Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
caradoc
Příspěvky: 171
Registrován: 04. 02. 2014, 09:07
Bydliště: Liběchov
Věk: 49

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#31

Příspěvek od caradoc »

Já nevím, co si od toho slibuješ - mít EQ montáž s Newtonem a bez pohonu sdužuje všechny nevýhody. Není to vhodné ani na pozorování ani na focení.Bille, RomanN v tom má asi mírně zmatek což se nedivím. Romane já než jsem koupil svojí první bazarovou montáž jsem to zde pročítal necelých 5 měsíců. neukvapuj se a pročti ta vlákna co zde uvádí Elon254. Já už věděl že chci hlavně fotit, pozorování mě moc neláká,.. takže jsem šel cíleně na sestavu aby se dalo laicky fotit. Nejspíš nikdo zde nedokáže nakonfigurovat něco s čím druhý bude spokojený. Asi si opravdu každý musí projít tou metodou "pokus omyl", ale zdejší komunita dokáže značně ulehčit a zmírnit následky nevhodné koupě nebo nevhodného produktu či sestavy. Astro vyžaduje trpělivost, pročítej, nespěchej, ale jak říká Bill, montáž bez motorů je prostě masochismus.
Já měl první montáž Celestron CG4 s pohonem v RA, v současnosti mám Celestron CG5 v pohonech v RA a DEC, včetně dalších vychytávek jako je pointace, pointační dalekohled, Newton, filtry, apod..., ale cesta k tomu co mám doma mě trvala přes rok a půl a jsou v tom desítky tisíc,... a skoro vše je bazarové,.. a rozhodně nemám s nákupem hotovo a jsem naprostý laik,..
tož asi jsem moc nepomohl, ale než ve tvém případě střílet od boku, opravdu si pročti co a jak a proč funguje, co je potřeba na focení, co na pozorování, ale jsou to dvě cesty,.. :D
Caradoc
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#32

Příspěvek od Bill »

No ono by to šlo, ale:

1) EQ5 je horší než HEQ5. Jednak stabilita a taky přesnost pohonů. Asi by jsi ji časem vyměnil. Pokud by jsi ji koupil levně v "sekáči", tak proč ne. Ale spíše i s těmi motory, asi by se už to nevyplatilo dokupovat. U nové si nejsem jistý. Ale fotit s tím 400/5.6 by neměl být problém. Pokud by jsi měl HEQ5 + toho newtona, tak už by s tím mohlo jít za ideálních podmínek i občas něco cvaknout.
2) Newton na EQ montáži je trošku opruz - on ten okulárový výtah občas míří dost blbým směrem. Já to takhle občas provozuju, protože je pro mě GoTo důležitější, než určité nepohodlí. Ono pokud pozoruješ v určité části oblohy, tak můžeš povolit kruhy a newtona natočit tak, aby si nemusel používat exotické polohy z Kámasútry. Ale bez pohonu a bez GoTo mi to přijde jako sebetrýznění.

Tady se ta sestava prodala za 9 litrů asi i s docela drahým filtrem:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 049009/0#0

Za takovou cenu to určitě má smysl, někde se začít musí.



M:736 750 113
Uživatelský avatar
RomanN
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2015, 00:49

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#33

Příspěvek od RomanN »

Děkuji za názory. Jsem rád, že jste napsali, co si myslíte. Zbytečně bych investoval do něčeho z čeho bych byl časem zklamaný. Ano, je to pravda, mám v tom zmatek. Nechal jsem se unést článkem z časopisu Tajemství vesmíru. Budu tu dále číst vlákna na foru. Jít po dvou cestach najednou nelze. To stojí dost času,úsilí i finančích prostředků. Soustředím se na fotografickou cestu. Jsem rád, že zde mohu s vámi konzultovat mé laické nápady. Děkuji.
Odpovědět