Dalekohled pro laika

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5408
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Dalekohled pro laika

#1

Příspěvek od vla »

Již jsem to sem dával, ale hbitý moderátor to hned sloučil, do témat pro začínající astronomy, ale tohle prostě není ten případ. Takže znova: jedná se o člověka, který ví jen to, že hvězdy svítí, nemá žádné ambice na větší rozvoj astropoznání, jen se chce čas od času na něco hezkého podívat, když už sedí na zahradě a kouká nahoru. Obrátil se na mě s dotazem jestli dobson 200mm je na toto vhodný, schválil jsem mu to, jenže pak zrušil s tím, že výběr bude třeba lépe promyslet. Jedná se o skupinu lidí, kteří prakticky nic neví, nicméně něco hezkého by tu a tam v rámci relaxace rádi uviděli. Budou mít problém takové objekty najít, nějaké nejasné mlžinky je nezajímají, takže nakonec se kloním k nějakému achromátu cca 100/1000, podívají se na nějaké jasné hvězdy, časem se naučí planety, měsíc a Slunce asi najdou snadno. Pak snad pár nejjasnějších mlhovin a hvězdokup, možná nějakou zajímavou dvojhvězdu a víc toho asi nebude. Jelikož jich je více, také děti kolem 7-10 let, chce to pohon, protože když už nějaký objekt najdou (třeba nápovědou po telefonu) chtějí ho vidět všichni a ne neustále nahánět do zorného pole. Poradit ideál je dle mě trošku ošemetné, takže jsem tady poprosil o radu, čekal jsem nějaké spíše od zkušenějších, kteří se třeba s podobným požadavkem setkali. Odpovědět stihl Arbatan, celkem jsme se asi shodli a pak zapracoval moderátor a toto pro opravdové astronomy celkem nezajímavé téma zařadil mezi ostatní, kde pochopitelně zapadlo. Cena cca. 10 tis. přenosnost nerozhoduje. K dalekohledu, který jsem uvedl bych to viděl na EQ3-2. Kolem té ceny lze u p. Matouška koupit i newtona 150/750 na dané montáži. Zkuste se prosím zkušení zamyslet co je dle vás optimální pro tento účel a proč. Moderátora prosím ať zatne zuby :) a zkusí toto téma takto ponechat, stačí třeba 14 dnů, pak to klidně může i smáznout.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1469
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Dalekohled pro laika

#2

Příspěvek od Yarkho »

Neviem, či EQ montáž pre takto neznalého začiatočníka nie je príliš.

Napadá mi tento refraktor http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -7932.html
Síce ho nepoznám, ale má prijateľný rozmer/váhu, GoTo, ako refraktor relatívne bezúdržbový a na malé zväčšenia by to mohlo stačiť.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 510
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Dalekohled pro laika

#3

Příspěvek od PetrK »

Dobsona 200 s RedDotem bych se nebál doporučit; začínat se s ním dá bez problémů. Laikům toho může ukázat trochu víc než achromát, jen bohužel nevypadá tak jak si lidi představují "astronomický" dalekohled. Začátečník má výhodu, že difrakční paprsky neřeší tak moc jako pokročilejší. Naopak jsou nadšení když Vega vypadá jako "opravdová" hvězda stylu Orion Vaše čokoládová hvězda.

Asi hodně záleží na tom co ho bude bavit.
Na kochání hvězdičkami, velkými krátery na Měsíci a skvrnami na Sluníčku preferuji triedr se stabilizací nebo s vhodným stativem.

Když chci pozorovat detaily na planetách a nepřeberné množství drobných kráterků na Měsíci a nějaké mlhoviny, tak vytahuji 200/1200.
Možná jsem postižený tím, že mne baví koukat na DSO. Ale i na Jupiteru vidím víc detailů ve dvoustovce, než v menších průměrech. Pochopitelně se mi s tím nechce občas tahat, tak beru zavděk něčím menším.

Pohon bych asi neřešil. To má smysl jen kdy něco chci ukázat deseti zvědavcům. Každý se velmi rychle naučí dalekohled postrkovat; tedy až na malé děti a opilé začátečníky. Navíc pro většinou laiků je zajímavé poznání, jak rychle ten obraz utíká; lidi normálně nevnímají jak rychle se Země otáčí. EQ bych zavrhl. Člověk co nemá astro ambice se s tím bude jen trápit. Azimutální montáž je na kochání oblohou dokonalá.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5408
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro laika

#4

Příspěvek od vla »

Go to ne, to by neustavili, ovšem pohon potřebují. Paralaktika je na ovládání naprosto stejná jako dobson, povolím aretace a otočím kam chci Utáhnu a motor udržuje polohu. U newtona se případně přetočí tubus. Fakt radši názory zkušených a neradit proti tomu co je v zadání.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro laika

#5

Příspěvek od Karell »

Vláďo, kolik odhaduješ, že budou schopní si sami nalézt objektů a jak dlouho je to bude bavit? Navíc planety jsou teď v pozicích, ve kterých na nich toho příliš neuvidí. Obávám se, že hledáš řešení něčeho, co vlastně řešení nemá.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro laika

