Na co si dát pozor při koupi staršího DOBSONA?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
ringoramone
Příspěvky: 11
Registrován: 02. 01. 2013, 07:14

Na co si dát pozor při koupi staršího DOBSONA?

#1

Příspěvek od ringoramone »

Naskytla se mi přiležitost koupit 254/1200 za doboru cenu. je něco na co si mám dát pozor při koupi? vubec nevim, bude to prvni dalekohed.
GSO Dobson 254/1250
Uživatelský avatar
Matyas
Příspěvky: 189
Registrován: 15. 08. 2012, 17:08

Na co si dát pozor při koupi staršího DOBSONA?

#2

Příspěvek od Matyas »

Zaklad je aby nebyla poskozena optika, napriklad prilis opotrebovane ostreni,osoupana loziska dobsona apod., at ostatni jeste neco pripisou, me toho uz moc neznamena.
Meade Lightbridge 1524/305, Bresser 700/70, Bresser 8X56,Nikon d3200+18-55mm, folie AstroSolar
okulary: PL26mm řada 5000, ts-planetary-hr-5mm, celestron-93424-xcel-lx-12mm
Filtr UHC Astronomik PROFI
Sedy filtr na Slunce a Mesic
Uživatelský avatar
ringoramone
Příspěvky: 11
Registrován: 02. 01. 2013, 07:14

Na co si dát pozor při koupi staršího DOBSONA?

#3

Příspěvek od ringoramone »

loziska jsou mi jasna, ale jak poznam poskozene ostreni? jsem opravdu neznalek, tak se omlouvam za hloupe dotazy
GSO Dobson 254/1250
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Na co si dát pozor při koupi staršího DOBSONA?

#4

Příspěvek od elon254 »

Mi teda nejsou jasná ani ta ložiska... Taky se omlovám za hloupé dotazy a prosil bych to doporučujícího vysvětlit.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Na co si dát pozor při koupi staršího DOBSONA?

#5

Příspěvek od Rekmarik »

loziska jsou mi jasna, ale jak poznam poskozene ostreni? jsem opravdu neznalek, tak se omlouvam za hloupe dotazy
Nikdo zkušenější se tu nevyjádřil, tak si dovolím za sebe, já nedávno taky kupoval 254/1200 -
otázka je - co je to dobrá cena - jestli v té dobré ceně jsou i nějaké okuláry případně filtry .. pokud jen ty setové okuláry a nebo i něco navíc.

Pak je otázkou, zdali 254/1200 je výroby originální nebo klasický SkyWatcher .. pokud je to China Sky Watcher řídil bych se selským rozumem - zda je vše normálně funkční, pohyby na dobson. montáži, a jestli plynule funguje ostření v okulárovém výtahu .. prostě jestli to normálně vysunuje a zasunuje :)
Na tom se asi nic moc zkazit nedá - no samozřejmě se můžeš podívat jestli na primárním zrcadlu není třeba fixou napsaný nějaký vzkaz nebo tam neleží mrtvá vlaštovka .. (což by mohlo být dobré znamení toho, že původnímajitel zrcadlo nečistil)

Hodně zdaru !

Marek
Uživatelský avatar
Matyas
Příspěvky: 189
Registrován: 15. 08. 2012, 17:08

Na co si dát pozor při koupi staršího DOBSONA?

#6

Příspěvek od Matyas »

Kdyz je ostreni stare, tak ze jakoby nedrzi- to uplne trivialni problem, ze je to osoupany a to s tema loziskama jsem je to sami, asi jsem se moc dobre nevyjadril.
Proste ja bych ten dalekohled chtel at mi ho da vyskouset, tam si to vyzkousis.
Meade Lightbridge 1524/305, Bresser 700/70, Bresser 8X56,Nikon d3200+18-55mm, folie AstroSolar
okulary: PL26mm řada 5000, ts-planetary-hr-5mm, celestron-93424-xcel-lx-12mm
Filtr UHC Astronomik PROFI
Sedy filtr na Slunce a Mesic
Uživatelský avatar
ringoramone
Příspěvky: 11
Registrován: 02. 01. 2013, 07:14

Na co si dát pozor při koupi staršího DOBSONA?

