Měření vzdálenosti Měsíce

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Měření vzdálenosti Měsíce

#16

Příspěvek od Psion »

Asi by šlo měřit i bez nich, ale řádové vyšším výkonem a s velkou nepřesností. Koutový odrážeč naprosto přesně definuje polohu stejného měřeného místa a tak lze poměrně přesně měřit vzdalování Měsíce i když to asi taky není jednoduché, protože slapové sily zvedají povrch Země v řádu desítek cm a vzdálování Měsíce je cca 3 centimetry za rok.
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Měření vzdálenosti Měsíce

#17

Příspěvek od Maser »

Takže měli radši vyrobit tak dlouhé pásmo? Jde především o ten odraz. Přesnost měření pak souvisí pouze na schopnosti přesně měřit čas.Tomáši, asi si nepochopil o co Trodasovi jde.
Laserové odražeče byly instalovány na Měsíci při misích Apollo. Byly tam umístěny právě kvuli přesnosti měření, jak píše MilAN i Psion. Trodas je známý odpůrce přistání na Měsíci, takže v podtatě říká, že na měsíci žádné odražeče nejsou, protože odraz od Měsíce lze získat i bez nich.

Tady si prohlédni tuto stránku diskuse jeho fóra, tam tuhle svoji teorii už popisoval.   ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Měření vzdálenosti Měsíce

#18

Příspěvek od Psion »

Myslím, že ty teorie o nepřistání vycházejí z prostého faktu, že i v dnešní době by to byl nesmírně náročný projekt. Bezpečnost letů je požadovǎna na naprosto jiné úrovni a tak by dnes byl let stejnými prostředky jako tenkrát neuskutečnitelný. Z tohoto pohledu se zdá mnohým lidem, že se s tehdejší technikou nebylo možné se na Měsíc dostat. Bylo by pěkné tam přistát podruhé, už jenom odvézt předměty, které tam astronauti zanechali, ale ani taková ekonomika jako je USA dnes nedokáže takový projekt ufinancovat (myšleno standardním rozpočtem NASA), náklady by přesáhly celý rozpočet NASA asi na 12-15 let.
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Měření vzdálenosti Měsíce

#19

Příspěvek od Sajri »

Dovolím si "technický" příspěvek do diskuze: i pokud by byl Měsíc dokonalou koulí a zvolili bychom si v místě nejblíže Zemi kruh na jeho povrchu o poloměru 2 km, tak okraje tohoto kruhu budou od zdroje o 1 m dál než jeho střed. Takže při ozáření takového kruhu laserem a měření vzdálenosti pomocí rozptýlených a zpětně zachycených paprsků bude informace o vzdálenosti "rozmáznutá" o 1 m (takže daleko za přesností měření dosaženou pomocí koutových odražečů). A to samozřejmě nemluvím o topografických nerovnostech, které to rozmažou ještě víc.

Takže trodas, jako ostatně všichni "popírači" argumentuje čímsi, čemu vůbec nerozumí.
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Měření vzdálenosti Měsíce

#20

Příspěvek od Maser »

Já jsem někdy loni to jeho fórum četl a viděl jsem tam ten obrázek toho novinového článku. Proto mě to hned trklo.
Doufám, že Trodas zde našel odpovědi které hledal, i když, jak jsem včera koukal, prakticky stejné odpovědi už dostal na svém fóru, ale asi tomu pořád nevěří.
;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
J.Polivka
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 07. 2014, 11:24

Měření vzdálenosti Měsíce

#21

Příspěvek od J.Polivka »

Pěkně jsem se pobavil čtením diskuse o měření vzdálenosti Měsíce od Země světelnými pulsy.
Kdysi jsem se podobného experimentu Interkosmos zdáli účastnil. Takže vím, že amatérsky se to sotva dá udělat.
Naopak od 60.let radioamatéři používají Měsíc jako reflektor ke komunikaci v pásmech od 144 MHz výše.
Podívejte se na stránky ČRK, kdo v ČR to umí. Jedním ze znalců je můj přítel Ing.Mašek, stanice OK1KIR. Pracuje v pásmech 10 a 24 GHz. Doporučuji!
Fugas_13
Příspěvky: 44
Registrován: 25. 09. 2016, 18:03
Bydliště: Nitra
Věk: 30

Re: Měření vzdálenosti Měsíce

#22

Příspěvek od Fugas_13 »

Ide len o dobré načasovanie a matematiku ... vyslaný lúč svetla odoslaný z bodu A prijmeme v bode B z dôvodu vzájomného pohybu a rotácie zeme ... ale pri takomto sposobe ide o techniku pokus-omyl (pretože vzdialenosť "nepoznáme")
Canon EOS 1200D + 18-55mm 4,5f
Sky-Watcher BK 609 EQ1
Odpovědět