#6

Příspěvek od Artaban »

Požadavky laika jsou opravdu jiné, než ty naše. Asi nebudou zkoušet, co lze za duchařiny ještě pozorovat. Pozorování bude asi jen přes léto možná někde u grilu a tekutinou s určitým množstvím voltů ;)
Myslím, že bude více přirozené hledat objekt pohledem podél tubusu refraktoru. Je to jak střilet vzduchovkou. Po hrubém najetí na cíl kouknout do hledáčku, dát na střed a je to. To může bavit i větší děti.
Nikdy nezapomenu, jak jsem někdy tuším v roce 1988 začal pozorovat refrákem 80/1200. Bylo to pro mě tehdá velký dělo a planety a Měsíc, to byla pecka. Po přechodu na Dobson 300/1500 už nebyl v planetárním pozorování tak velký rozdíl, jak jsem čekal. U DSO zamozřejmě ano. Ale i tak první pozorování DSO 80mm refraktorem bylo supr. Třeba M27, nebo M57 a další vypalovačky byl z kraje spokojený pohled.
Můj názor už jsem řekl minule. Myslím, že i ten 90mm by stačil. http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 8&idp=2751
Na blbnutí už pěkná roura a cenově vpohodě. 100mm trochu lepší a třeba M13 už ukáže nějaký ty hvězdy. Cena mě už ale příde moc.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro laika

#7

Příspěvek od Artaban »

Karell : S tím moc nesouhlasím. Ikdyž jsou planety nízko, tak za lepšího seeingu je v těch menších průměrech pěkný pohled. Kdysi jsem se takto něco napozoroval a rád na to vzpomínám. No a Měsíc je supr skoro vždy. Navíc myslím, že tuhle otázku kolega vla už neřeší.
Bude skupinka lidí a je šance, že někdo se bude chtít posunout dál a to je taky pěkný.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro laika

#8

Příspěvek od Karell »

Jasný, asi máš kus pravdy, já se jen nedokážu oprostit od představy, jak někdo na montáži s pohonem se snaží něco na obloze najít. Někdo, kdo podle vyjádření Vládi, nemá vůbec představu, co vlastně hledá. Už jsem na vlastní oči viděl, jak ne úplný začátečník na paralaktice bez pohonu nebyl schopný nalézt ani ten Měsíc. Nedokázal totiž spojit pohled okem a dalekohledem. Prostě nepoznal, kam míří. Ale třeba to byl už fakt extrém.
Edit: nezlob se, ale na druhou stranu, když napíšeš, že na planety je pěkný pohled tak si myslím, že to hodnotíš svými zkušenostmi.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5408
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro laika

#9

Příspěvek od vla »

Karell píše:Vláďo, kolik odhaduješ, že budou schopní si sami nalézt objektů a jak dlouho je to bude bavit? Navíc planety jsou teď v pozicích, ve kterých na nich toho příliš neuvidí. Obávám se, že hledáš řešení něčeho, co vlastně řešení nemá.
Proto jsem to sem dal, jako dotaz spíše na zkušené kolegy, kteří už se mohli s takovýmto problémem setkat. Optimální řešení fakt nevím, třeba tady něco z někoho vypadne. Přinejhorším koupí a zase prodají, taky je stále možné, že mi tu někdo vysvětlí proč je to nesmysl. Já ten správný argument nemohu najít. Zatím se kloním k refraktoru jak jsem psal, je tam i jednoduché pozemní využití, což u newtona tak úplně není, ale ten zas dá lépe to málo astroobjektů, které budou třeba s dopomocí najít. Jestli to třeba někoho z nich chytne více teď nemá cenu řešit.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro laika

#10

Příspěvek od Artaban »

Karell píše:nezlob se, ale na druhou stranu, když napíšeš, že na planety je pěkný pohled tak si myslím, že to hodnotíš svými zkušenostmi.
Jistě jsou to mé zkušenosti, ale i zkušenosti jiných. Současný pohled na planety velkým dalekohledem, je horší než před pár lety. Menší průměr dalekohledu tu výšku planet nad obzorem řeší méně. Vhodné zvětšení u menšího dalekohledu, je asi 120x. Obraz je trochu klidnější a příjemější na pohled. Není tak hodně jasný, jako když u velkého dalekohledu dáš malé zvětšení. Podobné to je u Měsíce. Přitom základní detaily jsou už celkem dobře vidět. V lepších podmínkách pak lze jít na zvětšení 150-170x. Co víc, si naprostý laik může přát. Pokud tohle laik nepovažuje za pěkný, tak ať věnuje čas něčemu jinému. Teprve když bude chtít v planetárním pozorování víc pokročit, tak narazí na několik problémů, ale to už bude spíš hvězdář, než laik.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dalekohled pro laika