#7

Příspěvek od ringoramone »

borec to ma slozene, budem to spolu rozkladat, takze prubnout by to slo, ale da se to prubnout nejak odpoledne za svetla, navic kdyz je cele tydnu ted zatazeno?
GSO Dobson 254/1250
Uživatelský avatar
ringoramone
Příspěvky: 11
Registrován: 02. 01. 2013, 07:14

Na co si dát pozor při koupi staršího DOBSONA?

#8

Příspěvek od ringoramone »



Nikdo zkušenější se tu nevyjádřil, tak si dovolím za sebe, já nedávno taky kupoval 254/1200 -
otázka je - co je to dobrá cena - jestli v té dobré ceně jsou i nějaké okuláry případně filtry .. pokud jen ty setové okuláry a nebo i něco navíc.


Hodně zdaru !

Marek
nic navic tam neni, asi jen to co bylo dodano v krabici, cena 6k
GSO Dobson 254/1250
Uživatelský avatar
Fry
Příspěvky: 70
Registrován: 27. 12. 2012, 16:37

Na co si dát pozor při koupi staršího DOBSONA?

#9

Příspěvek od Fry »

nieje problém s povlakom zrkadla? niekde som tu čítal, že po určitej dobe je potrebné povlak obnoviť, koľko to trvá než sa to stane?

pýtam sa len preto, že som tiež chcel kúpiť niečo bazárové, no nakoniec sa to nepodarilo ale táto otázka mi ostala vŕtať hlavou...
| Triéder: Bresser 10x50 |
Uživatelský avatar
milous
Příspěvky: 41
Registrován: 14. 12. 2011, 23:08

Na co si dát pozor při koupi staršího DOBSONA?

#10

Příspěvek od milous »

Za sebe jako vlastníka dobsonu, ač jsem ho kupoval nový. U koupě starého začneš selským rozumem řešit vizuální a prvotní mechanické závady (ty které si vyzkoušíš bez pozorování). Takže, nejdřív bych asi kouknul na zrdcadla, jestli nejsou poškrábaná.. případné škrábance na tubusu, leda byste chtěl být hnidopich a zkoušel jste srazit cenu kvůli malichernostem.. U okulárového výtahu bych si já osobně zkouknul pozvolnost ostření a zda-li tam nejsou nějaké vůle. Pak bych se podíval na veškeré šroubky, jestli není strhaný závit, či jestli nejsou vymleté hlavičky, v tom případě bych se zeptal, co s tím bylo, že se do toho lezlo. Teď co se týče montáže.. vzhledem k tomu, že je to prachbídné lamino, tak ač je dobře hraněné, zkouknul bych jestli neni pod vlivem vlhkosti někde nabubřelé. Případné vůle svislých bočnic (či jak bych to nazval) upevněných na základnu, se dají snadno přitáhnout jinými vruty, ale zase je to práce navíc, a zadarmo ani kuře nehrabe =) Víc mě nenapadá
momentálně jen malokuk.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Na co si dát pozor při koupi staršího DOBSONA?

#11

Příspěvek od Rekmarik »



nic navic tam neni, asi jen to co bylo dodano v krabici, cena 6k
Ta cena se mi jeví velmi pěkná .. a patrně tam budou i ty setové okuláry ..
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Na co si dát pozor při koupi staršího DOBSONA?

#12

Příspěvek od elon254 »

Kdyz je ostreni stare, tak ze jakoby nedrzi- to uplne trivialni problem, ze je to osoupany a to s tema loziskama jsem je to sami, asi jsem se moc dobre nevyjadril.
Asi ne. Které "ostření" máš na mysli? Kterého konkrétního okulárového výtahu se tvé upozorněnní týká a jaký u něj nastává triviální problém? Ten samý dotaz mám na ložiška kterých se týká tvé upozornění. A ještě prosím tě dotaz, o čem svědčí to, že "je ostreni stare, tak ze jakoby nedrzi"?

