Ustavení dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mischu
Příspěvky: 174
Registrován: 07. 12. 2009, 09:54

Ustavení dalekohledu

#1

Příspěvek od mischu »

Ahoj,
Mám takový dotaz, mohl by mi někdo říct, zda existuje nějaký inteligentní způsob, jak ustavit paralaktiku za denního světla - tj. když nejsou vidět hvězdy a nelze tudíž použít pol. hledáček?
Celestron C-8 SGT 203/2032 mm; Sky-Watcher ED 80/600 mm; Newton GS-280 114/910 mm, triedr Zeiss 10x50; Canon EOS 400D, Canon EOS 400Da
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2553
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Ustavení dalekohledu

#2

Příspěvek od KpS »

Pokud má jít o ustavení při výjezdu, bude přesnost malá. Úspěchem bude dostat se pod jeden stupeň. To lze, budete-li mít k dispozici libelu, čtyřicetistupňový klín a pro dané místo si z mapy připravíte severojižní směr tak, aby jste se mohl chytit bodu na horizontu. S buzolou bude přesnost i při znalosti magnetické deklinace nižší.
Karel
Uživatelský avatar
Nautikus
Příspěvky: 272
Registrován: 28. 02. 2007, 00:54

Ustavení dalekohledu

#3

Příspěvek od Nautikus »

Asi jsem mimo, omlouvám se, ale proč klín čtyřicet stupňů? Já bych pochopil klín cca 52 stupňů (podle zeměpisných souřadnic). Děkuji
život chápu jako muzikál, pak se dá vydržet...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2553
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Ustavení dalekohledu

#4

Příspěvek od KpS »

Můžete použít klín přímo podle zeměpisné šířky. Jde jen o to, čeho se chytit. Já mám klín 40° a pokládám jej na osu protizávaží, když je v nejnižší poloze.
Karel
Uživatelský avatar
Nautikus
Příspěvky: 272
Registrován: 28. 02. 2007, 00:54

Ustavení dalekohledu

#5

Příspěvek od Nautikus »

aha, děkuji, to je také řešení...... člověk se stále učí...
život chápu jako muzikál, pak se dá vydržet...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2553
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Ustavení dalekohledu

#6

Příspěvek od KpS »

Klín jsem nastavil dílenským úhloměrem. Citlivou libelu lze naklánět o plus mínus 2° stavěcím šroubem, stupeň na otočku. I když tyč protizávaží není přesně kolmá na polární osu, rozdíl je možné změřit a započítat. S touto komplikací lze sklon polární osy ustavit s přesností na desetinu stupně.


Karel
Uživatelský avatar
Nautikus
Příspěvky: 272
Registrován: 28. 02. 2007, 00:54

Ustavení dalekohledu

#7

Příspěvek od Nautikus »

tak to se mi líbí, to je docela prosté a zárověň skoro genialní, asi si něco podobného také pořídím...
život chápu jako muzikál, pak se dá vydržet...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Ustavení dalekohledu

#8

Příspěvek od Bill »

No já nevím - na stojanu mám malou vodováhu a předpokládám, že to na základní ustavení stačí. Pak zadám do GoTo něco co je vidět - Měsíc, Slunce ap. A nastavím dalekohled tak, aby mířil na zvolený objekt. Pak to dostavím tak, aby byl uprostřed zorného pole. Na pozorování to je dostatečné, na focení to asi není žádný zázrak - ale kometa (předpokládám, že se jedná o ni), tak stejně zdrhá :-)

Ono v polárním hledáčku je Polárka vidět o mnoho dříve, než je vidět okem - takže za soumraku pokud je to přibližně ustaveno, tak pak není problém použít polární hledáček. Je dobré se podívat do Stelária ap., jak je v danou hodinu postavený Velký vůz ap. - vždy jsem čekal, až to uvidím očima (přestože Polárku už jsem měl v zorném poli hledáčku) - tím se dá získat aspoň tak půl hodiny k dobru.

Bill
M:736 750 113
Odpovědět