Viditelnost měsíce na denní obloze

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
KEPLER2013
Příspěvky: 96
Registrován: 07. 05. 2013, 22:08

Viditelnost měsíce na denní obloze

#31

Příspěvek od KEPLER2013 »

to žabák těžko si dovedu představit, že bych tvořil něco o čem nemám ani potuchy, a vůbec si nepředstavím, že to co pak vytvořím bude někomu k užitku, mám za to, že někdo věcí a prostředí znalý by měl zadat úkol co požaduje a na základě tohoto zadání pak programátor vytváří aplikaci a tuto svoji činnost koordinuje s astronomem, jak můžeš vědět co uživatel aplikace vlastně potřebuje ???
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Viditelnost měsíce na denní obloze

#32

Příspěvek od Lamid »

Ak mozem,
ja si rad pozriem rozne aplikacie pre PC, tablet a smartfon.
Su to hracky a tie na rozhrani astro mam rad.

Na Zabakovu sa uz tesim, a bol by som rad keby tu boli prispevky ktore mu to pomozu nastartovat.

To, ze tu aplikaciu po 10 min zmazem je uz len na mne.
Uživatelský avatar
Žabák
Příspěvky: 16
Registrován: 30. 06. 2014, 15:27

Viditelnost měsíce na denní obloze

#33

Příspěvek od Žabák »

Lamid: Dík. Taky jsem si myslel, že tu dostanu odpovědi na některé otázky, i přesto že to budou otázky blbé a naivní.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Viditelnost měsíce na denní obloze

#34

Příspěvek od MaG »

Doufám, že to taky zkusíš třeba dnes a podíváš se, jak je třeba dnes Měsíc vidět, abys měl představu, jak blbá a naivní úloha to je. Když něco nemá řešení, protože je v tom moc parametrů, tak nezbývá, než se s tím smířit, ne se urazit. jasně tu zaznělo, že to záleží minimálně na stavu atmosféry a pozorovatelově oku nebo přístroji a to zdaleka není vše, ale třeba tyto dva parametry žádnou rovnicí nevyjádříš.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 876
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Viditelnost měsíce na denní obloze

#35

Příspěvek od Stanislavxyz »

Já jsem se k tématu původně nechtěl vyjadřovat - ostatně také Žabákovi moc nepomůžu, protože neodpovím na jeho otázky - ale pořád si říkám, k čemu to bude dobré? Jestli je Měsíc na obloze skutečně pozorovatelný a to pro jedno konkrétní místo, čas, pozorovatele, zjistí každý nejlépe tak, že se podívá na oblohu. To může udělat hned, zadarmo, bez telefonu a výsledek bude 100% správný. Jak již napsali ostatní výše- tolik faktorů ovlivňujících viditelnost může takový jednoduchý program těžko postihnout... Vždyť je to nesmysl- někdo se špatným zrakem třeba mladý Měsíc neuvidí vůbec a jiný ano. Na tom samém místě, v tentýž čas... Proč nenamalovat Měsíc tam kde je a jestli je vidět, nebo není, si každý snadno zjistí.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
izirajder
Příspěvky: 47
Registrován: 14. 03. 2014, 10:40

Viditelnost měsíce na denní obloze

#36

Příspěvek od izirajder »

Neviem aká je Žabákova predstava o grafike, ale ja by som asi spravil zverokruh ako je v deluxe (samozrejme jednoduchšie), aktuálnu polohu Slnka a Mesiaca v súhvezdiach (fázy Mesiaca v štýle spln = šedý kotúč, nov = čierny kotúč.....) a ešte by som pridal do toho kruhu rozhranie dňa a noci (horizont) s časom východu a západu a celý kruh by sa otáčal. To je asi jediné čo by ma ohľadne Slnka a Mesiaca zaujímalo, ale nie až tak veľmi, že by som to naprogramoval (to všetko nájdem rýchlo na webe) alebo, že by som si kupoval smartphone na ktorom to bude fungovať.
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Viditelnost měsíce na denní obloze

#37

Příspěvek od Rudohor »

Keby to dokazalo realisticky spocitat vysku a fazu mesiaca pre nejaky datum, vysku slnka pod horizontom, vysku lokalneho horizontu, na zaklade toho realisticky spocitat uroven osvetlenia, na zaklade toho realisticky spocitat vyditelnost podla nejakych parametrov, ktory si nastavim podla svojho oka, ako citlivost a minimalny kontrast, rozhodne by som takemu programu videl vyuzitie. Su ludia, ktory musia v noci vidiet bez umeleho svetla. Pocasie zostane nezohladnene, ale s tym sa uz vysporiada kazdy sam, alebo pomocou dalsieho nastavitelneho parametra.
Podmienka je *realisticky*. Ked ma program tvrdit nezmysly, nech radsej neexistuje. Chapem stav, ked ma clovek chut nieco naprogramovat a nevie co, ale programovat nezmysly nie je riesenie. Treba sa skamaratit s odbornikom. Alebo programovat veci, na ktore netreba vedomosti z ineho odboru. Doprogramovat podporu utf-8 do niektoreho z miliona nastrojov, ktore ho este nepodporuju, alebo cokolvek ine uzitocne...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Viditelnost měsíce na denní obloze

#38

Příspěvek od MilAN »

Jenže nespočítám jas oblohy - a to je pro viditelnost Měsíce na denní obloze rozhodující parametr. Extinkce v dané výšce je natolik proměnný parametr a navíc  dopředu  nepredikovatelný....
P.S.program, který není schopen zaručit a předpovědět to, co slibuje, nezachrání ani sebekrásnější grafika a je to program nanic. Ani pro děti, ani pro dospělé.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Žabák
Příspěvky: 16
Registrován: 30. 06. 2014, 15:27

Viditelnost měsíce na denní obloze

#39

Příspěvek od Žabák »

Děkuji všem za odpovědi. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil že se ptám blbě.
Udělal jsem si z toho závěr, že měsíc musím zobrazovat vždy, když bude nad obzorem.
Uživatelský avatar
Žabák
Příspěvky: 16
Registrován: 30. 06. 2014, 15:27

Viditelnost měsíce na denní obloze

#40

Příspěvek od Žabák »

Přestože pánové
Treba sa skamaratit s odbornikom. No, nepovedlo se. Možná jsem trochu vztahovačný, ale někteří mi zdejší končiny dokázali pořádně znechutit. (zvracející smajlík)

Ostatním se omluvám, ale zdejší atmosféra se mi nelíbí. Jinde se k laikům takhle nechovají. I přesto jsem se dozvěděl, co jsem potřeboval, takže děkuji.

Sbohem a Dobré světlo (než někoho klepne, vím že to je pozdrav fotografů. Ale sem se myslím hodí taky) ;)
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Viditelnost měsíce na denní obloze

#41

Příspěvek od Maser »

Udělal jsem si z toho závěr, že měsíc musím zobrazovat vždy, když bude nad obzorem.  A já jsem si myslel, že ti o nic jiného ani nejde.
Pokud cheš řešit viditelnost Měsíce podle počasí, výšky nad obzorem, vzdáleností od Slunce nebo jeho jasnosti, tak to řešení nemá.

Pokud ale chceš vědět jestli je Měsíc v danou dobu na daném místě teoreticky viditelný, tedy nad obzorem, tak to se dá matematicky vyjádřit.

Asi ses fakt blbě ptal, tak se pak nediv, že ti tu "blbě" odpovídají.
;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Odpovědět