Nováčci se představují

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pardalin
Příspěvky: 62
Registrován: 23. 03. 2013, 15:15
Bydliště: Kroměříž
Věk: 46

Nováčci se představují

#556

Příspěvek od pardalin »

Zdravím místní astroborce.
Mé jméno je Jirka. Po dlouhých letech odmlky jsem se k astronomii vrátil před více jak rokem a narazil na Astrofórum. Musim říct, že objevením Astrofóra se člověku otevře úplně nová dimenze. Úžasné množství informací. Dlouho to tu pročítám a tak bych se měl asi stručně představit.
Dříve (i ted) jsem pozoroval monarem Sport 25x70 z Meopty (velká spokojenost) a Plutem 114/500 (spíše zklamání). Před několika týdny jsem si koupil nový, všemi doporučovaný SW dobson 200/1200. Hlavně díky elonovi254, který mne motivoval a odpověděl na mnoho mých otázek! Jsem z města, takže musím dobsona vozit na louku za město. Jsem ale nadšen! SW200/1200 ukazuje nádherně!
Přeji jasnou oblohu a dobrý seeing!
refra 80/600, SW dobson 200/1200; monar 25x70; https://astrofotky.cz/~pardalin
Uživatelský avatar
M4t3s
Příspěvky: 7
Registrován: 13. 04. 2014, 22:47

Nováčci se představují

#557

Příspěvek od M4t3s »

Zdravím všetkých nadšencov Volám sa Martin a nedávno som mal tú česť z Lidlskopom, tak padla volba - podla mojich možností na SW newton 150/1200. zatial zakladne okulare. Vdaka za toto fórom všetkým zakladatelom a členom pretože som tu načerpal mnoho informácií. Pozorujem zatial len chvílu stihol som mars, jupiter, mesiac. No ešte sa musím vela pozerat a chcem si pozriet všetko čo je v možnosti teleskopu a ktovie kam dalej. 8-)
SW 150/1200 dobson
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Nováčci se představují

#558

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj všem.
Tak jsem také začal (alespoň doufám) s amatérskou astronomií.
Včera mi dorazil dobson GSO 300/1500 ze Supry a večer jsem se sním (téměř doslova) na zahradě pral....
Tímto moc děkuji všem, kteří mi v Liticích před pár dny radili a všechno ukazovali, díky nim jsem se rozhodl a koupil to co nyní mám ve sklepě včetně dalších okulárů, kufru, kolimátoru a ještě dalších doplňků.
Už se těším na lepší počasí než je dnes, jen budu muset udělat "výtah" kterým ho budu skrze okno stěhovat na zahradu místo po schodech (je to fakt kus...)
Díky všem, ahoj, Petr Langr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Bc. Rudolf Werner
Příspěvky: 4
Registrován: 13. 05. 2014, 19:01

Nováčci se představují

#559

Příspěvek od Bc. Rudolf Werner »

Zdravim,
volam sa Rudo a mam 26r.
Rad sa tu ako novacik predstavim. Som nadseny priaznivec astronomie ale k tomuto konicku sa prakticky dostavam az teraz.. Fascinuje ma vesmir a rovnako tak i vedy ako take. Rad sa naucim novym veciam a spoznam spriaznenych ludi, ktorym hviezdna obloha nie je lahostajna. :)
Uživatelský avatar
maestro
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 03. 2012, 21:27

Nováčci se představují

#560

Příspěvek od maestro »

Ahoj, už jsem tady na fóru nějaký čas, ale teprve teď jsem si splnil mé dávné přání a pořídil si dalekohled (Newton 150/750). Tak se tady na fóru uvidímě častěji. Je tu spousta užitečných informací! Díky Vám.

Přeji všem jasnou oblohu :)

David
ajťák, který se snaží býti amatérským astronomem
Uživatelský avatar
Tomas38
Příspěvky: 62
Registrován: 15. 06. 2014, 13:16

Nováčci se představují

#561

Příspěvek od Tomas38 »

Ahoj, o astronomii se zajímám aktivně 1rok. Mám maličký ''refráček'' 60/700 (Celestron Poweseeker 60AZ), ale plánuji si koupit dobson 200/1200 (až si našetřím, tak snad bude ) Bydlím v malé obci- asi 1000ob.
Sky Watcher Dobson 8'' 200/1200, Celestron PowerSeeker 60/700
Uživatelský avatar
Martin11
Příspěvky: 1
Registrován: 30. 06. 2014, 18:09

Nováčci se představují

#562

Příspěvek od Martin11 »

Zdravím všechny. Tak jsem se konečně rozhodl realizovat svůj odvěký sen - nakouknout do vesmíru a k tomu si pořídit vše potřebné. Jenže.... Po přečtení spousty diskuzí a rad a povídání vlastně nevím co teď. :-/ Je možnost se někde podívat přímo do aparátu a pak se rozhodnout co si vybrat? Je to těžké, rád bych hodně viděl, ale i fotil.
Díky za případné tipy.
Martin.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Nováčci se představují

#563

Příspěvek od Artaban »

Martin11: Vítej na AF.  Je možnost se někde podívat přímo do aparátu a pak se rozhodnout co si vybrat?
Určitě si zajdi na nějaké astropozorování. Každý rok se koná několik akcí. Tady to taky najdeš http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... =starparty

Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Xmarth
Příspěvky: 111
Registrován: 27. 02. 2013, 13:57

Nováčci se představují

#564

Příspěvek od Xmarth »

Za mě to napísala kamarádka redaktorka, loudila téma na článek, tak mě ukecala a stručně sepsala krátký příběh jak jsem se k astronomii dostal. Je tam možná pár technický chyb ale hlavně tam chybí to podstatné, velkou zásluhu na mém novém koníčku má zdejší astroforum, nejenom jako zdroj cenných informací ale i jako místo kultivovaných a často vtipných debat. Díky Martin.

http://liberecky-kraj.5plus2.cz/hvezdar ... lipa_p2vad
Auriol 10x50. Nikon 3200 + 40mm 2,8 micro, 18-55mm, Tamron 70-300, Samyang 500/8.
Uživatelský avatar
Mash
Příspěvky: 150
Registrován: 03. 03. 2014, 11:27

Nováčci se představují

#565

Příspěvek od Mash »

Zdravim vsechny.
Tak uz je na case abych se taky predstavil.
Astoforum prochazim uz skoro 5 mesicu a tohle je muj prvni prispevek.
Pokud to tak pujde dal, tak se na 10 prispevku dostanu asi az pri pristim priletu Haleyovy komety.
Bydlim a pracuji v Praze v blize nespecifikovane IT firme a za lepsi oblohou jezdim za rodici do Podkrkonosi.

O astronomii jsem se trochu zajimal jiz jako malej = obcasne koukani s tatkou na hvezdy.
Nejvic si pamatuju kometu Hale-Bopp a pozorovani zatmeni Slunce pres svarecky sklo.
No a letos na jare jsem si na tohle vsechno vzpomnel a tak jsem tady.

Mam bino BARR & STROUD 8x42 ED SERIE 4, ktery pouzivam jak na astro tak na vyletech do prirody, a k tomu stativ od fotaku a otocnou mapu oblohy ze Supry.

V brzke dobe planuju porizeni SW dobson 10''.
Minuly tyden jsem delal rozsahly vyzkum okularu a z neho mi vyslo ze jako jeden z hlavnich okularu bych chtel TV ethos 13mm, ale docela me sokovala jeho cena na ceskem trhu.
Takze asi budu shanet nekoho kdo by mi ho privezl z USA.
Vseobecne mam ale v okularech jeste porad zmatek.

Moc dekuju vsem Vam kteri jste mi, byt nevedomky, pomohli s vyberem dalekohledu a vubec vsem kteri udrzujete tohle forum v chodu a pri zivote.

Astroforum je Super.

SW 10'' Dobson| SW 80 ED
24mm Panoptic, 12mm Delos, 8mm Delos,
Uživatelský avatar
MarekTP
Příspěvky: 5
Registrován: 26. 07. 2014, 17:36

Nováčci se představují

#566

Příspěvek od MarekTP »

Tak se přidám s představením.
Jsem Marek, z Teplicka (přesněji z Duchcova), nick MarekTP už používám nějaký pátek, ale najdete mě spíše kolem tématiky GNU/Linuxu, programování a databází.
Na pozorování jdu už v pokročilejším věku (40 let), především díky mému 11 letému synátorovi, kterého astronomie začíná zajímat. Můj poslední styk s ní byl při studiu učitelství Matematiky-Fyziky na VŠ a docela mě synátor zahanbil. Já chápu fyziku, ale synátor si pamatuje zbytek.  ;D
Momentálně jsme ve stavu hledání rozumného dalekohledu. Refraktoru bych se trochu bránil, protože znám optické vady čoček. Kdyby to jen trochu šlo, chtěl bych montáž, jež budu moci v budoucnu ovládat softwarem Stellarium/Celestia. Nebráním se třeba exoerimentování s uchycením obyčejné webkamerky, s níž bych posbíral nějaké záběry. Našel jsem pár zmínek o využití Raspberry Pi a jejich kamerky pro tyto účely.
Pro mě osobně, jakožto bývalého aktivního radioamatéra, by byla nejatraktivnější radioastronomie, leč co jsem zatím našel, tak v amatérských podmínkách moc provozovat nejde.
Tak to by bylo pro tento okamžik asi vše...
PS: Abych nezapoměl. V TP máme hvězdárnu, bohužel k ní město dorostlo až moc a vedle jsou tenisové kurty, jejichž majitel prostě svítí jako prase. Ve městě je pozorování napůl zabité, ale máme možnost kdykoliv odjet na hrad (zriceninu) v Kostomlatech. Behem dovolene nas nejspise ceka noc na hvezdarne pri Skalnatom Plese...
Uživatelský avatar
Sufin
Příspěvky: 5
Registrován: 01. 08. 2014, 08:14

Nováčci se představují

#567

Příspěvek od Sufin »

Zdravím,

už jako malý jsem miloval dalekohledy. První měl můj děda, tak jsem s ním pořád sledoval, ač ne oblohu, ale i Praha je krásná a Prosek je tak hezky na kopci, občas jsem se byl kouknout na Žižkovské věži. Ale to je jen pozemní pozorování. Jasně, že mi to nedalo a kouknul jsem i na Měsíc.
Časem jsem dostal k Vánocům (to mi bylo 12 let) malý 30mm refraktor, víc si toho moc nepamatuju, prostě uplně obyčejný dalekohled (20x, 30x a 40x). Koukal jsem na Měsíc, občas jsem zkusil i hvězdu, ale ta vypadala pořád stejně. Neuměl jsem výše hledat na obloze.
A nyní. Nedávno jsem byl 2 měsíce v nemocnici, dobře, v Bohnicích, přiznávám se, a pročítal jsem si různé časopisy (21. století, Enigma a podobné) a nalezl tam reklamu s astronomickými dalekohledy a řekl si, že by to mohlo být hezké, ale cena bude asi hrozně vysoká. Tak jsem to nechal jako hezký sen. Jenže za pár dní jsem se o to začal zajímat na internetu a hledal, pročítal tady forum, na Supře jsem si stáhl články Jak kupovat dalekohled a Jak pozorovat dalekohledem. Neustále jsem to pročítal (úžasná mentální masturbace) a hltal veškeré informace.
A jak jsem se vrátil z nemocnice, tak jsem ihned objednal svůj první opravdový astronomický dalekohled, sice mi budete říkat, že je to jen dlouhý triedr, ale jsem spokojen, ale ne, že bych nekoukal po lepších. Jedná se o Celestron Powerseeker 50AZ.
A nyní po asi 6-ti týdnech pozorování jsem se rozhodl připojit i sem.
Celestron Powerseeker 50AZ 50/600
H20, H12,5, SR4 (0,965)
Triedr 7-17x42
Uživatelský avatar
olvin
Příspěvky: 5
Registrován: 26. 12. 2013, 16:00

