Všeobecné vlastnosti okulárů

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Všeobecné vlastnosti okulárů

#1

Příspěvek od Rudohor »

Stravil som niekolko dni zivota citanim vlaken o okularoch a niektore pojmy su mi nejasne.
Co znamena, ze obraz je "mekci"?
"Teplejsi"?
Ako a preco okular ovplyvnuje kontrast a co presne sa mysli v tomto kontexte pojmom kontrast?
Co znamena skreslenie? Ze hviezda je stale pekne bodova, ale je posunuta v obraze na ine miesto?
Co sa mysli kvalitou mechanickeho prevedenia? Presnost ulozenia sosoviek? Ci odolnost proti poskodeniu?

Ake poziadavky su na okulare pri pozorovani roznych objektov (okrem primeraneho zvacsenia)? Casto sa spominaju planetarne okulare. Aky je rozdiel medzi planetarnym okularom a akymkolvek inym okularom s rovnakym ohniskom?
Ake su dalsie podstatne vlastnosti, o ktorych este neviem? (zorne pole, vzdialenost vystupnej pupily, odlesky ...)

Dakujem.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Všeobecné vlastnosti okulárů

#2

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Něco jsou pojmy z fotografické techniky:
Co znamena, ze obraz je "mekci"?
- rozmazaný
"Teplejsi"?
- teplejší podání barev=více do do žluta, žlutohněda, či žlutočervena
- studený= s nádechem do modra, či modrozelena

Ako a preco okular ovplyvnuje kontrast a co presne sa mysli v tomto kontexte pojmom kontrast?
- kontrast (přenos kontrastu) jak se reprodukují rozdíly v jasech. Pokud je špatný, tak mizí některé detaily (zejména na planetách)

Co znamena skreslenie? Ze hviezda je stale pekne bodova, ale je posunuta v obraze na ine miesto?
- v zásadě ano, ale při větším zkreslení bývá často i protažená

Co sa mysli kvalitou mechanickeho prevedenia? Presnost ulozenia sosoviek? Ci odolnost proti poskodeniu?
- to je asi samopopisné

Ake poziadavky su na okulare pri pozorovani roznych objektov (okrem primeraneho zvacsenia)? Casto sa spominaju planetarne okulare. Aky je rozdiel medzi planetarnym okularom a akymkolvek inym okularom s rovnakym ohniskom?
- planetární okulár nemusí mít velké zorné pole (viz níže), ale dobré rozlišení (ostrost) a dobrý přenos kontrastu

Ake su dalsie podstatne vlastnosti, o ktorych este neviem? (zorne pole, vzdialenost vystupnej pupily, odlesky ...)
- zorné pole je zdánlivý úhel, v jakým vidíme objekty v okuláru. V podstatě při stejném zvětšení větší zorné pole ukáže vetší kus oblohy
- vzdialenost vystupnej pupily - zjednodušeně jak daleko od okuláru může být oko. Hlavně důležité pro ty, co pozorují v brýlích. Ale hodně malá vzdálenost je nepříjemná i pro nebrýlatce
- odlesky - falešné odrazy od jasných objektů

Ale časem to určitě zjistíš sám. Pro začátek stačí setové okuláry, které u dalekohledu jsou a o dalších bych uvažoval, až nebudou stačit. Dobrý okulár je částečně subjektivní záležitost, takže je dobré (pokud je ta možnost) si okulár vyzkoušet.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Všeobecné vlastnosti okulárů

#3

Příspěvek od Regulus »

Doplnil bych odkaz na velmi dobré články na POSECu:

Tady je prakticky všechno na co ses ptal   :
http://posec.astro.cz/view.php?cisloclanku=2007072501

Astronomické okuláry - přehled hlavních typů (konstrukcí):
http://posec.astro.cz/view.php?cisloclanku=2010032101
http://posec.astro.cz/view.php?cisloclanku=2010051001

Další povídání o okulárech:
http://posec.astro.cz/view.php?cisloclanku=2006072101

SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Všeobecné vlastnosti okulárů

#4

Příspěvek od Rudohor »

Dakujem, to som potreboval.
Billovi sa musim ospravedlnit. Ked som sa pytal na dalsie parametre, ktore by ma mali zaujimat, snazil som sa vymenovat tie, o ktorych uz viem. Napisal som to nejasne. Sirku zorneho pola si naozaj nemusim nechat vysvetlovat, ale vdaka za snahu.
Setove okulare mi zatial vyhovuju. Nedival som sa tym dalekohladom cez nijake lepsie, takze zatial necitim zavist a potrebu upgradovat ::) Bavi ma hlboky vesmir, lenze zimna dovolenka je prec, letna dovolenka je daleko a tmava obloha bude dovtedy nedostatkovym tovarom. Preto sa zaujimam o okulare. Chyba mi jedno silnejsie zvacsenie k nahradnemu programu na svetlej oblohe.
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Všeobecné vlastnosti okulárů

#5

Příspěvek od Vykuk »

Co je to "Field stop" ?
Jak se měří, v jakých jednotkách se udává, měl by mě při nákupu okuláru zajímat ?