Pro ringoramone: Při koupí toho dalekohledu se podívej(a přípdně i zeptej) jak je po celou dobu dalekohled "zaparkovaný". Pokud stál zrcadlem dolu nkde u skříně-v pořádku. Pokud byl ale několik let nahnutý a zrcadlo nebylo v poloze vodorovné může dojít ke zbozcení optické plochy zrcadla a pak budeš míšo hvězdy vidět nějaký "patvar" jako zde-Obr. 2: Ohybové jevy: http://www.astro.cz/clanek/3109 , nabo zde přímo zkušenost místního člena "Peťa": http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 4758378/12

Dalekhled si vyzkoušej i ve dne. Na nějakém pokud možno vzdáleném objektu(v žádném případě NE na Slunce!)-na komínu, stromu, domu se všemi kouláry-obraz s bezvadnou optikou bude bezvadný i ve dne na pozemském objektu, jen bude obrácený o 180 st. "vzhůru nohama"(-ale nesmí nic nikde zkreslovat!). Pokud budou na dalekohledu patrny stopy po užívání, které nebodou mít vliv na konečné zobrazení(a nebudou moc vadit ani tobě), pak neřeš najaké odřeniny nebo drobná promáčknutí tubusu-jedná li se o SW on už nový v tovnárním provdení má své mouchy.

((Pokud bude vše vizuálně v pořádku se podívej na primární zrcadlo, když bude zaprášené a špinavé "nevadí", ale podívej se jestli se z něj neztrácí pokovení(na některých místech nebo celkově), ale pokud uvidíš primární zrcadlo prvně, tak to asi stejně nepoznáš. Hlavně aby bylo možno dalekohledem vizuálně pozorovat nezkreslené předměty i ve dne. ))

Pokud si nebudeš jistý, pak astrosetkání+domluva se zkušenějším astroamatérem+společný nákup staršího dalekohledu=spokojenost.
Přeju ti hodně zdaru!
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Na co si dát pozor při koupi staršího DOBSONA?

#13

Příspěvek od Peťa »

Proringoramone: Při koupí toho dalekohledu se podívej(a přípdně i zeptej) jak je po celou dobu dalekohled "zaparkovaný". Pokud stál zrcadlem dolu nkde u skříně-v pořádku. Pokud byl ale několik let nahnutý a zrcadlo nebylo v poloze vodorovné může dojít ke zbozcení optické plochy zrcadla a pak budeš míšo hvězdy vidět nějaký "patvar" jako zde-Obr. 2: Ohybové jevy: http://www.astro.cz/clanek/3109, nabo zde přímo zkušenost místního člena "Peťa": http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 4758378/12

Jenom dodám,  že moje zrcadlo do koupelny jsem předal k odbornému posouzení zkušeným optikem a stále nemám výsledek, zdá se ale, že bylo možná i chybně vložené do objímky bez správných podložek, což spolu s nevhodným skladováním k problému přispělo - pokud má ten dobson továrně uložené zrcadlo a nikdo to nerozebíral, tak bych se tak nebál.
Uživatelský avatar
ringoramone
Příspěvky: 11
Registrován: 02. 01. 2013, 07:14

Na co si dát pozor při koupi staršího DOBSONA?

#14

Příspěvek od ringoramone »

moc vam dekuji za cenne rady! nejspis dnes se jedu na nej podivat, je to GSO 254/1250, ktery maji v supra
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3735.html
je tam asi jen ten jeden okular, 4roky stary, skladovany v byte.cena 6k je tedy ok? jsem si vedom ze budu muset jeste dokoupit nejake okulary.vyplati se investovat na 4 roky stary dalekohled do lepsich okularu? treba hyperiony?
GSO Dobson 254/1250
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5407
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Na co si dát pozor při koupi staršího DOBSONA?

#15

Příspěvek od vla »

Pokud byl víc skladovaný než používaný měl by být opticky ještě dobrý. Moje zkušenost je výdrž optiky do nového pokovení tak 5-6 let, dle používání, tedy hlavně zarosení, zapatlání prachem, několik umytí atd. Dokoupit okuláry klidně. Cena je řekl bych přiměřená stáří a typu. Hlavní omezení zřejmě bude na dnešní dobu ne moc kvalitní hřebenový výtah, ale pozorovali s ním celé genarace našich předchůdců tak to půjde i tobě. Měl bys dostat dalekohled s montáží dobson, jeden až dva okuláry a hledáček s úchytem . Možná nějakou mapku či jiné drobnosti co nejsou součástí balení, ale buď se hned dokupují, nebo dostávají darem od prodejce při koupi.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět