Pozorování Perseid v Praze

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
TomasKrulis
Příspěvky: 2
Registrován: 06. 08. 2017, 14:45
Bydliště: Praha 8

Pozorování Perseid v Praze

#1

Příspěvek od TomasKrulis »

Ahoj,
v souvislosti s blížícím se maximem Perseid (teda, doufám že už nebylo :D) bych se rád zeptal, jaké máte zkušenosti s pozorováním roje v Praze? Moc by mi pomohl tip na místo s rozumným poměrem vzdálenosti a míry světelného znečištění.
Jako pozorovatel jsem nováček, bohužel nemám auto, takže jsem závislý na hromadné dopravě nebo "došlapu." Mám možnost pozorovat u prarodičů nedaleko od Prahy, ale zatím bych rád zkusil Prahu.
Vlastním dalekohled SkyWatcher N 114/500. Vzhledem k rozumné váze jsem schopen se s tímto dalekohledem přesouvat, a snad mu to příliš neškodí...
Předem děkuji za reakce, doufám, že neduplikuji jiný příspěvek...
Zdraví Tom
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Pozorování Perseid v Praze

#2

Příspěvek od martin b »

Primárně na Perseidy vůbec není potřeba dalekohled, meteory se typicky pozorují pouhým okem.
Co se Prahy týče, jasnější meteory srovnatelné s jasnějšími hvězdami vidět budou, ty slabší ale pochopitelně zaniknou, a člověk jich tedy určitě neuvidí desítky za hodinu, jako by tomu bylo pod temnou oblohou.
TomasKrulis
Příspěvky: 2
Registrován: 06. 08. 2017, 14:45
Bydliště: Praha 8

Re: Pozorování Perseid v Praze

#3

Příspěvek od TomasKrulis »

Děkuji za odpověď, dalekohledem chci pozorovat i další objekty, jen jsem si myslel, že takto uvidím více.
Mám to teda chápat tak, že konkrétně v Praze/městských oblastech je rozhodující světelné znečištění vůči rozdílu oko/dalekohled?
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Pozorování Perseid v Praze

#4

Příspěvek od martin b »

Meteory jsou úkazy velkého úhlového rozměru. Dalekohledem se sice taky pozorovat dají, ale typicky třeba triedrem, aby se tam nějaké meteory vůbec vešly. Kdyby měl člověk štěstí a zrovna se mu do zorného pole trefil nějaký rozpad meteoru, nebo něco takového, tak to samozřejmě bude pěkný pohled, ale jinak to není moc vhodné.
Zajímavější je určitě spíš vyjet někam pod temnou oblohu a koukat, jak tam pořád něco létá.
Odpovědět