Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
RomanN
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2015, 00:49

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#1

Příspěvek od RomanN »

Dobrý večer, jsem začínající pozorovatel vesmíru (astronom?) a plánuji zakoupit tento dalekohled Messier NT-150L EXOS 1. Tak jsem se chtěl zeptat, jednak zda je to vhodná volba pro začínajícího pozorovate a zda má někdo s tímto dalekohledem zkušenosti, dobré i špatné. Tento dalekohled bych si chtěl pořídit také proto, že umožňuje fotografování digitílní zrcadlovkou. Pozorování hvězdné oblohy budu provádět na zahradě u svého domu na vesnici v severních čechách. Zprvu se bude jednat o pozorování vesmírných planet např. měsíce a pak bych chtěl také zkusit mléčnou dráhu, či nějakou bližší mlhovinu. Budu rád za každou radu. Děkuji.
Uživatelský avatar
caradoc
Příspěvky: 171
Registrován: 04. 02. 2014, 09:07
Bydliště: Liběchov
Věk: 49

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#2

Příspěvek od caradoc »

dobrý večer,... no co na to říct,
Bresser Messier, také jsem po něm pokukoval v začátcích, ale osud, tomu chtěl jinak,.. tebou zvolený dalekohled má zrcadlo 150mm a ohnisko 1200mm, myslím si že pro začínajícího astronoma je ohnisko pekelně velké, obzvláště pokud bude na nemotorizované montáži,.. laicky řečeno,.. jakákoli planeta ti ujede ze zorného pole opravdu za chvilku,,.. budeš jen kroutit kolečkem a celé se to bude třást jak ratlík,.. může se stát že po čase budeš zklamaný a astro zahodíš dřív než začneš,..
píšeš o mléčné dráze, mlhovinách, focení apod,. tak s touto montáží a tímto teleskopem focení nepřipadá v úvahu, protože rychlost rotace země bude příliš velká a při např 30 vteřinových expozicích budou z hvězd čárky,..
nechtěj za každou cenu velké ohnisko, podívej se po něčem co má ohnisko do 750mm, ideálně třeba 400mm, lehký refraktorek, na montáži Celestron CG4, (motor aspoň v rektascenzi), zde můžeš fotit a pozorovat co hrdlo ráčí, ovšem za jistých omezení,.. ta omezení časem zjistíš, poznáš,..
pročítej zde, najdeš plno možností, nápadů, návodů, neukvapuj se, dej všemu dostatek času, prostoru a nedej na eshopy které vychválí kde co až do nebe a realita je úplně jiná,
::)

Caradoc
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#3

Příspěvek od vla »

Nějak nechápu proč radit člověku, který vyleze z baráku a má kolem sebe tmu, malý přenosný refraktorek atd. Pokud trvá na paralaktice, tak newton 150/750 + něco z řady EQ 5 (cca Exos2), ( nebo v nouzi EQ3/2-cca Exos 1). Pokud oželelí focení DS a postačí mu jen začátky focení planet, Měsíce, Slunce a hlavně vizuální pozorování je tu dobson co největšího průměru.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
RomanN
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2015, 00:49

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#4

Příspěvek od RomanN »

Dobrý den, děkuji za reakce. Chtěl bych říci, že jsem v astronomii úplný začátečník, nebo lépe ještě řečeno v plenkách a vážím si každé rady. Dlouho jsem přemýšlel, zda se na toto fórum přihlásit a položit dotaz. Nevěděl jsem, jak bude přijat od lidí, kteří již něco znají a mají za sebou. Tak bych chtěl přítomné požádat o trochu schovívavosti. Jak jsem psal výše, budu rád za každou radu a také za případný internetový odkaz, jak k technice, tak i k literatuře a dalšímu. Ještě jednou děkuji za názory. :)
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#5

Příspěvek od elon254 »

Zkušenější rádi poradí, ale není nad vlastní iniciativu RomanN. nejlepší je začíst se do vláken pro začátečníky, není nutné číst si úplně všech 100 stran diksuze, stačí nejaktuálnějších 10 str. abys byl v obraze a pak už se budeš ptát s větším přehledem a možná sám od dalekohledu, který sis původně vyhlédl, nakonec upustíš.

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1244978912
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1348228546
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#6

Příspěvek od Artaban »

nechtěj za každou cenu velké ohnisko, podívej se po něčem co má ohnisko do 750mm, ideálně třeba 400mm, lehký refraktorek, na montáži Celestron CG4, (motor aspoň v rektascenzi), zde můžeš fotit a pozorovat co hrdlo ráčí, ovšem za jistých omezení,.. ta omezení časem zjistíš, poznáš,..caradoc:  Proč radíš takovej nesmysl. To si má RomanN koupit krátkej refraktor o průměru jen 8cm, aby pak zjistil, že mu nevyhovuje?




Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
caradoc
Příspěvky: 171
Registrován: 04. 02. 2014, 09:07
Bydliště: Liběchov
Věk: 49

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#7

Příspěvek od caradoc »

omlouvám se za své navrhnutí maličkého refraktorku, nechal jsem se unést textem který RomanN uvedl, že by si zkusil focení, pokud by jej focení zaujalo, může pak refraktoru užít jako pointační, ovšem pokud je priorita pozorování, pak je refraktor opravdu nesmysl, proto jsem psal že "za jistých omezení", jak píše Artaban, jsou dvě cesty,.. já se nějak přiklonil k cestě focení,.. omlouvám se za zmatky,.. díky za pochopení,
Uživatelský avatar
RomanN
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2015, 00:49

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#8

Příspěvek od RomanN »

Tak, to bych se asi měl spíše omluvit já než caradoc. Jsem úplný začátečník ,u kterého kdy po zkoušení binárního dalekohledu a fotografování, zejména měsíce objektivem 400/5,6 dozrálo to, že bych se chtěl věnovat pozorování, ale také fotografování daleko vážněji. Proto jsem i takto laicky položil svůj dotaz. Děkuji všem za odpovědi. Nějak si nedovedu představit to, že bych pozoroval a neudělal žádnou fotografii. To by mě mrzelo. Chtěl bych se vydat nějak na půl. Tak se omlouvám, že jsem vznesl neklid do fóra.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#9

Příspěvek od Stanislavxyz »

Zkušenější rádi poradí, ale není nad vlastní iniciativu RomanN. nejlepší je začíst se do vláken pro začátečníky,
Možná strávíš pár hodin čtením a listováním, ale sám později asi zjistíš, že to stálo za to. Ušetříš dost možná nejen peníze nekupováním nevhodných věcí.

My to chápeme, úplný začátečník vážně nemá pojem, chce "takový ten dalekohled na té vysoké trojnožce" a pokud možno levně. Ale když si přečteš vlákno "dalekohled pro začátečníka" a pod., budou Tvoje představy daleko konkrétnější, ujasníš si co asi chceš (a na co máš) a pak Ti zdejší borci rádi poradí.
Takhle tu po sté budeme vysvětlovat, že za 15 000,- se prostě fotit moc nedá a nejspíš skončíme u Newtonova dalekohledu na Dobsonově montáži a focení se poodloží...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#10

Příspěvek od Bill »

bjektivem 400/5,6 dozrálo to, že bych se chtěl věnovat pozorování, ale také fotografování daleko vážněji.

Pokud máš Canon 400/5.6 L, tak je to velice rozumný objektiv na focení - jenom ne na Měsíc, na ten má příliš krátkou ohniskovou vzdálenost.

Ale mrkni tady, co se s ním dá vyfotit:






Stačí "jenom" vhodná montáž. Na pozorování ale potřebuješ úplně něco jiného :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
RomanN
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2015, 00:49

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#11

Příspěvek od RomanN »

Tak Bille to je paráda. K něčemu takovému bych se chtěl postupem času dopracovat. Ano vlastním Canon 400/5,6 L na který mohu připojit EOS 7D nebo 6D. Dále 70-200/4 L a 17-40/4 L 100/2,8 IS L. K uvedeným objektivům bych byl ochotný si pořídit případně telekonvertor. Tak bych klidně připojit i tuto fototechniku. Jen nemám s tím zkušenosti. Ty snímky mě dostaly. Až se klepu. Budu rád za každou radu, odkaz i informaci. Plně chápu, že vše nejde hned a najednou. Krok po kroku, pro mě už je posun i to, že pomalu opouštím myšlenku pořídit dalekohled v názvu. Velmi rád si nechám poradit od zkušenějších diskutujících. Děkuji. ;)
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4142
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#12

Příspěvek od biker.fm »

to RomanN: Pokud mas takovou zasobu ohnisek (objektivy), tak pro zacatek mas uz cim fotit. Takze me doporuceni je: sleduj zde bazar a kup si EQ montaz s pohony (NEQ5 ci podobnou), fotit prozatim kratsimi casy (bez pointace) a pro pozorovani dobsona s co nejvetsim prumerem (dle financnich moznosti co chces do toho vrazit). Pokud te to bude bavit, casem dokoupis pro foceni pointacni dalekohled a dalsi haraburdi k tomu potrebne.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#13

Příspěvek od Bill »

K uvedeným objektivům bych byl ochotný si pořídit případně telekonvertor
Tohle nemá moc cenu. DSO objekty nejsou zrovna malé - hodně jich je velkých a slabých. Telekonvertorem zhoršíš světelnost a utrpí i kresba.

Tohle je celé políčko APS-C snímače (Canon 40D) při ohniskové vzdálenosti 400mm:



Pro ten objektiv 400/5.6 najdeš určitě dost objektů!

M:736 750 113
Uživatelský avatar
RomanN
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2015, 00:49

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#14

Příspěvek od RomanN »

Děkuji za info. Tak jestli to správně chápu, tak na pozorování by mi stačil nějaký dalekohled na montáži dobson. Dobson mají označení v palcích a to nějak zatím nevím o co jde. Ted je také v inzerci prodej dobsona, ale jako začátečník nemám představu co je ztakového dalekohledu vidět. No a na fotogafování by byla jiná montáž to EQ a fotoaparát. Chápu to správně? Jen ještě nerozumím tomu, že už bych s vybavení na foto mohl fotografovat?Děkuji. :)
Uživatelský avatar
RomanN
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2015, 00:49

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#15

Příspěvek od RomanN »

Bille, můžeš mě trochu popostrčit a trochu vysvětlit pojem najdeš dost objektů? Trochu to vysvětlit, či nějak navodit např. odkazem atd.? Fotografie nádherná. Smekám. Takovou bych měl představu, kam bych se chtěl dostat. Děkuji ;)
Odpovědět