Narazil jsem na něj v přídavku programu Stellarium, kdy mělo být vidět hvězdné pole jako při pohledu do skutečného dalekohledu. Co se pamatuji, mělo jeho nastavení dost zásadní vliv na výsledný obraz. Dočasně mi tento program neběží, ale i tak bylo zaseto semínko zvědavosti, a když už jsem objevil takové šikovné vlákno...
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Všeobecné vlastnosti okulárů

#6

Příspěvek od Regulus »

Stačí trochu hledat: Z wiki: Eyepieces are differentiated by their field stop, which is the narrowest aperture that light entering the eyepiece must pass through to reach the field lens of the eyepiece.

Je to tedy vlastně nejmenší vnitřní průměr (nejčastěji v mm) "trubky" okuláru (na straně vstupu světla do okuláru z objektivu daného dalekohledu):
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Všeobecné vlastnosti okulárů

#7

Příspěvek od g »

pole v mm (field stop)= úhel_okuláru_ve_stupních / zvětšení * ohnisko_dalekohledu_v_mm / 57,3
v astroprogramech však nejčastěji ve stupních: úhel_okuláru_ve_stupních / zvětšení
nebo minutách úhel_okuláru_ve_stupních / zvětšení *60
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Všeobecné vlastnosti okulárů

#8

Příspěvek od MilAN »

Možná, že by se všechno velmi zjednodušilo, kdybychom používali rodný jazyk a českou  terminologii,- jak astronomickou, tak optickou.  Česky se to jmenuje polní clona = clona, která ohraničuje pole  okuláru. A je celkem jedno, jestli je před soustavou čoček, nebo  mezi čočkami ( podle typu okuláru)
Zrovna tak :
Eye relief není žádní "oční reliéf", ale vzdálenost výstupní pupily = vzdálenost oční pupily ( což je z obrázku na první pohled patrné a z českého textu pochopitelné)
Apparent FOV ( Apparent Field of View ) má celkem pochopitelný český ekvivalent  zdánlivé zorné pole
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Všeobecné vlastnosti okulárů

#9

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ano! Především, především dejte už pokoj s tim proklatým "reliéfem". Anglicky relief = úleva!

Překládat to jako reliéf jenom proto, že se to tak píše, to je prostě atrociózní!
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Všeobecné vlastnosti okulárů

#10

Příspěvek od Vykuk »

1) Díky
2) Pokud to dobře chápu, není mi velikost polní clony (s výjimkou hvězdářského měkkého vybavení) k ničemu, neboť je vlastně částečně obsažena v základních údajích o očnici (myšlen okulár, nikoliv ona zpravidla pryžová obruba) = tyto z ní vlastně vycházejí ?
3) Omlouvám se za rozpoutání češtinářského klání, nevěděl jsem že jde o polní clonu.
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Všeobecné vlastnosti okulárů

#11

Příspěvek od michal.b »


2) Pokud to dobře chápu, není mi velikost polní clony (s výjimkou hvězdářského měkkého vybavení) k ničemu, neboť je vlastně částečně obsažena v základních údajích o očnici (myšlen okulár, nikoliv ona zpravidla pryžová obruba) = tyto z ní vlastně vycházejí ?
Priznam se, ze ac jsem se opravdu snazil, nepochopil jsem co si timhle chtel rict :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Všeobecné vlastnosti okulárů

#12

Příspěvek od MilAN »

Velikost polní clony neovlivníš, je u daného okuláru daná. Velikost té clony definuje velikost pole dalekohledu čili ohraničuje na obloze oblast kterou dalekohled zobrazuje Výběrem druhu okuláru a jeho ohniska máš na výběr , jak velké pole ti dalekohled zobrazí. Je to jeden z parametrů okuláru, s kterým je potřeba uvažovat při pozorování.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Všeobecné vlastnosti okulárů

#13

Příspěvek od MMys »

Ano! Především, především dejte už pokoj s tim proklatým "reliéfem".Anglicky relief = úleva!

Překládat to jako reliéf jenom proto, že se to tak píše, to je prostě atrociózní!  
S tímhle máš naprostou pravdu, taky mě ten překlad dráždí. Nicméně kromě toho, že relief je úleva, je relief i profil, reliéf.  To nic nemění na tom, že ten překlad je nesmyslný.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2856
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Všeobecné vlastnosti okulárů

#14

Příspěvek od Homer »

Možná, že by se všechno velmi zjednodušilo, kdybychom používali rodný jazyk a českou terminologii
Přesně - stačí umět dobře rodný jazyk - je to lepší než špatně umět cizí a dávat mu přednost...
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Všeobecné vlastnosti okulárů

#15

Příspěvek od Vykuk »

Jenom to, že pokud to dobře chápu, tak pro mě průměr polní clony 'okuláru' není např. při koupi důležitý - pokud vybírám podle zdánlivého zorného pole, ohniskové vzdálenosti, a vzdálenosti oční 'pupily' ? Čili v podstatě jelikož se polní clona podílí na výsledném zdánlivém zorném poli - tedy podstatný je pro mě např. při koupi pouze výsledek - třeba 70° ZP ?
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Odpovědět