Nováčci se představují

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Johny-h
Příspěvky: 14
Registrován: 25. 12. 2015, 15:39
Bydliště: Ohrazeníčko
Věk: 34
Kontaktovat uživatele:

Nováčci se představují

#616

Příspěvek od Johny-h »

Ahoj, jmenuji se Honza a jsem z Budějc. Je mi 26 a k Vánocům jsem dostal první dalekohled Sky-watch 200/1200 dobson. Dnes jsem se poprvé dostal ven a koukal na Slunce skrz fólii a bylo to super. Už se nemůžu dočkat večera. Kdyby měl někdo zájem na společný pozorování tady v okolí, rád půjdu.
Uživatelský avatar
Kufor
Příspěvky: 21
Registrován: 16. 01. 2016, 17:36

Nováčci se představují

#617

Příspěvek od Kufor »

Zdravim vas, tiez by som sa rad podelil s nadsenim zo svojho prveho hvezdarskeho dalekohladu Rovnako ako kolega nadomnou, aj ja mam 26.

Vesmir ma fascinoval uz od mala, rad som len tak lezal pod hviezdnou oblohou a pozoroval. Vzdy to vsak bolo iba "neozbrojenym" okom. Nad kupou teleskopu som viackrat rozmyslal, no nikdy som tu myslienku nedotiahol do konca.
Opatovne mi tuto myslienku vnukla momentalne viditelna kometa Catalina. Neozbrojenym okom som ju nedokazal najst, zrejme aj kvoli nie prilis priaznivym podmienkam, ale povedal som si, ze by nebolo odveci si spravit neskorsie vianoce a splnit si svoj detsky sen.

Zacal som teda zistovat, ako sa veci maju, presedel som dlhe hodiny a precital kvantum textu nielen tu na fore a dospel som k nazoru, ze idealny by bol pre mna Dobson 6". Cena 6500 bola sice mierne vyssia, ako som povodne predpokladal, ze za svoj prvy dalekohlad dam, ale povedal som si, ze to skusim, predsalen, pripadny neskorsi predaj by nemusel az tak boliet, kedze je v bazaroch o tieto dalekohlady dost velky zaujem. Planoval som si to nechat ulezat v hlave a v horizonte dvoch-troch mesiacov si dalekohlad kupit.

V tom som vsak narazil na zaujimavu ponuku v tunajsom bazari na Dobson 8" za cenu nizsiu ako novy 6". Nevahal som, hned som sa ozval predavajucemu, dohodli sme sa a dalekohlad uz je doma Dnes to dokonca spociatku vyzeralo na pekne pocasie, po ceste domov som sa teda zastavil na takom odlahlejsom mieste, vybral dalekohlad z auta a prvy pohlad mi vyrazil dych. Pozeral som na mesiac a bol som uneseny Bohuzial o chvilu prisli oblaky a bolo po pozorovani, ale moju euforiu mi to nepokazilo.

Momentalne mam k dalekohladu 2 setove okulare - 10 a 25 mm. Podla miestnych odporucani predpokladam, ze prva investicia bude prave do okularu, cca 6mm, kvoli planetam. Z balkona som este narychlo pozrel na Jupiter, ktory bol na vychode pod pasom mrakov a moc som z neho teda nevidel, mesiace sice ano, ale akekolvek detaily ako pasy ci podobne nie. Scasti to pripisujem zlym podmienkam, scasti slabemu zvacseniu (120x). A zrejme tiez casom pribudne slnecny filter, popripade aj mesacny, lebo po dnesnom pohlade nan som mal pocit docasneho oslepnutia Samozrejme neratam mapu oblohy, cervene svetlo apod.

