jako kráva a že bez studia se člověk často projevuje jako vůl... za což se těm zkušenějším omlouvám.
Na základě četby fóra - jinak velká pochvala adminům - jsme si se synem pořídili koukací sadu - Dobsona 254/1200 a pomaličku stavím fotící - NEQ6SynScan + Canon450dpMu + SW ED80.. (a jednou možná N200/800). No a čtu a čtu a čtu - což je někdy k ničemu, protože názory jsou mnohdy protichůdné.. teď se babrám s pointací - ale to je o příspěvku v jiném vlákně...
Tak se mějte pěkně a ať nám to pěkně kouká :-)
árny
Příspěvky: 3
Registrován: 09. 09. 2016, 16:44
Bydliště: Kraslice
Věk: 65

Re: Nováčci se představují

#642

Příspěvek od árny »

Ahoj
Jmenuji se Míra,je mi 58 a bydlim v Kraslicích.O astronomii se zajímám asi 20 let.Přivedl mě k ní kolega z práce,který se kdysi dávno přistěhoval z Prahy a sebou přivezl mnoho ročníků legendární Rˇíše hvězd,které jsem postupně pročetl.Potom jsem v místní knihovně prostudoval kompletní sekci o astronomii.Po nastudování teorie jsem přešel k praxi.V Turnově jsem si objednal zrcadlo,které jsem usadil do objímky a zabudoval do osoustružené odpadní roury.Poté jsem vyrobil hřebenový okulárový výtah a nosný kříž pro eliptické zrcátko.Vše jsem smontoval,usadil a vycentroval.K mému velkému překvapení to perfektně fungovalo.Dalekohled jsem používal na základní seznámení s oblohou několik let.Když jsem objevil dalšího nadšence,dalekohled vlastní výroby jsem mu věnoval do začátků.V současné době vlastním pár dalekohledů tovární výroby,AR 152/1200,AR 70/480,sluneční LS 80Tha,bino 10-40x60,8x42,8x32.Totˇ zatím vše.Přeji Všem nadšencům mnoho krásných chvil pod jasnou oblohou.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Nováčci se představují

#643

Příspěvek od Artaban »

árny: Ahoj, vítej na AF. Koukám, jsi samá čočka, tak Tě jako refraktorián rád vítám. Taky mám optiku z Turnova. Jáké parametry mělo Tvoje zrcadlo? Co pozoruješ nejvíc? Těším se na nějaký Tvůj report z pozorování.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
árny
Příspěvky: 3
Registrován: 09. 09. 2016, 16:44
Bydliště: Kraslice
Věk: 65

Re: Nováčci se představují

#644

Příspěvek od árny »

artaban:
to zrcadlo bylo 150.Do začátku stačilo,ale čočka je čočka.Já jsem takový domácí pozorovatel,nikde po kopcích zatím neběhám.Rád koukam na Měsíc a planety.Občas se do zornýho pole připlete nějaká ta galaxie nebo mlhovina.Žádný velký reporty opravdu nečekej,protože jsem úplnej břídil. Árny
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Nováčci se představují

#645

Příspěvek od Artaban »

árny: Dík za odpověď.
Velký repotr netřeba. Stačí malá zmínka, třeba o pozorování Jupitera, nebo Měsíce.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět