Viditelnost měsíce na denní obloze

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Viditelnost měsíce na denní obloze

#16

Příspěvek od MilAN »

To bohužel není tak jednoduché.
Záleží to na úhlové vzdálenosti Slunce - Měsíc, když je malá tak Slunce Měsíc přezáří a Měsíc pak není pouhým okem viditelný.

Někde na českém webu jsem před cca rokem viděl tabulku, kde bylo jasně napsané jak to je s viditelností v závislosti na stáří Měsíce. Bohužel, odkaz jsme někde potratil a už týden to hledám. :'(Kdyby záleželo jen na úhlové vzdálenosti Slunce Měsíc, bylo by to triviální, zrovna tak asi jako ta tabulka, co jsi našel.  Ten celý problém  je už jen v té geometrii daleko složitější, záleží i na vzájemné poloze  Slunce a Měsíce vzhledem k horizontu,  resp. na deklinaci Slunce a Měsíce.( t.zn. i na roční době , i na denní době )
Jen tak na okraj, při stejném stáří Měsíce může  při kulminaci  být Měsíc ve výšce 17° nebo také 63°, zrovna tak je to se Sluncem
A to jsme jen u té geometrie. A potom následuje meteorologie.
Tabulka možné existuje. Ale je to zase jen jedna z mnoha naprosto nesmyslných  rádoby pomůcek, zrovna tak jako podobné programy.
Tebe baví programování, mně astronomie. Za sebe ti mohu říct, že mnně taková tabulka ani program nechybí, protože  ze zkušenosti z pozorování vím,  co všechno je potřeba uvažovat a zohlednit při jakémkoliv plánování pozorování. Výpočty jsou samozřejmostí .Ale ty jsou dobré pouze k té geometrii úkazů. Ostatní je jinde.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
izirajder
Příspěvky: 47
Registrován: 14. 03. 2014, 10:40

Viditelnost měsíce na denní obloze

#17

Příspěvek od izirajder »

Ak už máš program na polohu -> východ-západ Slnka v závislosti od súradníc a aktuálneho času (dúfam uvažuješ aj nerovnomerný pohyb zeme po elipse), tak pridať mesiac v jeho fázach nie je nič zložité. Ak myslíš viditeľnosť ako odraz slnečného svetla od povrchu Mesiaca dopadajúci na Zem, tak, to už pár dní po nove vidno "kosáčik". Ak je Mesiac na oblohe, tak je jeho "viditeľnosť" závislá od pozorovacích podmienok, nikdy to nie je v stave 0/1.
Uživatelský avatar
Žabák
Příspěvky: 16
Registrován: 30. 06. 2014, 15:27

Viditelnost měsíce na denní obloze

#18

Příspěvek od Žabák »

MilAN: Program je určený pro mírně poučené laiky, kteří chtějí vědět pár základních informací, nikoli pro zdejší komunitu. Typickými uživateli budou děti.

Zde jsem očekával, že mi někdo znalý poradí jak to přibližně je. Začínám se obávat, že se nedočkám.

Viditelnost Měsíce na denní obloze řeším kvůli grafické části aplikace, kde ho chci skrývat/zobrazovat podle nějakých rozumných pravidel.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Viditelnost měsíce na denní obloze

#19

Příspěvek od MilAN »

Protože neznáš zřejmě moc z astronomie, tak je ti těžko vysvětlovat, že na tak jednoduchou otázku  existuje jen strašně složitá odpověď a ve výsledku to závisí na tolika jiných okolnostech,že to nemá exaktní řešení. Tohle není něčí neochota, takhle to je.  A pokud existuje nějaká tabulka, určitě ji časem objevíš a  klidně  si ji i věř a používej.  Má to asi takovou váhu, jako předpověď počasí na příští únor. A je jedno, jestli  se na ten Měsíc budou chtít podívat děti, laici nebo profesionální astronomové.
P.S. : a když si vezmeš jen divadelní kukátko, je všechno jinak :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
izirajder
Příspěvky: 47
Registrován: 14. 03. 2014, 10:40

Viditelnost měsíce na denní obloze

#20

Příspěvek od izirajder »

Mne to pripadá, že to chceš podľa vlastných pravidiel a predstáv. Ak chceš deťom tvrdiť, že je Mesiac neviditeľný, tak Ťa tu v takých rozprávkach podporovať nebudú. To ako to v skutočnosti je, Ti už v odpovediach vyššie napísali
Uživatelský avatar
KEPLER2013
Příspěvky: 96
Registrován: 07. 05. 2013, 22:08

Viditelnost měsíce na denní obloze

#21

Příspěvek od KEPLER2013 »

to žabak skus se podívat na aplikaci "deluxe moon" a pokus se formulovat konkretně jaký rozdíl je v této aplikaci oproti tomu co ty si představuješ a případně co ten rozdíl má nového přinést uživateli
Uživatelský avatar
Žabák
Příspěvky: 16
Registrován: 30. 06. 2014, 15:27

Viditelnost měsíce na denní obloze

#22

Příspěvek od Žabák »

KEPLER2013: Konkurenci samozřejmě znám. Pokud jde o deluxe moon, tak se mi nelíbí - preferuji jednoduchou grafiku.
Uživatelský avatar
KEPLER2013
Příspěvky: 96
Registrován: 07. 05. 2013, 22:08