Tolko odomna, chcel som sa len podelit Inak dalekohlad bude vacsinu casu v Brne, miestami v Cadci. Ak by sa teda planovala nejaka akcia v okoli, rad sa pridam. Zdar.
SW Dobson 200/1200
SW Super 25 mm
SW Super 10 mm
SW UWA 6 mm
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Nováčci se představují

#618

Příspěvek od Bill »

aj mesacny, lebo po dnesnom pohlade nan som mal pocit docasneho oslepnutia :-)
Pořiď si nejdříve okulár na větší zvětšení - možná ani filtr nebudeš potřebovat.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Kufor
Příspěvky: 21
Registrován: 16. 01. 2016, 17:36

Nováčci se představují

#619

Příspěvek od Kufor »

Dalekohlad bol vonku na vzduchu dokopy asi 2 hodky, ktore boli prerusene akurat prevozom v aute, kde som schvalne moc nekuril Samozrejme, viem, ze pozorovanie z balkona nie je zdaleka idealne, ale musel som vyuzit kazdu dieru v oblohe

Okular na vacsie zvacsenie sa planuje, neviem ci 6 ci 5 mm, ale asi zvolim skor tu 6 mm. 200x zvacsenie by uz snad malo stacit na pohodlne pozorovanie aj nejakych detailov Jupitera ci na zjavny prstenec Saturnu a bojim sa, ze 5mm, a teda 240x by som nedokazal kvoli podmienkam moc vyuzit.
SW Dobson 200/1200
SW Super 25 mm
SW Super 10 mm
SW UWA 6 mm
Uživatelský avatar
Mára128
Příspěvky: 2
Registrován: 22. 01. 2016, 21:07

Nováčci se představují

#620

Příspěvek od Mára128 »

Cus!
Jmenuju se Marek,44 roku, zenaty, jedno decko. Prvni teleskop jsem koupil asi pred dvaceti lety. Venus, zrcadlo 76, tenkrat stal necelych 5K. Je to spis takova hracka. Moc jsem s tim nenakoukal. Ted me zasponzorovala manzelka(po kolikate, to uz ani nespocitam :))Prijde mi celestron 8se plus okulary. Mezi my kone patri rybareni(pstruhova voda), strelba (cz 75 p-07), retro kompy(zx 128, amiga, c64),pinec, sipky a jeste par konicku, na ktery si ted nevzpomenu. To je asi vse.
Uživatelský avatar
Pavel68
Příspěvky: 30
Registrován: 15. 01. 2015, 10:59

Nováčci se představují

#621

Příspěvek od Pavel68 »

Ahoj,
Jmenuji se Pavel a po cca 28 letech se zkouším vrátit k astronomii. v dětství a mládí jsem prošel kroužky a kurzy jak na Štefanikově hvězdárně tak i Planetáriu v Praze a jak jsem zjistil tak nejen že to funguje dodnes, ale současně jsou tam i někteří lidé které jsem měl tu čest poznat a pracovat s nimi. Mimo jiné Pavel Suchan, Pavel Najaser či Petr Sojka. Dokonce jsem po absolvování kurzu chvilku i na hvězdárně prováděl ... ale to bylo hodně dávno, takže začínám od začátku na pozorování jsem si pořídil NEXSTAR 127 SLT MAK a na focení STAR ADVENTURER a vzhledem že mě živí komerční fotografie tak o foto vybavení nouzi nemám ale budu používat budˇNikon D700, NEBO D610 a objektivy 14-24, 24-70, 70-200 F 2,8 se vším potřebným spouště filtry atd a jako kompakt asi nejvíce Fuji X10 má v podstatě plné manuální ovládání jako DSLR tak snad pro začátek to postačuje a uvidíme jak se vše naučí. Pár prvotin je zde http://www.foto-prucha.cz/astro.html

Uživatelský avatar
miky555
Příspěvky: 12
Registrován: 13. 08. 2015, 15:20

Nováčci se představují

#622

Příspěvek od miky555 »

Ahoj

V jednu májovú noc mi pri ceste domov ušiel autobus. Z železničnej stanice to mám domov dobrých 8-9 kilometrov poľnou cestou, ale keďže počasie bolo super, vybral som sa pešo. Cestou som bol fascinovaný hviezdnou oblohou v našom okolí a už volným okom bolo zopár objektov pekne viditeľných, dokonca aj galaxia v Androméde, čo ma dosť prekvapilo. Hneď, ako som prišiel domov, vytiahol som tridsaťročný ruský triéder a trošku sa potúlal na oblohe. Povedal som si že stojí to za to a reku že si zaobstarám nejaký ten teleskop. No a kde začať som riešil rovno na tomto fóre... aa katastrofa. Nič v zlom, ale je tu už také množstvo informácií, že sa z toho laik len tak ľahko nevysomári, ani keď veľmi chce. 256/1200 dobson je tu veľmi častým teleskopom, aspoň teda podľa popisov vami používaných prístrojov, tak som si ho kúpil od jedného chlapíka, čo predával flextube za 300€ a vôbec nevedel, ako sa s tým správne narába a na zrkadle bola extra hrubá vrstva prachu, nejaké myšacie bobky. Prišiel som domov, sfúkol zrkadlo, počkal na bezoblačný večer a kukol do teleskopu. Podla jednoduchej obrázkovej knižky Nočná Obloha som si vybral pár objektov a začal som planetárnou hmlovinou v líre. Pri prvom pohľade som doslova sadol na riť. Priznám sa že mi trvalo cca 40 minút kým som ju našiel,ale stálo to za to, oheň splanul a žena iba krúti hlavou, že som schopný vstať o tretej ráno a číhať vonku aj keď je -10. Za pár mesiacov už najznámejšie objekty našej oblohy nájdem tak, že občas nepoužijem ani hľadáčik. Už som si objednal ďalšie okuláre, keďže setové nestačia. 32mm už je doma a na 6-7mm sa šetrí, k 10mm a 25mm. Pôvodne som fotiť nechcel, ale už silno nad tým uvažujem, teda zo začiatku iba nad poncetkou a skúsim niečo kompaktom, už som si vyrobil nádstavec a fotil mesiac, čo vyšlo celkom dobre. No aj tak ma najviac baví, keď niečo hľadám na oblohe a veľakrát objavím niečo úplne iné a občas i oveľa hodnotnejšie. Najviac ma bavia planetárne hmloviny, keďže je občas dosť prča ich vôbec nájsť a žasnem nad hviezdokopami. Každý, kto si chce zaobstarať teleskop, nech siahne po čo najväčšom priemere, lebo uvidí toho oveľa oveľa viac.
Dobson SW 254/1200 flextube, super plossl 32mm, 25mm, 10 mm, omegon super plossl 17mm, barlov 2x, baader solar filter, kopec mesačných a planetárnych filtrov, nikon D3300 s T krúžkom a najtmavšia záhrada v širokom okolí.
Uživatelský avatar
Beasty
Příspěvky: 353
Registrován: 29. 03. 2007, 22:18

Nováčci se představují

#623

Příspěvek od Beasty »

Zdar lidi. Skoro ani nevim jestli pisu prispevek do spravne kategorie ale ze vseho co jsem procetl se to asi hodi sem. Ja jsem musel zajem o vizualni (pristrojovou) astronomii prerusit na cca 3 roky vzhledem k velkemu zivotnimu rozhodnuti a tim byla nase relokace na Novy Zeland. Svet astronomie a kosmonautiky jsem sledoval i nadale ale trochu mi trvalo sehnat finance na koupi dalekohledu. Ted jsem hrdy vlastnik "ctyrstovky" a jsem vlastne zacatecnik, protoze jizni obloha je neco uplne jineho.
Vcera jsem mel vlastne prvni kompletni pozorovaci noc v kuse. Protoze zijeme v Aucklandu podnebi je tu hodne ovlivnovano morem - dve pobrezi - 2 oceany. Malokdy se stane ze noc je jasna vic nez nekolik hodin v kuse - zvlaste posledni dobou :-). Ale od patecniho rana jsem jeste nespal dneska ale pujdu jsem totalne mrtvej
Takze vlastne ano postnul jsem prispevek do spravneho vlakna :-)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Nováčci se představují

#624

Příspěvek od Karell »

Tak nezapomínej podělit se s námi o zážitky z pozorování jižní oblohy. Případně můžeš přidávat i zajímavá pozorovací místa. Hlavně z oblasti kolem Taupa, to je moje srdcová záležitost, v roce 2009 jsem tam strávil nezapomenutelný měsíc života. A tiše ti závidím, NZ je nádherné místo pro život.
Uživatelský avatar
Beasty
Příspěvky: 353
Registrován: 29. 03. 2007, 22:18

Nováčci se představují

#625

Příspěvek od Beasty »

To Karell:
Ja jsem vlastne uvazoval o nejakym deniku. Ale vzhledem k tomu ze se venuji jen vizualni astronomii tak by to asi nebylo uplne zazivne: neco ve stylu: Tak jsem koukal na "skrinku s drahokamy", dobry seeing, mesic trochu prezaroval oblohu ale jinak perfektni podminky, namirim, koukam.... Je tam, je krasna... Dalsi objekt... Kolem Taupa jsem jeste nepozoroval, ale mame tam chalupu, tak priste vezmu dalekohled sebou. Mel jsem ale sanci stravit nekolik noci v oblasti High Country mestecko Twizel (kde se mimo jine natacely sceny z Pana Prstenu) a to byla lahoda na dusi. Tato oblast je povazovana za jednu z nejlepsich pro astronomii na svete. Mimo jine je zde i svetoznama Mt. John Observatory. Az budu mit nejaky extra dolary tak si tady koupim nemovitost - jenom kvuli te temne obloze.... ;-)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Nováčci se představují

#626

Příspěvek od Karell »

Jižní ostrov jsem vůbec nenavštívil, na to nebyl bohužel čas. Když píšeš o Pánovi prstenů, tak jsem byl v Mordoru a skoro v Hobitíně, tam mě ale od přímého vstupu zastavilo přemrštěně drahé vstupné. A to jsem tam byl v době, kdy byl NZ$ ani ne za 13,- Kč. Podívej se ale tady na AF do sekce pozorování. Uvidíš, že zápisy z pozorování jsou vděčným tématem ve svých nejrůznějších podobách. Ať už pozorování planet či DSO. Mnoho z těch nejzajímavějších objektů severní oblohy má svoje vlastní vlákna, každé pozorování může přinést nějaký nový poznatek či zaznamenáníhodný detail. A to už se dostanu k tomu, že jižní, tedy pro nás nesmírně atraktivní obloha, je tam zmiňována pouze okrajově z několika krátkodobých pobytů našich kolegů.
tatin
Příspěvky: 5
Registrován: 08. 04. 2016, 23:43

Nováčci se představují

#627

Příspěvek od tatin »

Ahoj,
jmenuji se Vlastik a je mi 57 let. Bydlím v Postřelmově, což je větší obec nedaleko Šumperka. Pohled na noční oblohu mě zajímal už od dětství, ale kromě několika pohledů do vypůjčeného dalekohledu a jsem toho moc nenapozoroval. O vánocích jsem dostal nový SW Dobson 150/1200. První pozorování na terase rodinného domu mi doslova vyrazilo dech - Měsíc, Jupiter, Orion no prostě paráda. Ale jak se říká s jídlem roste chuť, nechci zůstat u základního vybavení dalekohledu. Přemýšlím o dalších okulárech, případně filtrech. Začal jsem shánět další informace a tak jsem se dostal i na astro-forum. Pozorně ho pročítám už několik týdnů a jsem vděčný za každou novou informaci. Díky.
Uživatelský avatar
balkon
Příspěvky: 78
Registrován: 22. 04. 2016, 08:48
Věk: 37

Nováčci se představují

#628

Příspěvek od balkon »

Ahojte,

Volám sa Robo. Nočná obloha ma fascinuje odjakživa, vzdialené svety atď. Vždy som ich pozoroval iba voľným okom. Už pár mesiacov dozadu som sa rozhodoval nad kúpou teleskopu. Prelustroval som tu všetky možné odporúčania a nakoniec som skončil u Dobsona 8". Síce je to doslova kus nábytku, ale ako ste radili, ostalo niečo na príslušenstvo. ;)
Prvé pozorovanie som s ním zažil minulý týždeň kúsok od mesta:
Spln mesiaca - ten sa mi moc nepáčil, dosť ma oslepoval...
Jupiter - prvýkrát v živote vidieť takýmto spôsobom pásy, mesiačiky, no proste super.

Odvtedy sa bohužiaľ počasie neumúdrilo, robota tomu tiež nepridáva, takže mi ostáva iba čakať na ďalšiu vhodnú príležitosť.

Dokúpil som si aspoň dvojitý polarizačný filter hlavne kvôli tomu mesiacu a k základným okulárom aspoň jeden planetárny SW 7mm. Dúfam, že som na základe milión odporúčaní spravil dobre?! :)

A samozrejme, ak je niekto z okolia, tak sa rád pridám k pozorovaniu ako som to písal vo vedľajšej téme.



Uživatelský avatar
Zavuloun
Příspěvky: 8
Registrován: 16. 05. 2016, 22:14
Bydliště: Zlín
Věk: 38

Nováčci se představují

#629

Příspěvek od Zavuloun »

Ahojte,
rád bych se zde taky představil. Jmenuji se Jakub. K astronomii se vracím po cca 15ti letech. Té doby jsem pozoroval přes refraktor 60/800. Bohužel nevím kde je mu konec.
Teď jsem si nechal od manželky nadělit k třicátinám dobsona 200/1200.
První pozorování proběhlo na terase. Měsíc - Super. Tolik detailů při 120x jsem nečekal. Jupiter - slabě rozpoznatelné pásy mračen, ale přesto spokojenost a pohled na jeho seřazené měsíce :D.
Jediné co mi kazí pozorování od domu je pouliční osvětlení.
Tak jsem před týdnem vyrazil kousek za město (Zlín) a to byla paráda!
Jen jsem zjistil, že jsem už vypadl z orientace na obloze a tak hledání nebylo jednoduché. DSO jsem bohužel nenašel :-[
Musím se začít znova učit ::)
Tak jsem se včera vypravil na zlínskou hvězdárnu (byla zde přednáška o pozorovatelných objektech v letních měsících, vedená Ing Arch Havlíčkem).
Kdyby byl někdo z okolí Zlína ochotný předat pár zkušeností přímo při pozorování, budu velice rád.

S přáním jasných nocí.
J.
Dobson 200/1200
Uživatelský avatar
lapierre
Příspěvky: 10
Registrován: 30. 04. 2016, 10:34
Bydliště: Krnov

Nováčci se představují

#630

Příspěvek od lapierre »

Přeji pěkný večer všem na astrofóru. Jsem zde zaregistrován již nějakou dobu,takže je slušností se představit. Bydlím v Krnově,téměř na hranici s Polskem,živím se jako CNC technolog,mám tři dospělé syny, psa,kocoura a jednu ženu. Ze všeho nejradši jsem v sedle horského kola,takže buď lítám po lese nebo v bike parku. A když je venku moribundus, sedím u vintage hifi aparátu a poslouchám dobrou hudbu. Před cca 14dny jsem na radu zdejších zkušených kolegů zakoupil Dobsona 254/1200. (dárek k 50tinám) Dva dny jsem pozoroval hlavně Jupiter,Mars a Saturn. Nebudu to okecávat. Nááádhera. Od té doby utrum! Zataženo, oblačno. Měsíc se ztratil z oblohy. No ale léto ještě nekončí,snad se dočkám. Každopádně jsem chycen... Přeji všem jasnou noční oblohu.
Odpovědět