Smítko na primáru

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Smítko na primáru

#1

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Před měsícem jsem začal s pozorováním novým Dobsonem 300/1500 a po třetí noci se silně orosil, dnes jsem chtěl pozorovat- vidím v okuláru na jednom místě nějakou nečistotu.
Je vidět i na primárním zrcadle, předpokládám že tam přischnula.
Při pozorování je to vidět. Předpokládám, že mi řeknete abych to nechal být a smířil se s tím.
Nebo je nějaké řešení, kromě toho zrcadlo oddělat a opatrně omýt?
Přece to nečistíte každý měsíc (když jsem viděl v Liticích Jirkovo zrcadlo u jeho letitého Dobsona tak jsem se zhrozil.....
Díky
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Smítko na primáru

#2

Příspěvek od ladis »

Když otáčíš okulárem při zaostřeném obrazu, otáčí se ti i ta nečistota či zůstává na stejném místě?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Smítko na primáru

#3

Příspěvek od MiniMistr »

To jsem nezkoušel, není to potřeba-je to na primáru, je tam jasně vidět, vidím ho v různých okulárech na stejném místě, je vidět i bez okuláru-jenom když se podívám do výtahu.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Smítko na primáru

#4

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Asi budeš muset zrcadlo vyndat a zjistit, co je to za nečistotu.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Smítko na primáru

#5

Příspěvek od MilAN »

Snad na to stačí se podívat zpředu do tubusu a je to jasné , ne ?
Pokud to není velké jak 5ti koruna, tak to neřeš. Při pozorování oblohy neuvidíš z toho nic a ničemu to nebude vadit.Zrovna tak, jako ti nevadí sekundární zrcátko s pavoukem - ani jedno nezaostříš, zrovna tak, jako nějaké smítku.
Nic nevyndávej a hlavně to nemej. Vždy se tomu spíš ublíží a budeš tu zakládat nové vlákno, jak odstranit šmouhy a fleky, jak to zkolimovat ... Na to je dost času, máš nový dalekohled, tak s ním pozoruj oblohu a ne dalekohled.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Smítko na primáru

#6

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Děkuju za reakce. Problém je v tom, že při pozorování planet ho je vidět.
Udělal jsem chybu v tom, že jsem ho nechal uschnout ve vzpřímené poloze, příště ho dám na ležato.
Teď by mě jen zajímalo, jestli to mám spíš vydržet s tím, že budou přibývat další a vyčistím to časem, nebo sklo sundat, lenspenem odstranit a při vysychání na ležato bude už pokoj.
Spíš mi jde o toto.
Díky
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Smítko na primáru

#7

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Téma ohledně čištění jsem hledal a pročítal, ale většinou se píše že to "smetí" není vidět, což u mě není pravda, vidím ho jasně, odhaduju ho na velikost několik mm.
Jinak bych se neptal.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Smítko na primáru

#8

Příspěvek od deneb »

spočítej si plochu zrcadla (bez zastínění) a plochu smítka (kolik promile to je z plochy zrcadla). je to nicotnost, je to psychologická záležitost ;)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Smítko na primáru

#9

Příspěvek od MilAN »

Problém je v tom, že při pozorování planet ho je vidět.
Prosím tě, kde je to smítko při pozorování planet vidět ? Na planetě ? A pohybuje se při pohybu planet s ní, ? Nebo je vedle planety , na stejném místě v poli okuláru ? A jak je to při pozorování hvězd ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Smítko na primáru

#10

Příspěvek od Peťa »

Problém je v tom, že při pozorování planet ho je vidět.

Toto není možné, fyzikální zákony a zákony optiky platí dokonce i pro tvé snímko. Věřím, že máš něco na primáru, věřím i tomu, že vidíš něco v okuláru, ale při zaostření na nekonečno nemůže smítko na primáru být příčinou toho, co vidíš v okuláru. Zbývá přijít na to, co vlastně pozoruješ za efekt, zda je vidět i ve dne na pozemních cílech, zvětšuje/zmenšuje se při výměně okulárů, zda je přesně na ose nebo mimo, mění se jeho ostrost při ostření atd. atd....pak se dá hádat co to je.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Smítko na primáru

#11

Příspěvek od ladis »

MiniMistr, na 8" dobsonu mam smitko na primaru cca 3-4mm (mj.). V zadnem pripade neni videt pri pozorovani.

Primar meho 12" dobsonu je oproti 8" dobsonu fakt spinavej a pri pozorovani tez neni nic videt, zobrazuje perfektne.

Primar 8" dobsona jsem od koupi nekdy v roce 2006 jeste nemyl, proste neni potreba, pokud dodrzujes par pravidel skladovani. Uz neni nejcistsi, ale porad v kondici.

Jak rika Milan, nehledej hnidy a pozoruj. Uz jsi letos videl nadherne mlhoviny ve Strelci, uzasne kulove hvezdokupy v Hadonosovi ci kometu C/2012 K1 Panstarrs?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Fieldy-cz
Příspěvky: 336
Registrován: 22. 04. 2012, 10:28

Smítko na primáru

#12

Příspěvek od Fieldy-cz »

Mně se taky nezdá, že by cokoliv na primáru mělo být vidět v okuláru. Vždyť je přeci zaostřeno úplně jinam. Až kdyby to bylo opravdu ve velkém množství, pak by se to mohlo na kvalitě zobrazení projevit, ale jedno smítko určitě nic neovlivní.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Smítko na primáru

#13

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Včera jsem stihl pozorovat jenom Jupiter a tam to bylo jasně vidět-jak planeta plula okulárem tak bylo to smetí krásně patrné, proto mi to vadilo, hvězdy jsem nestihl-přišly mraky.
Proto jsem se ptal, proto mi to bylo divné když všichni říkají že to nevadí.
Před obědem mi to nedalo, zrcadlo jsem odšrouboval, prach a ono "smítko (byl to kus něčeho černého)" jsem odfouknul velkou plastovou injekční stříkačkou a po vyzkoušení je pokoj!
Tím jsem zároveň zjistil, že 3 držáky primáru byly úplně volné, s citem jsem je utáhnul (bylo to slyšet při naklánění tubusu že zrcadlo hrká).
V podstatě 1/3 všech šroubů na dobsonu byla volná (včetně 4 kusů které drží výtah). Číňani si s výrobou moc hlavu nelámou.
Takže jsem vše dotáhl a smítko odstranil vzduchem.
Chápu že mě nevěříte, taky jsem se po pročítání tohoto fóra divil, ale fakt jsem ho viděl.
Díky za rady, teď už doufám bude jenom dobré počasí...........
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Smítko na primáru

#14

Příspěvek od elon254 »

Tím jsem zároveň zjistil, že 3 držáky primáru byly úplně volné, s citem jsem je utáhnul (bylo to slyšet při naklánění tubusu že zrcadlo hrká).

za chvíli se budeš ptát, proč máš v okuláru deformovaný obraz!
uchycení primáru musí mít vůli! jak ho dotáhneš-deformuješ plochu zrcadla.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Smítko na primáru

#15

Příspěvek od MiniMistr »

Takže zrcadlo musí hrkat?
Ty držáky jsou z plastu, jsou dotažené lehce, pokud to vadí, vrátím to do původní "hrkací" podoby.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Odpovědět