Viditelnost měsíce na denní obloze

#23

Příspěvek od KEPLER2013 »

to žabák nezlob se, ale komu není rady, tomu není pomoci,
celou dobu se bavíme o funkcích aplikace a ty najednou napíšeš, že konkurenci znáš a nelíbí se ti grafika, já vždycky myslel, že funkce aplikace je jedna věc a její grafika věc druhá, takže na mou otázku byla odpověď na ..........
Uživatelský avatar
Žabák
Příspěvky: 16
Registrován: 30. 06. 2014, 15:27

Viditelnost měsíce na denní obloze

#24

Příspěvek od Žabák »

KEPLER2013: Množina údajů, které takové aplikace mohou uživateli dát je  omezená. Jelikož všechny používají stejné algoritmy, mají i stejné výsledky. Hlavní rozdíl je tedy v tom, jak je naservírují uživateli. Může to být strohá tabulka, nebo i našlehaný dort jako deluxe moon (DM). Uživatel si vybere podle toho co se mu (ne)líbí.
Víc informací, nebo jiné informace než dává DM uživateli nedám, protože to nejde. Jenže ne každému se design DM libí a takovému uživateli chci nabídnout svůj program. Už je to jasné?
Abych měl grafiku OK, potřebuji alespoň částečně správně zobrazovat/skrývat Měsíc na denní obloze. Například nyní je Měsíc kousek od Slunce. Teoreticky by měl být vidět, prakticky ani omylem. Slunce ho přezáří a směrem ke Slunci se nedá koukat. Kukátko ani dalekohled neřeším, protože nejsem blázen abych koukal dalekohledem směrem ke Slunci a hledal Měsíc.
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Viditelnost měsíce na denní obloze

#25

Příspěvek od Vykuk »

V době od východu do západu Slunce bych ho nakreslil obrysově. S vnitřkem v barvě okolního nebe.
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Viditelnost měsíce na denní obloze

#26

Příspěvek od Rekmarik »

Víc informací, nebo jiné informace než dává DM uživateli nedám, protože to nejde. Jenže ne každému se design DM libí a takovému uživateli chci nabídnout svůj program.  
Obávám se že když bys šel cestou nějaké co nejpřesněji matematicky vyjádřené souvislosti všech těch faktorů a vlivů popisovaných výše, tak bys ve své smartfounové aplikaci nedosáhl reálného výsledku nebo lépe řečeno výsledku, který známe sami, když kouknem na oblohu.

To je podobné, jako kdy si v 3D grafickém programu nasimuluju zcela reálně všechny možné podmínky, jako tvar a povrch předmětů jejich odrazivost nastavím přesně světla jejich vlastnosti, nastavím atmosféru, propustnost rozptyl atd .. pak vypadá výsledek nerálně a tak člověk experimentuje a přehází světelné zdroje, předělá povrchy nebo pozmění bitmapy atd .. prostě se to musí ošulit a zjednodušit a občas se dá vykouzlit pěkný výsledek z mála - hádám, že právě ta grafická úroveň a design tě zajímá .. ale já osobně si teda myslím, že cesta nepovede přes složitě definovanou tabulku.
Hodně zdaru přeji, na mobilních aplikacích je fajn, to že ji člověk může v případě neužitku okamžitě zase vymazat, případně si ji ani nenainstalovat ...  8-)
Uživatelský avatar
KEPLER2013
Příspěvky: 96
Registrován: 07. 05. 2013, 22:08

Viditelnost měsíce na denní obloze

#27

Příspěvek od KEPLER2013 »

to žabák tak vidíš jaké máš mezery ve znalostech toho co chceš řešit, já měsíc viděl pouhým okem před 5 minutami a viděla ho i má 7letá vnučka, tak že není pravda jak tvrdíš "ani omylem", on je totiž skutečně vidět pokud nejsou mraky, skus se přesvědčit sám na vlastní oči
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Viditelnost měsíce na denní obloze

#28

Příspěvek od MilAN »

. Například nyní je Měsíc kousek od Slunce. Teoreticky by měl být vidět, prakticky ani omylem. Slunce ho přezáří a směrem ke Slunci se nedá koukat. Kukátko ani dalekohled neřeším, protože nejsem blázen abych koukal dalekohledem směrem ke Slunci a hledal Měsíc.Že lze napsat tolik nesmyslů ve 3 větách >:(
1/ Ten "kousek od Slunce " je nějakých 60°
2/ Prakticky je vidět bez problémů -díval jsem se v 15 hodin
3/ to si vyřeš sám, co jsi.Nikdo tě nenutí dívat se do Slunce, ale pokud není v zorném poli  kukátka, nikomu se ještě nic nestalo. Nestraš děti.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Žabák
Příspěvky: 16
Registrován: 30. 06. 2014, 15:27

Viditelnost měsíce na denní obloze

#29

Příspěvek od Žabák »

Rekmarik: Dík, přesně o to mi jde. Fotorealistickou grafiku dělá kde kdo, já chystám grafiku jako starý Disney.
Vykuk: Na denní oblohu mám připravené obrázky "děravého" měsíce, kde bude prosvítat barva oblohy.
Uživatelský avatar
Žabák
Příspěvky: 16
Registrován: 30. 06. 2014, 15:27

Viditelnost měsíce na denní obloze

#30

Příspěvek od Žabák »

KEPLER2013 a MilAN: OK, blbě jsem hledal. Byl mnohem dál, než jsem si myslel a mezi mraky jsem ho neviděl. Nejsem astronom, ani amatérský.
Odpovědět