Objekt v souhvězdí Býka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Foxxx
Příspěvky: 7
Registrován: 08. 02. 2013, 23:01

Objekt v souhvězdí Býka

#1

Příspěvek od Foxxx »

Zdravím všechny :)

mám jeden dotaz a doufám, že mi zde někdo dá odpověď a nebude na mě koukat jako na trdlo Jde mi o jasně zářící objekt v souhvězdí Býka - jsem začátečník a možná se jen koukám špatně - ale do Býka mi to podle map prostě nezapadá.
Myslím, že jsem správně našla jasnou vidlici, tvořenou rudým okem Býka - Aldebaranem a nejjasnějšími hvězdami Hyád, vůči níž sedělo i postavení orientačního obra Oriona a postavení nezaměnitelných Plejád.
Háček je v tom, že zářící objekt je zdánlivě jasnější než Aldebaran, dokonce než samotný Sirius v CMa. Takže je to...co?? Navíc mám pocit, že se objekt nachází na ekliptice,  takže by mohlo jít o nějakou planetu naší SS? A s takovou magnitudou ...že by Venuše? Přiznávám, že pohyby planet naší SS (a jejich pozorovatelnost pro nás) mě moc neberou, a tak o nich ani nic moc nevím. O:)

Díky za objasnění
Fox

Kdy a kde:
Objekt jsem pozorovala na ekliptice v Býku mezi "véčkem" Hyád a Plejádami, včera (tj. 8.2.2013) něco mezi 20:00 - 21:00.

Čím:
Pozorovala jsem převážně spíš pouhýma očima - momentálně mám k dispozici pouze Fomei Spoting scope 15-45x60 a to jsem ještě k tomu prosím zrovna i bez stativu (vychozený krček, s těžším dalekohledem přepadává dopředu a dozadu :/) No a venku je zima a brzo se začnou třást ruce... Ale jinak byly podmínky skvělé - obloha bez mráčku, po Moonu ani stopa a pozorování pouhýma očima mám úplně nejraději (a navíc, pokud se ještě učíte mapu hvězdné oblohy, pak se tomu stejně asi nedá vyhnout).

PS:
Omlouvám se, jestli zde už tato otázka padla (asi jsem při hledání použila špatná klíč.slova).
Omlouvám se, jestli tato otázka patří spíše do oddělení "Pozorování" (ale já ji hodnotím spíš jako otázku začátečníka ).
Omlouvám se, zda jde o chronicky známou věc (asi to šlo nějak mimo mě), také zda-li je objekt součástí souhvězdí Býka (jsem samouk, mám to těžké :D) či pokud je to celé nesmysl (a koukala jsem třeba na Sirius, akorát mapu jsem měla vzhůru nohama ).
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Objekt v souhvězdí Býka

#2

Příspěvek od hamr »

Jupiter
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Foxxx
Příspěvky: 7
Registrován: 08. 02. 2013, 23:01

Objekt v souhvězdí Býka

#3

Příspěvek od Foxxx »

Uf, tak to jsem ráda, že je to opravdu planeta naší SS, a že pozoruji nebeské objekty správně. Tipovala jsem to na Venuši, druhým kandidátem byl Jupík Horší by bylo, kdyby to byla třeba Capella nebo třeba Rigel ...no to by mě asi kleplo :D

Mockrát děkuji za odpověď
Fox
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Objekt v souhvězdí Býka

#4

Příspěvek od deneb »

Stáhni si Stellarium http://www.stahuj.centrum.cz/hry_a_zaba ... tellarium/ to ti ukáže přesně. Venuše je vnitřní planeta a vždy u Slunce (jako Merkur).
Vítej na AF
Odpovědět