Nováčci se představují

#568

Příspěvek od olvin »

Ahoj, jmenuji se Tomáš a bydlím kousek od Vyškova.
S pozorováním jsem začal tak, že můj bratr si koupil asi před rokem a půl na vánoce dalekohled v Lídlu. Jenže ho pozorování bavilo asi 14dní Tak jsem si od něj dalekohled půjčil a tak mě to nadchlo, že mi manželka hned další rok na vánoce naložila Skywatcher Dobson 8"...a před asi třemi měsíci jsem si ještě pořídil starší Celestron Powerseeker 127EQ.Pozorovat chodím asi kilometr za vesnici na kraj lesa, kde je docela tma. Nebo pozoruji ze zahrady. Můj sen je Astrofoto, ale to bude trvat ještě móóc dlouho.Astrofórum pročítám snad každý den a smekám nad tím, co umíte... a nad tím, co je na obloze ::)
Uživatelský avatar
Valtr
Příspěvky: 1
Registrován: 17. 08. 2014, 19:34

Nováčci se představují

#569

Příspěvek od Valtr »

Ahoj, tak jsem se nakonec od klasického focení a první pokusy focení noční oblohy (širokáčem a DSLR) dostal až k tomu, že jsem si v Lidlu koupil Bresser Skylux 70/900. Zatím teda nebyl moc čas ho vyzkoušet, buď špatné počasí nebo mám něco jiného, ale už po dvou třech pozorováních, začínám mít trochu strach, že mě to asi chytne a časem pořídím nějakého Dobsona Rád bych asi 200/1200. Nemám v plánu fotit, vím jak leze do peněz klasické focení natož co pak musí stát astrofoto výbava A jak jsem tak vyčetl na pozorování bude asi Dobson ideální. No uvidíme :-)

Tak to je asi ve zkratce vše a s dalším se určitě zase rád podělím.

Zdraví Valtr z Nové Paky
Bresser Skylux 70/900, Nikon Sportstar 8x25
Uživatelský avatar
showman
Příspěvky: 14
Registrován: 24. 08. 2014, 19:40
Bydliště: Nikolčice
Věk: 39

Nováčci se představují

#570

Příspěvek od showman »

Ahoj,
zdravím všechny astronomy :-)

Na tohle fórum jsem se dostal díky své manželce, která měla super nápad pořídit mně k mým 30. narozeninám hvězdářský dalekohled. Nakonec z toho sešlo a se svým nápadem na netradiční dárek se mi svěřila. Špatný nápad to určitě nebyl, protože mě nebe a vesmír kolem nás už dlouho zajímá a obyčejným triedrem často koukám "tam nahoru". Od doby co se mi se svým nápadem svěřila na to nedokážu přestat myslet a teď je mi už jasné, že si nějaký ten dalekohled přecejen pořídím.

Touto zprávou bych se rád kromě představení taky "přifařil" k nějakému zkušenějšímu pozorovateli z mého okolí (jižně od Brna) a před koupí vlastního dalekohledu bych se tak rád seznámil s možnostmi současných dalekohledů, abych měl představu o tom, co chci a co mi bude stačit a co ne.

Takže pokud je tu někdo ochotný s sebou na pozorování přibrat začátečníka/nadšence a třeba u toho i trošku pokecat, prosím piště, budu vděčný za pomoc a ochotu! :-)

PS: Auto mám, takže není problém do auta naložit dalekohled a odjet někam na pozorování.
Sky Watcher 120/1000
Odpovědět