#11

Příspěvek od g »

podle mne obstojné:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... erung.html
s
http://www.supra-dalekohledy.cz/pohon-s ... -4446.html
do desíti to není, ale na 13,5 to jde. Ten dalekohled jsi sám doporučoval. Je dobře vybaven, má slušný výtah, je F/6..
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Duponte
Příspěvky: 63
Registrován: 05. 05. 2008, 19:31
Bydliště: Parndorf

Re: Dalekohled pro laika

#12

Příspěvek od Duponte »

Podobnu ulohu som dostal aj ja pred tyzdnom/dvoma.
Jednoducho clovek chce dalekohlad, ale k astronomii nema vztah. Chce sa len raz za cas pozriet ked daco uvidi. Z terasy, z balkona, zo zahrady.
Ja osobne som reflektor pre takehoto cloveka zavrhol. Nikdy to ten clovek nebude kolimovat. Rozhadze sa mu to a hodi to do pivnice. Chce daco co len schmatne a pozera. A ak bude aj velkohubo vyhlasovat, ze bude pozorovat kazdu noc, tak podla mna tak raz za 3 mesiace a mozno 3x cez leto k tomu.
Este som mu nic neodporucil, ale pozeram mu daco typu dlhsi achromat na obycajnej azimutalnej montazi napr.AZ5. Lebo samozrejme nechce to drahe, nechce to mat vyfesakovane, chce len daco co schmatne a pozera.
SW ED80, N130/1070
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dalekohled pro laika

#13

Příspěvek od g »

Mým názorem levný achromát ne a zvlášť pro dlouhodobější vážnější zájem. Měl jsem TAL100/1000, nebyl špatný, ale při pozorování Měsíce, Marsu a Jupiteru na ED80 nestačil. TAL100 byl dobře proveden, měl kvalitní zenitové zrcátko a nadstandardní Plőssly. Současné levné achromáty mají často plastové objímky, setové okuláry v tom lepším případě nedbalé Kellnery a navíc setová zenitová zrcátka slávu nepřinesou, o přibalených barlow lépe pomlčet. Pozorování blízko zenitu není ani se zrcátkem zázrak pohodlnosti, při obzoru je zase lépe zrcátko nemít. Krátký achro s barevnou vadou je při větším zvětšení diskvalifikován. Newton 6" F/6 newton nebude mít barevnou vadu, tento GSO se zdá být dobře proveden, s dobrým výtahem, pavoukem i uchycením sekundáru. Mám zkušenosti s více GSO, SW newtony s pevným tubusem a vždy kolimace dobře držela (pokud není použita hrubější síla). Nakonec VLA sousedy zná a jednou za rok jim může seřídit. Newton 6" F/6 může ukázat planety na úrovni 100mm refraktoru bez barevné vady, na DSO bude také lepší (lze už použít i méně ostré UHC filtry) a na Měsíci díky průměru za dobrého seeingu rozlišením refraktor porazí. V dobrém plősslu nebude ani výrazně rušit koma (komy prosté pole cca 36°). Newton 150/900 je při tom neméně transportovatelný než dlouhý achro. V současné běžné distribuci je prakticky jediným achromátem na úrovni tento:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ektur.html

Když porovnám dva dalekohledy a to celkem dobrý (díval jsem se "horší" modrou verzí) SW 100/1000 s GSO 150/900, volil bych newton (ačkoliv stativ u SW je výrazně lepší):
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... 000mm.html
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... erung.html
(odkaz na levný pohon jsem už uváděl, s refraktory pod kvalitu Evostar 100/1000 bych nechtěl jít)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro laika

#14

Příspěvek od Artaban »

Holt jestli blbuvzdornost refráku, nebo větší průměr Newtona. Být to pro hvězdáře, tak bude lepší spíš větší dalekohled.
Takhle je taky ale třeba ještě zvážit kratší temperaci a klidnější obraz refráku. Pozorování za dalekohledem a možnost pozorovat přírodu atd. Skoro F10 si bude víc rozumět s okuláry. Při skoro stejné délce 900 vs 1000mm bude asi refrák (3,5kg) lehčí. Jdu radši něco dělat :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro laika

#15

Příspěvek od Roman (Rick) »

g, to vypadá, že skôr riešiš ďalekohľad pre seba, nie pre laika.

Nečítal som to úplne všetko, ale podľa toho, čo píše vla hore v prvom príspevku, by som sa tiež klonil k malému refráku okolo 100mm na ľahšej EQ montáži (EQ3-2, EQ5) s pohonom. Pre nich aj obyčajný achromát (ES, SW, Celestron atp) bude určite poskytovať zaujímavý pohľad. Keď som mal doma ES 127/f6.5 na EQ5, bolo to stabilné (aj bez 2" nôh od EQ6) a občas som tú zostavu prenášal v jednom kuse, nebola nejak ťažká. ES, síce achromát, dával veľmi dobrý obraz (v pohode sa dal pozerať aj Jupiter pri 200 násobnom zväčšení, modré halo tam bolo, ale nerušilo). A hlavne, začiatočníkom bude farebná vada vadiť určite menej, ako tunajším fajnšmekrom ;).
Odpovědět